Skocz do zawartości

Rekomendowane odpowiedzi

Opublikowano

Witam, jestem w trakcie zakładania akwarium o wymiarach 250/70/70. Mam już skompletowane zamówienie na szkło z dwoma kominami, sump (300 litrów), pełną automatykę, podmiany wody, auto uzupełnienia itp. Pod akwa doprowadziłem wodę i kanalizę, więc chcę maksymalnie usprawnić tematy techniczne. Stanąłem jednak w miejscu kiedy zaczałem się zastanawiać nad oswietleniem. CHciałbnym aby było w miarę oszczędne w realizacji (nie koniecznie tanie w zakupie).

Myślałem o trzech lampach tego typu:

http://sklep.roslinyakwariowe.pl/oswietlenie/lampy-led/4aqua-lampa-144w-p-17505.html?osCsid=5d5d4ea506006a2f75f1811689601cb5

Wiem że jest to oświetlenie typowo do morszczaka, ale myślę, że w biotopie malawii może się też sprawdzić.

Prosze o pomoc dośwadczonych kolegów i koleżanek, co o tym sądzicie?

Temperatura śwaitła tej lampy to 14000 - 20000 K z regulacją spektrum.

Opublikowano

Chodziło mi oczywiście o tanie w eksploatacji, a nie koniecznie tanie w zakupie, poprostu na to mam pewien budżet;)

--

Tak, ale HQI potrzbuję ok 900W !!! a te lampy o których pisałem pobierają 432W z wydajnością 750 - 900W. Tak więc koszty energii znacznie ograniczone

Opublikowano

Czyli myślisz Zdrowy, że będzie za dużo 3 x 144W?

Poprostu wyczytałem, ze lampa oświetla akwa o szerokości 80 cm.

3 x 80cm daje mi 240cm więc w sam raz na mój baniak

--

No to mo koledzy ćwieka nabiliście. NIe otrzymałem od dostawcy informacji na temat regulacji tego ustrojstwa, wiem tylko że w lampie jest zetsaw diod białych i niebieskich ale czy mogę rekulowac temperaturę światła, nie wiem..

14k - 20k, to trochę chyba za niebieskie światełko nie?

Opublikowano

Dzięki za cenne informacje, tak więc muszę sprawdzić tą możliwość regulacji. Dostawca poinformował mnie że można mieć do tego moduł sterujący wschodem, zachodem słońca, oświetleniem nocnym itp. Jeśli rzeczywiście są takie możliwości to moze z tą temperaturą też da się coś pomanipulować. Nie znam się ma możliwościach led..

--

znalazłem jeszcze taki opis tych lamp:

http://www.argusakwarystyka.pl/Produkty/Akwarystyka-morska/Technika/Oswietlenie/LAMPA-LED-144-WAT?node=2077

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.


  • Posty

    • Hej, na dniach będę robić filtr kasetowy dwukomorowy do akwarium 160l. Który układ wybrać żeby zachować jak największą cyrkulację wody i wydajność filtra?   Ewentualnie są jeszcze takie opcje ale tu filtr nie jest pod wzmocnieniami i musiałabym coś wymyśleć żeby nie wypływał (nie chce przyklejać) 
    • Trzy książki w twardej oprawie: Malawi Cichlids in natural habitat cz1 Malawi Cichlids in natural habitat cz3 Malawi Cichlids in natural habitat cz5 Książki w idealnym stanie. Cena 700zl za komplet.
    • Wyjdzie w praniu , ale nie zakładam większych problemów 😉 . Po latach moczenia łapek to jest mój 1 filtr takiej konstrukcji . Wszystko przemyślane pod nowy zbiornik .Przemek z Akwarium Szczecin robi mi wzmocnienia pod ten kaseciak tak abym gąbkę wyciągał bez odchylania i tym podobnych problemów . Zobaczymy 😉  
    • Dzięki @jaras za wskazówki 🙂 Może jeszcze spróbuję z tym pokarmem. U mnie Aristo mam wrażenie że się męczy żerując na nim bo wygląda jakby próbował się najeść powietrzem 😅
    • Na 30 ryb wielkości od 12 do 25cm daję 2 łyżeczki czubate od herbaty raz  dziennie - pokarm aller Aqua Futura pomieszany z Malawi chips oraz spiruliną granulowaną. Proporcje w miarę równe. Dodatkowo, jak mi się przypomni, to daję kryła mrożonego,nie częściej niż raz w tygodniu w ilości 7 kostek. Od czasy do czasu jakąś rybę morską , jak akurat mam na obiad - morszczuk, dorsz. Oczywiście bez obróbki termicznej. Czasami sporadycznie jeszcze płatki dla paletek d-50i to jest wszystko . Ale ja mogę mieć słabe doświadczenie w pielęgnacji ryb 40lat😃
    • @jarasa mógłbyś mi powiedzieć ile sztuk ryb masz u siebie i ile im sypiesz Futury? Tak myślę że może ja po prostu za mało im tego żarcia dawałem. Byłbym wdzięczny jakbyś podał ile wynosi jednodniowa porcja u Ciebie (o ile nie w gramach to chociaż w łyżeczkach) 🙂
    • Ja nie mam małych ryb. Nic złego nie zauważyłem stosując future. Ale od jakiegoś czasu mieszam z innymi tak jak wyżej pisałem.
    • Moim rybom podobnie jak u Ciebie nie podszedł ten pokarm. Niby z apetytem się na niego rzucały, jednak po wzięciu do pyska po chwili wypluwały. I tak kilkakrotnie, w końcu rezygnując i pozostawiając granulki. Dodatkowo od tego pobierania i wypluwania powstawało duże zmętnienie wody. Próbowałem podawania na sucho i po namoczeniu - w zasadzie efekt ten sam. U mnie jedynie fryeri połykał ten pokarm bez zastanawiania się. Reszta obsady - tak jak opisałem powyżej. Dlatego ja zostaję przy Futurze. Tym bardziej, że mam mniejsze ryby od Twoich i póki co ten rozmiar pokarmu (1,3 - 2 mm) jest dla nich odpowiedni. 
    • @jaras z tego co czytałem to na najszybszy wzrost nastawiona jest właśnie Futura. Nie mniej ten Bronze kompletnie nie pasuje tym moim bydlakom. A nie zauważasz u siebie problemu z małym rozmiarem Futury? U mnie np. zauważyłem że ryby zaczęły mieć takie dziwne kupy (jakby przerywane bąblami gazu lub bardzo cienkie) i czytałem gdzieś że ryby takich rozmiarów powinny dostawać już większe "kawały" jedzenia. Nie wiem ile w tym prawdy ale jak kilka dni pod rząd karmię mrożoną stynką to problem znika. 
    • Po namyśle, ja  nie będę kombinował i zostanę przy aller aqua futura. U siebie mam właśnie ten, pomieszany z chipsami Malawi tropical oraz spiruliną. Z tymi innymi pokarmami aller aqua trzeba uważać, bo są to pasze, nastawione na szybki przyrost masy ciała ryb w krótkim czasie. Dlatego ha nie będę ryzykował innych pokarmów z tej serii. 
  • Tematy

  • Grafiki

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

By using this site, you agree to our Warunki użytkowania.