Jump to content

Re: [102l]Pierwsze Malawi


Recommended Posts

Witam. Chcę wam pokazać relacje jak i dalszy rozwój mojego pierwszego biotopu Malawi :) Nie jest to za duże akwarium ale na początek starczy , na początek mam na myśli do jesieni , ponieważ wtedy planuję założyć 240L.


Akwarium : 80x35x40 profilowane

Oświetlenie :

Aqua - Glo Hagen 20 W 18000K na przodzie 1/2 owinięta folią aluminiową

Power - Glo Hagen 20W 18000K z tyłu 3/4 owinięte folią aluminiową


Filtracja - mechaniczna. Turbo N750 , 750 l/h

bilogiczna. JBL CRISTALPROFI GreenLine e1501 ( zakupie dopiero na początku miesiąca , taki duży ponieważ chcę go zastosować w przyszłej 240)


Tło - wewnętrzne , własnej roboty ( łupek , przezroczysta plexi i 5 tubek silikonu )


Ogrzewanie - Aquael 150 W


Podłoże - Drobny żwir ok 30kg zakupione ( zużyłem ok. 18 )


Dekoracja - kwarc


Planowana Obsada - Saulosi 1+3


Testy : też zamawiam razem z filtrem JBL na pH,GH,NO2,NO3,NH3/NH4,KH


Teraz kilka fotek z zakładania :


Tło wykonałem sam , użyłem łupka + plexi i nakleiłem na szybę jeszcze dodatkowo by było sztywne , na początku chciałem umieścić w akwa ale stwierdziłem że za dużo miejsca wszystko zajmie i ustawiłem za tylnią szyba akwa:

16kaopl.jpg


Podwójna warstwa maty pod akwaria jako amortyzacja dla kamieni:

10yjedc.jpg


Tak wygląda na sucho z oświetleniem i tłem:

351d3jd.jpg


Tu mam już ułożoną aranżacje z kamieni:

2ekixkw.jpg


Następnie zabrałem się za "maskownicę" filtra i grzałki:

15cftba.jpg


2rqgas6.jpg


Tu już w pełni sklejona schnie:

28mio39.jpg


a w akwa wygląda tak:

2cpc9qf.jpg


a307j9.jpg


Tutaj już zalane akwarium dojrzewające , z tym że na mechanicznym filtrze a biologa wkładam od razu po świętach. Jak i robię testy wody też w tym samym dniu bo przyjdzie tą samą paczką. Ryb nie wpuszczę do puki nie będzie woda jaka się należy:) Zalałem 17.03.2013


o5x2xw.jpg


qpnqzq.jpg


Na dzień dzisiejszy tj 22.03 wygląda tak:

307rtkx.jpg


2rdya9h.jpg


154kfg7.jpg


vjcjs.jpg


2d56yc.jpg


2hphytd.jpg


A tak wygląda po owinięciu świetlówek folią aluminiową


ckuhz.jpg


cd. relacji po zakupie i otrzymaniu paczki z filtrem i testami:)_______________


Malawi - 102 l 1+3 saulosi ( w trakcie )

Krabarium - 74 l

- 13.05.2012 - pierwsza wylinka

- 05.11.2012 - druga wylinka

- 19.01.2013 – trzecia wylinka

Link to comment
Share on other sites

Tło wewnętrzne b. ładne - przynajmniej dla mnie gratuluje no i własnoręcznie zrobione. Brawo - dobra robota!.

Co do baniaka ... to niestety baaardzo mały litraż (za chwilę będziesz chciał/potrzebował większe bo będziesz chciał wprowadzić nowa obsadę i wtedy będzie lipa ;-)).

Filtracja cóż nigdy jej nie za dużo, wiec zawsze można na "wyrost" zakupić Aquael1500 lub 2000 albo Atmana 203 itd. I tak masz w nich regulację przepływu.

Ważne żeby Tobie podobał się Twój baniak ;-)

 • Dziękuję 1
Link to comment
Share on other sites

Tam dalej sprostowałem że jednak tło ustawiłem za akwarium, chciałem w środku ale to jest żecz jedyna z aranżacji co może być poza akwa więc tak postanowiłem. No do jesieni będę miał saulosi 1+3 a później to się zobaczy, mam już większą szafkę , szukam filtra i zostanie mi tylko do kupienia akwarium.Mam teraz też sporo innych wydatków a to akwarium mam już od roku więc postanowiłem zalać to i przeczekać do tej jesieni;) ps. nie zaszkodziło by bo tj klejone sylikonem akwarystycznym i wygotowane kamloty hehe :D_______________


Malawi - 102 l 1+3 saulosi ( w trakcie )

Krabarium - 74 l

- 13.05.2012 - pierwsza wylinka

- 05.11.2012 - druga wylinka

- 19.01.2013 – trzecia wylinka

Link to comment
Share on other sites

Zbiornik widać dobrze przemyślany.


Jeżeli to prawda i będziesz w nim trzymał ryby tylko do jesieni (zakładam, że kupujesz młode) to git :)


Ogólnie fajnie, fajnie... Mam nadzieję, że akwa 240l będzie tak samo dopracowane.


Powodzenia :]

 • Dziękuję 1
Link to comment
Share on other sites

Dzięki :) Tzn z 240 na pewno prawda bo już mam szafkę zakupuje filtr który też użyję w tym 240 a na razie będzie służył tu wiec plan 240 na pewno wypali. Jeśli chodzi o ryby to mam dylemat bo: nie wiem czy kupić więcej maluszków , czy kupić wybarwione i gotowy harem już 1+3 ? co radzicie?
_______________


Malawi - 102 l 1+3 saulosi ( w trakcie )

Krabarium - 74 l

- 13.05.2012 - pierwsza wylinka

- 05.11.2012 - druga wylinka

- 19.01.2013 – trzecia wylinka

Link to comment
Share on other sites

Ja bym startował od "zera" czyli maluszki z czasem zobaczysz co z nich wyrośnie itd. Tak samo z ostateczna obsadą - sam dojdziesz do wniosku jakie pyski wybierzesz. Powodzenia!

 • Dziękuję 1
Link to comment
Share on other sites

No zobaczę jeszcze, może tak zrobię. Najpierw muszę dostać kubeł i testy później będę myślał nad obsadą.Od początku myślę żeby kupić już wybarwionego samca i 3 samice saulosi ale temat do przemyślenia :D_______________


Malawi - 102 l 1+3 saulosi ( w trakcie )

Krabarium - 74 l

- 13.05.2012 - pierwsza wylinka

- 05.11.2012 - druga wylinka

- 19.01.2013 – trzecia wylinka

Link to comment
Share on other sites

Fajny masz aranż w akwarium ! Tło bardzo duży plus za samodzielne wykonanie !

Jeżeli chodzi o obsadę saulosi to kup sobie z 8 maluszków i zostaw sobie obsadę 1+4 bedziesz miał fajny kolorowy baniak.

 • Dziękuję 1
Link to comment
Share on other sites

No jeszcze trochę myślę że z 2-3 tyg i będę miał obsadę :D Wszystko zależy jak będzie przebiegać dojrzewanie._______________


Malawi - 102 l 1+3 saulosi ( w trakcie )

Krabarium - 74 l

- 13.05.2012 - pierwsza wylinka

- 05.11.2012 - druga wylinka

- 19.01.2013 – trzecia wylinka

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 • Recently Browsing   0 members

  • No registered users viewing this page.


 • Posty

  • Mialem podobną sytuację jak byłem u Darka z Żor, wtedy Maison rzucił na mnie urok 🙂. Z tym, że tam były dwa WF w pełni wyrośnięte tak po ok 15 cm. Nie jestem zwolennikiem kupowania ryb WF do domowych akwariów, myślę, że takiemu F1 nic nie będzie brakować. Układ 3/6 wydaje się bardziej bezpieczny bo nawet „profesor” może się pomylić, a bufor samic będziesz miał większy. Minus z takimi 4 cm maluchami jest taki, że będziesz musiał poczekać kilka miesięcy, aż zaczną cieszyć oko.
  • Sam pisałeś, że nie wpływa na parametry, bo są cały czas w normie. Więc ja bym to moczył, choć mokre chyba dość 😜. A poważnie, w kubłach, które ostatnio eliminuję i w sumie to mi jeden został, zalegało tego po kokardę. Każda praca przy filtrze siłą rzeczy wywoływała uwalnianie się tego, wymieszanego z wszystkim innym, co w fitrze zalega do akwarium. Nigdy nie zaobserwowałem jakichś negatywnym skutków. Ot chwilowe zmętnienie wody. Bez wielkich wachań testów które kiedyś robiłem maniakalnie i w zakresie dużo szerszym niż w malawkach.
  • Haha, myślałem o tym, ale na spokojnie wyprodukuję tego więcej przed startem basenu 🤣 Przepływu to nie zmniejsza w żaden sposób, co to są puste korpusy w swojej standardowej budowie, woda przez to nie przepływa, działają właśnie bardziej jak odstojniki, opada co cięższe. Mnie bardziej martwi, czy nie zachodzi tam jakiś proces, który oddaje do wody jakieś niepożądane substancje.
  • Raczej prąd wody ubija to i tworzy jakiś tam konglomerat poza linią przepływu. Co się zatrzyma "przyklei", to zostaje, a światło przepływu pozostaje czyste. W miarę ubijania tej materii może dochodzić do zarastania przekroju przepływu. Dlatego napisałem, o ile nie zmniejsza przepływu. A odstojnik zatrzyma cos tam i na powierzchni tego cosia jest miejsce dla bakteri filtracyjnych. Tak na logikę. Chociaż jak mówiłem, znaczenie raczej marginalne, a niechęć do usuwania wywołana raczej wrodzonym lenistwem niż jakąś wyższa potrzebą 😉. Mamy tu kolegę specjalistę od wzorów, przeliczeń i wiedzy popartej badaniami, więc  @triamonddziałaj proszę😉. 
  • Zostaw sobie na start basenu😉
  • Te korpusy to pozostałość po pierwszym projekcie systemu filtracji i są jako pierwsze więc ten bałagan nie trafi nigdy do wody. Mimo wszystko wydaje mi się, że bezpieczniej będzie to usunąć. Nie sądzę, aby pełniło to jakąś kluczową funkcję w filtracji. Zdziwiła mnie natomiast ilość tej 'masy'. Jutro dzień porządków w akwa, jak zmobilizuje się do usunięcia tego, to zrobię Wam fotkę, jak dużo uzbierałem. Wystartowałby z tego z 1000 nowych zbiorników 🤣
  • Raczej puste korpusy pełnią tu rolę odstojników. Ja bym to usunął z obiegu. Z czasem im będzie tego więcej (wyżej w korpusie) prąd wody zacznie to porywać i będziesz miał syf w akwarium, jeśli oczywiście za tymi korpusami nic już nie masz.
  • Obstawiam, że usunięcie nic nie zmieni. Żyje toto swoim życiem, jakąś rolę filtracyjną pełni, ale nie w jakiejś skali ogromnej Jest to jest. Jak korpusy zbędne, a przepływu nie tłumi to bym zostawił.
  • Siema, dzisiaj dokonałem odkrycia, które mnie mocno zaskoczyło 😁 Mianowicie mam w systemie filtracji 4 puste korpusy, do których nie zaglądałem pewnie z rok czasu. Dzisiaj zajrzałem i zobaczyłem, że do połowy są zapełnione zapewne detrytusem - brązowym czymś, co zawsze zalega w filtrze. Parametry wody są cały czas w normie, stałe podmiany utrzymują no3 w granicach 15. Usunąć to, czy zostawić? Czy pozostawienie lub usunięcie będzie miało jakiś wpływ na cały mikro-ekosystem?
  • Maison w sumie na początku nie brałem pod uwagę. Foty i filmy to nie to samo co dominujący samiec za szkłem na żywo. Ale teraz ma u mnie wysokie notowania. Wygląda na wariata, ale piękny jest bezdyskusyjnie. Wczoraj widziałem WF, takie po 10 cm. Niestety  mam obawy przed rybami z odłowu, bo to jednak troszkę inne wymagania, nigdy nie miałam, a i cena 42 euro za sztukę lekko studzi zapał. F1 są w rozsądnych pieniądzach, ale małe 4 cm., Chodowiec  miszcz, dobiera układy przez lupę i serio mam od niego kupę ryb i pomylił się raz., a maluchy kupowałem. Ale nie sprzeda inaczej jak 1/2. Tak mu z matematyki zbiornika wychodzi. Chyba że się rzucę na 3/6 i albo ja albo życie zredukuje.
 • Topics

 • Images

×
×
 • Create New...

Important Information

By using this site, you agree to our Terms of Use.