Skocz do zawartości

Pompy C.O


maximusgs

Rekomendowane odpowiedzi

Hejka, grundfos up 15-14b raczej będzie za mało wydajny Klik (pdf), przyłącza też małe ino 1/2 cala. Natomiast cenowo był by super... no i gabarytowo... chyba że do małej bańki, tylko wtedy chyba sump to pomyłka.


Pozdrawiam. Jarecki

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Moim zdaniem uzywanie pomp adaptacyjnych nie ma sensu w akwarystyce. W przypadku instalacji CO chodzi o to ze w momencie kiedy pomieszczenia sie nagrzewaja termostaty na grzejnikach tlumia obieg wody i wtedy nie ma potrzeby zeby pompa chodzila z moca np 25W tylko funkcja adaptacji zmniejsza te moc do zalózmy 7W delikatnie obracajac wode w obiegu. W momencie kiedy pomieszczenie sie wychlodzi, termostat otwiera obieg i pompa wskakuje na wyzsze obroty.

Teraz przeniesmy to na akwarystyke. Uruchamiamy obieg z czystymi wkladami (analogia do CO termostaty otwarte) pompa odczytuje to jako na duze zaopatrzenie ciepla wiec wchodzi na obroty. Po tygodniu kupki zapychaja wklady i zmniejsza sie przeplyw w obiegu, na dodatek pompa odczytuje to jako zmniejszenie zapotrzebowanie na ciaplo (analogia do CO termostaty zamkniety) wiec zmniejsza obroty. W tym momencie przy zapchanych wkladach mamy dodatkowo zmniejszony przeplyw przez "inteligentna" pompe... tak to wyglada w moich oczach.

Wiec lepiej puscic zwykla pompe CO na I bieg i niech hula caly czas a jedyne co zmniejszy jej obroty to zabrudzony filtr a nie "wrodzona inteligencja" ;)

  • Dziękuję 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wszystko się zgadza, tylko opisałeś jeden z trybów pracy pompy z funkcją autoadapt - praca z ciśnieniem proporcjonalnym.

Dodać trzeba jeszcze, aby mieć pełen obraz możliwości, że pompy te mogą pracować w funkcji autoadapt, w trybie pracy utrzymującym stałe ciśnienie w zależności od zapotrzebowania.

Faktycznie pierwszy tryb wydaje się mało korzystny patrząc przez pryzmat zastosowań w akwarystyce i przy zapychających się korpusach.

Natomiast przy pracy ze stałym ciśnieniem użycie tej pompy wygląda na dobry pomysł.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 miesiąc temu...

Witam,


wtrącę się do tematu ostatnio, zresztą czytając wasze forum, zakupiłem pompę co Omnigena Omega 2 25/6


http://www.tomsan.pl/pompa-obiegowa-omega-256-elektroniczna-omnigena-p-3045.html


taką tańszą alternatywę dla Alfa 2.


Powiem tak:

- jest bardzo cicho, na 2 pompuje niesamowicie, na 3 robi mi młyn w akwarium


- na I biegu 7W

na II biegu 28W

na III biegu 43W


Przetestowałem różne funkcje auto i zostawiłem na PP1 - czyli na zmniejszaniu ciśnienia w czasie zabrudzenia się filtrów, i jak na razie przy 2 tygodniowych zabrudzonych filtrach ciśnienie jest nadal na dobrym poziomie, pobór mocy waha się od 25W do 22W.


I do mojego 470L akwa jest w sam raz. Nie zauważyłem znaczącego spadku na wydajności.

Ale zobaczymy, za dwa dni może już nie przepchać wody przez filtry ;)


pozdrawiam

Tomek

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ostatnimi czasy sporo o tym myślałem, jeśli miałbym kupić to tylko grundfos alpha 2. Ze względu na zużycie energii (od 5 czy 7 W). Oczywiście wiem o niej dzięki temu forum. W paru wątkach była polecana. Wiem, że jest droga, ale biorąc pod uwagę, że ma o przynajmniej połowę mniejsze zużycie od pomp typu omnigena 25-40 (I bieg od 38 W), to zwraca się po około 2 latach, a właściwie nawet wcześniej. A jest to sprzęt, który właściwie działa całą dobę. Do tego marka uznawana w budowlance za bardzo solidną.


http://allegro.pl/listing/listing.php?string=alpha+2+25-40



Misiek czy ty to rzeczywiscie liczyłes czy zgadujesz? Bo omnigena kosztuje 100zł i sprawuje sie tak samo dobrze. Różnica w cenie jest zbyt duża. Jesli założe, że wydajność pomp jest taka sama (bo chyba jest bardzo zblizona) to trzeba brac pod uwagę, że od każdej osoby majacej DLUGO pompy co w akwa słyszałem, że 5 lat to jest przeciętny max nim padnie. Wiec trzeba liczyc ponowne koszta zakupu co max 5 lat. Gwarancji nie chce brac pod uwage bo ciezko powiedziec czy w ogole była by uwgzledniona i wciaz aktualna.


Rzućcie okiem na załacznik. 5 lat to jest horyzont zwrotu. Nie dwa lata.


grundfos:

uzycie kWh w roku=61.32

(1[szt] * 7[W] * 24[h] * 365 / 1000)

Koszt roczny pradu:21.462 zł

(61.32 * 35[gr] / 100)


omnigena:

uzycie kWh w roku=332.88

(1[szt] * 38[W] * 24[h] * 365 / 1000)

Koszt roczny pradu:116.508 zł

(332.88 * 35[gr] / 100)


grundfos jest znacznie oszczedniejszy (jest super oszczedny) ale jesli wezmiesz pod uwage, że zdechnie to już jest kiepsko. Jesli kupisz grundfosa za 400zł to zwróci ci sie po 7 latach i dopiero 2 sztuka zacznie przynosic oszczednosci:

http://oswietlenie.czarniak.org/wykresy/wykres-1372367058.png


Ja bym sie zastanowił. Jedyne co moze przemawiac na korzysc droższej pompy to coraz droższy prąd który może zmienić te proporcje. Ale bez wzgledu na podwyżki to nie bedzie radykalna zmiana... (pomijajac potencjalną apokalipsę itp :) )


Witam,


wtrącę się do tematu ostatnio, zresztą czytając wasze forum, zakupiłem pompę co Omnigena Omega 2 25/6


http://www.tomsan.pl/pompa-obiegowa-omega-256-elektroniczna-omnigena-p-3045.html


taką tańszą alternatywę dla Alfa 2.


Powiem tak:

- jest bardzo cicho, na 2 pompuje niesamowicie, na 3 robi mi młyn w akwarium


- na I biegu 7W

na II biegu 28W

na III biegu 43W


Przetestowałem różne funkcje auto i zostawiłem na PP1 - czyli na zmniejszaniu ciśnienia w czasie zabrudzenia się filtrów, i jak na razie przy 2 tygodniowych zabrudzonych filtrach ciśnienie jest nadal na dobrym poziomie, pobór mocy waha się od 25W do 22W.


I do mojego 470L akwa jest w sam raz. Nie zauważyłem znaczącego spadku na wydajności.

Ale zobaczymy, za dwa dni może już nie przepchać wody przez filtry ;)


pozdrawiam

Tomek



a to juz jest dużo lepsza opcja.

w porównaniu do omnigeny naciągany zwrot po 2 latach, a realny po 5:

http://oswietlenie.czarniak.org/wykresy/wykres-1372367583.png


(wszystko liczone dla 1 biegu)

post-9338-14695714345529_thumb.png

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach



a to juz jest dużo lepsza opcja.

w porównaniu do omnigeny naciągany zwrot po 2 latach, a realny po 5:

http://oswietlenie.czarniak.org/wykresy/wykres-1372367583.png


(wszystko liczone dla 1 biegu)



Ale licząc, że pompa będzie pracowała tak jak moja w tej chwili pracuje czyli pobór 25 W,


w porównaniu ze starym zestawem który pobierał łącznie 52W(kubeł i wewnętrzna głowica)

to również mamy zwrot po 2 latach. Realny zwrot.

Tomek

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Sir_Yaro, ja uwzględniałem cenę dla mojej lokalizacji na poziomie 60 gr. Bo sugeruję się łącznym kosztem gdzie Cena 1 kWh stanowi sumę stawki opłaty za dystrybucję oraz ceny energii elektrycznej.


http://www.cenapradu.republika.pl


Biorąc pod uwagę, że nie dawno widziałem apha2 za około 400 PLN plus przesyłka, to nadal na przestrzeni 5 lat jest to dla mnie atrakcyjna oferta. Choć faktycznie nie wziąłem pod uwagę żywotności, jednak o grundfosie w budownictwie, rzadko słyszy się źle.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Sir_Yaro, ja uwzględniałem cenę dla mojej lokalizacji na poziomie 60 gr. Bo sugeruję się łącznym kosztem gdzie Cena 1 kWh stanowi sumę stawki opłaty za dystrybucję oraz ceny energii elektrycznej.


http://www.cenapradu.republika.pl


Biorąc pod uwagę, że nie dawno widziałem apha2 za około 400 PLN plus przesyłka, to nadal na przestrzeni 5 lat jest to dla mnie atrakcyjna oferta. Choć faktycznie nie wziąłem pod uwagę żywotności, jednak o grundfosie w budownictwie, rzadko słyszy się źle.



rzeczywiscie nie wziąłem pod uwage, że w niektórych miejsach prąd może dużo droższy. Cofam to co powiedziałem :) Przy takiej cenie prądu taki zakup zdecydowanie ma sens :D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.


×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

By using this site, you agree to our Warunki użytkowania.