Jump to content

Czym karmiłem Mbuna-kluski lane


piotriola

Recommended Posts

Witam

Opiszę czym karmiłem moje Mbuna, sposób opisywany w literaturze. Wiecznie głodne ryby muszą podejmować pokarm balastowy dlatego też podawanie im klusek lanych uznałem za dobry pomysł. Zabrałem się do przygotowania tego pokarmu.

Jedno jajko rozmieszałem z mąką dodałem kaszki kukurydzianej. Wszystko to wlałem na gotującą wodę 3 minuty i gotowe. Po wypłukaniu pod bieżącą wodą dodałem gotowany kalafior, szpinak oraz surowe przetarte krewetki w małej ilości. Wszystko to wymieszałem i jak obciekło z wody dodałem żelatyny (minimalna ilość) po to by po wrzuceniu do wody nie zamulać jej. Można mieszać witaminy, vibowit oraz beta-karoten. Tak przygotowaną masę wsadziłem do woreczka śniadaniowego i zamrażałem. Pokarm okazał się trafnym wyborem, moje ryby nie były otłuszczone i z powodzeniem je rozmnażałem. Myślę, że pomysł ten komuś się przyda.

Piotr

  • Dziękuję 7
Link to comment
Share on other sites

Lane kluski tego i podobnego przepisu to dobry dodatek ... sam karmiłem swoje wieloma wynalazkami typu kasza manna, makaron czy płatki owsiane. Mbuniaki wsuwały to aż miło ... oczywiście wszystko z umiarem i nie można dawać tego jako karmy podstawowej.

Link to comment
Share on other sites

Ja od wielu, wielu lat robię własne kulki proteinowe na karpie skomponowane z przeróżnych dodatków bogatych w białka zwierzęce jak i roślinne łatwostrawne min. mączka rybna ekstrudowana , mączka z kalmarów, krylla, krewetek, hemoglowbina plus dodatki pochodzenia roślinnego. I tak sobie od dłuższego czasu myślałem, żeby wykonać takie kulki(oczywiście mniejszych rozmiarów) ale z dodatkiem spiruliny brokułów szpinak itd., co nie będzie stanowiło żadnego problemu w wykonaniu takich ,,rarytasów". Najważniejsze jest to, że podczas wstępnego komponowania takiego pokarmu mamy wpływ od początku do końca na to co w takim pokarmie się znajdzie i w jakiej proporcji będzie ilość białka roślinnego do zwierzęcego(czego nie możemy powiedzieć o pokarmach ze sklepu). Dlatego wielkie podziękowania dla piotroli za tchnięcie we mnie twórczego działania :-) .

Link to comment
Share on other sites

Wreszcie pojawił się wątek, który "przymusił" mnie do własnych produkcji. Zrobiłem lane kluski ze szpinakiem, kupiłem mrożone brokuły. Kluski poszły na pierwszy ogień, na kolacje dam im brokuła do zabawy. Jutro podmianka, wiec mozna poeksperymentować.

Dzięki, piotriola. :)

Link to comment
Share on other sites

Podawanie rybkom warzyw marketowych może być dla nich niebezpieczne. Już wczesniej naczytałem się o ubiciu obsady piękną sałatą z hipera. Dlatego w okresie "niewarzywnym" podaję mrożonki hortexu, a świeże warzywa dopiero z wlasnej działki. Chociaż teraz, gdy już jest hydroponika, to może jakąś sałatkę wyhoduję?

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.


×
×
  • Create New...

Important Information

By using this site, you agree to our Terms of Use.