Jump to content

Początek skromnego Malawi ... 375l


Domin82

Recommended Posts

Witajcie,


Jak już wspominałem w dziale powitań, po zapoznaniu się z wieloma wątkami na forum, oraz zaczerpnięciu kilku porad (Staszek i Maciek z Coube oraz Malawian) startuje jak niektórzy ocenili "grubo" bo od skromnych 375l dla biotopu Malawi :)


Tyle słowem wstępu, nie tworząc wielostronicowego elaboratu chciałbym przedstawić moją koncepcję i liczę na konstruktywne uwagi.


1. Szafka - zamówiona w sklepie meblowym o wymiarach 150x50x60h. Konstrukcja w całości na płycie 18mm meblowej opiera się na na 4 płytach pionowych co 50 cm, pełnymi "plecami", blatem 18mm oraz pełnym spodem 18mm. Części skrajne zamykane na drzwiczki, środek otwarty z pułkami. Matematyka dla wartości granicznych według dostawcy mówi spokojnie 700 kg obciążenia. Szafka bardzo starannie wykonana koszt około 500 zł - Kupione


2. Akwarium 375l - zamówione w Aquaboro Niemodlin. Front i jeden bok z OptiWhite, reszta Float Pilinkton, silikon czarny, tył oklejony czarną folią. Koszt z oklejeniem 665 zł.


3. Pokrywa - zamówiona w Aquaboro Niemodlin. Aluminiowa srebrna (jak kto woli Amelinium). Oświetlenie 2x 54 Watt T5. (Jedna świetlówka z Castoramy, druga PowerGlo). Cena 627 zł i 104 zł PowerGlo


4. Filtracja -

Kubełek - po wielu konsultacjach jednogłośnie padło na Eheima 2228 jako jeden z najmniej awaryjnych produktów na rynku. Koszt 560 zł - Kupione


Mechaniczna - wewnętrzna głowica Aqua Szut 750 - gąbki ogólnie mnie nie przekonują ze względu na syf podczas ich wyciągania. Stąd zakup takiej zabudowanej gąbki. Z czasem jak nie wystarczy to pewnie Atman i duża gąbka. Koszt około 55 zł. - Kupione


Falownik - tego jeszcze nie zakupiłem zakładam JVP-101 lub JVP-102 koszt około 40-80 zł


5. Grzałka - Trochę z rozmachem Eheim 300 Watt. Tutaj chyba przesadziłem ale 200 watt mnie nie przekonywało. Centralne ogrzewanie w trakcie dnia się wyłącza i w pokojach spada temperatura <18 stopni. Jak będzie trzeba to może dam radę ją wymienić na 200 lub 250watt. Koszt 89 zł - Kupione


6. Podłoże - Tutaj Was zaskoczę nie będzie to piasek kwarcowy :). Decyzja zapadła na żwir Aquadeco Andreas Meyer biały Jestem pod wrażeniem tego podłoża - nie ma możliwości zmącenia wody przy grzebaniu w tym podłożu łącznie około 75 kg koszt wstępny nawet 250 zł


7. Wystrój wnętrza - Na razie są dwie opcje nawet trzy


a) Serpentynit z dużą ilością białych wstawek - około 80-100 kg przed obróbką


B) Wapienie Filipińskie - ze względu na dużą porowatość materiału zakładam 60-80 kg.


c) Czarne otoczaki z dużą ilością białych wstawek.


Koszt orientacyjny 300-400zł albo znajdę tani skład budowlany.


8. Obsada - Część ryb planuje zakupić u Malawiana oraz część z Coube.


Jakie założenia do obsady:

a) podobne karmienie

B) ryby łatwe i średnio łatwe w hodowli (początki Malawi)

c) ryby łagodne i średnio agresywne (początki Malawi)

d) zróżnicowane kolory w zbiorniku

e) na początek 2 docelowo 3 gatunki


1. Pewniak - Pseudotrapeus Saulosi w układzie 2+6


2. Pseudotropheus Acei w układzie 2+6 lub Iodotropheus sprengerae 2+6


3. Maylandia Estherae Red Red (układ zagadka 1+3/4?) lub Maylandia Callainos (układ zagadka 1+3/4?)


Co w sumie da 20 rybek jak na taki zbiornik to chyba dobra docelowa obsada, oczywiście startowałbym od 10 rybek do docelowego układu 2+6 i pewnie 6 rybek do układu 1+3/4 natura zrobi swoje lub pomogę im po 3-6 miesiącach.


Koszt - 200 zł


-------------------------

Suma 3530 zł czyli 1530 zł ponad zakładany budżet. Ceny orientacyjne nie wszystko jeszcze kupione

-------------------------


Tyle tego smęcenia - liczę na konstruktywną krytykę lub info o poprawnych decyzjach. Koszty podałem orientacyjne być może komuś się przydadzą w momencie podejmowania decyzji o Malawi o wielkości 375l. Niestety mało mówi się na forum o kosztach a mogą wpłynąć na decyzję co do wielkości zbiornika.


Postaram się w najbliższych dniach wrzucić fotki szafki oraz zakupionych zabawek.


Pozdrawiam

Dominik

 • Dziękuję 1
Link to comment
Share on other sites

W sumie te wstępne koszty nie są takie wielkie. Może za cenę żwiru z szumna nazwą kup jego odpowiednik ze żwirowni za 20zł, a resztę poswięć np na zakup testów do wody, pierwszej porcji jadła itp.


Bardzo mnie interesują Twoje peferencje co do czarnych kamieni z bialymi wstawkami - jeśli ten pomysł "przejdzie" u Ciebie, chętnie obejrzę efekty.


A przede wszystkim - witaj na forum :)

Link to comment
Share on other sites

Jedynie co bym odradzał od siebie to nie wkładaj wapienia filipińskiego. Wygląda kiczowato(jak dla mnie) i nienaturalnie jak na biotop malawi no i odpuściłbym sobie wydawania kasy na żwir w/w, lepiej przejechać się nad żwirownię i po prostu za darmochę nasypać sobie piachu. Jeżeli masz w akwarium turbo-gąbkę i wylot z kubła to jak dla mnie falownik jvp101 w zupełności Ci wystarczy w 375. No chyba, że mocno zależy Ci na wirowaniu wodą w akwarium !

Link to comment
Share on other sites

To dobra wiadomość ! Obawiałem się że Turbo-Gąbka plus Eheim 2228 nie da wystarczającej nadfiltracji - stąd w perspektywie jakaś głowica Atmana. Może ktoś jeszcze mnie uspokoi :).


Mam też obawy na temat sprzętu Aquaboro ze względu na bardzo rozbieżne opinie w internecie - od euforii do najgorszej krytyki.


A coś więcej o obsadzie spróbujecie powiedzieć - szczególnie doradzić w pozycjach 2 i 3 :)


Dominik

Link to comment
Share on other sites

O akwarium zapytaj Przemka Wieczorka -speca od klejenia akwariów. Ja mam od niego akwarium i naprawdę szczerzę polecam, jakość klejenia powala na kolana ,a cena wcale nie jest wysoka.

Ja napisałem Ci Domin bardziej o cyrkulacji niż o samej filtracji. Jeżeli chodzi o sama głowicę to źle spojrzałem, potrzebna by Ci była taka z przepływem 1500l/h lepiej będzie filtrowała i cyrkulowała wodą w akwarium. Chociaż nie powinieneś zapominać o prefiltrze na biologa np. z korpusu narurowego.

Link to comment
Share on other sites

Nie będzie problemu Przemo wysyła baniaki ale trza 200 zeta dać za transport ale same akwaria nie są u niego drogie !

A wykonanie prefiltru to żaden problem. Potrzeba Ci korpus narurowy z gwintem 3/4, dwa zawory i dwie końcówki ogrodowe z gwintem 3/4 i po kłopocie !

--

korpus narurowy

http://www.woda.com.pl/index.php?p580,wf34-korpus-narurowy-10-z-odpowietrznikiem-przylacze-3-4-wysoka-jakosc

zawory na wąż 16/22

http://allegro.pl/zawor-zaworek-na-weza-regulacja-przeplywu-wody-i3101557405.html

końcówka ogrodnicza

koncowka-3-4-zewn-na-kra_1372.jpg

Na końcówkę ogrodniczą należy dla bezpieczeństwa założyć metalową opaskę zacisnąć i po kłopocie !

Link to comment
Share on other sites

Wow za to kocham takie fora :)

Rozumiem że korpus narurowy może być dowolny czy ten jest jakiś szczególny ?

Czy wzdłużnie wyglądałoby to tak ?


KUBEŁ------wąż------zawór--wąż--złączka ogrodowa---korpus---złączka ogrodowa---wąż---zawór---wąż--czerpak wody w akwarium.


Jak rozumiem do środka filtr sznurkowy ?

Jeżeli tak to faktycznie prosta sprawa a filtry mam na stanie bo mam taki filtr na wodzie z sieci :)


Dominik

Link to comment
Share on other sites

Montujesz dokładnie tak jak to opisałeś ! Możesz dać wkład sznurkowy (max 100 mikronów) lub wypełnić gąbką i watą sery tubę plastikową (nie trzeba będzie kupować wkładów sznurkowych).

tuba plastykowa :

http://www.woda.com.pl/index.php?p283,fceb10-pusty-wklad-10-cali-obudowa-do-zasypania-zlozem


Acha filtr najlepiej dać 10cali 3/4 wtedy bezproblemowo i w dobrej cenie dostaniesz wkłady sznurkowe czy zakupisz w/w tubę !

Link to comment
Share on other sites

Rozumiem, że pewne są saulosi ale już ze to bedzie 2+6 to nie do końca ;). W takim baniaku saulosi ma szanse czasowo być w obsadzie nawet 3+ x. Kup ich tak jak napisałeś co najmniej 10 szt ale rozważ nawet 12. Pozostałe gatunki do zaakceptowania jednak ja bym na twoim miejscu jeszcze pomyślał. Aceika ( standard ) to bardzo ciekawa ryba nieterytorialna i ładna, odewrana od substratu skalnego. Wybrałbym ją szybciej od żywiołowych jednak niepozornych rdzawych. Samice Red - Reda pomimo zalet tego gatunku ( oderwanie od substratu ) jednak dadzą ci troszeczke zbyt jednostajny wyglad baniaka. Mimo, że nie sa takie same jak samice saulosi to jedak będzie żółto- pomarańczowo :) lepsze już kobalciki. Osobiście wybrałbym jednak inaczej pomyszkowałbym wśród ryb szczególnie Malano i dał obok Acei i saulosi jeszcze dwa mniejsze gatunki.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 • Recently Browsing   0 members

  • No registered users viewing this page.


 • Posty

  • Pogadaj z @Bartek_De i @aurban6. W duecie zmontują dla Ciebie światło, które się bardzo nadaje. Mam, używam, i wielce zadowolony jestem
  • Ma być pralka. Filtry mają zgarniać odchody ryb. Zupełnie inaczej niż przy roślinnym. Filtry opróżnij bo będziesz miał zgnilca. Wkłady można spróbować przepłukać czy nawet wygotować.  Gąbka 30ppi Punkty 1-3 ok, jak najbardziej. Co do korzeni to z moich wieloletnich obserwacji nic nie wskazywało na zainteresowanie Acei korzeniem. Miałem ze 3 lata i odpuściłem przy restarcie. Szkoda zagracać  akwarium. BTW Acei nie nadają się do tego akwarium tak jak pisał @yaro. To omówmy jednak w innym dziale...  
  • Zaraz będziesz pisał kolejne posty o  obsadzie, a to nie miejsce do tego, więc mod pewnie zaraz zacznie interweniować. Niestety z tego co widzę, zaczynasz iść w tej dziedzinie w złym kierunku, więc załóż w odpowiednim dziale temat i go rozwińmy.
  • Obawiam się, że Twoje akwarium jest za małe na ten gatunek. Nie mam na myśli pojemności, a powierzchnię dna, ta ryba potrzebuje minimum 150cm długości.
  • Dzięki za odpowiedź. Domyślam się że "prosty wylot filtra" oznacza że jest on około 1 ÷ 2cm pod powierzchnią wody i strumień wylotowy jest ustawiony równolegle do powierzchni wody żeby zgarniać napowietrzoną wodę i posyłać do reszty akwarium. Szybkość wypływania wody nie za duża, bo przy braku roślin łatwo można uzyskać "pralkę". Wypełnienie filtrów to wspomniane wcześniej Azoo active 4in1, ale filtry stoją wyłączone już ponad tydzień, więc cały cykl nitryfikacyjny będę musiał startować na nowo. Zakładałem że kupię nowe wkłady bo obecne są w tej chwili pełne martwej biomasy którą może być ciężko wypłukać? Czy przez "gąbka 30" masz na myśli "pory o wielkości 30 ppi" czyli taką gąbkę ? Dzięki za wskazówkę: lampę UV zostawię. CO₂ oraz nawożenie wywalam    Mam jeszcze pytanie: przy robieniu aranżacji, kładę rzeczy w tej kolejności: 1. spienione PCV na czyste dno 2. na spienione PCV kładę kamienie - chyba pozbieram kamienie z plaży nad morzem w Orłowie (mam niedaleko - tam jest taka kamienista plaża). Mam tylko nadzieję że fakt że leżały nad morzem za bardzo tu nie przeszkodzi. Pomoczę je trochę w misce z wodą i popłuczę żeby pozbyć się soli. Będę wybierał kamienie o ciemniejszych kolorach. 3. i dopiero na to piasek, jakiś żwir budowlany z castoramy średnicy około 1mm, np. do tynków, chyba będzie OK? Też go popłuczę w misce, żeby spłukać "pył" z tego piasku. Kolor niezbyt jasny, żeby ryb nie płoszyć. 4. na to chciałbym dać korzenie red moor wood, w książce "Pielęgnice Jezior Tanganika i Malawi - II wydanie" jest wzmianka o jednym gatunku Pseudotropheus sp. „acei” który lubi korzenie, więc ta ryba na pewno będzie w obsadzie akwarium  Do tego one pływają w toni a nie przy dnie, więc tym bardziej je muszę mieć, bo mam akwarium wysokie i nie chciałbym żeby wszystkie ryby siedziały przy dnie. 5. jak ułożę PCV, kamienie, żwir, korzenie to dopiero leję wodę i startuję cykl nitryfikacyjny. Wlewam bakterie (jeszcze nie wiem które) do akwarium żeby osiadły w filtrze i wrzucam dwie kostki mrożonego żarcia, żeby bakterie miały co jeść. zgadza się?   serdecznie pozdrawiam Janek
  • Wiesz, że tych ryb staramy się parami nie trzymać?  Samiec crabro powinien mieć min 3 samice, ale czas pokaże bo może będzie dobrze... z charakterem ryb jak ....
  • Witajcie. Czy ktoś ma w swoim baniaku, którąś z tych belek ? Zastanawiam się, która najlepiej sprawdzi się do malawi i ładnie odda kolory ryb. Z góry dzięki za odpowiedzi. 
  • Filtry wystarczą. Wyloty proste, żadnych deszczownic. Jakie masz teraz wypełnienie tych filtrów? Ja bym zbytnio nie cudował. Gąbka 30 na 2 poziomy a potem cokolwiek do biologii Lampę UV zostaw gdyby na początku były problemy z wodą. CO oczywiście nie jest potrzebne
  • Super, dzięki za odpowiedź, a więc zostawię. I mam kolejne pytania  1. Czy do filtracji tych 400 l wystarczą dwa filtry EHEIM 600T ? Zakładam że część wkładów (ile?) będzie tylko do filtracji mechanicznej, jeszcze szukam odpowiednich gąbek, na razie znalazłem te: https://www.akwarystyczny24.pl/produkt/gąbka-drobnoziarnista-50x50x5cm , reszta to będzie filtracja biologiczna Azoo active 4in1. Do dyspozycji mam w sumie 17.2 litrów wkładów do filtrów. 2. Lampa UV: Czy mam z obiegu wyłączyć lampę UV? Tzn. tylko same filtry podłączone do akwarium? Bo mam w tej chwili na wężu prowadzącym od filtra do akwarium zamontowaną lampę UV (której właściwie nie używałem) oraz CO2 (które zakładam, że trzeba usunąć bo po co komu CO2 jak nie będzie roślin). Ale może lampa UV w obiegu się przyda, żeby w razie czego wyjałowić akwarium? Mam też nawożenie, ale je oczywiście zlikwiduję
 • Topics

 • Images

×
×
 • Create New...

Important Information

By using this site, you agree to our Terms of Use.