Jump to content

Atrapy jajowe


gregor

Recommended Posts

Witam! przeglądałem zdjęcia swojego samca maison reef,i zauważyłem że wcześniej miał na płetwie odbytowej 4 atrapy jajowe,od jakiegoś czasu zostały mu 3. Zaciekawiło mnie to,czy jeśli samiec bądź samica straci kawałek płetwy wraz z atrapą,to płetwa odrośnie ale atrapa się już nie pojawi? orientuje się ktoś jak to jest?

Link to comment
Share on other sites

Faktycznie Kolega poruszył bardzo ciekawe zagadnienie.

A może to jest tak, że geny mają wpływ na ilość atrap jajowych jedynie na etapie rozwoju ryby, a w przypadku gdy ryba straci kawałek płetwy z atrapą to niekoniecznie będzie to oznaczać, że gdy pletwa odrośnie to musi wyglądać identycznie jak przed uszkodzeniem ?

Trochę z innej beczki, nie wiem czy zwracaliście uwagę na proces gojenia się skóry w przypadku uszkodzeń mechanicznych. Wprawdzie naskórek się regeneruje, a łuski "odtwarzają", ale jak się bliżej przyjrzeć to ich struktura nie wygląda tak jak przed uszkodzeniem, a uszkodzone miejsce odcina się wizualnie od reszty nawet po zagojeniu np. na skutek przemieszczenia torebek łuskowych?

Link to comment
Share on other sites

Czyli może faktycznie ryba raz "skastrowana" nie odzyska już atrapki mimo że płetwa odrośnie. Przypomniało mi się jak kiedyś od koleszki odebrałem samca red red, był bardzo duży ale mimo to w tamtym zbiorniku samce tak go męczyły że prawie płetw nie miał, jedynie grzbietową, po jakimś czasie u mnie wykaraskał się i płetwy odrosły i pozrastały się i miał atrapki Głęboki temat

Link to comment
Share on other sites

Może nie malawijsko, ale w hodowli arowan azjatyckich dba się o to, żeby ryba nie straciła ani jednej łuski, ponieważ nowa łuska nigdy nie będzie taka sama sama jak pierwotna (dotyczy to też odmian barwnych arowan). Może i u wszystkich ryb jest podobnie, tylko nikt nie przejął się tym wcześniej?

Link to comment
Share on other sites

Tematyka związana z arowanami jest mi niestety obca, ale w przypadku pielęgnic z naszego biotopu specyfika ich zachowań (relatywnie wysoka agresja) oraz sposób egzystencji (przebywanie w grupach haremowych) sprawia, że prawdopodobieństwo odniesienia obrażeń jest bardzo wysokie.

Jeśli się czujesz na siłach Raffy, może rozwiniesz temat związany z arowanami w odrębnym wątku w dziale Hyde-Park ? Nie wiem jak inni, ale chciałbym się dowiedzieć jakiś ciekawostek również o gatunkach, które nie są związane z biotopem Malawi :-)

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.


×
×
  • Create New...

Important Information

By using this site, you agree to our Terms of Use.