Jump to content

Początek skromnego Malawi ... 375l


Domin82

Recommended Posts

Witajcie,


Jak już wspominałem w dziale powitań, po zapoznaniu się z wieloma wątkami na forum, oraz zaczerpnięciu kilku porad (Staszek i Maciek z Coube oraz Malawian) startuje jak niektórzy ocenili "grubo" bo od skromnych 375l dla biotopu Malawi :)


Tyle słowem wstępu, nie tworząc wielostronicowego elaboratu chciałbym przedstawić moją koncepcję i liczę na konstruktywne uwagi.


1. Szafka - zamówiona w sklepie meblowym o wymiarach 150x50x60h. Konstrukcja w całości na płycie 18mm meblowej opiera się na na 4 płytach pionowych co 50 cm, pełnymi "plecami", blatem 18mm oraz pełnym spodem 18mm. Części skrajne zamykane na drzwiczki, środek otwarty z pułkami. Matematyka dla wartości granicznych według dostawcy mówi spokojnie 700 kg obciążenia. Szafka bardzo starannie wykonana koszt około 500 zł - Kupione


2. Akwarium 375l - zamówione w Aquaboro Niemodlin. Front i jeden bok z OptiWhite, reszta Float Pilinkton, silikon czarny, tył oklejony czarną folią. Koszt z oklejeniem 665 zł.


3. Pokrywa - zamówiona w Aquaboro Niemodlin. Aluminiowa srebrna (jak kto woli Amelinium). Oświetlenie 2x 54 Watt T5. (Jedna świetlówka z Castoramy, druga PowerGlo). Cena 627 zł i 104 zł PowerGlo


4. Filtracja -

Kubełek - po wielu konsultacjach jednogłośnie padło na Eheima 2228 jako jeden z najmniej awaryjnych produktów na rynku. Koszt 560 zł - Kupione


Mechaniczna - wewnętrzna głowica Aqua Szut 750 - gąbki ogólnie mnie nie przekonują ze względu na syf podczas ich wyciągania. Stąd zakup takiej zabudowanej gąbki. Z czasem jak nie wystarczy to pewnie Atman i duża gąbka. Koszt około 55 zł. - Kupione


Falownik - tego jeszcze nie zakupiłem zakładam JVP-101 lub JVP-102 koszt około 40-80 zł


5. Grzałka - Trochę z rozmachem Eheim 300 Watt. Tutaj chyba przesadziłem ale 200 watt mnie nie przekonywało. Centralne ogrzewanie w trakcie dnia się wyłącza i w pokojach spada temperatura <18 stopni. Jak będzie trzeba to może dam radę ją wymienić na 200 lub 250watt. Koszt 89 zł - Kupione


6. Podłoże - Tutaj Was zaskoczę nie będzie to piasek kwarcowy :). Decyzja zapadła na żwir Aquadeco Andreas Meyer biały Jestem pod wrażeniem tego podłoża - nie ma możliwości zmącenia wody przy grzebaniu w tym podłożu łącznie około 75 kg koszt wstępny nawet 250 zł


7. Wystrój wnętrza - Na razie są dwie opcje nawet trzy


a) Serpentynit z dużą ilością białych wstawek - około 80-100 kg przed obróbką


B) Wapienie Filipińskie - ze względu na dużą porowatość materiału zakładam 60-80 kg.


c) Czarne otoczaki z dużą ilością białych wstawek.


Koszt orientacyjny 300-400zł albo znajdę tani skład budowlany.


8. Obsada - Część ryb planuje zakupić u Malawiana oraz część z Coube.


Jakie założenia do obsady:

a) podobne karmienie

B) ryby łatwe i średnio łatwe w hodowli (początki Malawi)

c) ryby łagodne i średnio agresywne (początki Malawi)

d) zróżnicowane kolory w zbiorniku

e) na początek 2 docelowo 3 gatunki


1. Pewniak - Pseudotrapeus Saulosi w układzie 2+6


2. Pseudotropheus Acei w układzie 2+6 lub Iodotropheus sprengerae 2+6


3. Maylandia Estherae Red Red (układ zagadka 1+3/4?) lub Maylandia Callainos (układ zagadka 1+3/4?)


Co w sumie da 20 rybek jak na taki zbiornik to chyba dobra docelowa obsada, oczywiście startowałbym od 10 rybek do docelowego układu 2+6 i pewnie 6 rybek do układu 1+3/4 natura zrobi swoje lub pomogę im po 3-6 miesiącach.


Koszt - 200 zł


-------------------------

Suma 3530 zł czyli 1530 zł ponad zakładany budżet. Ceny orientacyjne nie wszystko jeszcze kupione

-------------------------


Tyle tego smęcenia - liczę na konstruktywną krytykę lub info o poprawnych decyzjach. Koszty podałem orientacyjne być może komuś się przydadzą w momencie podejmowania decyzji o Malawi o wielkości 375l. Niestety mało mówi się na forum o kosztach a mogą wpłynąć na decyzję co do wielkości zbiornika.


Postaram się w najbliższych dniach wrzucić fotki szafki oraz zakupionych zabawek.


Pozdrawiam

Dominik

 • Dziękuję 1
Link to comment
Share on other sites

W sumie te wstępne koszty nie są takie wielkie. Może za cenę żwiru z szumna nazwą kup jego odpowiednik ze żwirowni za 20zł, a resztę poswięć np na zakup testów do wody, pierwszej porcji jadła itp.


Bardzo mnie interesują Twoje peferencje co do czarnych kamieni z bialymi wstawkami - jeśli ten pomysł "przejdzie" u Ciebie, chętnie obejrzę efekty.


A przede wszystkim - witaj na forum :)

Link to comment
Share on other sites

Jedynie co bym odradzał od siebie to nie wkładaj wapienia filipińskiego. Wygląda kiczowato(jak dla mnie) i nienaturalnie jak na biotop malawi no i odpuściłbym sobie wydawania kasy na żwir w/w, lepiej przejechać się nad żwirownię i po prostu za darmochę nasypać sobie piachu. Jeżeli masz w akwarium turbo-gąbkę i wylot z kubła to jak dla mnie falownik jvp101 w zupełności Ci wystarczy w 375. No chyba, że mocno zależy Ci na wirowaniu wodą w akwarium !

Link to comment
Share on other sites

To dobra wiadomość ! Obawiałem się że Turbo-Gąbka plus Eheim 2228 nie da wystarczającej nadfiltracji - stąd w perspektywie jakaś głowica Atmana. Może ktoś jeszcze mnie uspokoi :).


Mam też obawy na temat sprzętu Aquaboro ze względu na bardzo rozbieżne opinie w internecie - od euforii do najgorszej krytyki.


A coś więcej o obsadzie spróbujecie powiedzieć - szczególnie doradzić w pozycjach 2 i 3 :)


Dominik

Link to comment
Share on other sites

O akwarium zapytaj Przemka Wieczorka -speca od klejenia akwariów. Ja mam od niego akwarium i naprawdę szczerzę polecam, jakość klejenia powala na kolana ,a cena wcale nie jest wysoka.

Ja napisałem Ci Domin bardziej o cyrkulacji niż o samej filtracji. Jeżeli chodzi o sama głowicę to źle spojrzałem, potrzebna by Ci była taka z przepływem 1500l/h lepiej będzie filtrowała i cyrkulowała wodą w akwarium. Chociaż nie powinieneś zapominać o prefiltrze na biologa np. z korpusu narurowego.

Link to comment
Share on other sites

Nie będzie problemu Przemo wysyła baniaki ale trza 200 zeta dać za transport ale same akwaria nie są u niego drogie !

A wykonanie prefiltru to żaden problem. Potrzeba Ci korpus narurowy z gwintem 3/4, dwa zawory i dwie końcówki ogrodowe z gwintem 3/4 i po kłopocie !

--

korpus narurowy

http://www.woda.com.pl/index.php?p580,wf34-korpus-narurowy-10-z-odpowietrznikiem-przylacze-3-4-wysoka-jakosc

zawory na wąż 16/22

http://allegro.pl/zawor-zaworek-na-weza-regulacja-przeplywu-wody-i3101557405.html

końcówka ogrodnicza

koncowka-3-4-zewn-na-kra_1372.jpg

Na końcówkę ogrodniczą należy dla bezpieczeństwa założyć metalową opaskę zacisnąć i po kłopocie !

Link to comment
Share on other sites

Wow za to kocham takie fora :)

Rozumiem że korpus narurowy może być dowolny czy ten jest jakiś szczególny ?

Czy wzdłużnie wyglądałoby to tak ?


KUBEŁ------wąż------zawór--wąż--złączka ogrodowa---korpus---złączka ogrodowa---wąż---zawór---wąż--czerpak wody w akwarium.


Jak rozumiem do środka filtr sznurkowy ?

Jeżeli tak to faktycznie prosta sprawa a filtry mam na stanie bo mam taki filtr na wodzie z sieci :)


Dominik

Link to comment
Share on other sites

Montujesz dokładnie tak jak to opisałeś ! Możesz dać wkład sznurkowy (max 100 mikronów) lub wypełnić gąbką i watą sery tubę plastikową (nie trzeba będzie kupować wkładów sznurkowych).

tuba plastykowa :

http://www.woda.com.pl/index.php?p283,fceb10-pusty-wklad-10-cali-obudowa-do-zasypania-zlozem


Acha filtr najlepiej dać 10cali 3/4 wtedy bezproblemowo i w dobrej cenie dostaniesz wkłady sznurkowe czy zakupisz w/w tubę !

Link to comment
Share on other sites

Rozumiem, że pewne są saulosi ale już ze to bedzie 2+6 to nie do końca ;). W takim baniaku saulosi ma szanse czasowo być w obsadzie nawet 3+ x. Kup ich tak jak napisałeś co najmniej 10 szt ale rozważ nawet 12. Pozostałe gatunki do zaakceptowania jednak ja bym na twoim miejscu jeszcze pomyślał. Aceika ( standard ) to bardzo ciekawa ryba nieterytorialna i ładna, odewrana od substratu skalnego. Wybrałbym ją szybciej od żywiołowych jednak niepozornych rdzawych. Samice Red - Reda pomimo zalet tego gatunku ( oderwanie od substratu ) jednak dadzą ci troszeczke zbyt jednostajny wyglad baniaka. Mimo, że nie sa takie same jak samice saulosi to jedak będzie żółto- pomarańczowo :) lepsze już kobalciki. Osobiście wybrałbym jednak inaczej pomyszkowałbym wśród ryb szczególnie Malano i dał obok Acei i saulosi jeszcze dwa mniejsze gatunki.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 • Recently Browsing   0 members

  • No registered users viewing this page.


 • Posty

  • Super dziękuję i przepraszam za zaśmiecanie , ale tak chciałam wyjaśnić Andrzejowi . Pozdrawiam
  • Dokładnie jak kolega wyżej napisał, a często cyrkulator jest przydatny jak są paskudne upały latem. Możesz wtedy dużo lepiej natlenic wodę, trochę lepiej będzie się chłodzić akwarium. Mam u siebie jbl e1502 i nie jest to jakiś demon przepływu. E1902 jest mocniejszy ale to może być tylko wystarczające przy małych rybkach.  Cyrkulator nie musi pchać wody na wprost aby zrobić tornado w akwarium. Mój jest tuż pod powierzchnią i celuje w górę, wzburza wodę i wszystko lepiej oddycha.  Mam dla przykładu np Copadichromis Borleyi Kadango " Kaziu" jakieś 20cm i jemu nie robi różnicy to że cyrkulator mocno wzburza wodę. Jest jak wielka łódź podwodna. Coś tam odczuwa i prawie od niechcenia rusza płetwami raz kiedyś. A tuż obok pływa mała Aulonocara jakieś 4,5cm i dla takiej ryby te same warunki to jak tajfun ale daje radę. Musi ostro zasuwać płetwami.  Odłóż sobie kasę na dobry cyrkulator, schowaj do koperty i w razie kłopotów szybko coś zamówisz Ide spać
  • Te dwa kubełki spokojnie powinny Ci wystarczyć do 375. W Aquaela bym się nie bawił, szkoda miejsca w baniaku i szpeciłby cały wystrój. Jeżeli uda Ci się odpowiednio ustawić wyloty z tych kubełków (zamiatanie odchodów z dna i ruch tafli wody) to falownika nie będziesz musiał mieć, ale to już wyjdzie w praniu, szybko, albo po pewnym czasie, jak pyski urosną i będą więcej trawić. 🙂 Falownik możesz dokupić w każdym momencie.
  • To może ja jeszcze wtrącę swoje trzy grosze chociaż doświadczenie z osób wypowiadających się chyba mam najmniejsze… 😉 W mojej opinii bycie świadkiem procesu dorastania młodych, wybarwiania i tworzenia się hierarchii jest bardzo ekscytujące i fajnie coś takiego przeżyć. Obserwacja jak w ciągu kilku miesięcy z 3/4 cm rybki wyrasta dumny 8/9 cm samiec dominujący  o rozłożystych płetwach, pięknych kolorach i wzorach dostarcza dużo radości.    Skoro zdecydowałeś się na Labeotropheusa to z tego co kojarzę u niektórych gatunków od narybku  wiadomo co jest samcem, a co samicą, wiec tutaj kwestia układu byłaby wyjaśniona.  To samo dotyczy też Metriaclimy, która odrzuciłeś chyba poprzez brak dostępności w TanMal, jeśli by się pojawiła to masz drugi gatunek z już gotowym układem.  W jednym i drugim przypadku szedłbym w układ 2/6 czyli 8 sztuk.    Przy „Maingano” to loteria, więc 8-10 sztuk. Chindongo Saulosi to specyficzny gatunek i tak jak już koledzy wspominali chyba nie ma przypadku żeby ktoś miał więcej lub tyle samo samic jak i samców, zawsze jest to na korzyść samców i to ze znaczną przewagą. Dlatego sugerowałbym zakup minimum 12 sztuk z czego masz szanse uzyskać 4-5 samic. Kolejna kwestią jest fakt, że Saulosi byłby najsłabszym pyskiem w Twoim baniaku i przy wzięciu 4 gatunków proces wybarwiania samców mógłby być opóźniony (mam to u siebie i kilka osób ma podobnie). Podsumowując,  ja zdecydowałbym się na młode ryby, a później zrobił redukcje, która wydaje mi się jest łatwiejsza (sprzedaż czy choćby oddanie za darmo) niż szukanie dorosłych samic i ich wprowadzanie do dorosłej obsady o ukształtowanej hierarchii i bardziej atrakcyjne od zakupu dorosłych ryb zwłaszcza, że to Twoje początki w Malawii. Mówię to jako młody adept malawistyki i jest duże prawdopodobieństwo, że za pare lat zrobiłbym inaczej. 😁  
  • Zbędne jak pisałem wcześniej.
  • @Dominikaa21 rozumiem, że chciałaś wyjaśnić Andrzejowi jakie akwarium zakladasz i wystarczy. Tu rozmawiamy o podmianie i uzdatniaczu. Nie chcę żeby wywiązała się dyskusja na temat Twojej filtracji, obsady itd... i od razu ją ucinam w tym momencie. Na te tematy możesz dyskutować w innych, odpowiednich działach. 
  • Pomijając preferencje żywnościowe ( Yellow wszystko ze wskazaniem na mięso a Saulosi roślinożerne) będziesz miała bardzo żółto.  Bawet 1 czy dwa samce  Saulosi tego nie zmienią.  
  • Akwa przed założeniem jeszcze gdyż najpierw porządnie się przygotowuje w planach pyszczaki yellow oraz saulosi . Najpierw po 10szt potem redukcja. Biotop piach kamienie . Filtry aquaela 2000 mechanik i 2000aquael biologiczny z przefiltrem plus ceramika ale zastanawiam się nad grysem koralowym do tego grzałka 300 aquaela Platinum tak się zbiegło ze ta marka 🙈😅 z odmulaczy do piasku mam problem bo ponoć zawsze zasysają ten piach i potem są braki w akwa . Mam nadzieję że na początek taka filtracja starczy, nie planuje przerybienia i docelowo 12szt rybek na 300l chyba nie będzie za dużo?  oraz falownik pewnie jakiś też dam albo napowietrzacze . 
  • Tam korpus jest na 1/4 cala . Czyli lipa. Pewnie można dokupić jakieś redukcje ale szkoda fatygi. 
  • Wiem, wiem ale w tym miejscu niema miejsca na większe ,myślę że w przyszłości po prostu będzie drugi projekt non mbuna i będę miał dwa 😉
 • Topics

 • Images

×
×
 • Create New...

Important Information

By using this site, you agree to our Terms of Use.