Skocz do zawartości

Oświetlenie LED z symulacją zmierzchu/świtu


Rekomendowane odpowiedzi

wybarwienie inkubującej extra
A jakie ja miałem zdziwienie jak zobaczyłem pełen pysk, byłem pewien na 80%, że to samiec. Dopóki Hara nie przekroczy 10 cm ciężko jednoznacznie po ubarwieniu stwierdzić płeć, tym bardziej że wszystkie maja atrapy jajowe. Niby płetwy brzuszne są różnych długości ale przy takich malcach różnica 1 czy 2 mm to nie na oko ludzkie.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Korona alu z klapą. Temperatura profilu to 35 st. C mierzone termometrem akwarystycznym, który długo leżał wewnątrz profilu oraz termometrem elektronicznym (czujnik na drucie jak w PC), na początku też na to szczególnie zwracałem uwagę i w ciągu dnia ciągle sprawdzałem i na szczęście nie rośnie. Jeszcze mam zamiar zrobić pomiar pirometrem laserowym (strażackim), zmierzyć profil, podstawę diod i diody tak dla wyników podsumowujących z użytkowania. Organoleptyczne pomiary wcześniej robione dłonią - spokojnie można było zacisnąć dłoń na profilu i trzymać w nieskończoność.

- 180 lm

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 rok później...

Witam.

Mam Solar Engine-Automatyczny symulator switu i zmierzchu z Krakowa.


Chcialbym zbudowac 6 belek z tych ledow:

http://www.ebay.pl/itm/10x-Hi-Power-LED-1W-Weis-STAR-6000-6500-K-/141483544153?pt=Bauteile&hash=item20f1138e59

1Led:

Napięcie pracy max: 3,5V

Prad max: 350mA

Moc: 1W

Jasnosc: okola100 lm

Pytania:

1.Jak polaczyc 6 belek po 4 ledy kazda?

2.Ile voltowy zasilacz kupic,i czy da sie podlaczyc do jednego zasilacza?

3.Czy jest mozliwosc zainstalowania 3 trzech wylacznikow (2 belki x 4 ledy - 1 wylacznik?

I najwazniejsze zeby Solar Engine sciemnial i zjasnial plynnie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zasilacz musi być sciemnialny, Mean-Well taki jest. Jeśli jeden zasilacz to wszystko co do niego jest podpięte będzie ściemnione. Jak chcesz sterować belki osobno to każda musi mieć swój zasilacz i swój solar engine.

Zasilacz: suma V i suma W diod z jedej belki daje ci wymagany parametr dla zasilacza z czego zapas W zasilacza może być większy ale V nie dlatego możesz dać ciut mniej V żeby diody pracowały na 99%.

mA możesz dobrać od nominalnych do wyższych np. 450mA.

Diody łączymy szeregowo + do -

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z tego co piszesz chcesz zrobić 6 lamp po 4 ledy każda.

Ma to pracować w układzie , no właśnie jakim ?? 3 x 2 belki ?? Każda belka niezależnie ??


Ja proponuje do tych diod które podałeś :

Zasilacz:

np taki

ZASILACZ IMPULSOWY 12V 8,5A - 100W LED, CCTV, RTV (4859231775) - Allegro.pl - Więcej niż aukcje.@@AMEPARAM@@http://img05.allegroimg.pl/photos/400x300/48/59/23/17/4859231775@@AMEPARAM@@05@@AMEPARAM@@48/59/23/17@@AMEPARAM@@4859231775


Drivery:

Przetwornica driver LED 175mA - 1400mA co 175mA +P (4851051104) - Allegro.pl - Więcej niż aukcje.@@AMEPARAM@@http://img01.allegroimg.pl/photos/400x300/48/51/05/11/4851051104@@AMEPARAM@@01@@AMEPARAM@@48/51/05/11@@AMEPARAM@@4851051104


Generator PWM - Rampa

http://www.ibis.krakow.pl/rampa_miekki_start_led.html


Najprościej będzie zrobić to tak, że każda belka niezależnie.

Kupić trzeba wtery 6szt tych driverów i z każdego zasilić szereg 4szt diod.

Rampa może obsługiwać nawet i wszystkie 6szt belek, tyle że wtedy wszystkie będą ściemniać się i rozjaśniać w tym samym momencie.

Jak chcesz kombinować z tymi trzema parami po dwie belki, to wtedy trzeba kupić trzy RAMPY, a co za tym idzie i 3 szt zegarów sterujących RAMPAMI.

To tak w skrócie.

-- dołączony post:

Zasilacz musi być sciemnialny, Mean-Well taki jest. Jeśli jeden zasilacz to wszystko co do niego jest podpięte będzie ściemnione. Jak chcesz sterować belki osobno to każda musi mieć swój zasilacz i swój solar engine.

Zasilacz: suma V i suma W diod z jedej belki daje ci wymagany parametr dla zasilacza z czego zapas W zasilacza może być większy ale V nie dlatego możesz dać ciut mniej V żeby diody pracowały na 99%.

mA możesz dobrać od nominalnych do wyższych np. 450mA.

Diody łączymy szeregowo + do -



Zauważ że te diody co podał kolega to nie jest jakaś taśma led, tylko power led.

Jak im podasz więcej niż niż ich prąd znamionowy , to pójdą z dymem.

Czyli nie ma mowy o 450mA dla diody 350mA.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zasilacz musi być taki żeby pociągnął 4szt diod w szeregu, czyli 3,5V diody x 4szt =14V.

Ten zasilacz co Ci podałem można podkręcić do 14.8V i tak trzeba zrobić , bo napięcie podane na driver prądowy musi być trochę wyższe niż napięcie przewodzenia szeregu diod.

Moc zasilacza dobierasz pod obciążenie całego układu 14V * 350mA * 6 belek połączonych równolegle = 30W.

Jak widać ten co wrzuciłem jest lekko za duży, ale to był tylko przykład.

To tak w kwestii zasilania diod, które wkleiłeś.


W kwestii sterowania.

Drivery które Ci podałem mają wejście PWM, czyli można specjalnym zadajnikiem sygnału jakim może być RAMPA, zasymulować zmierzch i świt.


To jak mają się zapalać belki, musisz zrealizować na zegarach sterujących

np. takich

Aut.wł/wył zegar sterujący oświetleniem LED . (4873021326) - Allegro.pl - Więcej niż aukcje.@@AMEPARAM@@http://img01.allegroimg.pl/photos/400x300/48/73/02/13/4873021326@@AMEPARAM@@01@@AMEPARAM@@48/73/02/13@@AMEPARAM@@4873021326

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zasilacz musi być taki żeby pociągnął 4szt diod w szeregu, czyli 3,5V diody x 4szt =14V.

Ten zasilacz co Ci podałem można podkręcić do 14.8V i tak trzeba zrobić , bo napięcie podane na driver prądowy musi być trochę wyższe niż napięcie przewodzenia szeregu diod.

Moc zasilacza dobierasz pod obciążenie całego układu 14V * 350mA * 6 belek połączonych równolegle = 30W.


Mam problem z tymi 350mA jak zle prosze poprawic.


Jedna dioda ma 350mA - licze teraz na waty:

350mA : 1000 =0.35A

0.35A x 3.5V= 1.225W jedna dioda

1.225W x 4 diody = 4.9W jedna belka

4.9W x 6 belek = 29.4W czyli zasilacz 40 Watowy licze z zapasem.


A napiecie tak samo liczyc?

3.5V jedna dioda x 4 diody = 14V belka

14V x 6 belek = 84V czyli zasilacz 84 Voltowy


Solar Engine + Zasilacz 84V / 40W + te ledy http://www.ebay.pl/itm/10x-Hi-Power-...item20f1138e59

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.


×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

By using this site, you agree to our Warunki użytkowania.