Skocz do zawartości

Rekomendowane odpowiedzi

Opublikowano

Witam.


Jutro jestem umowiony na zakup pyszczakow.

Akwarium juz gotowe do przyjecia rybek,dzieki waszym cennym porada caly proces dojrzewania przebiegl pomyslnie.

Dla waszej wiadomosci akwa zalalem 7 listopada.

Cykl azotowy zakonczyl sie juz jakies dwa tygodnie temu.


Chcialbym poradzic sie was w doborze dobrej obsady dla poczatkujacego malawisty.

Rybki kupuje od sprawdzonego hodowcy ktory ma do wyboru okolo 80 gatunkow, w roznych rozmiarach i tutaj kolejne pytanie czy wybrac rybki mniejsze (3-4 cm) czy lepiej wieksze (7-9 cm).


Z gory dziekuje za pomoc.

Tomek

Opublikowano

Biorac ryby7-9cm latwiej wybrac plec i nie potrzebujesz redukowac obsady.

Ja osobiscie bralbym duze ryby.

Co do obsady moj typ

Yellow

maingano

afra

rdzawy

Opublikowano

to wielkosc mam juz z glowy. Obawiam sie ze nie wszystkie ryby ktore bede wybieral nie beda takiej samej wielkosci.Czy zrobi sie klopot w akwa jesli dwa gatunki beda wieksze od dwoch pozostalych,powiedzmy o polowe?

Jeszcze jesdno,mieszkam w holandii i zakup dokonam u holenderskiego hodowcy wiec potrzebuje Lacinskich nazw ryb.


Sory za brak polskich znakow,ale idzie sie doczytac:D

Opublikowano

Ja osobiście zacząłbym od średniaków takich 3-4cm. Będziesz się przy nich uczył, obserwował i zdobywał wiedzę pod względem zachowania.

Co obsady

Metraclima Msobo Magunga lub Metraclima Membe Deep, Metraclima Calainos, Cynotilapia sp Hara Gallireya Reef, i niech będzie ten Labidochromis coroleus

Opublikowano

Niby 80 gatunków dużo, ale potem się okazuje, że jakiegoś nie ma...

Nie wiem jakie gatunki masz do wyboru.

Moja propozycja:

M. Zebra Gold Kawanga

M. Msobo magunga

P. socolofi

Opublikowano

Ja proponuję :


M.Msobo Magunga


Melanochromis Cyaneorhabdos Maingano


Labidochromis perlmutt (żółty już jest przy msobo po co powielać dając yellowka)


Melanochromis Joanjohnsonae (ładne samiczki)

Opublikowano

Niedawno sam pytałem o obsadę i może coś z tego zestawienia Ci spasuje:

Labidochromis caeruleus

Melanochromis cyaneorhabdos 'maingano'

Cynotilapia afra (Cobue)

Iodotropheus sprengerae

Pseudotropheus saulosi

Opublikowano

Ale z drugiej strony możliwość ustalenia płci od razu to duże ułatwienie w dobieraniu obsady, no i przy bardziej kosztownych gatunkach sprawa nie do przecenienia.

  • 1 rok później...

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.


  • Posty

    • Ja w 375l używam dwóch jvp-132 - jeden do napędu kaseciaka, drugi do zamiatania. Poza kolorem bez uwag
    • Mała aktualizacja Udało się zainstalować hydroponikę. To znaczy samą instalację. Pod kątem roślin jeszcze sprawa nie jest zamknięta. Zapał przy tym projekcie nieco mi opadł odkąd przeczytałem, że woda w hydroponice powinna mieć pH na poziomie 5,5-6,5. Liczę mimo wszystko, że rośliny jako tako będą sobie radziły. Kupiłem skrzydłokwiata, philodendrona i jakąś peperomię  Mam jeszcze zielistkę i epipremnum. Zobaczymy co z tego wyjdzie. Chwilowo próbuję w hydroponice ukorzenić odcięte pędy epipremnum.  - wlot do doniczek  - wylot z doniczek - całość umieszczona w pokrywie - doniczki zalane wodą i wypełnione gąbkami - tak się prezentuje całość obecnie (nie zdążyłem jeszcze wsadzić roślin do doniczek)   Kilka zdjęć obywateli mojego baniaczka   - Dominujący samiec Stigmatochromis Tolae. Chwilowo największy "byk" w akwarium. Ma około 15cm. - Nimbochromis Polystigma - jeden z dwóch ujawnionych samców. Już ładnie zaczyna "łapać" niebieski kolorek   - Nimbochromis Polystigma - jedna z samiczek - Exochochromis Anagenys - jeszcze nie znam płci osobników. - Dimidiochromis Strigatus - jedna z dwóch samic - Protomelas Mbenji Thick Lips - płeć jeszcze nie znana   A na koniec najmłodszy mieszkaniec czyli malutki Dimidiochromis Strigatus  Zaobserwowałem dwie sztuki  Wątpię żeby przeżyły, ale kto wie. Na razie bardzo dobrze kryją się w tej niewielkiej ilości szczelin jakie mają do dyspozycji.    
    • Mam od paru lat Tunze 6085 Tunze Turbelle Nanostream 6085 (4025167608506) • Cena, Opinie • Pompy cyrkulacyjne 17291245623 • Allegro Dla mnie jest idealny w 200cm. Dla Ciebie się nie nadaje bo nie ma regulacji mocy. Dlaczego piszę - wcześniej miałem kilka chińskich - ich trwałość wynosiła średnio pół roku. Może teraz jest inaczej, ale jakbym miał zmieniać to na pewno kupiłbym Tunze. Nawet jeśli teraz jest chiński (bo tego nie wiem)
    • Ja używam od lat taki Tunze https://allegro.pl/oferta/tunze-turbelle-nanostream-6055-10787582038 i dla mnie nie ma lepszego. Mam go w 576l. Jest cichy, wydajny i ma regulację. Ale żeby nie było kolorowo, to ma jedną wadę. Pokrętła w sterowniku są podświetlane od spodu niebieskimi diodami, nawet fajnie to wygląda. Diody emitują oprócz światła również ciepło i pod wpływem tego ciepła po jakimś czasie, plastik z którego są wykonane pokrętła kruszeje i pękają mocowania do potencjometrów i masz po regulacji😂 Oczywiście nie do końca. Nadal można regulować za pomocą małego, płaskiego śrubokręta. Na szczęście producent dziwnym trafem przewidział taką sytuację i w sprzedaży są dostępne oryginalne pokrętła https://allegro.pl/oferta/tunze-rotary-cnobs-7090-102-pokretla-do-kontrolera-11838292596 być może już z innego plastiku (nie wiem, nie sprawdzałem). Czy kupiłbym go drugi raz pomimo tej wady? Obiema ręcami i nogyma ...TAK.
    • Tą Tunze miałem w 720l , też bym go polecał jako niezawodny sprzęt.
    • Używałem Tunze 6045 w 500l (170cm długie) Jak dla mnie to był nawet za mocny ale jako, że ma regulację nie było to problemem. Cichy i energooszczędny. Mocowanie na magnes. Regulacja - czego chcieć więcej?
    • Cześć wszystkim. Szukam cyrkulator do swojego 375, chciał bym kupić mocniejszy żeby móc użyć w przyszłość w większym akwarium( jest taki plan) zależy mi żeby był cichy oraz wydajny.  Jeśli ktoś ma doświadczenie z tunze lub eheim proszę o opinie
    • Moje już ma 9 lat, nadal bez problemu, jedynie rys więcej Wysłane z mojego Pixel 6 Pro przy użyciu Tapatalka
    • Spoina raczej na wykończeniu. Skłaniałbym się ku zmianie zbiornika, zwłaszcza że to kontrowersyjny Wromak Przyklejać się nie opłaca.
    • Mniej niż 18 , tak naprawdę bałbym się zalewać już to akwarium.
  • Tematy

  • Grafiki

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

By using this site, you agree to our Warunki użytkowania.