Skocz do zawartości

pierwszy kontakt z Malawi - pomoc w doborze obsady


wojtekr

Rekomendowane odpowiedzi

Witam,


akwarystyką zajmuję się od dawna, ale nigdy nie miałem do czynienia z boitopem Malawi.

Zaczynałem od "ogólnych", potem kilka lat były holendry, gdzie ryby stanowiły jedynie dodatek do roślin, obecnie mam akwaria z pielęgnicami z SA, krewetkami karłowatymi oraz BW z pielęgniczkami.

Na to forum trafiłem poprzez dział DIY, szukając informacji o sumpach.

Ale do rzeczy... mam u dziecka w pokoju akwarium 80x40x37h = 118l. Jest to biotop BW z pielęgniczkami apistogramma nijsseni. Mnie się podoba, ale ponieważ chłopak ma 4 lata, widzę, że bardziej niż klimat BW wolałby kolorowe rybki pływające po całym akwarium.

Dlatego też wpadłem na pomysł zmiany aranżacji na biotop Malawi.

I teraz pytania:

1. Co radzicie, aby przy takim litrażu zrobić fajny klimat Malawi? Jakie ryby? Z uwagi na dziecko dobrze byłoby więcej małych, kolorowych

2. Nie muszą to być jakieś wyszukane gatunki, w sumie i dla mnie ich zachowania będą nowe :-)

3. Jak zrealizować zmianę biotopu? Wystarczy wymianić wodę na "nową" (bo teraz jest miękka i kwaśna) i wymienić korzenie na skałki, wymienić media torfowe z filtra? Czy raczej pełen restart z płukaniem podłoża (jest piasek do piaskownic)?

Woda, to łódzka kranówka, czyli Gh=16, Kh=11, pH=7,2-7,4


Dzięki z góry za podpowiedzi.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z uwagi na dziecko dobrze byłoby więcej małych, kolorowych
Sorki ale w tym litrażu w naszym biotopie nie poszalejesz (nie mam małych kolorowych min to 8-10 cm) jedyna sensowna obsada to saulosi 1+3-4 więc w kolorach szału nie będzie. IMHO jak to ma być dla czterolatka to odradzam, lepiej zostań przy pielęgniczkach.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja bym jednak 4 latkowi też saulosi nie dawał, pyski to walczaki i zdarzają się i pobicia i nawet zejścia. W tym akwarium kolorowo byłoby z saulosi i tu z przedmówcą się nie zgodzę ale z resztą zgadzam się bez szemrania ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak pisałem wcześniej akwarium jest u dziecka, ale ja tez chętnie pooglądałbym zachowania tych rybek, bo nigdy z Malawi nic do czynienia nie miałem.

Czyli reasumując w ostateczności od małego haremu (1+3-4) P. saulosi można by zacząć.

Muszę to przemyśleć, bo ... nic na siłę :-)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.


×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

By using this site, you agree to our Warunki użytkowania.