Jump to content

Nazwa łacińska pyszczaka red red


ADIX7

Recommended Posts

Generalnie nasz Klub uznaje linię nazewniczą reperezentowaną przez Ada Koningsa a wiec Metriaclima estherae. W świecie naukowym trwa spór miedzy zwolennikami nazwy Maylandia i Metriaclima dla nas jednak mający czysto teoretyczny charakter. Postulując wybranie jednej linii nazewniczej robimy to nie ze względu na to, że czujemy sie władnii uznać argumenty jednych lub drugich ale dlatego, że w praktyce opieramy sie głównie na materiałach Ada Koningsa ( jedyna książka w języku polskim to jego BTN ). Dlatego też wszyscy muszą sie przygotować na spotkanie również z nazewnictwem alternatywnym i watpliwości w kwestii nazw konkretnego gatunku. Dlatego nie nalezy poprzestać na zdobywaniu wiedzy w zakresie nazw popularyzowanej przez nas linii, gdyż nawet część sklapów stosuje za swoim dostawcą nazewnictwo by Andreas Spreinat bo u naszych zachodnich sąsiadów już tak jednolicie nie jest. Oczywiscie wskazywanie tylko tych 2 autorów to uproszczenie bo należą oni do przeciwstwanych ugrupowań i podobnie jak my ( choc z poparciem wiedzy naukowej ) obstają za jedną z linii nazewniczych.

Link to comment
Share on other sites

Gdzie pisze Maylandia ? Jeśli w starych artykułach to prawem autora było to, ze uznawał inna opcję. Swoja drogą czy pytasz tak dla porządku czy w jakimś konkretnym celu ?

Link to comment
Share on other sites

Dałem ci najpełniejszą odpowiedź ... musisz zrozumieć, ze u nas w nowej nomenklaturze zawsze będzie to Metriaclima, w starych artach moze byc już różnie nawet jak sie pojawi Pseudotropheus to tak zostanie bo arty są kogoś i ten ktoś pisał je w określonym czasie i nie powinniśmy ich poprawiać sam kiedyś równiez używałem opcji Maylandia. Po prostu obie nazwy mogą być prawidłowe i tylko dla celów porządkowych zastosowaliśmy linię nazewniczą by Ad Konings.


Tak dla przykładu jeśli całe życie w nomenklaturze człowiek o ciemnym zabarwieniu skóry był w naszym jezyku murzynem a teraz z róznych względów jest to uważane za prawidłowe aczkolwiek niesympatyczne określenie to nie znaczy ze trzeba poprawiać wszystko z przeszłości na inną bardziej poprawną politycznie nazwę.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.


×
×
  • Create New...

Important Information

By using this site, you agree to our Terms of Use.