Skocz do zawartości

Cykl azotowy


lufa555

Rekomendowane odpowiedzi

Dolałem znów 20ml uryny i skontroluje poziom NO2 i NO3 za kilka godzin
Za kilka godzin możesz nic nie zauważyć, bo ten mocznik który wlałeś musi się najpierw rozłożyć na bodajże amoniak i dwutlenek węgla, następnie amoniak rozłoży się na to co możesz zmierzyć.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

[/u]Nie wiem ale z ciekawości zmierzyłem znów poziom NO2 i NO3. NO2=0, delikatnie wzrosło NO3. Teraz już nic nie będę robił i zmierzę jutro rano. Zobaczymy.

--

Zrobiłem dzisiaj rano testy na NO2 i NO3. NO2=0, NO3 jakby ciut więcej. Testy zooleka. Szkoda, że nie mam testu na NH3. Może wezmę próbkę i pojadę do zoologicznego na zbadanie, to by mi dało sporo jasności bo sam już głupieje.

--

Zrobiłem test na NH3 w zoologu. Jestem mile zaskoczony bo wyszło 0. Co za tym idzie poziom NO2=0, NO3 około 10, cykl zamknie się znacznie szybciej lub już się zamknął. Cieszy mnie to nie tylko z powodu tego, że już jest po ale tak szybkie dojrzenie raczej pozwoli uniknąć okrzemek, które ni jak mi się nie podobają.


Nie używaj czerwonego koloru zarezerwowany dla modów ;)

--

Sorki za czerwień :confused: Teraz już wiem :D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie byłbym takim hura-optymistom, wzrost NO3 praktycznie żaden jak na 20 ml siuśków;) IMHO tak jak pisałem wcześniej musisz poczekać. O tym czy będziesz miał okrzemki nie decyduje szybkość dojrzewania, a ilość krzemianów których w świeżej wodzie zazwyczaj jest sporo.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z czekaniem oczywiście racja. Tylko chciałem wyjaśnić temat amoniaku. Tu już nawet nie chodzi o sam cykl trwający 2 tygodnie czy 2 miesiące ale o fakt, że amoniak jest nie wykrywalny. To był jedyny test, którego nie miałem i nie byłem w stanie ocenić faktycznie po wzrostach NO3 czy coś się dzieje czy nie.

W mojej ocenie w sumie przy 50ml moczu wlanych NH3=0, NO2=0 oznacza, że coś się dzieje i nie stoi to w miejscu. Teraz zostaje mi obserwacja NO3. Jak będzie gwałtowniejszy przyrost to już będę w domku :)

Okrzemki zobaczymy, w pierwszym akwarium jakie założyłem miałem lekki atak tych glonów, w kolejnym już akwarium gdzie dałem dojrzały filtr i 20% dojrzałej wody okrzemki nawet nie wystąpiły a woda ciągle ta sama czyli kranovit.

--

Sprawdziłem test zooleka testem Tetry i z Tetry wyszło 2x więcej NO3 niż zooleka.

Potwierdzam regułę, że NO3 zoolek jest kiepski:mad:

--

Dziś rano zrobiłem pomiar NO3 testem Tetry i poprosiłem żonę o ocenę. Wg. jej spostrzeżeń NO3 jest znacznie bliższe 25 niż 12.5 jak mi się wydawało. Co lepsze taki kolor też był wczoraj a ja chyba źle odczytałem na skali. W kranie płynie NO3=5. Wydawało mi się, że nie mam problemów z odczytaniem kolorów a jednak szybkie oko mojej żony wyprowadziło mnie z błędu

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No i stało się. W sumie nic się stało bo NH3 i NO2 ciągle równe 0 a NO3 rośnie. Parametry mierzę codziennie. Ryby pływają od 3 dni i nic im nie jest. Będę robił pomiary do końca tygodnia a potem odpuszczę i czasami kontrolnie je sprawdzę. NO3 i tak raz w tygodniu będę robił, aby wiedzieć co i jak.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ufa555

Wlewałeś w ogóle jakieś bakterie? Czy ślepy jestem?:)


Dziwi mnie poziom NO2 od pierwszego postu masz 0 :)



Wlewałem sera nitrivec, a teraz podaje zapobiegawcze dawki microbe lift special blend i substrate cleaner. Filtr był dojrzały tylko, że ja go przepłukałem pod kranówką i tyle. Tak więc wydaje mi się, że po prostu nie wybiłem bakterii w filtrze i dlatego mam co mam :D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zerowe no2 nie jest specjalnie nietypowe. Od świeżej wody bakterie utleniające NH3 do NO2 też musza się zdążyć namnożyć.


Oczywiście. Tylko, że u mnie jest zerowe NH3 i NO2 a NO3 poszybowało w górę i dziś zrobiłem pierwszą podmianę wody.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.


×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

By using this site, you agree to our Warunki użytkowania.