Skocz do zawartości

Podmiana wody a biologia


Rekomendowane odpowiedzi

Opublikowano
Masz jakieś doświadczenia w tej kwestii?

Nie, nie mam żadnego doświadczenia bo do tego nigdy nie dopuściłem.

U siebie w domu używam purigen

To może powiedz dlaczego używasz w domu purigenu a nie robisz 100% podmiany wody.

Czy to jest z czymś związane czy po prostu jest podział hadowla masowa o akwarystyki domowej czyli hobby?

Opublikowano

Ponieważ purigen klaruje wodę, a pysie to niezłe brudasy. A czy działa na no3 to nie mam pewności, bo mam holenderski zbiornik, w nim jest purigen i parę drobnicy a no3 i tak rośnie tam, rośliny też nie nadążają ;) i w związku z tym mam mieszane uczucia, ale warto wg. mnie go używac.


Tak, jest to podział także masowej akwarystyki/przerybionych akwariów/dworca kolejowego, ale to nie znaczy, że się nie da w nieprzerybionych baniakach. Ja u siebie tyle podmieniam, bo leję do malawi ściek z osmozy, którą zbieram do morskiego ;) A szkoda puszczac w kanał jakieś 200l czystej wody, dlatego leję pysiom. Następnego dnia po takich wielkich podmianach zazwyczaj są tarła i w ogóle wariactwo :D Ja jestem zwolennikiem jak najczęstszych podmian, bo w naturze z tego co czytałem - no3 też zerowe jest niemal, i do tego dążę. No i pozbywamy się DOC-u (odsyłam do roślinnych forów, ciekawy temat) i hormonów wzrostu. Każdy bawi się na swój sposób, efektem końcowym możemy pochwalic się w galerii swoimi rybami ;)

Opublikowano

Czyli kolego Rafy nie robisz podmian 100% w swoich domowych akwariach. A Twoje wcześniejsze wypowiedzi świadczą o tym że robisz. Jeżeli maiłbym nie swoje akwarium też mógłbym testować. W końcu ludzie kupią wszystko.

Jeżeli ja mam zbiornik 720l i wymieniłbym całą wodę to jestem ciekawa kiedy biologia wróciłaby do swojego poziomu. I co by działo się z rybami. Jak często by się ocierały i jak duże byłyby zgony.

Drugie pytanie

Jeżeli startujesz ze zbiornikiem i masz świeżą wodę do tego wypłukałeś gąbkę czyli bakterie i masz zaszczepiony kubełek. To dlaczego nie wpuszcza się ryby od razu tylko czekamy na odpowiednią chwile. Przecież zasada jest taka sama jak podmiana wody 100%.

Opublikowano

A skąd ten wniosek, ze nie robię 100proc? Tzn. odliczasz od tego wodę np. w kubełkach itp.?


W robocie też mam 720l zbiornik, typowy dworzec kolejowy z rostratusami, aulonami, copadichromisami itp. i wymieniłem tam prawie całą wodę (teoterycznie z ww. pytaniem), i jakoś nic się nie działo.


Malo tego, u rodziców stoi jakaś tam dwusetka i wiosną był restart związany ze zmianą podłoża i wywaliłem całą wodę i zwirek, tylko kubełek zostawiłem nieruszony. Tego samego dnia zalalem swieżej wody z kranu, odpaliłem filtr i po 2-3h wylądowało tam sporo ryb i nic się nie działo, ani amoniak ani no2 nie poszło w górę.


Powyżej wymieniłem przykłady, które miały miejsce w tym roku. A więc...?

Opublikowano

Ja zawsze przygotowuje wodę z uzdatniaczem plus soda i sole mineralne(za niskie pH). Czyli to co jest w akwarium w podobnych ilościach i nie mam mowy o podmianach 50% ja się do tego nie przekonam ! No chyba , że w kranie będzie leciała woda o idealnych parametrach z jeziora ;-) !

Opublikowano

Nie wiem jak na południu PL, ale w trójmieście jest bardzo dobra woda z kranu :) Ja zazwyczaj daję im odpad z osmozy (przefiltrowana woda przez wkład węglowy i membranę), czasami prosto z kranu bez uzdatniacza.


eljot12, po czym stwierdziłeś, że woda z kranu zaszkodziła Twoim kilku rybom? Jakieś szczególne objawy miały?

Opublikowano
nie zauważyłem też negatywnego skutku chlorowanej wody.
Tu nie chodzi o chlor który jest łatwo usuwalny i coraz rzadziej używany ale o inne niespodzianki które można znaleźć w kranówie.

Duże podmiany możemy robić pod warunkiem że, mamy odpowiednią wodę w kranie lub ją odpowiednio uzdatnimy. IMHO jest to upierdliwe i w przypadku dużych akwa. dość kosztowne (w przypadku konieczności uzdatnia odpowiednio większe). 100% wymiany to już lekka rewolucja i stres dla ryb. Przecież aby wymienić całą wodę trzeba je gdzieś odłowić, co w warunkach domowych najczęściej wiąże się z demolką wystroju. W hodowlach sklepowych nie ma problemu, młode ryby, zero dekoracji i wystarczy przełowić z jednego do drugiego akwa.

--

eljot12, po czym stwierdziłeś, że woda z kranu zaszkodziła Twoim kilku rybom? Jakieś szczególne objawy miały?

Ponieważ prócz wody nic w akwa się nie zmieniało. Objaw to na oko jakaś choroba skóry (nie robiłem badań laboratoryjnych i nie zetknąłem się z czymś podobnym) i o dziwo zapadały na nią konkretne gatunki. Najpierw dopadło to aurorę a ostatnio fryeri. Działo się to w okresie gdzie nie używałem uzdatniacza, dlatego obwiniam o to jakiś "syf" w kranówie który dopadał ryby mniej na niego odporne.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.


×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

By using this site, you agree to our Warunki użytkowania.