Jump to content

odmulacz


Recommended Posts

Witam i proszę o radę: mam piasek kwarcowy 0,1-03mm i prosze o radę czym go odmulać przy cotygodniowej podmianie wody tak żeby nie był wciągany przez odmulacz. Będę niezwykle wdzięczny za informacje o konkretnym modelu odmulacza danej firmy, w majsterkowaniu jestem słaby. Moje akwarium to 120X40X50 - to też chyba ma znaczenie bo każda firma robi różne wielkości odmulaczy. Będę wdzięczny.

Link to comment
Share on other sites

Słuchaj piasku zawsze coś tam pociągniesz, tego uniknąć się nie da:) Odmulam co tydzień i jak na początku się bałem, że piasku mi braknie tak teraz już nie zwracam uwagi:)

Ale to chyba kwestia dobrej odległości rurki od podłoża i tyle... osobiście mam odmulacz do którego podłącza się pompkę i gdy wessa za dużo piachu to przy podniesieniu rurki troche do góry ten piasek opada samowolnie.

Moim zdaniem poprostu musisz sie pobawić i wyczuć jak to robić by piasku brało jak najmniej.

Link to comment
Share on other sites

też mam piasek kwarcowy. Chyba nie ma problemu: gdy cośtam piasku wleci do wiaderka w czasie podmiany, to przecież ten sam piasek można spowrotem wrzucić do akwa wraz ze świeżą wodą?

Link to comment
Share on other sites

Inna kwestja to że nawet jak trochę piachu zassasz i potem np po dwóch trzech miesiącac stwierdzisz że np ubyło Ci przykładowo z dwa trzy kilo i dosypiesz nowego [oczywicie wczesniej wypłukanego] to tez nic się nie stanie.

Link to comment
Share on other sites

 • 2 months later...

Ten piasek co zassasz zawsze możesz zwrocić.

Ja mam odmulacz sera i polecam je ze względu praktycznego ja i $ pod tym względem wypadaja dobrze.Co do piasku trzeba dać mu możliwość opadnięcia.Cierpliwosci a nie zassasz nic jak odpowiedniej dlugosci masz szeroką rure.

Link to comment
Share on other sites

ja niedawno kupilem model Tetry, ale mega dlugi. Sam odmulacz ma 60cm - takiego dlugiego poza samorobkami nie widzialem. Odmulam najdrobniejszy zwir i piach koralowy, ktory jest lzejszy od kwarcowego i jest OK. Z tym ze mozna sie latwiej pozbyc problemu zasysania piachu przez odmulacz. Wystarczy przeciez zmniejszyc przeplyw sciskając lub lamiac lekko waz

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 • Recently Browsing   0 members

  • No registered users viewing this page.


 • Posty

  • Fajny projekt 🙂 i pięknie wyszła Ci ta pokrywa 👍. Nie obawiasz się, że w komorach poliwęglanu będzie się jakiś grzyb rozwijał?
  • @Vrzechu Dzięki, będę pamiętał. 👍 Pokrywa na razie leży swobodnie na krawędziach szyb. Nie przyklejałem, choć zastanawiam się nad tym. Jest spasowana praktycznie na zero, a jeszcze dolne krawędzie styku ramy i opaski przejechałem silikonem, więc tym ciaśniej siedzi, a i uszczelnienie jakieś już jest.
  • Fajnie rozwija się ten projekt  Czy te ramy konstrukcyjne pokrywy przyklejałeś do akwarium od góry czy pokrywa swobodnie na nim leży?   Prośba, jak odpowiadasz na komentarz to wpisz "@" i zacznij wpisywać nick osoby, której odpowiadasz, następnie kliknij ją z rozwijanej listy. Wtedy na pewno nikt nie przeoczy odpowiedzi której mu udzieliłeś  
  • Tak, akurat kamień na którym stoi ma płaske dno i lekko pod kątem wierzch, więc idealnie się zapiera dołem, a opiera się o 15kg głaz (wszystkie kamulce nad piachem, leżą na płaskich kamieniach - stad tak wystają, mimo 5cm warstwy obypanego wokol ich piachu). Nie wiem jak przy wstrząsach górotworu/szkody górnicze - mieszkam na Śląsku  Ale podejrzewam, że prędzej się szafka złoży jak bujnie akwarium  
  • Prace trwają, choć powoli z braku czasu. Tłem Juwel Granite planuję zasłonić kaseciaka, a pianką PU (wyrzeżbioną i pomalowaną emalią akrylową pod kolor) uzupełnić uskoki i łączenia tła, by nie były aż tak widoczne. Pojawił się też pomysł na małą hydroponikę, zrobiłem korytko 60x10x10 cm zintegrowane z pokrywą. Chcę je zasilić wężykiem 6 mm (z zaworkiem regulacyjnym) z wylotu pompy. Powinien wyjść ciekawy efekt, gdy będzie wystawało ponad poziom wieka pokrywy.
  • Czy ten pierwszy kamień po prawej stoi stabilnie? Blisko szyby, prawie w pionie.
  • Zdecydowanie nie wymagają 230v. Wszystko zależy od ilości diod, bo je się łączy szeregowo. U mnie zasilanie jest realizowane przez zasilacz 24v. i sterowanie jest przez LDP Moje akwarium jest trochę większe. Więc u Ciebie śmiało można by to zrealizować na 12v
  • Cześć Wczoraj zalałem zbiornik na pierwsze malawi - i chciałbym się upewnić, czy wszystko robię OK - zbiornik: "mały standard" 120x40x50 (zestaw optiset od Aquaela z szafką, pokrywą i oświetleniem LED) - filtracja: Ultramax 2000 zasypany matrixem, siporax i lawa - grzałka: przepływowa JBL 300W - jakieś napowietrzanie - podłoże: koło 30kg piasku dolomitowego rożnej gradacji - gruz: koło 80-100kg na kratce malarskiej - woda nalana przez "ustrojstwo" z parametrami po filtrze węglowym: PH 7,5, GH 5, KH4, zero azotanów/azotynów, przewodność 225mS Po 12 godzinach od zalania zbiornika, podniesieniu temperatury do 28C zacząłem startować biologię: - Seachem Stability wg. instrukcji producenta - trochę (naprawdę mało) bakterii Qualdropa, które stosuję w krewetkariach (i tam się sprawdzają) - plus trochę innych wynalazków (ale też minimalne ilości - na "zaszczepienie"), które stosuję z różnymi krewetkami jak Rich One (aminokwasy itp),  i saszetki Vitality od japończyków z SL-Aqua na szybszy start glonów, biofilmu i innych mikroorganizmów - plus wlałem trochę wody ze zbiorniczków krewetkowych w których wypłukałem brudne gąbki z tych baniaczków - też w sumie nie wielkie ilośc tej wody, bez brudów z filtra, tak by "zaszczepić" żywe bakterie Po kolejnych 12 godzinach zrobiłem testy "startowe": PH - 7,5-7,6  NO3 - 1 NO2 - 0,05 GH - 6 KH - 4 PO4 - 0 przewodność 400mS Macie jakieś uwagi?  
  • Witam ostanio (3 miesiące temu) urodziły mi się Pyszczaki Red redusy (Przetrwał tylko jeden bo był to mój pierwszy chów) ryba sporo urosła ale nadal jest dość mała ktoś mi powie jak powinny wyglądać zdrowo rosnące pyszczaki i jak powinien przebiegać ich wzrost, byłbym bardzo wdzięczny za odpowiedź
  • Sam bym się raczej tego nie podjął, poza tym one chyba wymagają 230V, więc LDP by tego nie uciągnął.
 • Topics

 • Images

×
×
 • Create New...

Important Information

By using this site, you agree to our Terms of Use.