Skocz do zawartości

Podmiana wody a biologia


Rekomendowane odpowiedzi

Opublikowano

U mnie woda w kranie wręcz śmierdzi ( chlor nie chlor nie wiem ) ale po dodaniu uzdatniacza zapach od razu znika,bałbym się jak cholera centralnie ją pakować do baniaka. Zresztą woda i tak stoi kilka lub nawet naście godzin w kuwecie żeby soda ładnie się rozprowadziła.

Opublikowano
Dokładnie tak jak eljot12 pisze, przy dojrzałej filtracji biologicznej można robić podmianę 100% i nic się nie stanie. Tak, w wodzie pływają bakterie ale to znikoma ilość w porównaniu z tym, co siedzi w mikroporach strukturalnych we wkładach filtrowych, zwłaszcza ze niektórzy stosują UV-auki, a wiadomo ze to zabija wszystkie bakterie i jakoś mają dojrzałe akwaria :)

Jeśli równowaga nam rozchwiewa po podmianie, to na 100% mamy delikatną i niestabilną biologię.

Pozdrawiam



Przy pyszczakach można podmienić 80-100% wody i nic się nie stanie przy dojrzałym zbiorniku i dobrze działającej filtracji .

Opublikowano
Przy pyszczakach można podmienić 80-100% wody i nic się nie stanie przy dojrzałym zbiorniku i dobrze działającej filtracji .

To może kolego opisz jak to robisz i jakie masz parametry wody w kranie, bo nie tylko związki przemiany materii mogą szkodzić rybom.

Opublikowano
To może kolego opisz jak to robisz i jakie masz parametry wody w kranie.


pH 8 , temperatura wlewanej wody kilka stopni niższa niż w akwarium .

U mnie woda nie jest chlorowana .

Jak mam możliwość to wymieniam jakieś 80% wody tygodniowo .

Po takiej podmianie ryby czują się świetnie.

W kotnikach podmieniam 3 x 50 % w tygodniu , aby zapewnić narybkowi prawidłowy i zdrowy wzrost a także odpowiednie wybarwienie.


PS.Jakiś czas temu znalazłem informacje w internecie , że również znany hodowca ryb z Jeziora Malawi Andrzej Szulc wymienia 80 % wody bo jest to jego zdaniem potrzebne dla ryb z Malawi .

Opublikowano

Rozumiem, że po jakiejś chorobie ryb (leki) robi się podmianę rzędu 50% ale o podmianach 80-100% w życiu nie słyszałem ani nigdzie takiego info nie przeczytałem.


Raffy, MBUNARIUM jeżeli zagwarantujecie mi zwrot kosztów obsady bądź nową, możliwe, że się skuszę na sprawdzenie Waszej teorii "spiskowej" ;)

Opublikowano

Mbunarium, skąd jesteś? Bo to ważne, byśmy wiedzieli gdzie płynie dobra woda ;) W Gdańsku też czasem walę z kranu, nie ma nawet białej zawiesiny - nawet wręcz ludzie z kranu piją prosto.

Opublikowano

Panowie temat wody wodociągowej jest jest bardziej złożony.

W jednym temacie nie da się opisać każdej wody.

Wracając do podmian kilka lat temu ktoś pisał, nie pamiętam kto, że lał kranówkę prosto do akwarium. Zawsze było ok, ale tylko raz coś się stało. Stracił z tego powodu kilka ryb.

Podobnie było u mnie, tylko obyło się bez strat. Mianowicie w tamtym tygodniu dowiedziałem się że u mnie woda jest z górnej warstwy oligoceńskiej. Podobno jest jedną z najlepszych wód do spożycia w kraju. Informacja jest potwierdzona przez osobę, która zawodowo zajmuje się badaniem wody w Polsce. Jest tylko jedno ale, raz lub dwa razy do roku wodociągi coś wlewają do wody na przeczyszczenie instalacji. Nie wiem jak jest gdzie indziej w Polsce, ale mogę tylko przypuszczać że jest podobnie. Ja właśnie trafiłem za dwa lata temu na takie czyszczenie.

Tak jak już pisali koledzy chlor nie jest największym problemem.

Przecież podmiany wody robi się do ilości NO3 w akwarium i poniekąd DOC.

U mnie NO3 przed podmianą ma ok 5pm, testy kropelkowe przed testem skalibrowane.

Jak nie przesadzimy z ilością ryb w akwarium, przecież Jesteśmy pasjonatami, a nie hodowcami to po co cyklicznie robić podmiany powyżej 50%. Pomijając oczywiście Tych co w kranie mają wysokie NO3.

Startując akwarium miałem ok 20% dojrzałej wody i oczywiście dojrzałe filtry. 80% wody było prosto z kranu. Jestem pewien, że można wymienić powiedzmy te 80% wody. Monitorowałem akwarium skalibrowanymi testami, biologia była nie zachwiana przez miesiąc.

Pozdrawiam.

  • Dziękuję 1
Opublikowano

W zbiornikach hodowlanych przeważnie jest czyste szkło, bez żwirku piachu itd, i filtr mechaniczno - bio , czy przy 80% podmiance wody biologia z samego filtra jest w stanie zapewnić równowagę zbiornikowi ?

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.


  • Posty

    • Dawno się nic nie działo w tym temacie, a to z powodu mojej choroby. Która mnie dopadła w czerwcu zaczęło się, od przeziębienia potem zapalenie płuc i tak mnie trzymało praktycznie do końca sierpnia. Nie ruszałem się właściwie z łóżka i schudłem ponad 20 KG do tej pory nie wiem co mnie tak uczuliło. Więc moje prace ograniczyły się tylko do karmienia, ale ryby przetrwały moją nie dyspozycje bez problemu. Teraz od kilku dni obserwuje mnóstwo młodzików za równo żółtych jak i pomarańczowych. 
    • Obsada: Aulonocara fire fish + Aulonocara ob marmalade Polecicie dietę? Hodowca (z Żor) polecił mi Discus red booster granules dla lepszego wybarawnienia.
    • Ooo... mam blisko do kolegi, 1,5h drogi i oglądanie na żywo 😉
    • Tło jest kosmiczne! Jak byś chciał to mogę Ci przywieźć do Częstochowy kilkanaście sztuk Tramitichromis intermedius kambiri (jestem w każdy poniedziałek) . Mają około 1-1,5 cm. Oczywiście za darmo  
    • Rewelacyjnie wygląda nowa odsłona👍 wszystko się ze sobą ładnie zgrywa. Tło chyba wyszło z pod ręki AquaDan? Sądząc po aranżacji celujesz raczej w non mbune🙂
    • @ziemniak Świetnie to wygląda, ta duża ilość roślin na górze też. 👍 Doniczki nie przeszkadzają w obsłudze akwarium, stojąc na szybach nakrywkowych? Jeśli jest nieco miejsca z tyłu nad akwarium, to pomyślałbym o dorobieniu 1-2 niewielkich modułów do przyklejenia na ścianę, jakby przedłużenia skał ponad powierzchnię wody - moim zdaniem wyglądałoby obłędnie. I hydroponikę zrobiłbym na całej długości, tak jak masz teraz te rośliny. 😀 Takie korytko, coś jak u mnie, no ale trzeba by robić pokrywę. P.S. Zdjęcia znad jeziora, w stopce - też świetne. 💪
    • Tło zarośnie glonami i będzie wyrywać z butów. Super. Kto robił Ci tło, czy to dzieło Twoich rąk? 
    • Wody mniej ponieważ tło swoje zajmuje ale powiem tylko jedno słowo - Pięknie 🤩
    • Żółte cały wieczór siedzą w ławicy w jednym rogu. Ciekawe, czy boją się jakiegoś tarłowca, czy coś im innego przeszkadza.
    • Nowa odsłona akwarium 260x55x70h (~1001 litrów) Wody weszło około 670 litrów, czyli około 100 litrów mniej niż w poprzedniej wersji. Tym razem za filtrację odpowiada komin o wymiarach 15x40 cm wypełniony gąbkami 10-30 PPI oraz kształtkami K1. W środku pompa Jebao DCP-2500. Oświetlenie bez zmian, dwie belki LED po 260 cm z modułami RGB i 11.000 k.  Więcej osprzętu nie ma. Całość w szczycie doby to pobór około 30 W. Grzałki nie mam, bo zimą temperatura rzadko spada poniżej 22 stopni. Zrezygnowałem z pokrywy. Akwarium jest przykryte sekcjami szyb nakrywowych, na których w tylnej części położyłem doniczki z roślinami. W przyszłości planuję w rogu hydroponikę. Płótno nad akwarium kupiłem w tym roku nad brzegiem jeziora. Mam szczerą nadzieję, że wykonał go lokalny artysta. Nałożyłem go na ramkę z listewek. Obsada to dalej niewiadoma.
  • Tematy

  • Grafiki

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

By using this site, you agree to our Warunki użytkowania.