Jump to content

Zła cyrkulacja wody


czendlik82

Recommended Posts

Witam. Panowie wydaje mi się że mam problem z cyrkulacją wody, strasznie dużo "syfu" mi zostaje dodaje filmik do wglądu. Akwa pracuje od kwietnia 2012r żadna rybka mi nie zdechła. Parametry w normie. Strasznie dużo glonów mi się robi. Podmiana wody co 3 tyg. 30% wody. Może cyrkulator kupić. Filtr to Flufal FX5. Sorki za taki post, ale mam dzieciaka na kolanach..... Proszę o sugestie...

http://www.youtube.com/watch?v=jB1AcuyF_oE

Link to comment
Share on other sites

Podaj wymiary zbiornika jeżeli możesz.

Jak dla mnie powinieneś mieć głowicę + gąbka. do 110cm dna 1500l/h do 130 cm dna 2000l/h. A powyżej 130 - 140 cm proponuję cyrkulator dodatkowo o przepływie około 2000l/h.


Jeżeli zastosujesz filtr wewnętrzny jako mechanika, to gwarantuję Ci, że w akwa będziesz miał porządek.


Ewentualnie za tym głazem po środku zbiornika może się coś zbierać, lecz jeżeli do tego ładnie ustawisz wylot z filtra zewnętrznego po skosie na przednią szybę, to możliwe, że i zza kamienia Ci wymiecie :)

Link to comment
Share on other sites

Na początek do środka "wrzuciłbym" głowicę cyrkulującą o przepływie 2000l/h (Aquael Circulator 2000 lub ewentualnie Atman AT-203) i obserwował co się będzie działo (masz olbrzymiego biologa i być może nie trzeba będzie wspomagać głowicy cyrkulującej odrębnym cyrkulatorem).


Jeśli chodzi o rozwój glonów to istotną rolę odgrywa stężenie NO3 i PO4 w zbiorniku. Czy mierzyłeś te wartości ? Nie bez znaczenia jest również oświetlenie (niektóre świetlówki wspomagają rozwój glonów - u mnie przy stosowaniu świetlówki AquaGlo glony rosły na potęgę). Moim skromnym zdaniem trochę za rzadko robisz podmianki (30% co 3 tygodnie to trochę mało) i to może być właśnie przyczyną ekspansji glonów (zbyt duże stężenie związków azotowych)

Link to comment
Share on other sites

Zgadzam się z kolegą Post_Mortem. Podmiany 20% co tydzień lub ewentualnie około 30% co dwa tygodnie. Lecz ja proponuję raz na tydzień.


Co do filtra mechanicznego może i faktycznie wstaw na początek AquaEl Circulator 2000 z gąbką i sprawdź co się będzie działo. Poprawa będzie na pewno duża, tylko czy dla Ciebie wystarczająca? Jeżeli nie, to wtedy dokupisz cyrkulator i dmuchniesz nim tam gdzie Ci "gówienka" zalegają i pozbędziesz się problemu na pewno.


Pozdrawiam

Link to comment
Share on other sites

Filtr mechaniczny umieść po przeciwnej stronie akwarium, aniżeli ta, po której umieściłeś wylot z Fluvala. Temat ustawienia filtracji był wielokrotnie wałkowany (proponuję przepatrzyć dział: Osprzęt do akwarium).

Przy ustawieniu kamieni w taki sposób, że będą tworzyły ścianę przylegającą do tła może być problem z cyrkulacją wody. Dobrze byłoby zmienić aranżację, tak żeby pomiędzy kamieniami, a tłem pozostawał odstęp. Z drugiej strony, żeby nie dokonywać rewolucji w zbiorniku, na Twoim miejscu zacząłbym od zamontowania "mechanika" i zobaczenia co się będzie działo. Ja u siebie ustawiałem Aquaela prawie przez 3 miesiące, żeby uzyskać zadawalający efekt, więc warto się uzbroić w cierpliwość :-)

Link to comment
Share on other sites

Ja tam strasznie dużo "syfu" nie widzę :) Co do glonów też nie widzę jakiś strasznych rzeczy.Ale jeżeli są to na pewno spowodowane rzadką podmianą wody :) Zdecydowanie lepiej jest podmieniać częściej mniej niż rzadziej a więcej mimo,że średnia matematyczna jest taka sama:) Zbiorniczek przyjemny dla oka :) Pozdrawiam :)

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.


×
×
  • Create New...

Important Information

By using this site, you agree to our Terms of Use.