Skocz do zawartości

Jak urządzić takie akwarium ?


Meniu

Rekomendowane odpowiedzi

Znalazłem ostatnio filmik z przepięknym akwarium z pyszczakami.


http://www.facebook.com/photo.php?v=449922598384810


Chciałbym żeby moje akwarium wyglądało tak samo, bardzo podoba mi się to niebieskie światło z w tyle i układ kamieni.


Czy ktoś z forum jest może właścicielem tego akwarium?


Czy ktoś rozpoznaje co to są za kamienie ?


Interesuje mnie jak wykonać takie oświetlenie jak na filmiku, czy to niebieskie światło to jakaś dodatkowa listwa ledowa czy może świetlówka ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Te kamienie to wg mnie piaskowiec pocięty na takie płytki. Piaskowiec jest łatwy w obróbce, więc wystarczy cienki, okrągły pilnik żeby uzyskać takie kamienie.


Oświetlenie myślę, że świetlówka o barwie 12000 + K i taki zimny kolor uzyskasz (tak mi się wydaje)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To może być także marmur - kolor, cięcie w płytki, przeobrażony wapień, na tym opieram swoje przypuszczenia. Co do wystroju, to poza zapewnieniem szczelin i kryjówek dla ryb w mojej ocenie jest nienaturalny i kiczowaty. W naturze nie spotyka się takich domków z kart, prędzej rumowisko, gruzowisko itp.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ostatnio też poszukiwałem kamieni więc mogę powiedzieć, że to zdecydowanie jest piaskowiec biały pokruszony (połupany) na cienkie plastry. Kamienie takie dostępne w składach, firmach kamieniarskich za około 0,80 gr za kilogram, przy większych ilościach w m3 ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ale o gustach sie niedyskutuje wiec wlasne odczucia zachowaj dla siebie. akwa ma sie podobac wlascicielowi a nie innym.


Może nie zrozumiałeś mojego postu, ale nie poddaje w nim ocenie gustu autora aranżacji, tylko oceniam jej naturalność. Jeżeli wziąć pod uwagę, że celem urządzania akwarium biotopowego jest zapewnienie rybom warunków warunków jak najbardziej zbliżonych do naturalnych. Wtedy taka aranżacja w mojej ocenie odpada. Kiedy się przyjrzysz skałom jakie występują wokół jeziora, niestety zgubiłem link do wyników badań geomorfologicznych, ale przedstawia się on mniej więcej następująco - skały osadowe na zachodnim brzegu, gnejsy na wschodzie i granit na południu. Przyjrzysz się sposobowi w jaki wietrzeją te skały (bloczki granitu, rozpuszczanie piaskowców). A na końcu weźmiesz pod uwagę to że jezioro leży w dolinie ryftowej której ściany powoli ale ciągle się od siebie oddalają co skutkuje bardzo dużą aktywnością sejsmiczną - trzęsienia ziemi, wycieki lawy, itd. To wszystko razem wzięte powoduje że na dnie nie ma miejsca na tak wymyślne konstrukcje. A te wszystkie grotki, szczeliny które zasiedlają ryby tworzą się pomiędzy większymi a mniejszymi ścianami kamieni.


Oczywiście osobną sprawą w dyskusji jest kompromis na jaki trzeba się zdecydować tworząc wizerunek biotopu we własnym akwarium, gdyż woda jaką dysponujemy jest diametralnie różna od tej w jeziorze [pH, twardość i temperatura to nie wszystko]. Tak jak i odtworzenie wahań temperatury i pH w ciągu roku [pora deszczowa] i wiele jeszcze innych elementów. Czyli ile faktycznego biotopu zawrzemy w akwarium biotopowym. Uważam że decydującvsię na takie akwarium a nie a'la ozdobno-towarzyskie, warto zadać sobie trochę trudu by było go jak najwięcej.


No i na końcu osobną kwestią jest gust właściciela. Ale tu w odróżnieniu do poprzedniego akapitu nie trzeba już iść na kompromis. Co udowadniają super zdjęcia w galerii na tym forum, że akwarium biotopowe może być zarówno atrakcyjne nie tylko dla jego właściciela jak i zaaranżowane z dbałością o detale natury.


Podsumowując - warto przejrzeć więcej zdjęć i filmów, szczególnie tych wykonanych w naturze, w jeziorze. Poczytać. A przede wszystkim uważać na to, by to co zobaczymy nie ograniczyło nas w żaden sposób, a jedynie inspirowało do własnej pracy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie ma się co spierać czy urządzę dokładnie tako samo akwarium jak na filmiku czy może poukładam kamienie trochę inaczej. Chodzi głównie o taki efekt wizualny jakie daje to akwarium jak się na nie patrzy.


Niebieska kurtyna świetlna, która jest z tyłu daje taki niebieskawy kolor całej wodzie a jednocześnie nie powoduje że całe akwarium jest nienaturalnie niebieskie. Ryby maja zachowane swoje naturalne kolory, jeśli dobrze się przyjrzałem to nawet wtedy kiedy znajdują się z tyłu akwarium.


Tylko pytanie jak wykonane jest włąśnie to oświetlenie, bo wg mnie to właśnie w dużej mierze od niego zależy wygląd tego akwarium. Oczywiście jest tam też tło strukturalne, którego na razie nie posiadam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.


×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

By using this site, you agree to our Warunki użytkowania.