Jump to content

Ankieta - opis gatunku okiem hodowcy


Slawek-meszek

Recommended Posts

Witam

Obecnie coś się dzieje na naszym forum wiec idźmy za ciosem:o.

Chciałbym zaprosić do wspólnej zabawy na temat " Opis gatunku poparty własnymi doświadczeniami"

Już zapoczątkowałem opis jednego gatunku http://forum.klub-malawi.pl/pseudotrophus-acei-pseudotropheua-ngara-t20545.html

Wyglądało by to mniej więcej w ten sposób. A po zebraniu wszystkich informacji może uda się coś zredagować w jeden wspaniały artykuł.

Teraz pytanie do Was czy chcecie coś takiego i czy będziecie uczestniczyć w tej zabawie?

1 Tak chce i w miare możliwości będe uczestniczył

2 Nie, nie chce jest to nikomu nie potrzebne

Prosiłbym podawać jakie gatunki chcielibyście opisać. Z ankiety wybierzemy 5 najpopularniejszych gatunków na chwile obecną i zobaczymy co nam z tego wyjdzie

 • Dziękuję 1
Link to comment
Share on other sites

Wiesz nawet ostatnio sam myślałem o takim czymś bo jest mało artykułów na naszym forum a i tak z tych co są większość jest trochę przestarzałych i niedokładnych.

Ja proponuję opisać takie ryby jak:

Pseudotropheus polit.

Metriaclima zebra chilumba maison reef.

Metriaclima msobo magunga.

Pseudotropheus demasoni.

I jakiś ciekawy gatunek afry.

Link to comment
Share on other sites

Ja proponuje :


-Labidochromis Perlmutt


-Melanochromis Joanjohnsonae


Piękne rybki zyskuję coraz większą popularność wśród malawistów a w sumie mało o nich wiemy.Z tego co wiem kilku naszych kolegów ma je w swoich obsadach więc problemu chyba z tym nie będzie.

Meszek fajnie, że zdecydowałeś coś ruszyć w tej sprawie takie artykuły są potrzebne.

Link to comment
Share on other sites

Jestem za ale fajnie by było aby miało to odpowiedni poziom. Opisy Szmala jednak mają swoje lata i trzeba bardziej podziwiać ze w tamtych latach pisał je na tyle dobrze że w większości pozostają aktualne. Uważam, ze jeśli sa takie zapędy powinna zostać przywrócona redakcja która referowała naprawiała a czasem odrzucała artikle.

Link to comment
Share on other sites

Jestem za ale fajnie by było aby miało to odpowiedni poziom.


Dlatego też tutaj byłaby bezcenna Twoja pomoc Wojtku; raz ze względu na olbrzymi bagaż doświadczeń jakim dysponujesz w tej dziedzinie, a po drugie ze względu na łatwość pisania w sposób przystępny i ciekawy.

Zaryzykuję twierdzenie, że z aktywnych aktualnie na forum osób raczej nikt się nie będzie mógł poszczycić taką wiedzą, która co najistotniejsze jest poparta własnymi obserwacjami.


Jeśli zaś chodzi o gatunek ryby, w temacie którego mógłbym się w jakimś zakresie wypowiedzieć to proponuję: Metriaclima callainos. Nie chcę się wypowiadać w imieniu osób trzecich, ale z tego co mi wiadomo swego czasu kilka osób aktywnych na Naszym forum również przyglądała się u siebie w zbiorniku "kobaltom" i może wspólnymi siłami udałoby się stworzyć jakiś ciekawy opis gatunku ;-)


PS. Tak na marginesie bardzo fajny pomysł Sławku

Link to comment
Share on other sites

He he urosłem a to nie łatwe przy moich 195 cm :D. oczywiście jeśli taka będzie wola KM pomogę ale redakcja musiałaby liczyć 3 osoby przy sporze dobywały by sie tam dyskusje. Musiałaby to być osoby umiejące pisać w węższym tego słowa znaczeniu i posiadające odpowiednią wiedzę.

Link to comment
Share on other sites

Technicznie to mamy podłączone wiki,co nadaje się chyba najlepiej do redagowanie artów przez wielu ludzu jednocześnie. Forma też jest dowolna łącznie z wboogaceniem o materiały audio/video i inne cuda.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 • Recently Browsing   0 members

  • No registered users viewing this page.


 • Posty

  • Pogadaj z @Bartek_De i @aurban6. W duecie zmontują dla Ciebie światło, które się bardzo nadaje. Mam, używam, i wielce zadowolony jestem
  • Ma być pralka. Filtry mają zgarniać odchody ryb. Zupełnie inaczej niż przy roślinnym. Filtry opróżnij bo będziesz miał zgnilca. Wkłady można spróbować przepłukać czy nawet wygotować.  Gąbka 30ppi Punkty 1-3 ok, jak najbardziej. Co do korzeni to z moich wieloletnich obserwacji nic nie wskazywało na zainteresowanie Acei korzeniem. Miałem ze 3 lata i odpuściłem przy restarcie. Szkoda zagracać  akwarium. BTW Acei nie nadają się do tego akwarium tak jak pisał @yaro. To omówmy jednak w innym dziale...  
  • Zaraz będziesz pisał kolejne posty o  obsadzie, a to nie miejsce do tego, więc mod pewnie zaraz zacznie interweniować. Niestety z tego co widzę, zaczynasz iść w tej dziedzinie w złym kierunku, więc załóż w odpowiednim dziale temat i go rozwińmy.
  • Obawiam się, że Twoje akwarium jest za małe na ten gatunek. Nie mam na myśli pojemności, a powierzchnię dna, ta ryba potrzebuje minimum 150cm długości.
  • Dzięki za odpowiedź. Domyślam się że "prosty wylot filtra" oznacza że jest on około 1 ÷ 2cm pod powierzchnią wody i strumień wylotowy jest ustawiony równolegle do powierzchni wody żeby zgarniać napowietrzoną wodę i posyłać do reszty akwarium. Szybkość wypływania wody nie za duża, bo przy braku roślin łatwo można uzyskać "pralkę". Wypełnienie filtrów to wspomniane wcześniej Azoo active 4in1, ale filtry stoją wyłączone już ponad tydzień, więc cały cykl nitryfikacyjny będę musiał startować na nowo. Zakładałem że kupię nowe wkłady bo obecne są w tej chwili pełne martwej biomasy którą może być ciężko wypłukać? Czy przez "gąbka 30" masz na myśli "pory o wielkości 30 ppi" czyli taką gąbkę ? Dzięki za wskazówkę: lampę UV zostawię. CO₂ oraz nawożenie wywalam    Mam jeszcze pytanie: przy robieniu aranżacji, kładę rzeczy w tej kolejności: 1. spienione PCV na czyste dno 2. na spienione PCV kładę kamienie - chyba pozbieram kamienie z plaży nad morzem w Orłowie (mam niedaleko - tam jest taka kamienista plaża). Mam tylko nadzieję że fakt że leżały nad morzem za bardzo tu nie przeszkodzi. Pomoczę je trochę w misce z wodą i popłuczę żeby pozbyć się soli. Będę wybierał kamienie o ciemniejszych kolorach. 3. i dopiero na to piasek, jakiś żwir budowlany z castoramy średnicy około 1mm, np. do tynków, chyba będzie OK? Też go popłuczę w misce, żeby spłukać "pył" z tego piasku. Kolor niezbyt jasny, żeby ryb nie płoszyć. 4. na to chciałbym dać korzenie red moor wood, w książce "Pielęgnice Jezior Tanganika i Malawi - II wydanie" jest wzmianka o jednym gatunku Pseudotropheus sp. „acei” który lubi korzenie, więc ta ryba na pewno będzie w obsadzie akwarium  Do tego one pływają w toni a nie przy dnie, więc tym bardziej je muszę mieć, bo mam akwarium wysokie i nie chciałbym żeby wszystkie ryby siedziały przy dnie. 5. jak ułożę PCV, kamienie, żwir, korzenie to dopiero leję wodę i startuję cykl nitryfikacyjny. Wlewam bakterie (jeszcze nie wiem które) do akwarium żeby osiadły w filtrze i wrzucam dwie kostki mrożonego żarcia, żeby bakterie miały co jeść. zgadza się?   serdecznie pozdrawiam Janek
  • Wiesz, że tych ryb staramy się parami nie trzymać?  Samiec crabro powinien mieć min 3 samice, ale czas pokaże bo może będzie dobrze... z charakterem ryb jak ....
  • Witajcie. Czy ktoś ma w swoim baniaku, którąś z tych belek ? Zastanawiam się, która najlepiej sprawdzi się do malawi i ładnie odda kolory ryb. Z góry dzięki za odpowiedzi. 
  • Filtry wystarczą. Wyloty proste, żadnych deszczownic. Jakie masz teraz wypełnienie tych filtrów? Ja bym zbytnio nie cudował. Gąbka 30 na 2 poziomy a potem cokolwiek do biologii Lampę UV zostaw gdyby na początku były problemy z wodą. CO oczywiście nie jest potrzebne
  • Super, dzięki za odpowiedź, a więc zostawię. I mam kolejne pytania  1. Czy do filtracji tych 400 l wystarczą dwa filtry EHEIM 600T ? Zakładam że część wkładów (ile?) będzie tylko do filtracji mechanicznej, jeszcze szukam odpowiednich gąbek, na razie znalazłem te: https://www.akwarystyczny24.pl/produkt/gąbka-drobnoziarnista-50x50x5cm , reszta to będzie filtracja biologiczna Azoo active 4in1. Do dyspozycji mam w sumie 17.2 litrów wkładów do filtrów. 2. Lampa UV: Czy mam z obiegu wyłączyć lampę UV? Tzn. tylko same filtry podłączone do akwarium? Bo mam w tej chwili na wężu prowadzącym od filtra do akwarium zamontowaną lampę UV (której właściwie nie używałem) oraz CO2 (które zakładam, że trzeba usunąć bo po co komu CO2 jak nie będzie roślin). Ale może lampa UV w obiegu się przyda, żeby w razie czego wyjałowić akwarium? Mam też nawożenie, ale je oczywiście zlikwiduję
 • Topics

 • Images

×
×
 • Create New...

Important Information

By using this site, you agree to our Terms of Use.