Jump to content

Dobór obsady


Recommended Posts

Witam

Potrzebuję fachowej pomocy w doborze ryb do akwarium 600l. Jest to moje drugie podejście do Malawi, pierwsze zakończyło się chyba po około 2 latach chyba właśnie przez zły dobór ryb.

Labeotropheus trewavasae (West Thumbi ) to na dzisiaj numer jeden na mojej liście chcę pod niego dobrać obsadę akwarium,wiem że to roślinożerca i pytanie czy mogą z nim żyć gatunki wszystkożerne?

Zależy mi na tym aby ryby były dobrane dobrze pod względem odżywiania ale też pod względem kolorystki i charakteru.

I ostatnia sprawa gdzie w okolicach Zabrza można nabyć dobre ryby?

Link to comment
Share on other sites

600L czyli 200x50x60cm?


Wszystkożercy oczywiście dadzą sobie radę przy diecie roślinnej, masz coś konkretnego na myśli?


Zabrze to Śląsk, a więc zagłębie Malawistyki :) No i na Słowację niedaleko - o ryby nie powinieneś mieć szczególnie ciężko.

Link to comment
Share on other sites

I

Labeotropheus trewavasae (Thumbi West ) 1 samiec x 4-5 samic

Pseudotropheus demasoni 15 szt

Pseudotropheus sp. elongatus spot ( neon spot ) 1 samiec na 4-5 samic

Melanochromis interruptus 1 samiec na 4-5 samic


II

Labeotropheus trewavasae (Thumbi West ) 1-3 samce x 5 samic

Pseudotropheus sp. elongatus Mphanga 1-3 samce x 5 samic;

Melanochromis cyaenorhabdos 1 samiec x 4-5 samic;

Metriaclima estherae red - red lub OB 1 samiec x 4-5 samic;


III

Labeotropheus trewavasae (Thumbi West ) 1-3 samce x 5 samic;

Labidochromis sp. mbamba 1-3 samce x 5 samic

Metriacilima sp. msobo Magunga 1-3 samce x 6 samic

Protomelas similis 1 samiec na 4-5 samic;


I można jeszcze tak długo ;)

Link to comment
Share on other sites

A może coś takiego.

Labeotropheus trewavasae (Thumbi West ) 1+4

Metriaclima sp zebra Maison Reef lub Luwino Reef 1+3

Metriaclima msobo magunga 1+4

Pseudotropheus Acei 12szt

I jak masz już doświadczenie z pysiami

Pseudotropheus demasoni 10/12szt

 • Dziękuję 1
Link to comment
Share on other sites

A może coś takiego.

Labeotropheus trewavasae (Thumbi West ) 1+4

Metriaclima sp zebra Maison Reef lub Luwino Reef 1+3

Metriaclima msobo magunga 1+4

Pseudotropheus Acei 12szt

I jak masz już doświadczenie z pysiami

Pseudotropheus demasoni 10/12szt


Ta obsada mi się podoba ale czytałem w innych wątkach o Metriaclima sp zebra Maison Reef lub Luwino Reef, że są niezłymi agresorami i czy moje Labeotropheus trewavasae będą mogły z nimi w miarę spokojnie egzystować albo będą rozstawiane po kątach.

I dlaczego potrzebuję doświadczenia żeby dołożyć demasoni?

Link to comment
Share on other sites

Demonek to nieprzewidywalna rybcia. Dlatego tak napisałem ano dlatego. Nie jeden hodowca miał złe doświadczenie z tą rybką. Najwięcej zgonów właśnie jest w tym gatunku. Jest agresorem wewnątrz swojego gatunku. Walczy i nie patrzy co się dzieje w koło. Bardzo trzeba uważać z pokarmami. I dlatego tego pysia nie polecam młodym adeptom. Nie chciałbym aby ktoś zraził się zaraz na początku. To tak pokrótce. Ale Ty już nabrałeś doświadczenia przez dwa lata?

Co do Luwino to jest to zawadiaka ale możesz spróbować z Maison Reef. Z tego co rozmawiam z kolegami to nie jest aż takim agresorem.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 • Recently Browsing   0 members

  • No registered users viewing this page.


 • Posty

  • Pogadaj z @Bartek_De i @aurban6. W duecie zmontują dla Ciebie światło, które się bardzo nadaje. Mam, używam, i wielce zadowolony jestem
  • Ma być pralka. Filtry mają zgarniać odchody ryb. Zupełnie inaczej niż przy roślinnym. Filtry opróżnij bo będziesz miał zgnilca. Wkłady można spróbować przepłukać czy nawet wygotować.  Gąbka 30ppi Punkty 1-3 ok, jak najbardziej. Co do korzeni to z moich wieloletnich obserwacji nic nie wskazywało na zainteresowanie Acei korzeniem. Miałem ze 3 lata i odpuściłem przy restarcie. Szkoda zagracać  akwarium. BTW Acei nie nadają się do tego akwarium tak jak pisał @yaro. To omówmy jednak w innym dziale...  
  • Zaraz będziesz pisał kolejne posty o  obsadzie, a to nie miejsce do tego, więc mod pewnie zaraz zacznie interweniować. Niestety z tego co widzę, zaczynasz iść w tej dziedzinie w złym kierunku, więc załóż w odpowiednim dziale temat i go rozwińmy.
  • Obawiam się, że Twoje akwarium jest za małe na ten gatunek. Nie mam na myśli pojemności, a powierzchnię dna, ta ryba potrzebuje minimum 150cm długości.
  • Dzięki za odpowiedź. Domyślam się że "prosty wylot filtra" oznacza że jest on około 1 ÷ 2cm pod powierzchnią wody i strumień wylotowy jest ustawiony równolegle do powierzchni wody żeby zgarniać napowietrzoną wodę i posyłać do reszty akwarium. Szybkość wypływania wody nie za duża, bo przy braku roślin łatwo można uzyskać "pralkę". Wypełnienie filtrów to wspomniane wcześniej Azoo active 4in1, ale filtry stoją wyłączone już ponad tydzień, więc cały cykl nitryfikacyjny będę musiał startować na nowo. Zakładałem że kupię nowe wkłady bo obecne są w tej chwili pełne martwej biomasy którą może być ciężko wypłukać? Czy przez "gąbka 30" masz na myśli "pory o wielkości 30 ppi" czyli taką gąbkę ? Dzięki za wskazówkę: lampę UV zostawię. CO₂ oraz nawożenie wywalam    Mam jeszcze pytanie: przy robieniu aranżacji, kładę rzeczy w tej kolejności: 1. spienione PCV na czyste dno 2. na spienione PCV kładę kamienie - chyba pozbieram kamienie z plaży nad morzem w Orłowie (mam niedaleko - tam jest taka kamienista plaża). Mam tylko nadzieję że fakt że leżały nad morzem za bardzo tu nie przeszkodzi. Pomoczę je trochę w misce z wodą i popłuczę żeby pozbyć się soli. Będę wybierał kamienie o ciemniejszych kolorach. 3. i dopiero na to piasek, jakiś żwir budowlany z castoramy średnicy około 1mm, np. do tynków, chyba będzie OK? Też go popłuczę w misce, żeby spłukać "pył" z tego piasku. Kolor niezbyt jasny, żeby ryb nie płoszyć. 4. na to chciałbym dać korzenie red moor wood, w książce "Pielęgnice Jezior Tanganika i Malawi - II wydanie" jest wzmianka o jednym gatunku Pseudotropheus sp. „acei” który lubi korzenie, więc ta ryba na pewno będzie w obsadzie akwarium  Do tego one pływają w toni a nie przy dnie, więc tym bardziej je muszę mieć, bo mam akwarium wysokie i nie chciałbym żeby wszystkie ryby siedziały przy dnie. 5. jak ułożę PCV, kamienie, żwir, korzenie to dopiero leję wodę i startuję cykl nitryfikacyjny. Wlewam bakterie (jeszcze nie wiem które) do akwarium żeby osiadły w filtrze i wrzucam dwie kostki mrożonego żarcia, żeby bakterie miały co jeść. zgadza się?   serdecznie pozdrawiam Janek
  • Wiesz, że tych ryb staramy się parami nie trzymać?  Samiec crabro powinien mieć min 3 samice, ale czas pokaże bo może będzie dobrze... z charakterem ryb jak ....
  • Witajcie. Czy ktoś ma w swoim baniaku, którąś z tych belek ? Zastanawiam się, która najlepiej sprawdzi się do malawi i ładnie odda kolory ryb. Z góry dzięki za odpowiedzi. 
  • Filtry wystarczą. Wyloty proste, żadnych deszczownic. Jakie masz teraz wypełnienie tych filtrów? Ja bym zbytnio nie cudował. Gąbka 30 na 2 poziomy a potem cokolwiek do biologii Lampę UV zostaw gdyby na początku były problemy z wodą. CO oczywiście nie jest potrzebne
  • Super, dzięki za odpowiedź, a więc zostawię. I mam kolejne pytania  1. Czy do filtracji tych 400 l wystarczą dwa filtry EHEIM 600T ? Zakładam że część wkładów (ile?) będzie tylko do filtracji mechanicznej, jeszcze szukam odpowiednich gąbek, na razie znalazłem te: https://www.akwarystyczny24.pl/produkt/gąbka-drobnoziarnista-50x50x5cm , reszta to będzie filtracja biologiczna Azoo active 4in1. Do dyspozycji mam w sumie 17.2 litrów wkładów do filtrów. 2. Lampa UV: Czy mam z obiegu wyłączyć lampę UV? Tzn. tylko same filtry podłączone do akwarium? Bo mam w tej chwili na wężu prowadzącym od filtra do akwarium zamontowaną lampę UV (której właściwie nie używałem) oraz CO2 (które zakładam, że trzeba usunąć bo po co komu CO2 jak nie będzie roślin). Ale może lampa UV w obiegu się przyda, żeby w razie czego wyjałowić akwarium? Mam też nawożenie, ale je oczywiście zlikwiduję
 • Topics

 • Images

×
×
 • Create New...

Important Information

By using this site, you agree to our Terms of Use.