Jump to content

Od paletek do Malawi.


xlady78

Recommended Posts

Witam Was serdecznie.

Po kilku letniej przygodnie z paletkami, mam ochotę coś zmienić i jako że od dawna podobają mi się zbiorniki Malawi to myślę czy nie pójść w tą stronę.

Jest jednak dość istotny kłopot, a mianowicie woda... Mam w akwarium automatyczną podmianę wody, filtrowaną po przez dwa korpusy na rurowe. Kłopot taki, iż wodę w kranie mam zupełnie nie Malawijską, a mianowicie Ph 6.2, KH 0 i GH 4, czy jest szansa, że świr, skałki oraz inne dodatki utrzymały zasadowość wody ? Wolę wiedzieć za wcześniej, niż za późno.

Będę wdzięczna za sugestie i rady.

Link to comment
Share on other sites

Woda niestety jest zbyt miękka i kwaśna na Malawi.

Możesz rozpatrzyć dodawania specjalnych soli i sody aby zatwardzić wodę.

Odpowiednie skały i żwir koralowy trochę podniosą parametry ale wątpię czy wystarczająco. Będą duże wahania przy podmianach.

Masz świetną wodę na wiele biotopów. Może pomyślisz jednak nad czymś innym?

Link to comment
Share on other sites

Może pomyślisz jednak nad czymś innym?

dlaczego zniechęcasz do tego biotopu?...

jest wiele sposobów na poprawę parametrów wody...

i nie są to jakieś mega kosmiczne doświadczenia laboratoryjne...


xlady78;jeżeli chcesz hodować pyszczaki i ,,cieszyć oko,, to jak najbardziej,wiele osób nie ma idealnej kranówy i daje radę.Pozdro.;)

Link to comment
Share on other sites

A czemu zniechęcasz? Xlady78 ma świetną wodę dla ryb jej wymagających. Dla roślinniaka wprost wymarzona.

Może oczywiście dostosować parametry do Malawi ale cyt: "Mam w akwarium automatyczną podmianę wody, filtrowaną po przez dwa korpusy na rurowe" znacznie utrudni sprawę

Link to comment
Share on other sites

Roślinniak na pewno nie, przerabiałam ten temat i więcej do niego nie wrócę.

Zastosowanie filtracji na rurowej nie stanowi raczej kłopotu, można przecież zastosować jako wkład gryz koralowy w obydwóch korpusach żeby podnieść PH. soda, czy aquadur pomogą pytanie na jak długo, bo właśnie wahań się obawiam. Baniak niemal idealny do Malawi tylko ta woda :( Pomyśleć tylko, że tak wiele osób narzeka na zbyt twarda wodę, a ja proszę, wolałabym bardziej zasadową ale niestety. Nawet z krewetkami miałam kłopot, bo wylinkę z trudem przechodziły, a grys w filtrze średnio pomagał.

Link to comment
Share on other sites

[ciach] Nawet z krewetkami miałam kłopot, bo wylinkę z trudem przechodziły, a grys w filtrze średnio pomagał.

No właśnie tego się obawiam

Może spróbuj w jakimś mniejszym zbiorniku poprawić trochę wodę?

Zobaczysz co z tego będzie. Grys trochę stabilizuje ale na wiele nie licz.

Zostaje Ci tylko soda i sole ale to trudne przy automatycznej podmianie.

Będziesz musiał ciągle sprawdzać parametry a to trochę uciążliwe

Link to comment
Share on other sites

Przez rok czasu w małym 200l zbiorniku próbowałam moim pielęgnicom elliota zapewnić odpowiednie warunki na poziomie chociażby Ph 7.5 i niestety gryz nie pomógł. Trzeba jednak pamiętać, ze do mojego litrażu będę potrzebować pewnie parędziesiąt kilo jakichś piaskowców albo wapieni do tego ponad 100kilo piasku albo grysu więc przy tej ilości "zatwardzaczy" może jednak się uda podbić parametry ? Są jakieś mineralizujące wkłady do RO, więc może jak się tego użyje do normalnej kranówki, to coś tam zadziała.

Usiłuję znaleźć rozwiązanie, jak się nie uda, to zostanie w głowie pomysł z pawiookimi lub nadal palety aczkolwiek mam ich dość :>

Link to comment
Share on other sites

Rozumiem to tak, że albo masz stałą podmianę wody w pewnej ilości albo masz automat/zawór którym spuszczasz lub dopuszczasz wody.

Problem widzę w tym, że i w jednym i w drugim przypadku woda do akwarium będzie trafiała miękka powodując zmianę parametrów.

Jakbyś wymieniał wodę przysłowiowym wiaderkiem to po prostu dolewasz zawsze spreparowaną wodę do odpowiedniego poziomu.

Jak chcesz to zrobić w Twoim przypadku ?

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 • Recently Browsing   0 members

  • No registered users viewing this page.


 • Posty

  • Bardzo Wam dziękuję za odpowiedzi
  • I tak trzymaj. Nie ma najmniejszego sensu. Nie są.  Redy mają taką budowę a maingano wygląd super.
  • Po piątkowym tarle BB jednak nie odpuścił Ciapatej, cały czas była i jest przez niego nękana. Uczestniczy w tym także samiec Alfa Perlmutta (zaleca się do niej i ją pogania) oraz jej największa konkurentka samica O (Pomarańczka). Czasami obserwuje jak w trójkę ją gonią. Sytuacja trochę mnie niepokoi bo do oprawców dołączyła jeszcze kolejna samica Metriaclimy (mniejsza OB). W 4 dniu inkubacji podobnie jak poprzednio Ciapata nie ma już ikry, ewidentny skutek nękania. Już miałem ją odławiać i przekładać do kotnika aby uniknąć zamęczenia. Teraz przynajmniej może się pozostawić i walczyć z samicą O co właśnie ma miejsce.   Mam następujące przemyślenia: - Metriaclimy E. Minos Reef to niezłe wariaty, zarówno samce jak i samice, w przypadku tego gatunku więcej samic na danego samca może nie dać większego „spokoju”, może być wręcz odwrotnie - największy błąd świeżo inkubującej samicy? Ponowne wpłynięcie do groty samca, nakręca go jeszcze bardziej i bardziej   - dobrze mieć samce, które wzajemnie się temperują, w moim przypadku prawy samiec Hary, który jak mu się chce to pogoni BB ze swojej części zbiornika - agresja napędza agresję - im dłużej obserwuje moje szkiełko na tym przymusowym wolnym, tym więcej mam w sobie emocji (mocne epitety i określenia typu „pogoń dziada”, „walcz”, „dobrze”, masakra… 😅 - przydałby się większy baniak, obecny wydaje się za mały Z pozytywnych rzeczy, wielkie zaskoczenie - wczoraj zauważyłem dwa nowe maluchy w szczelinach skalnych, w miejscu gdzie przypuszczałem, że matka Hara wypuszcza „trupki” po tak długiej inkubacji. Próbowały wypływać po jakieś jedzonko w czasie karmienia. Bije się w pierś i zastanawiam: - na ile może wystarczyć woreczek żółciowy dla takiego malucha skoro przeżył  39 dni? - czy będąc w pysku narybek jest w stanie pochłaniać drobinki pokarmu z zawiesiny która dostaje się do jamy gębowej matki?
  • 20 ppi 15 x15 cm i przez całą dl. akwa. Coś tam zajmuje, ale tak to już jest z hamburgami. Nie mam piachu, wszystkie moduły puste i otwarte z tyłu, więc w sumie na jakąś stratę sobie mogę pozwolić. Ale za to żadnych już mechaników, cyrkulatorow itp.  No i jeżeli sprawdzi się tak jak ten, z którego brałem wzór to temat kompletnie bezobsługowy i co dla mnie szczególnie ważne dość bezpieczny. Bardzo często mam kilkudniowe wyjazdy, a tutaj awaria jednej pompy nie stanowi wielkiego problemu. Nadal działają dwie i filtracja pracuje.
  • Ile gęstości ppi ma ta gąbka? Zapchania bym się nie obawiał, przy takich rozmiarach z 5 lat wytrzyma  No chyba że jest gęstość jest ppi 40 np. to wtedy szybciej się zapcha. 
  • Witam. Posiadam filtr eheim 4+ 2273 jako biolog i zastanawiam się czy jest możliwość wymiany pojemnika/komory filtra na wiekszy użyć tylko głowice 
  • Ile ten wałek ma wysokości i szerokości? Masz może zdjęcie z góry jak to wygląda? To leci na całej długości bezpośrednio przy tle?    Ja mam obawy co do ilości miejsca ile to zajmuje, ale może niepotrzebnie?
  • W sumie, to przecwiczylem temat w 400. Przy 2 litrach gąbki na 100 litrow, nawet w przerybionym baniaku nie dotykam hamburgow. Jedyny raz, kiedy faktycznie spadł mi poziom wody był, jak przez złe światło zarosła mi gąbka glonami z zewnątrz. Jakis półtora roku nie ruszałem wcale i działa. A nawet jakby, to wbrew pozorom nie będzie to wielki problem. Deko z modułów. Rozebrać znacznie.latwiej niż naturalne gruzowisko. A gąbka 4 cm, ale z dwóch po 2 cm. I podzielona tak, że dość łatwo się demontuje, więc zakładając, że jednak taka konieczność będzie, wierzchnia warstwę mogę wypłukać. Ale nie wydaje mi się, żeby była taka potrzeba. 
  • Ok, dopiero teraz, po bliższym przyjrzeniu się, zauważyłem trzeci wylot. Mam podobne odczucia jak Agnieszka @suricade przecież gąbka kiedyś musi się zapchać, co wtedy? Będziesz rozbierał cała aranżację? 
  • Pompy są trzy. Jeszcze jedna po środku. Więc będzie ok. W sumie to prawie kopia z baniaka, który oglądałem, tylko tam było 2,5 metra długości a u mnie jest 2.
 • Topics

 • Images

×
×
 • Create New...

Important Information

By using this site, you agree to our Terms of Use.