Jump to content

Od paletek do Malawi.


xlady78

Recommended Posts

Witam Was serdecznie.

Po kilku letniej przygodnie z paletkami, mam ochotę coś zmienić i jako że od dawna podobają mi się zbiorniki Malawi to myślę czy nie pójść w tą stronę.

Jest jednak dość istotny kłopot, a mianowicie woda... Mam w akwarium automatyczną podmianę wody, filtrowaną po przez dwa korpusy na rurowe. Kłopot taki, iż wodę w kranie mam zupełnie nie Malawijską, a mianowicie Ph 6.2, KH 0 i GH 4, czy jest szansa, że świr, skałki oraz inne dodatki utrzymały zasadowość wody ? Wolę wiedzieć za wcześniej, niż za późno.

Będę wdzięczna za sugestie i rady.

Link to comment
Share on other sites

Woda niestety jest zbyt miękka i kwaśna na Malawi.

Możesz rozpatrzyć dodawania specjalnych soli i sody aby zatwardzić wodę.

Odpowiednie skały i żwir koralowy trochę podniosą parametry ale wątpię czy wystarczająco. Będą duże wahania przy podmianach.

Masz świetną wodę na wiele biotopów. Może pomyślisz jednak nad czymś innym?

Link to comment
Share on other sites

Może pomyślisz jednak nad czymś innym?

dlaczego zniechęcasz do tego biotopu?...

jest wiele sposobów na poprawę parametrów wody...

i nie są to jakieś mega kosmiczne doświadczenia laboratoryjne...


xlady78;jeżeli chcesz hodować pyszczaki i ,,cieszyć oko,, to jak najbardziej,wiele osób nie ma idealnej kranówy i daje radę.Pozdro.;)

Link to comment
Share on other sites

A czemu zniechęcasz? Xlady78 ma świetną wodę dla ryb jej wymagających. Dla roślinniaka wprost wymarzona.

Może oczywiście dostosować parametry do Malawi ale cyt: "Mam w akwarium automatyczną podmianę wody, filtrowaną po przez dwa korpusy na rurowe" znacznie utrudni sprawę

Link to comment
Share on other sites

Roślinniak na pewno nie, przerabiałam ten temat i więcej do niego nie wrócę.

Zastosowanie filtracji na rurowej nie stanowi raczej kłopotu, można przecież zastosować jako wkład gryz koralowy w obydwóch korpusach żeby podnieść PH. soda, czy aquadur pomogą pytanie na jak długo, bo właśnie wahań się obawiam. Baniak niemal idealny do Malawi tylko ta woda :( Pomyśleć tylko, że tak wiele osób narzeka na zbyt twarda wodę, a ja proszę, wolałabym bardziej zasadową ale niestety. Nawet z krewetkami miałam kłopot, bo wylinkę z trudem przechodziły, a grys w filtrze średnio pomagał.

Link to comment
Share on other sites

[ciach] Nawet z krewetkami miałam kłopot, bo wylinkę z trudem przechodziły, a grys w filtrze średnio pomagał.

No właśnie tego się obawiam

Może spróbuj w jakimś mniejszym zbiorniku poprawić trochę wodę?

Zobaczysz co z tego będzie. Grys trochę stabilizuje ale na wiele nie licz.

Zostaje Ci tylko soda i sole ale to trudne przy automatycznej podmianie.

Będziesz musiał ciągle sprawdzać parametry a to trochę uciążliwe

Link to comment
Share on other sites

Przez rok czasu w małym 200l zbiorniku próbowałam moim pielęgnicom elliota zapewnić odpowiednie warunki na poziomie chociażby Ph 7.5 i niestety gryz nie pomógł. Trzeba jednak pamiętać, ze do mojego litrażu będę potrzebować pewnie parędziesiąt kilo jakichś piaskowców albo wapieni do tego ponad 100kilo piasku albo grysu więc przy tej ilości "zatwardzaczy" może jednak się uda podbić parametry ? Są jakieś mineralizujące wkłady do RO, więc może jak się tego użyje do normalnej kranówki, to coś tam zadziała.

Usiłuję znaleźć rozwiązanie, jak się nie uda, to zostanie w głowie pomysł z pawiookimi lub nadal palety aczkolwiek mam ich dość :>

Link to comment
Share on other sites

Rozumiem to tak, że albo masz stałą podmianę wody w pewnej ilości albo masz automat/zawór którym spuszczasz lub dopuszczasz wody.

Problem widzę w tym, że i w jednym i w drugim przypadku woda do akwarium będzie trafiała miękka powodując zmianę parametrów.

Jakbyś wymieniał wodę przysłowiowym wiaderkiem to po prostu dolewasz zawsze spreparowaną wodę do odpowiedniego poziomu.

Jak chcesz to zrobić w Twoim przypadku ?

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 • Recently Browsing   0 members

  • No registered users viewing this page.


 • Posty

  • Tak. Prawidłowa nazwa to Cyrtocara moorii. Na zdjęciach nie ma żadnej maylandii (obecnie metriaclima), wszystko poza Acei (dwa samce) to non mbuna. Według mnie wszystkie oprócz Fire fisha to różne odmiany A. stuartgranti sam zobacz ile tego jest https://www.malawi.si/Malawi/Haplochromises/Aulonocara/Aulonocara stuartgranti/index.html https://www.malawi.si/Malawi/Haplochromises/Aulonocara/Aulonocara sp. 'stuartgranti maleri'/index.html Równie dobrze mogą to być krzyżówki, bo Aulonocary bardzo chętnie się krzyżują, a wtedy nie dojdziesz z tym do ładu.
  • Na jednym ze zdjęć dwa samce acei. Samice mają mniej zaostrzone płetwy grzbietowe. Na zdjęciu z Fire Fisch to nie jest Red Red, ma za bardzo szpiczastą łepetynę  Reszta poza acei non mbuna  czyli nie moja bajka i nie podpowiem
  • Witam wszystkich chętnych do pomocy. Zakładam, że dla większości moje zagadki będą oczywiste ale, że wątpliwości są to zapytam tu ekspertów.    Przejąłem akwarium z dojrzałymi pyszczkami a mimo to mam trudności z identyfikacją gatunku. No. Czy żółto płetwę to Acei i to samiec i samica? Granatowe to Stuartgranti i to też samiec i samica czy jeden to Stuartgranti a drugi to hansbaenschi i oba samce? Ten z plamkami to młody delfini? Ostatnie to parka firefish czy zebra red? Wszystkie nie wybarwione to maylandia czy to różnice rybki i jak podrosną to się wybarwia? 
  • No racja Sławek 🫣 Zapomniałem już 🙂 W dodatku pseudotropheus chialosi jest bardzo ładną rybą. Zarówno samice, jak i samce są urokliwe. Ten gatunek też polecam wziąć pod rozwagę koledze @123frytki do swojej wymarzonej obsady.
  • Nigdy nie mów nigdy.😄 Braliśmy kiedyś chailosi. 
  • Brak czasu. Akwarium żyje własnym życiem. Uzupełniam tylko karmnik i ścieram kurze.... Jeden zgon - chyba samiec saulosi - zakładam, że agresja, bo bez zapowiedzi... 20240518_144029.mp4   20240518_144120.mp4   20240518_143922.mp4        
  • Ok. Rozumiem. Ja z kolei od Darka nigdy nie kupiłem ryb. Bo gdy chciałem, to był problem z wysyłką. Teraz wiem, że już się to zmieniło. Bo też wysyła ryby kurierem UPS... Każdy na swoich ulubionych sprzedawców ryb. Ja brałem już ryby od kilku i moim faworytem jest Jacek 
  • Nie wiem czy to temat w tym miejscu, ale trzy przykłady: - miałem rdzawe od Jacka i od Darka, jakość bez porównania i tempo wzrostu, ale to może być oczywiście przypadek - sauolsi te od Jacka to jakieś gizmo, a Darek wolał 10 lat nie sprzedawać zanim znowu nie trafił na jakościowo 'dobre' stado - powiedzmy, że udało się mi poznać układy Darek, Jacek, Adrian z Chełmka. Mam wrażenie, że Jacek byleby nie polecić kogoś innego i nie dać kontaktu do kogoś innego weźmie rybę od kogokolwiek innego byle klient miał wszystko. Dwóch innych panów podejście jest zupełnie inne Darek to też specyficzna osoba. Jego podejście do niektórych gatunków, których oficjalnie nie ma w ofercie, a sprzedaje je na rynki zagraniczne. Jednak co IMO najważniejsze nigdy nie odmówił mi rozmowy czy porady. Można na niego liczyć jeśli chodzi o pomoc, nie ważne czy kupiłeś u niego ryby. To o czymś świadczy, nawet jeśli to jest jego forma marketingu. Oczywiście to jest tylko moje zdanie i moje doświadczenia. Nie mam na celu nikogo oczernić, nie czerpię z tego żadnych korzyści, a jako wolny człowiek uważam, że mam prawo do swojej opinii. 
  • @ziemniak rozwiń proszę dlaczego innych ryb od Pana Jacka już byś nie wziął? Ja teraz 100% obsady mam od Jacka i jestem zadowolony. W dodatku powiem, że p. Jacek to prawdziwy fachowiec i też nie jest " wciskaczem" aby tylko sprzedać. Kupiłem od niego wczoraj stado pewnych ryb. Ustalimy cenę na 400zł, po pół godzinie Jacek zadzwonił - przepraszam pomyliłem się 330zł. I to są hodowcy - mający pasję.
  • Ja mam crabro od Jacka z Żor. Jestem zadowolony, ale chyba innych ryb od niego bym nie wziął. Resztę ryb mam od Darka z Żor. Darek ma więcej gatunków w ofercie niż na stronie. Warto też z nim skonsultować obsadę już na miejscu. Absolutnie nie jest to człowiek, który będzie wciskał. Podejdzie indywidualnie i będzie studził zapędy. W ofercie ma świetne kropki typu: Maylandia estherae OB Minos Reef lub kulfony. 
 • Topics

 • Images

×
×
 • Create New...

Important Information

By using this site, you agree to our Terms of Use.