Skocz do zawartości

moduły - skałki DIY


Rekomendowane odpowiedzi

czyli lekko licząć na 1m2 może wyjść ze 6 litrów silikonu albo i wiecej, co przy cenie za poziomie 800 stów za 10 kg jest kiepskim interesem, no chyba, że bedzie się modułami handlować. Do tego trzeba liczyć oddzielacz, żywicę, siatkę, farby...

Zastanawiam się więc czy oferta na poziomie 500 stów za m2 gotowego tła 3D, indywidualnego odlewu, nie jest dobra ceną...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli wykonasz formę do tylko jednego, jedynego modułu to opłacalność tego jest średnia. Przy formach 3D zyskujesz tylko na wadze (od 10 do 100x lżejsze). Oszczędność w kasie jest mała lub nawet ujemna.


silikon ktory uzywałem (american silicon) nie wymaga rozdzielacza - nie przylega praktycznie w ogole. Zywic, siatek, farb nie uzywałem aby zmniejszyc koszta. Choć akurat farba to groszowa kwestia.

aby wykonać taką makietę (NIE DO AKWARIUM!):

IMG_20140413_184828.jpg


https://plus.google.com/photos/116163602914624207584/albums/6001821829991306369?authkey=CLycg8jrxrXaGg

użyłem jakieś 0.1l farby.


Wracając do tematu. Robiąc formy powinieneś to rozplanować tak aby każda forma została użyta przynajmniej 2x. Inaczej będziesz miał z tego tylko i wyłącznie "fun".


Mnie foremka i materiał (cx5+piach) na tło na oko kosztowało 250zł. Wykonałem ~7 płyt co daje ~35zł za sztukę. Fabryczne moduły kosztowały by prawie 850zł. Dodatkowo biorąc pod uwagę, że aby obudować komin potrzebował bym 2 modułów firmowych, a nie jednego cementowego (odlałem 2x takie same potrzebne elementy, do wycięcia potrzebował bym 2 modułow) koszt wzrósł by niemal do 1000zł...


Moduły kamieni sa tańsze bo nie trzeba wypełniać pustych przestrzeni pokrywasz tylko powierzchnię. Tam już jeden moduł cementowy jest opłacalny bo gotowe kamyki BTN są bardzo drogie.


m.in. dlatego proponowałem Ci wypożyczenie mojej formy - spora oszczędność.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przeczytałam cały wątek i muszę przyznać, że zakochałam się w idei samodzielnego wykonywania skałek! Gdyby nie studia dzienne i praca na pełen etat to chyba nie robiłabym nic innego, tylko latała z silikonem po plaży :D


Gratuluję świetnego pomysłu, który jak widać, wielu inspiruje :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 miesiące temu...

Również przeczytałem wątek i gratuluję pomysłu. Jednakże poddam mój pod dyskusje... Mianowicie gdyby zamiast silikonu zrobić jednorazową formę z masy celulozowej lub gazet namoczonych w kleju z mąki... Czekam z niecierpliwością na waszą opinię na ten temat...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Również przeczytałem wątek i gratuluję pomysłu. Jednakże poddam mój pod dyskusje... Mianowicie gdyby zamiast silikonu zrobić jednorazową formę z masy celulozowej lub gazet namoczonych w kleju z mąki... Czekam z niecierpliwością na waszą opinię na ten temat...


Nie wiem jak się taki materiał zachowuje ale możliwe że dało by to radę. Jestem niemal pewien, że nie udało by się wyłapać wszystkich detali ale może było by to dostatecznie dużo aby gra była warta świeczki.

Zastanawia mnie też jak taką formę zdjęć z kamienia. Jak będzie mokra to się powygina, jak wyschnie to może być mega ciężko ściągnąć....

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Myślałem o tym żeby kamienie na jakimś kartonie poukładać a następnie posmarować je podgrzaną wazeliną. Powinno to pozwolić mi na zdjęcie formy bez większych problemów (tak jest przynajmniej w przypadku odklejania baloników. Co do odwzorowania to być może masz rację ale robiąc formę z gazet i kleju celulozowego powinny powstać inne ciekawe wzory w miejscach załamań papieru...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Myślałem o tym żeby kamienie na jakimś kartonie poukładać a następnie posmarować je podgrzaną wazeliną. Powinno to pozwolić mi na zdjęcie formy bez większych problemów (tak jest przynajmniej w przypadku odklejania baloników. Co do odwzorowania to być może masz rację ale robiąc formę z gazet i kleju celulozowego powinny powstać inne ciekawe wzory w miejscach załamań papieru...


W sumie fajny pomysł. Sprawdź. Koszta tego będą malutkie, a efekt moze być warty uwagi.

Mam takie przeczycie, że trzeba by pierw położyć jakąś bibułę lub inny cienki, delikatny papier aby złapać max detali, a potem na dopiero grubszy papier (np gazeta).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Sprawa do dopracowania. Jak się uda to pochwalę się efektem... Nawet Jeżeli formatka zostanie nienaruszona to mogę zrobić komuś drugie z "reszty" składników które mi zostaną jak znajdzie się chętny. Myślę że przede wszystkim trzeba ustalić wielkość kamieni oraz ich ilość... Natomiast mam pytanie, na jakiej zasadzie robicie maskowanie wlotów i wylotów filtrów? Wylot to jeszcze rozumiem bo wystarczy wywiercić ewentualnie dziurkę i dać wylot... A jak z częścią zasysającą? Wycinacie jakiś duży otwór żeby gąbkę wstawić czy co? Nie bardzo potrafię sobie to zobrazować...

-- dołączony post:

A mam pytanie... Kupiłem ceresit cx5 w kubełku... Chyba gotową masę (tak mi się wydawało jak czytałem opis niedokładnie :P). To działa tak jak gips czy gładź szpachlowa? Tn. jak otworzę to zasycha to na ścianie a nie w wiaderku? czy raz otwarte musi być wykorzystane do końca (mowa o ceresicie oczywiście).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

wątpie abyś kupił gotową masę. wg mnie kupiłes w 2 czy 5 kg wiaderku cx5 i tyle. jak wlejesz do wiaderka wodę to masz 5 minut aby całość użyć - w tym zastosowaniu raczej nie realne.


musisz do gumowego pojemnika przesypac czesc i dolac wody aby masa była bardzo ciekła. A przynajmniej taka musiała byc przy formie silikonowej.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wolałem zapytać gdyż na opakowaniu było tylko tajemnicze "czas wiązania 5 minut" i "zużyć w czasie około 4 minut" :D W takim razie zostaje tylko znaleźć albo jakieś kamienie na tło albo piankę i styropian żeby zrobić coś w stylu tła z tego wątku: http://forum.klub-malawi.pl/tlo-malawi-t23853.html Teoretycznie tło z odwzorowanych skałek będzie zajmować mniej miejsca ale taka "jaskinia" też jest ładna...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.


×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

By using this site, you agree to our Warunki użytkowania.