Jump to content

Ankieta - opis gatunku okiem hodowcy


Slawek-meszek

Recommended Posts

Witam

Obecnie coś się dzieje na naszym forum wiec idźmy za ciosem:o.

Chciałbym zaprosić do wspólnej zabawy na temat " Opis gatunku poparty własnymi doświadczeniami"

Już zapoczątkowałem opis jednego gatunku http://forum.klub-malawi.pl/pseudotrophus-acei-pseudotropheua-ngara-t20545.html

Wyglądało by to mniej więcej w ten sposób. A po zebraniu wszystkich informacji może uda się coś zredagować w jeden wspaniały artykuł.

Teraz pytanie do Was czy chcecie coś takiego i czy będziecie uczestniczyć w tej zabawie?

1 Tak chce i w miare możliwości będe uczestniczył

2 Nie, nie chce jest to nikomu nie potrzebne

Prosiłbym podawać jakie gatunki chcielibyście opisać. Z ankiety wybierzemy 5 najpopularniejszych gatunków na chwile obecną i zobaczymy co nam z tego wyjdzie

 • Dziękuję 1
Link to comment
Share on other sites

Wiesz nawet ostatnio sam myślałem o takim czymś bo jest mało artykułów na naszym forum a i tak z tych co są większość jest trochę przestarzałych i niedokładnych.

Ja proponuję opisać takie ryby jak:

Pseudotropheus polit.

Metriaclima zebra chilumba maison reef.

Metriaclima msobo magunga.

Pseudotropheus demasoni.

I jakiś ciekawy gatunek afry.

Link to comment
Share on other sites

Ja proponuje :


-Labidochromis Perlmutt


-Melanochromis Joanjohnsonae


Piękne rybki zyskuję coraz większą popularność wśród malawistów a w sumie mało o nich wiemy.Z tego co wiem kilku naszych kolegów ma je w swoich obsadach więc problemu chyba z tym nie będzie.

Meszek fajnie, że zdecydowałeś coś ruszyć w tej sprawie takie artykuły są potrzebne.

Link to comment
Share on other sites

Jestem za ale fajnie by było aby miało to odpowiedni poziom. Opisy Szmala jednak mają swoje lata i trzeba bardziej podziwiać ze w tamtych latach pisał je na tyle dobrze że w większości pozostają aktualne. Uważam, ze jeśli sa takie zapędy powinna zostać przywrócona redakcja która referowała naprawiała a czasem odrzucała artikle.

Link to comment
Share on other sites

Jestem za ale fajnie by było aby miało to odpowiedni poziom.


Dlatego też tutaj byłaby bezcenna Twoja pomoc Wojtku; raz ze względu na olbrzymi bagaż doświadczeń jakim dysponujesz w tej dziedzinie, a po drugie ze względu na łatwość pisania w sposób przystępny i ciekawy.

Zaryzykuję twierdzenie, że z aktywnych aktualnie na forum osób raczej nikt się nie będzie mógł poszczycić taką wiedzą, która co najistotniejsze jest poparta własnymi obserwacjami.


Jeśli zaś chodzi o gatunek ryby, w temacie którego mógłbym się w jakimś zakresie wypowiedzieć to proponuję: Metriaclima callainos. Nie chcę się wypowiadać w imieniu osób trzecich, ale z tego co mi wiadomo swego czasu kilka osób aktywnych na Naszym forum również przyglądała się u siebie w zbiorniku "kobaltom" i może wspólnymi siłami udałoby się stworzyć jakiś ciekawy opis gatunku ;-)


PS. Tak na marginesie bardzo fajny pomysł Sławku

Link to comment
Share on other sites

He he urosłem a to nie łatwe przy moich 195 cm :D. oczywiście jeśli taka będzie wola KM pomogę ale redakcja musiałaby liczyć 3 osoby przy sporze dobywały by sie tam dyskusje. Musiałaby to być osoby umiejące pisać w węższym tego słowa znaczeniu i posiadające odpowiednią wiedzę.

Link to comment
Share on other sites

Technicznie to mamy podłączone wiki,co nadaje się chyba najlepiej do redagowanie artów przez wielu ludzu jednocześnie. Forma też jest dowolna łącznie z wboogaceniem o materiały audio/video i inne cuda.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 • Recently Browsing   0 members

  • No registered users viewing this page.


 • Posty

  • Acha rozumiem pH w kranówce jest 7.5 , pewnie po zalaniu z powodu kamieni itd podskoczy pewnie trochę. Ta sól zapewne zaszkodzić nie może więc sypne połowę albo 1/3 dawki po zakończeniu cyklu azotowego, i potem przy każdej podmiance.
  • Jak przedmówcy, zawsze jest jakieś ryzyko. Ja miałem jakoś czas spokój ale szukałem innych ryb i kupiłem... Pół żywe, myślałem że to wina podróży. No i tak jakieś paskudztwo krąży już u mnie ponad pół roku.  Ale wcześniej też ryby trafiały z różnych źródeł i nie miałem problemu. Po prostu z "super hodowli" jakieś świństwo wpadło do akwarium. A może to zbieg okoliczności? Może to inna przyczyna.  Wielokrotnie kupowałem mało ambitnie ryby w byle zoologicznym i wiele z tych ryb żyje u mnie ponad 3 lata. To najbardziej odporne i towarzyskie ryby. Nic nigdy się nie działo w akwarium.  Mam taką teorię. Oczywiście to może być całkowicie błędne rozumowanie. Ale niektóre ryby są mniej odporne na stres i choroby a inne bardziej albo w ogóle ich nic nie tknie. I czasami w byle jakim zoologicznym osiedlowym są zdrowe ryby i wszystko będzie ok. A czasami w "super" hodowli coś się dzieje z rybami i kupujemy babola. Później chorują prawie wszystkie.  A czasami niektóre ryby podczas podróży mogły się tak zestresować, że dzięki nim pojawi się jakaś choroba w akwarium. Teoretycznie hodowca nie dał plamy ani kupujący. Po prostu ryba była za słaba i narobił się bałagan.  Reasumując, kup takie ryby jakie chcesz, jakie Ci się marzą i miej głęboko w poważaniu to, aby kupować wszystko od jednego hodowcy. Oczywiście bądź ostrożny, mimo wszystko.     
  • Na to wygląda, na końcu pokrywa całość żywicą. Ale chyba tylko aby zabezpieczyć farbę, bo od wewnątrz nie maluje. Te wszystkie polecane na forum zaprawy typu CX coś tam, to też cement tyle że z dodatkiem chemii aby szybciej wiązał. 
  • Co on tam użył? Zwykłego cementu?
  • Tak, a jak kupisz od niego, a ryby i tak zachorują to powie, że... musiałeś mieć złe parametry wody, albo źle wpuściłeś/transportowałeś, albo wpuściłeś przy nie odpowiedniej fazie księżyca.
  • Oddam jak w temacie.  Nie pytać dlaczego bo winny jest Prezes 😀 Odbiór tylko osobisty w Brzegu i po okazaniu paramsów NO2 i NO3 celem zweryfikowania czy w dobrą wodę pójdą Ryby pełnoletnie po 8 dawce szczepionki, odżywiane pokarmami z górnej sklepowej półki. Menu do zaoferowania: Nimbochromis livingstoni 2 szt. Labidochromis caeruleus 7 szt. Placidochromis phenochilus 2 szt. Kundelix ciapciatix 1 szt. Parę zdjęć obrazujących dorodne stadko
  • Czyli hodowca ''A'' ściemnia że trzeba kupować tylko od niego bo od innych jak kupisz to ryby będą miały problemy zdrowotne. A który to hodowca tak Cię ściemnia? Mam ryby z różnych hodowli i zawsze tak miałem od 20-stu paru lat i nigdy nic takiego nie zauważyłem żeby był jakiś konflikt bakteryjny. Owszem, można kupić ryby chore od których zarażą się te co już masz i w tedy wszystkie mogą zdechnąć, ale to się rzadko zdarza, mi się nigdy to nie zdarzyło, jedynie to zdarzało się czasem w latach 90 kupić w zoologicznym chore mieczyki, gupiki, ale nigdy nie zdarzyło się to z kupnem pyszczaków z prywatnych hodowli.
  • Twardość wody nie jest parametrem kluczowym w hodowli pyszczaków z J. Malawi. One tolerują szeroki zakres twardości - począwszy od wody miękkiej, skończywszy na bardzo twardej. W jeziorze występuje akurat miękka woda. Istotnym parametrem jest natomiast odczyn, czyli pH - które powinno być zasadowe (nie mniej, niż 7,5 - 7,6).
  • Zawsze jakieś ryzyko jest zmieniając warunki  danej obsady.  Ale wyobraź sobie , że chcesz ryby  różnych gatunków i okazuje się , że sprzedający ma tylko jeden gatunek a Ty chcesz trzy.  Rezygnujesz ? Nie .  Nawet w obrębie tego samego  gatunku lepiej jest kupować ryby z różnych źródeł ze względu  na ich genetykę , na uniknięcie chowu wsobnego.  Naprawdę nie masz powodów do zmartwień. Warto jednak dowiedzieć się od sprzedającego czym karmi swoje ryby i kontynuować stosowanie tych pokarmów, stopniowo zmieniając na ten którym chcesz Ty karmić.   Chodzi mi o to aby gwałtownie nie zmieniać podawanego pokarmu.
  • Moje doświadczenia, biorąc pod uwagę, że mam również akwaria z biotopami CA i SA są takie, że pyszczaki są bardziej wrażliwe na zmiany środowiskowe w porównaniu do innych biotopów. Wielu myśli, że pyszczaki lubią naszą kranówkę i nie ma co się przejmować wodą, ale to nie znaczy że mają wysoką tolerancję jeśli chodzi o parametry wody.
 • Topics

 • Images

×
×
 • Create New...

Important Information

By using this site, you agree to our Terms of Use.