Skocz do zawartości

Rekomendowane odpowiedzi

Opublikowano

Witam.

Mam 300 litrowe akwarium. do tej pory hodowałem różne pyszczaki które wcisnął mi sprzedawca. Obecnie pozostały mi niżej wymienione gatunki (tak się nazywają wg innych forumowiczów). Teraz chciałbym prawidłowo dobrać gatunki żeby się na wzajem godziły i mieściły w moim akwarium.

Chciałbym jeżeli jest to możliwe pozostawić jakieś obecnie posiadane gatunki i resztę dokupić. chciałbym też móc w przyszłości je rozmnażać.


[TABLE]M. crabro ( 4 szt. prawdopodobnie samce )

m. auratus

m. cyaneorhabdos maingano

m. chipokae

c. moori


niewybarwiony osobnik z rodziny aulonocar, ale której to nie da się powiedzieć - wiele jest b. podobnych do siebie wybarwionych, a co dopiero niewybarwione... i hybryd też jest dużo za dużo


prawdopodobnie m. interruptus ale pewności nie ma[/TABLE]


Co do płci tych ryb to nie mam pojęcia. Tu jest link do mojego postu w temacie identyfikacji gatunków, mógłby ktoś zobaczyć na zdjęcia i wypowiedzieć się na temat i płci.


http://forum.klub-malawi.pl/pomoc-identyfikacji-gatunkow-dalszego-rozwoju-akwarium-t20800p2.html


Liczę na waszą pomoc.

Z góry dziękuje :)

Opublikowano

Co do płci tych ryb to nie mam pojęcia. Tu jest link do mojego postu w temacie identyfikacji gatunków, mógłby ktoś zobaczyć na zdjęcia i wypowiedzieć się na temat i płci.


http://forum.klub-malawi.pl/pomoc-identyfikacji-gatunkow-dalszego-rozwoju-akwarium-t20800p2.html




W ww. wątku załączyłeś fotografie 8 ryb, a w jego treści napisałeś, że zostało Ci ich kilkanaście.

Wybacz, ale nie jesteśmy Wróżami Maciejami, żeby wiedzieć, co oprócz tych ryb, których fotki zamieściłeś jeszcze u Ciebie pływa i w jakich proporcjach jeśli chodzi o płeć.


Napiszę to, co już Ci wczoraj Koledzy doradzali: w takim zbiorniku jak Twój to możesz zostawić Melanochromis cyaneorhabdos "maingano" lub Melanochromis interruptus (ewentualnie Melanchromis auratus, chociaż ja osobiście nie mam przekonania, że ta ryba ze zdjęcia pod pozycją 2a, która została zidentyfikowana jako M. auratus jest właśnie rybą z tego gatunku).


Generalnie z tymi rybami, które aktualnie u Ciebie pływają nie masz za bardzo "pola manewru".

Opublikowano

No faktycznie co do ilości to mam 4 M. Crabo. Wszystkie są duże i prawie całe czarne, więc sądzę że są to samce. I mam jeszcze 2 C. Moori. Tu wydaje mi się ze mam parkę ponieważ jedna jest większa, ma intensywniejsze plamy i zaczyna robić się na głowie widoczny guzek. Druga go nie ma,jest mniejsza i ma mniej intensywne plamy.


Lecz tych gatunków nie chce zostawić.


chciałbym zostawić rybę z pod pozycji 2a. m. auratus o ile to faktycznie ta ryba

(skoro nie jesteś przekonany ze to auratus to masz jakieś inne przypuszczenia ?)a także te nie do końca zidentyfikowane ze zdjęcia 4 i 5.

Opublikowano

chciałbym zostawić rybę z pod pozycji 2a. m. auratus o ile to faktycznie ta ryba

(skoro nie jesteś przekonany ze to auratus to masz jakieś inne przypuszczenia ?)



Prawdę powiedziawszy to nie mam pomysłu odnośnie tej rybki. Z pewnością ten osobnik przypomina ryby z rodzaju Melanochromis, ale jakoś nie za bardzo ten Twój egzemplarz mi pasuje pod względem wizualnym do M. auratus, co nie oznacza, że się nie mylę (czasami kolorystyka ryb na fotkach różni się od tej występującej w rzeczywistości itp.)

Czy ta ryba gdy ją wpuszczałeś do akwarium wyglądała inaczej (tzn. miała czarny pas na środku wzdłuż całego tułowia ?)

Jeśli tak, to jedyne co mi przychodzi do głowy to przechodzący transformację barwną samiec M. auratus.

Opublikowano

Trudno mi powiedzieć jak na na początku wyglądała. To było dość dawno temu. Gdy kupiłem ten baniak nie zastanawiałem się nad obsadą, po prostu pojechałem to jakiegoś hodowcy, starszy miły pan. Wydawało mi się że mi doradził nad doborem obsady lecz z czasem się okazało że po prosu mi wepchnął jak najwięcej rybek żeby zarobić. Miałem już nawet kończyć moją przygodę z akwarium ale jednak to nie takie łatwe. Więc postanowiłem ze zmienię aranżacje i obsadę na całkowicie nową. Teraz tylko muszę dobrze i mądrze wybrac

Opublikowano
Trudno mi powiedzieć jak na na początku wyglądała. To było dość dawno temu.


Piszesz tak jakbyś w ogóle nie obserował ryb, które pływają u Ciebie w akwarium. Akurat jeśli chodzi o auratusy to nie trzeba być bardzo spostrzegawczym, żeby zauważyć, że następuje kolorystyczna przemiana ryby o początkowym zabarwieniu intensywnie żółtym i białym z wyraźnym czarnym pasek wzdłuż tułowia na środku i na górze ;-)


Z drugiej strony skoro ten "miły Pan" jak go nazywasz (choć mi osobiście ciśnie się na usta inne określenie) zachował się tak nieprofesjonalnie wobec Ciebie wciskając Ci ryby tylko po to, żeby jak najwięcej zarobić to równie dobrze mógł nie przykładać wagi do innych aspektów takich jak tzw. chów wsobny oraz do tego, żeby ryby, które hodował się nie krzyżowały.


Tak naprawdę jeżeli masz interrupyusa to on jedyny mógłby zostać. Do tego dobrać coś roślinożernego i będzie git. Juz pewnie koledzy powiedzieli resztę oddać sprzedać czy co tam.


Problem u Kolegi jest taki, że ma pojedyczne egzemplarze poszczególnych "gatunków". Ja osobiście bym pozbył się wszystkiego i dobrał obsadę od początku (ryby z pewnego źródła, podobne pod względem wielkości i wieku).

Ale to oczywiście moje subiektywne zdanie ;-)

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.


  • Posty

    • Dziękuję za pomoc , postanowiłem do tych karm , które już mam , czyli do : Tropical Spirulina Forte 36% i Tropical Pro Defence S, dokupić Tropical D-Allio plus (będę podawał raz w tygodniu ), oraz Hikari Vibra Bites . No i może przetestuję też Aller Futura ex. , zobaczymy czy i u mnie , będzie ona równie chętnie zjadana przez ryby. I jeszcze taka karma, jak Naturefood Supreme Plant M, stosował ktoś ?
    • Dlatego od dawna obsadę dobieram pod względem kolorów a nie żywienia.
    • @Tomasz78 Na to wygląda. 
    • @triamond skoro jeden pokarm dla wszystkich to znaczy że dobieranie obsady zgodnej żywieniowo to mit.
    • @Tomasz78 Wygląda na to, że trudno taką obsadę znaleźć, jeśli chodzi o skład karmy. Temat już dyskutowany w długich wątkach (wraz ze źródłami):  https://forum.klub-malawi.pl/topic/25045-jak-dobieracie-diete-dla-swoich-ryb/ https://forum.klub-malawi.pl/topic/26433-roślinożercy-a-mięsożercy-różnice-w-układzie-pokarmowym-jak-i-czym-karmić-dyskusja-ogólna 'Mięsożercy' gorzej tolerują nadmiar węglowodanów od 'wszystkożerców'. Karma nie ma znaczenia, o ile ma dużo białka (w tym nie za dużo nie pełnych roślinnych), i trochę tłuszczu. Pielęgnice są wszystkożerne. Pielęgnice Jeziora Malawi są blisko ze sobą spokrewnione, wyewoluowały z kilku gatunków i się specjalizowały w młodym ewolucyjnie (1-2 mln lat) jeziorze. Nie było czasu na pełną specjalizację. Mają żołądki, zęby gardłowe, przewód pokarmowy o średniej długości, z  pewnymi różnicami gatunkowymi i jedzą co się da. Niektóre znalazły swoje nisze ekologiczne z danym typem pokarmu, ale doskonale poradzą sobie na innym, jeśli będzie trzeba. Za krótko i brak presji ewolucyjnej, by stracić zdolność jedzenia wszystkiego, szczególnie że poziom wody i warunki się zmieniały wielokrotnie (a więc i pewnie rodzaj dostępnego pokarmu). Peryfiton jest wysokobiałkowy (55%), niskowęglowodanowy (10%? jeśli chodzi o strawne węglowodany) i absurdem jest traktować peryfitonożerców, jako  roślinożerców i karmić je węglowodanami z karm roślinnych o niskiej zawartości białka, tylko dlatego, że i glony i rośliny są zielone. To prowadzi do bloat. No i karmy akwarystyczne/hodowlane są przetworzone. To coś innego niż w naturze.  
    • Tego nie wie nikt.  Zależy od układu skał, przebiegu filtracji, pokarmów, ryb itp itd Jeżeli z czasem będziesz miał problem to dokupisz i tyle Polecam Tunze 6045
    • Podłącze się jeśli można z pytaniem. Czy do moich 300 L jak będzie Malawi potrzebny mi cyrkulator? Jako filtr mam JBL e1502 i napowietrzacz w obecnym(pustym jeszcze akwarium ale zalanym).
    • Witam Czy ktoś kto ma Malawi korzysta może z worków SZAT jako medium filtracyjne? Bo mam kupione, jeszcze nie użyte, z myślą o poprzednum roślinnym i zastanawiam się czy nie włożyć tej żywicy do filtra. Podobno świetnie obniża to No3. Tak przynajmniej twierdził facet który zajmuje się hodowlą paletek. Ale czy moge to użyć również do Malawi?  
    • Skoro jeden pokarm jest dobry dla wszystkich ryb to jak ma się do tego obsada niepasująca żywieniowo...
    • Testowałem różne pokarmy i ostatecznie zdecydowałem się na pozostanie przy pokarmie polecanym między innymi przez @triamond czyli Aller Futura w granulacji 0,9-1,6mm. Następnym razem tylko kupię w tej większej granulacji  Pokarm rewelacyjny wg mnie. Jak ryby zaczęły na nim żerować to teraz po wrzuceniu czegokolwiek innego jedzą jakby się na mnie obraziły  
  • Tematy

  • Grafiki

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

By using this site, you agree to our Warunki użytkowania.