Skocz do zawartości

Rekomendowane odpowiedzi

Opublikowano
Wydaje mi się, że można posłużyć się tu obliczeniami średniej ważonej. Tzn:

5ml * 6pH + 5ml * XpH / 10ml i to równa się 8pH. By uzyskać 10ml cieczy o wartości 8pH należy zmieszać 5ml cieczy o wartości 6pH i 5ml cieczy o wartości 10pH.



Pewności nie mam ale postawił bym na to z 5 dych, że tak nie można.


pH = -log10[H+]


Wartość pH to ujemny logarytm dziesiętny z aktywności jonów wodorowych. Istotne zatem jest stężenie jonów wodorowych [H+]. Jednostka- mol/dm3. Dla przykładu- wartość pH = 2 oznacza, że dm3 znajduje się 10^-2 moli jonów H+.



Zupełnie na czuja (i pewnie całkowicie nie prawidłowo) policzyłem:

log10[10^-5]-log10[10^-x]=log10[10^-8]

i wyszło mi o dziwo 13... Co zgadza się z ph cementu oscylującym pomiedzy 13, a 14...


Chemię miałem tylko przez 2 lata w podstawówce 20 lat temu więc pamiętam prawie zero.

Opublikowano

Chemię miałem tylko przez 2 lata w podstawówce 20 lat temu więc pamiętam prawie zero.



Tylko podziwiać jak takie zagadnienia mieliście w podstawówce... ale kombinuję i nie mogę dojść skąd 13.


z zapisanego równania wynika: -5 - (-x) = -8 => x = -3

Opublikowano
Tylko podziwiać jak takie zagadnienia mieliście w podstawówce... ale kombinuję i nie mogę dojść skąd 13.


z zapisanego równania wynika: -5 - (-x) = -8 => x = -3



A no widzisz... walnąłem sie w znaku :D

Z reszta nie mam pojecia czy takie logarytmy trzeba by dodac czy odjąć (zakladajac ze to w ogole ma sens) wiec moze przypadkiem dobrze zrobiłem :)


A takich rzeczy nie miałem w podstawówce... Po prostu wygoglałem i zrobiłem na czuja wzór :)

Opublikowano

Co prawda i matematykę i chemię miałem dawno i trudno mi jest ugryźć to zadanie, ale jestem pewien, że popełniacie błąd w kolejności działań. Wykonując dodawanie i odejmowanie na potęgach, najpierw podnosicie liczy do potęgi a potem je dodajecie lub odejmujecie.


przykład: 2^2 - 2^3 =/= 2^1, i logarytm naturalny w podstawie niczego tu nie zmienia

Opublikowano
Co prawda i matematykę i chemię miałem dawno i trudno mi jest ugryźć to zadanie, ale jestem pewien, że popełniacie błąd w kolejności działań. Wykonując dodawanie i odejmowanie na potęgach, najpierw podnosicie liczy do potęgi a potem je dodajecie lub odejmujecie.


przykład: 2^2 - 2^3 =/= 2^1, i logarytm naturalny w podstawie niczego tu nie zmienia



Tylko ze to nie ja liczyłem tylko kalkulator. Jak się liczy logarytmy na piechotę totalnie nie pamiętam. :confused:


Wysyłane z mojego Galaxy Nexus za pomocą Tapatalk 2

Opublikowano

Mi łatwiej jest posłużyć się excellem ;) =LOG(liczba;podstawa) logarytm naturalny to logarytm o podstawie 10, więc można pominąć podstawę w powyższej funkcji. Wracając do naszego przykładu

pH=6 -> 10^-6=0,000001 -> -log 0,000001=6 i to udowadnia definicję pH.


Domyślam się, że to najłatwiejsza część tych obliczeń. To 0,00001 to stężenie jonów wodorowych.


Dalsze obliczenia opierałbym o mieszanie dwóch roztworów jeden o stężeniu pH6 a drugi X, więc w grę wchodziłby dodawanie, ale w jakiś sposób trzeba uwzględnić wielkość próbek by to miało sens.

Opublikowano
Sugeruje poprawic link do sklepu na stronie: :)

http://www.americansilicone.pl/gdzie-kupic/



Czy macie jakis wykresy pokazujace zaleznosci temperatury do czasu wiazania oraz ilosci aktywatora do czasu wiazania ?


Skad te pytania?

W lecie odlew kamienia to jest moment. Głazy sa tak gorace, ze forma jest gotowa w godzine lub szybciej. Natomiast teraz były by to pewnie całe dnie. A przeciez nie bede targac 100kg kamienia aby zrobic formę w lepszych warunkach temperaturowych.


W zimie wieksza ilosc aktywatora mogła by to ułatwić, a w lecie mozna by dodac mniej....




Generalnie ilośc aktywatora nie jest głównym czynnikiem przyspieszającym wiązanie. Wpływa ale nieznacznie. Rodzaje aktywatora są trzy: Szybki, Średni i Średni II ( na pory ciepłe i zimne - aby zachowac ten sam czas "lejności" ) , na czas sieciowania wpływa także wilgotność i oczywiście temperatura pracy. Optymalna temp. to 16-25'C, im wyższa tym wiązanie nastepuje szybciej - w odlewnictwie nie powinno się maksymalnie skracać czasu wiązania ponieważ krótki czas nie pozwoli na oblanie przedmiotu ( silikon zastygnie zanim go całego nalożymy ) - chyba że mamy wiele lat wprawy, aby zdążyć przed zasieciowaniem bazy silikonowej. - mówimy o silikonach kondensacyjnych. W silikona addytywnych nie można skrócić czasu wiązania. Czasy wiązania są także zależne od twardości silikonu.

Opublikowano
Skały(4szt)umieściłem w 30l beczce i zalałem je wodą ph 7.5 ,po 48 godzinach woda ma ph 8.5.Dam znać po tygodniu.


Witam, woda w beczce po tygodniu ma ph 8,5.Zostawiłem jeden moduł bez namoczenia i po tygodniu widoczne są małe pęknięcia, natomiast kamyki z wody są ciemniejsze i z nimi wszystko ok. Zdjęcie słabe, przedstawia moduł 30cm,17cm w realu wyszły super.

post-12774-14695713805557_thumb.jpg

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.


  • Posty

    • @Any1977b zachęcam do opisania swojego projektu oświetlenia w dziale DIY - zaczarowany ołówek, na pewno będzie przydatne.
    • Można jak najbardziej,chociaż ja przez lata mając morskie 560l. Zrobiłem lampę na arduino,sterowanie telefonem z apki,6 kanałów więc sporo kolorów,sterowanie wiatrakami w lampie i ustawienie temperatury włączenia.profil alu 160cm i ponad 140 diód power led z soczewkami.sprawdzała się świetnie,teraz przebudowa na malawi.polecam,efekt ustawiasz z telefonem z ręku :)
    • Hej, poniżej zdjęcie mojej największej samicy saulosi. Zwrócicie uwagę na kwadratowy obrys brzucha. Jest ona najbardziej aktywna i wydaje mi się, podczas karmienia zgarnia najwięcej pokarmu. Inne ryby mają normalne sylwetki. Karmię tylko spiruliną 36% tropicala, dwa razy dziennie, szczypta pokarmu. Takie pytania: 1. Czy ktoś ma jakiś cwany sposób aby równomiernie karmić stadko i żeby mniejsze i słabsze ryby miały zagwarantowany w miarę równy udział? 2. Czy taki kwadratowy brzuch jest groźny dla zdrowia tej konkretnej ryby? Z góry dzięki za pomoc.
    • Można, ale jest trochę zabawy. Wiecej tutaj https://forum.klub-malawi.pl/topic/25011-sterownik-led-leddimmerpro-v5/page/5/#comment-392990
    • Witam Czy na tym sterowniku można zbudować belkę na diodach power led z opcją świt zmierzch? Może ktoś z forumowiczów posiada taką konfigurację
    • Remont mają czy cuś. Jeśli jest info, że oferta będzie po zakończeniu prac to trzeba czekać niestety na zakończenie prac. Czy jest sens? To Twoja decyzja, może przedzwoń do nich.
    • Orientuje się może ktoś co dziejse się z Tan Malem? Na początku roku miałem od Pani Moniki informację, że jest u nich modernizacja i przebudowana, a nowa oferta ryb będzie dostępna po zakończeniu prac. W lutym podobne info. Jest sens na nich czekać? Zawsze to był sklep nr.1 w Polsce, ale być może trzeba będzie się przekonać do kogoś innego... 
    • Krótkie podsumowanie, drugi dzień NO2 na poziomie 0, więc chyba cykl się domknął. Rybki ok, kopią doły chcą żreć i ustalają hierarchię - dzień jak co dzień
    • Witam,  Od jakiegoś czasu mam problem z filtracją w akwarium 240l 120x40x50 Wydaje mi się, że im większe są ryby tym więcej zalega odchodów. Dodatkowo gdzieniegdzie pojawiają się glony na piasku, zawsze w miejscach najsłabszego przepływu wody. Baniak jest mocno zagruzowany, ale na papierze filtracja nie wygląda źle.  Obsada: 4-letnie osobniki  6x Labidochromis hongi sweden 5x Labidochromis caeruleus 4x Melanochromis cyaneorhabdos Filtracja:  JBL e1502 - zasypany matrixem i lawą wulkaniczną  Aquael Turbo2000 Falownik - HSB W-10 Akwarium stoi tak już 4 lata, ale zbliża się reset, zmiana aranżacji i chciałbym dopracować temat filtracji.  Aquael Turbo2000 jest już w średniej kondycji i poleci do kosza. Myślałem nad zmianą konfiguracji: E1502 zostaje, ale co dokupić do niego i jak rozłożyć wkłady filtracyjne?  Po 4 latach zmieniać wkłady biologiczne na nowe?  Nowy Aquael Turbo? Czy kubełek + prefiltr? Proszę o poradę     
    • Nadal dużo za wysoko, ma być bezwzględnie 0.   Wywal je od razu do kosza, robią Ci wodę z mózgu. Jak masz kropelkowe to na nich bazuj.   To lepiej niech nie robią tego skutecznie, dla ich dobra. Idź do sklepu w pon i kup to co pisałem. Bakterie użyj a z preparatem na obniżenie N02 poczekaj do zrobienia testu przed użyciem, będzie nadal rosło to użyj zgodnie z instrukcją. Monitoruj codziennie N02. Naprawdę nie karm ryb, nic im nie będzie. Nie zjedzona karma oraz odchody podwyższa Ci tylko N02.  Powodzenia i przeczytaj podstawy😉
  • Grafiki

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

By using this site, you agree to our Warunki użytkowania.