Skocz do zawartości

Początek skromnego Malawi ... 375l


Rekomendowane odpowiedzi

Opublikowano
  Domin82 napisał(a):


Mam też obawy na temat sprzętu Aquaboro ze względu na bardzo rozbieżne opinie w internecie - od euforii do najgorszej krytyki.

Miałem pięć zbiorników klejonych w tej firmie i złego słowa nie mogę powiedzieć. Solidne i staranne wykonanie. Mała uwaga - przy szybie opti white znacznie lepiej wygląda transparentny silikon.
Opublikowano

To trochę mnie uspokoiłeś. Transparentny silikon nie wygląda tak dobrze po 2 latach stąd pomysł na czarny.


Co do ryb i wypowiedzi harisimi czyżby błąd w nazwie gatunku nie mogę nic znaleźć o Malano może Maingano ?

Opublikowano

Sorrki pojechałem slangiem ;) chodziło mi o rodzaj Melanochromis a nie konkretny gatunek. Poogladaj i poczytaj o Melanochromis nie koniecznie cyaneorhabdos zwanych Maingano. Inne też są interesujące. Zreszta nie tylko one.

  • Dziękuję 1
Opublikowano
  Domin82 napisał(a):
Transparentny silikon nie wygląda tak dobrze po 2 latach stąd pomysł na czarny.

Wiem, że takie opinie krążą w necie. U mnie po ponad dwóch latach wygląda jak nowy. Oczywiście Twój zbiornik-Twój wybór.
Opublikowano

Czekając dalej na opinie w kwestii obsady poruszę mało popularny temat.


Jestem szczęśliwym posiadaczem stacji uzdatniania wody - woda użytkowa ma 5 ph - na co dzień bardzo wygodna sprawa. Niestety tutaj staje przed potrzebą zatwardzenia wody. Jako że będę prowadził rurki na porzeby podmiany wody podłączone do instalacji zastanawiam się nad zastosowaniem dodatkowego korpusu narurowego na wodzie dolotowej wypełnionego koralem.


Filtr jako taki mam założony na rurze doprowadzającej wodę do domu, więc kwestia filtracji nie jest w tym miejscu potrzebna cel to podniesienie PH.


Skąd obawa, zakładam że w akwa będzie 250l samej wody, przy podmianie 20% to 50l raz na dwa tygodnie - czy 0.5kg grysu koralowego na dnie Kubła wystarczy do utrzymania parametrów twardości wody.


Domin

Opublikowano

lepiej do tej z podmian dodaj sody oczyszczonej, do kupienia w każdym spożywczaku i ładnie ci PH podmiesie a grys koralowy jedynie je stabilizuje, ale mam to w kuble i raczej odradzam słabo się sprawdza.

Opublikowano

Podniesienie pH z 5 do np. 7,8 sodą to będzie nie lada wyczynem lub nawet nie wykonalne biorąc pod uwagę, że pewnie wodę przy tym pH masz miękką wodę. Lepiej było by ,,zaczerpnąć" wodę przed twoją stacją uzdatniającą wodę i ewentualnie wtedy dodać sodę(jeżeli byłaby taka potrzeba) i podnieść pH.

Opublikowano

Niestety wiem jaki błąd popełniłem ... moja woda w domu ma twardość 5 w skali niemieckiej podającej ogólną twardość wody GN gdzie 1 stopień odpowiada 10 mg tlenku wapnia CaO lub magnezu MgO zawartego w 1 litrze wody. Muszę zakupić test PH i dokładnie zweryfikować.


Niestety instalacja zasilania akwarium poza stacją uzdatniania odpada ze względu na odległość przyłączy i estetykę. Łazienkę ze złączem do pralki mam za ścianą, a stacje ponad 10m po przekątnej domu między kondygnacjami.

Opublikowano
  Domin82 napisał(a):


Jestem szczęśliwym posiadaczem stacji uzdatniania wody - woda użytkowa ma 5 ph - na co dzień bardzo wygodna sprawa. Niestety tutaj staje przed potrzebą zatwardzenia wody. Jako że będę prowadził rurki na porzeby podmiany wody podłączone do instalacji zastanawiam się nad zastosowaniem dodatkowego korpusu narurowego na wodzie dolotowej wypełnionego koralem.


Filtr jako taki mam założony na rurze doprowadzającej wodę do domu, więc kwestia filtracji nie jest w tym miejscu potrzebna cel to podniesienie PH.


Skąd obawa, zakładam że w akwa będzie 250l samej wody, przy podmianie 20% to 50l raz na dwa tygodnie - czy 0.5kg grysu koralowego na dnie Kubła wystarczy do utrzymania parametrów twardości wody.


Domin

Grys koralowy w żaden sposób w tej sytuacji się nie sprawdzi.

Możesz podać parametry wody przed stacją uzdatniania oraz na jej wyjściu: pH, Gh, Kh oraz EC-przewodność?

------------------

No właśnie tak myślałem, że wartość 5 to twardość, a nie pH. Taki poziom pH to już lekki kwasik, trudny do osiągnięcia.

Opublikowano

Ja natomiast mam bardzo dobre zdanie o grysie, stabilizuje on PH rozpuszczajac się a dodatkowo jest dobym podłożem dla bakterii. Dla mnie niezbędny element stabilizacji choć na pewno nie jest to działanie błyskawiczne którego potrzebujesz. Musisz go poprosu umieścić w filtrze a doraźnie chyba jednak spróbowac z sodą. Łatwo mozesz zrobić doświadczenie. W 10 litrach swojej wody rozpuść łyżeczkę sody. Podstaw wode na 1 dzień i zbadaj jej PH i twardość węglanową ... wydaje mi się że nie pójdzie jej aż tak dużo. Co prawda ja zazwyczaj jechałem z nią od PH 7 czy 7,5 ale na prawde aż tak duzo jej nie szło. Jeśli okaże sie ze do tych 1O litrach nie musisz dawać jej aż tak dużo to wg mnie najlepsze rozwiązanie.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.


  • Posty

    • Ja zaproponuję metriaclima estherae red blue, niebieskie samce i pomarańczowe samiczki.  
    • Witaj. Pewnie część odpowiedzi będzie już nieaktualna, ale odpowiem. 1) w takiej sytuacji możesz od razu wpuszczać ryby. Tak na marginesie, nawet gdyby to było zupełnie świeże akwarium, to przy planach jednogatunkowego akwarium mógłbyś spokojnie wpuścić do tego litrażu te kilkanaście sztuk maluchów. Nie byłoby z tym żadnego problemu. 2) testy kropelkowe JBL są chyba najbardziej miarodajne. 3) nochal w takim litrażu mógłby być ok, gdyby nie długość tego akwarium. Tu mam wątpliwości. To mbuna zaliczana do tych większych, a do tego lubiąca sobie popływać. Potrzebuje przestrzeni. Nie jest ścisłym terytorialistą, przywiązanym do jakiejś groty. Nie chcesz saulosi, więc może Pseudotropheus interruptus lub Pseudotropheus sp. "membe deep" lub Pseudotropheus johani. Myślę, że mógłbyś dać do tego akwarium  dwa gatunki. Np. któryś z wymienionych i Labidochromis chisumulae lub Labidochromis sp."perlmut" lub Iodotropheus sprengerae.  Aranżacja super.  
    • Te brązowe to okrzemki. Te zielone to zielenice, które zaczynają przykrywać okrzemki. Okrzemki w końcu przestaną być widoczne,co nie znaczy, że ich nie będzie. Zaczną po prostu dominować inne glony. 
    • Sprzedam w bardzo dobrym stanie dwa filtry AQUAEL ULTRAMAX 1500 wraz z pudełkami i akcesoriami.  Cena za oba to 500 zł. Przesyłka w cenie. Oferta tylko tutaj i tylko dla osób z forum.   🍻  
    • @Duckdub coś nie działa  
    • Witam, ja od początku krótkiej przygody z cyrkulatorami miałem Eheim stream On 6500+. Najpierw w 300l a później w500l. Regulacja jest uboga ale szczerze mówiąc w niczym mi to nie przeszkadzało. Jeśli wycelujesz nieco bardziej w górę czy w dół to już zmienisz ogólny prąd wody. Obecnie mam w 500l podobnego Eheima 9500+ i jedzie na maksa. Woda pięknie się rusza, żadnej pralki. Ryby oczywiście duże i w ogóle ich to nie rusza. Wycelowany trochę w górę mocno natlenia wodę. Także tafla wody jest u mnie brutalnie poruszona.  Miałem dwa mniejsze tunze i chyba miałem pecha. Jeden wibrował po tygodniu i go oddałem a drugi wytrzymał z pół roku i był bardzo głośny. Też się go pozbyłem.  Ogólnie woda lekko płynie, ryby mają subtelny ruch, kupy wszystkie płyną idealnie do zasysu. Eheimy używam piąty rok jakoś.  Oczywiście jak jest całkowita cisza w salonie, ryby nie chlupia a za oknem nie jedzie Harley Davidson to słychać delikatnie cyrkulator.  Kiedyś w modelu 6500 padł wirnik, tzn był głośny i tuż przed końcem 3 letniej gwarancji dostałem nowy cyrkulator. Oczywiście żeby woda się ruszała kupiłem tanio nowy 9500 i tak został. A 6500 czeka w pudełku. Ryby mówią że wolą 9500 😁  
    • @darianus dobre wieści 🙂 może w takim razie jakoś wypali ten projekt 😉 ja posiłkowałem się taką stroną internetową: https://stacjaplantacja.pl/jak-przeniesc-rosline-do-hydroponiki/
    • U mnie skrzydłokwiaty dobrze sobie radzą w hydroponice przy ph ponad 7. Możesz podać źródło z info że ph powinno być niskie?
    • Dzień dobry,    chciałbym prosić o pomoc w identyfikacji glonów. Na środku mam wapien który zarósł jakoś pierwszy. Kolejne kamienie zarośnięte w ok tydzień czasu. Rośliny mam sztuczne.    nie wiem czy to okrzemki, brunatnice czy może jakaś dziwna wersja sinic? 
  • Grafiki

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

By using this site, you agree to our Warunki użytkowania.