Skocz do zawartości

Krasnorosty, jak się pozbyć


kisor

Rekomendowane odpowiedzi

Skoro już mamy wątki o sinicach (nieglonach :) ), to może zaczniemy od razu o krasnorostach, co by troszkę wiedzy zasiać na forum ;) Krasnorosty są czarne, pędzelkowate. Trudno się je usuwa z kamieni i liści roślin, zwykle rosną na różnego rodzaju krawędziach (brzegi liści, krawędzie kamieni, wyloty filtrów...). Jakie macie z nimi doświadczenia, jak z nimi walczyliście, co skutkowało, co nie?


Dodam tylko, że krasnorosty w moim akwarium są od długiego już czasu i nie walczę z nimi. Czasem troszkę szczotą przejadę po kamieniach, ale generalnie porastają one wraz z glonami zielonymi całe moje akwarium. Jest fajnie, bo jest mroczno, a wapienie tylko miejscami dają się rozpoznać, że były białe...


To co o nich wiem, to że kiedyś pomogło mi zmniejszyć ich populację częste podmienianie wody (ponoć "lubią" starą wodę), na początku 30%, póżniej ok. 15% dziennie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

stara woda - to tez - czyli czeste podmianki wody

poza tym lubia ruch wody i rosna tam gdzie sie woda rusza :)

ich zwalczenie jest bardzo trudne

jesli chcemy sie ich pozbyc to niestety ale trzeba usunac z akwa zaatakowane czesci roslin - albo przeniesc cale rosliny do akwa gdzie jest zatrzesienie krewetek tj np red cherry - to ja stosowalam swego czasu - wszystko co bylo atakowane przez krasnorosty czy zielenice przyjmowalam do swojego krewetkarium i pobardzo krotkim czasie (kilka dni) wszystko bylo oczyszczone - a jesli zaatakowane sa inne rzecz to chyba ino wygotowanie im zostaje :)

mozna pobawic sie ze zmniejszeniem przeplywu wody w danym miejscu albo wogole w akwa

ale jesli chodzi o malawi czy inne nieroslinne akwa to ja nie widze powodow do usuwania glonow


btw - na glony nie ma zlotych srodkow :) nauczyly sie przetrwac za wszelka cene - w koncu z nich i dzieki nim powstaly rosliny wyzsze :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

zbyt duże stężenie produktów przemiany materii - to jak u kazdych glonow

twardość węglanowa>15*n - patrz nizej :)

niedobór CO2 - no i wlasnie laczy to sie troche zarowno z ruchem wody (utrata c02) jak rowniez z twardoscia weglanowa - im wieksze kh tym mniej co2

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 lata później...

A co moge o nich powiedzieć mam je w drugim aqwa ogólnym ze skalarami itp. od około 3 lat.

Lubią prąd wody ,rzadkie podmiany wody ,oraz mocne światło .Kupiłem raz za 30zł tabletki z tropicalu na glony niby miał być skuteczny niestety glon wygrał.Kupiłem krewetki amano jednak one tego nie zjadają.Teraz mam lampe UV może ona zadziała.Ja jeszcze staram się walczyć wycinając z roślin liście pokryte glonem.U pyszczaków mam jedną włączoną świeltówke i glony nie ma.Wygotować może pomoże chodź nie wiem bo kiedyś sztuczne rośliny zalałem wrzątkiem i glon przeżył.Jedyne co zadziałało to przez miesiąc wywaliłem dużego piaskowaca na balkon i glon uschnoł bez wody.Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Możliwe że jest z przed 2 lat ale przez ten czas mógł już ktoś odkryć sposób na pozbycie się go.Po 4 dniach lampa narazie nie dała efektu.Pozdrawiam

Lampa nie pomoze.nie ma szans na usuniecie krasnorostów,nawet gotowanie nie pomoże.Ja walczyłem około roku i niestety krasnorosty wygrały ale zauważyłem ze po mału zielenice zaczynaja je wypierać z akwa.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.


×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

By using this site, you agree to our Warunki użytkowania.