Jump to content

Recommended Posts

Posted

Witam.

Mam 300 litrowe akwarium. do tej pory hodowałem różne pyszczaki które wcisnął mi sprzedawca. Obecnie pozostały mi niżej wymienione gatunki (tak się nazywają wg innych forumowiczów). Teraz chciałbym prawidłowo dobrać gatunki żeby się na wzajem godziły i mieściły w moim akwarium.

Chciałbym jeżeli jest to możliwe pozostawić jakieś obecnie posiadane gatunki i resztę dokupić. chciałbym też móc w przyszłości je rozmnażać.


[TABLE]M. crabro ( 4 szt. prawdopodobnie samce )

m. auratus

m. cyaneorhabdos maingano

m. chipokae

c. moori


niewybarwiony osobnik z rodziny aulonocar, ale której to nie da się powiedzieć - wiele jest b. podobnych do siebie wybarwionych, a co dopiero niewybarwione... i hybryd też jest dużo za dużo


prawdopodobnie m. interruptus ale pewności nie ma[/TABLE]


Co do płci tych ryb to nie mam pojęcia. Tu jest link do mojego postu w temacie identyfikacji gatunków, mógłby ktoś zobaczyć na zdjęcia i wypowiedzieć się na temat i płci.


http://forum.klub-malawi.pl/pomoc-identyfikacji-gatunkow-dalszego-rozwoju-akwarium-t20800p2.html


Liczę na waszą pomoc.

Z góry dziękuje :)

Posted

Co do płci tych ryb to nie mam pojęcia. Tu jest link do mojego postu w temacie identyfikacji gatunków, mógłby ktoś zobaczyć na zdjęcia i wypowiedzieć się na temat i płci.


http://forum.klub-malawi.pl/pomoc-identyfikacji-gatunkow-dalszego-rozwoju-akwarium-t20800p2.html




W ww. wątku załączyłeś fotografie 8 ryb, a w jego treści napisałeś, że zostało Ci ich kilkanaście.

Wybacz, ale nie jesteśmy Wróżami Maciejami, żeby wiedzieć, co oprócz tych ryb, których fotki zamieściłeś jeszcze u Ciebie pływa i w jakich proporcjach jeśli chodzi o płeć.


Napiszę to, co już Ci wczoraj Koledzy doradzali: w takim zbiorniku jak Twój to możesz zostawić Melanochromis cyaneorhabdos "maingano" lub Melanochromis interruptus (ewentualnie Melanchromis auratus, chociaż ja osobiście nie mam przekonania, że ta ryba ze zdjęcia pod pozycją 2a, która została zidentyfikowana jako M. auratus jest właśnie rybą z tego gatunku).


Generalnie z tymi rybami, które aktualnie u Ciebie pływają nie masz za bardzo "pola manewru".

Posted

No faktycznie co do ilości to mam 4 M. Crabo. Wszystkie są duże i prawie całe czarne, więc sądzę że są to samce. I mam jeszcze 2 C. Moori. Tu wydaje mi się ze mam parkę ponieważ jedna jest większa, ma intensywniejsze plamy i zaczyna robić się na głowie widoczny guzek. Druga go nie ma,jest mniejsza i ma mniej intensywne plamy.


Lecz tych gatunków nie chce zostawić.


chciałbym zostawić rybę z pod pozycji 2a. m. auratus o ile to faktycznie ta ryba

(skoro nie jesteś przekonany ze to auratus to masz jakieś inne przypuszczenia ?)a także te nie do końca zidentyfikowane ze zdjęcia 4 i 5.

Posted

Piate to interruptus. Kilka osob to potwierdzilo. Oddaj te ryby do sklepu i zakup przemyślana obsade. Potem unikniesz placzu z powodu tragedii w zbiorniku.

Posted

chciałbym zostawić rybę z pod pozycji 2a. m. auratus o ile to faktycznie ta ryba

(skoro nie jesteś przekonany ze to auratus to masz jakieś inne przypuszczenia ?)



Prawdę powiedziawszy to nie mam pomysłu odnośnie tej rybki. Z pewnością ten osobnik przypomina ryby z rodzaju Melanochromis, ale jakoś nie za bardzo ten Twój egzemplarz mi pasuje pod względem wizualnym do M. auratus, co nie oznacza, że się nie mylę (czasami kolorystyka ryb na fotkach różni się od tej występującej w rzeczywistości itp.)

Czy ta ryba gdy ją wpuszczałeś do akwarium wyglądała inaczej (tzn. miała czarny pas na środku wzdłuż całego tułowia ?)

Jeśli tak, to jedyne co mi przychodzi do głowy to przechodzący transformację barwną samiec M. auratus.

Posted

Trudno mi powiedzieć jak na na początku wyglądała. To było dość dawno temu. Gdy kupiłem ten baniak nie zastanawiałem się nad obsadą, po prostu pojechałem to jakiegoś hodowcy, starszy miły pan. Wydawało mi się że mi doradził nad doborem obsady lecz z czasem się okazało że po prosu mi wepchnął jak najwięcej rybek żeby zarobić. Miałem już nawet kończyć moją przygodę z akwarium ale jednak to nie takie łatwe. Więc postanowiłem ze zmienię aranżacje i obsadę na całkowicie nową. Teraz tylko muszę dobrze i mądrze wybrac

Posted

Tak naprawdę jeżeli masz interrupyusa to on jedyny mógłby zostać. Do tego dobrać coś roślinożernego i będzie git. Juz pewnie koledzy powiedzieli resztę oddać sprzedać czy co tam.

Posted
Trudno mi powiedzieć jak na na początku wyglądała. To było dość dawno temu.


Piszesz tak jakbyś w ogóle nie obserował ryb, które pływają u Ciebie w akwarium. Akurat jeśli chodzi o auratusy to nie trzeba być bardzo spostrzegawczym, żeby zauważyć, że następuje kolorystyczna przemiana ryby o początkowym zabarwieniu intensywnie żółtym i białym z wyraźnym czarnym pasek wzdłuż tułowia na środku i na górze ;-)


Z drugiej strony skoro ten "miły Pan" jak go nazywasz (choć mi osobiście ciśnie się na usta inne określenie) zachował się tak nieprofesjonalnie wobec Ciebie wciskając Ci ryby tylko po to, żeby jak najwięcej zarobić to równie dobrze mógł nie przykładać wagi do innych aspektów takich jak tzw. chów wsobny oraz do tego, żeby ryby, które hodował się nie krzyżowały.


Tak naprawdę jeżeli masz interrupyusa to on jedyny mógłby zostać. Do tego dobrać coś roślinożernego i będzie git. Juz pewnie koledzy powiedzieli resztę oddać sprzedać czy co tam.


Problem u Kolegi jest taki, że ma pojedyczne egzemplarze poszczególnych "gatunków". Ja osobiście bym pozbył się wszystkiego i dobrał obsadę od początku (ryby z pewnego źródła, podobne pod względem wielkości i wieku).

Ale to oczywiście moje subiektywne zdanie ;-)

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.


  • Posty

    • @darianus dobre wieści 🙂 może w takim razie jakoś wypali ten projekt 😉 ja posiłkowałem się taką stroną internetową: https://stacjaplantacja.pl/jak-przeniesc-rosline-do-hydroponiki/
    • U mnie skrzydłokwiaty dobrze sobie radzą w hydroponice przy ph ponad 7. Możesz podać źródło z info że ph powinno być niskie?
    • Dzień dobry,    chciałbym prosić o pomoc w identyfikacji glonów. Na środku mam wapien który zarósł jakoś pierwszy. Kolejne kamienie zarośnięte w ok tydzień czasu. Rośliny mam sztuczne.    nie wiem czy to okrzemki, brunatnice czy może jakaś dziwna wersja sinic? 
    • Ja w 375l używam dwóch jvp-132 - jeden do napędu kaseciaka, drugi do zamiatania. Poza kolorem bez uwag
    • Mała aktualizacja Udało się zainstalować hydroponikę. To znaczy samą instalację. Pod kątem roślin jeszcze sprawa nie jest zamknięta. Zapał przy tym projekcie nieco mi opadł odkąd przeczytałem, że woda w hydroponice powinna mieć pH na poziomie 5,5-6,5. Liczę mimo wszystko, że rośliny jako tako będą sobie radziły. Kupiłem skrzydłokwiata, philodendrona i jakąś peperomię  Mam jeszcze zielistkę i epipremnum. Zobaczymy co z tego wyjdzie. Chwilowo próbuję w hydroponice ukorzenić odcięte pędy epipremnum.  - wlot do doniczek  - wylot z doniczek - całość umieszczona w pokrywie - doniczki zalane wodą i wypełnione gąbkami - tak się prezentuje całość obecnie (nie zdążyłem jeszcze wsadzić roślin do doniczek)   Kilka zdjęć obywateli mojego baniaczka   - Dominujący samiec Stigmatochromis Tolae. Chwilowo największy "byk" w akwarium. Ma około 15cm. - Nimbochromis Polystigma - jeden z dwóch ujawnionych samców. Już ładnie zaczyna "łapać" niebieski kolorek   - Nimbochromis Polystigma - jedna z samiczek - Exochochromis Anagenys - jeszcze nie znam płci osobników. - Dimidiochromis Strigatus - jedna z dwóch samic - Protomelas Mbenji Thick Lips - płeć jeszcze nie znana   A na koniec najmłodszy mieszkaniec czyli malutki Dimidiochromis Strigatus  Zaobserwowałem dwie sztuki  Wątpię żeby przeżyły, ale kto wie. Na razie bardzo dobrze kryją się w tej niewielkiej ilości szczelin jakie mają do dyspozycji.    
    • Mam od paru lat Tunze 6085 Tunze Turbelle Nanostream 6085 (4025167608506) • Cena, Opinie • Pompy cyrkulacyjne 17291245623 • Allegro Dla mnie jest idealny w 200cm. Dla Ciebie się nie nadaje bo nie ma regulacji mocy. Dlaczego piszę - wcześniej miałem kilka chińskich - ich trwałość wynosiła średnio pół roku. Może teraz jest inaczej, ale jakbym miał zmieniać to na pewno kupiłbym Tunze. Nawet jeśli teraz jest chiński (bo tego nie wiem)
    • Ja używam od lat taki Tunze https://allegro.pl/oferta/tunze-turbelle-nanostream-6055-10787582038 i dla mnie nie ma lepszego. Mam go w 576l. Jest cichy, wydajny i ma regulację. Ale żeby nie było kolorowo, to ma jedną wadę. Pokrętła w sterowniku są podświetlane od spodu niebieskimi diodami, nawet fajnie to wygląda. Diody emitują oprócz światła również ciepło i pod wpływem tego ciepła po jakimś czasie, plastik z którego są wykonane pokrętła kruszeje i pękają mocowania do potencjometrów i masz po regulacji😂 Oczywiście nie do końca. Nadal można regulować za pomocą małego, płaskiego śrubokręta. Na szczęście producent dziwnym trafem przewidział taką sytuację i w sprzedaży są dostępne oryginalne pokrętła https://allegro.pl/oferta/tunze-rotary-cnobs-7090-102-pokretla-do-kontrolera-11838292596 być może już z innego plastiku (nie wiem, nie sprawdzałem). Czy kupiłbym go drugi raz pomimo tej wady? Obiema ręcami i nogyma ...TAK.
    • Tą Tunze miałem w 720l , też bym go polecał jako niezawodny sprzęt.
    • Używałem Tunze 6045 w 500l (170cm długie) Jak dla mnie to był nawet za mocny ale jako, że ma regulację nie było to problemem. Cichy i energooszczędny. Mocowanie na magnes. Regulacja - czego chcieć więcej?
    • Cześć wszystkim. Szukam cyrkulator do swojego 375, chciał bym kupić mocniejszy żeby móc użyć w przyszłość w większym akwarium( jest taki plan) zależy mi żeby był cichy oraz wydajny.  Jeśli ktoś ma doświadczenie z tunze lub eheim proszę o opinie
  • Topics

  • Images

×
×
  • Create New...

Important Information

By using this site, you agree to our Terms of Use.