Jump to content

Jak urządzić takie akwarium ?


Meniu

Recommended Posts

Znalazłem ostatnio filmik z przepięknym akwarium z pyszczakami.


http://www.facebook.com/photo.php?v=449922598384810


Chciałbym żeby moje akwarium wyglądało tak samo, bardzo podoba mi się to niebieskie światło z w tyle i układ kamieni.


Czy ktoś z forum jest może właścicielem tego akwarium?


Czy ktoś rozpoznaje co to są za kamienie ?


Interesuje mnie jak wykonać takie oświetlenie jak na filmiku, czy to niebieskie światło to jakaś dodatkowa listwa ledowa czy może świetlówka ?

Link to comment
Share on other sites

Te kamienie to wg mnie piaskowiec pocięty na takie płytki. Piaskowiec jest łatwy w obróbce, więc wystarczy cienki, okrągły pilnik żeby uzyskać takie kamienie.


Oświetlenie myślę, że świetlówka o barwie 12000 + K i taki zimny kolor uzyskasz (tak mi się wydaje)

Link to comment
Share on other sites

To może być także marmur - kolor, cięcie w płytki, przeobrażony wapień, na tym opieram swoje przypuszczenia. Co do wystroju, to poza zapewnieniem szczelin i kryjówek dla ryb w mojej ocenie jest nienaturalny i kiczowaty. W naturze nie spotyka się takich domków z kart, prędzej rumowisko, gruzowisko itp.

Link to comment
Share on other sites

Ostatnio też poszukiwałem kamieni więc mogę powiedzieć, że to zdecydowanie jest piaskowiec biały pokruszony (połupany) na cienkie plastry. Kamienie takie dostępne w składach, firmach kamieniarskich za około 0,80 gr za kilogram, przy większych ilościach w m3 ;)

Link to comment
Share on other sites

Ale o gustach sie niedyskutuje wiec wlasne odczucia zachowaj dla siebie. akwa ma sie podobac wlascicielowi a nie innym.


Może nie zrozumiałeś mojego postu, ale nie poddaje w nim ocenie gustu autora aranżacji, tylko oceniam jej naturalność. Jeżeli wziąć pod uwagę, że celem urządzania akwarium biotopowego jest zapewnienie rybom warunków warunków jak najbardziej zbliżonych do naturalnych. Wtedy taka aranżacja w mojej ocenie odpada. Kiedy się przyjrzysz skałom jakie występują wokół jeziora, niestety zgubiłem link do wyników badań geomorfologicznych, ale przedstawia się on mniej więcej następująco - skały osadowe na zachodnim brzegu, gnejsy na wschodzie i granit na południu. Przyjrzysz się sposobowi w jaki wietrzeją te skały (bloczki granitu, rozpuszczanie piaskowców). A na końcu weźmiesz pod uwagę to że jezioro leży w dolinie ryftowej której ściany powoli ale ciągle się od siebie oddalają co skutkuje bardzo dużą aktywnością sejsmiczną - trzęsienia ziemi, wycieki lawy, itd. To wszystko razem wzięte powoduje że na dnie nie ma miejsca na tak wymyślne konstrukcje. A te wszystkie grotki, szczeliny które zasiedlają ryby tworzą się pomiędzy większymi a mniejszymi ścianami kamieni.


Oczywiście osobną sprawą w dyskusji jest kompromis na jaki trzeba się zdecydować tworząc wizerunek biotopu we własnym akwarium, gdyż woda jaką dysponujemy jest diametralnie różna od tej w jeziorze [pH, twardość i temperatura to nie wszystko]. Tak jak i odtworzenie wahań temperatury i pH w ciągu roku [pora deszczowa] i wiele jeszcze innych elementów. Czyli ile faktycznego biotopu zawrzemy w akwarium biotopowym. Uważam że decydującvsię na takie akwarium a nie a'la ozdobno-towarzyskie, warto zadać sobie trochę trudu by było go jak najwięcej.


No i na końcu osobną kwestią jest gust właściciela. Ale tu w odróżnieniu do poprzedniego akapitu nie trzeba już iść na kompromis. Co udowadniają super zdjęcia w galerii na tym forum, że akwarium biotopowe może być zarówno atrakcyjne nie tylko dla jego właściciela jak i zaaranżowane z dbałością o detale natury.


Podsumowując - warto przejrzeć więcej zdjęć i filmów, szczególnie tych wykonanych w naturze, w jeziorze. Poczytać. A przede wszystkim uważać na to, by to co zobaczymy nie ograniczyło nas w żaden sposób, a jedynie inspirowało do własnej pracy.

Link to comment
Share on other sites

Nie ma się co spierać czy urządzę dokładnie tako samo akwarium jak na filmiku czy może poukładam kamienie trochę inaczej. Chodzi głównie o taki efekt wizualny jakie daje to akwarium jak się na nie patrzy.


Niebieska kurtyna świetlna, która jest z tyłu daje taki niebieskawy kolor całej wodzie a jednocześnie nie powoduje że całe akwarium jest nienaturalnie niebieskie. Ryby maja zachowane swoje naturalne kolory, jeśli dobrze się przyjrzałem to nawet wtedy kiedy znajdują się z tyłu akwarium.


Tylko pytanie jak wykonane jest włąśnie to oświetlenie, bo wg mnie to właśnie w dużej mierze od niego zależy wygląd tego akwarium. Oczywiście jest tam też tło strukturalne, którego na razie nie posiadam

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.


×
×
  • Create New...

Important Information

By using this site, you agree to our Terms of Use.