Reapermax Opublikowano 22 Listopada 2012 #1 Opublikowano 22 Listopada 2012 Witam. Po projekcie stelaża nadszedł czas na sump chciałem wyciszyć akwarium dlatego będzie wykorzystana pompa do c.o omnigena25-40 . Od dawna ciekawiła mnie filtracja na bazie sumpa dlatego takie rozwiązanie . Wszystkie elementy hydrauliki już mam : Chce jako sump wykorzystać stare akwarium 253 L . chce zrobić dużą komorę pompy około 70-80l zrzut wody nad grzebieniem + komin to około 51l + zapas na parowanie . komorę mechaniczną (Gąbka, wata,zmywak do garów z plastiku ) 2 komory biologiczne (keramzyt) komorę techniczną na małe ryby, krewetki, rośliny . Ponieważ komora techniczna będzie mieć około 80-100 L dlatego taki wielki sump dla akwarium 455l . Jak rozplanować komory ? najpierw myślałem : mech/ 2Xbiolog/tech/ pomp ale może najpierw tech/mech/2Xbiol /pomp chyba że jeszcze inaczej ? wymiary sumpa 110/50/46 cm dł/szer/wys pierwsza komora min 15cm dł . Przymiarki : Ps jeśli ktoś stosował przeloty AQUA MEDICA to one mają taki pierścień Bałem się że jedna opakowanie kleju do pcv 120 ml może być za mało ale chyba zostanie. kilka dodatkowych zdjęć . klej: Przeloty: Kolanka nie wszystkie : Pompa: Projekt inspirowany projektami Makoka i na nich się wzorowałem . Kosztorys : hydraulika: rur 25mm mam 10m i 2m białej elastycznej dostałem chyba bonus + 50 zł za zawór 32mm i rury 32mm jako zrzut i rewizja + 93 zł pompa ze śrubunkami miałem niedaleko tani sklep akwarium 253l miałem więc kosztu nie ma . 33zł za wiertło 35mm razem z przesyłką będę wiercił jeden otwór w sumpie ciąg dalszy nastąpi
makok Opublikowano 22 Listopada 2012 #2 Opublikowano 22 Listopada 2012 cóż więcej dodam... aa ok za godzinkę podrzucę Ci filmik jak to obecnie u mnie funkcjonuje... to odpowie na większość Twoich pytań -- sorry dzisiaj nie będzie... dopiero jutro.... nagrałem 30min filmik w odpowiedzi na Twojego posta i pod koniec telefon mi się zwyczajnie zawiesił i szlag trafił nagranie... wrrrrrrrrrrr utopiłbym go, ale jest k.. wodoszczelny
Reapermax Opublikowano 23 Listopada 2012 Autor #3 Opublikowano 23 Listopada 2012 Otwór Już wywiercony a bałem się że może coś nie wyjdzie a to bardzo proste najgorzej zacząć . Jak będę kleić przegrody sumpa może się jutro uda . Jeśli mam między ścianami 48cm to szybę dociąć 47 po 0,5cm na stronę wystarczy ? i ile centymetrów zostawić na przelew dolny ?
makok Opublikowano 24 Listopada 2012 #4 Opublikowano 24 Listopada 2012 nie mogę nagrać wideoodpowiedzi bo przy filmiku dluższym niż 3min siada mi tel - nowy we wtorek... więc odpowiem tradycyjnie: - sumpa z pierwszej foty obróć tak żeby widzieć co się w nim dzieje - zrób mech/x*bio/tech/pompa - 47cm w sam raz - możesz nawet 47,5 - mniej silikonu pójdzie - przelew dolny 2cm - wyskość przegród w ssumpie (podaję od płyty w szafce nie odejmując przelewu dolnego jeśli jest i szyby dna sumpa): - między mech a bio = 42cm -- rury wpuść głęboko, nad nimi gabka/wata - między bio a bio = 40cm -- przelew zastosuj dolny (2cm) - między bio a tech = 38cm -- przelew górny - między tech a pompa = 36cm -- przelew górny - komora pompy nie musi przyjąć 51l - nie wiem jaki masz pojemny komin, ale wątpię zeby razem ze spiętrzeniem było tam tyle wody (u mnie 33cm grzebień spiętrza na 1cm co na mojej powieerzchni daje 17l, a komin ma koło 20l) ale woda która spłynie i tak wypełni cały sump nie tylko komorę pompy - rurę rewizji w kominie utnij u góry po skosie, żeby strumyczek wlewał się w zaplanowanym miejscu - tak żeby dół skosu był 2cm poniżej dołu grzebienia - ostatni trójnik na "powrocie" ten który u mnie na filmiku jest na samej górze już nad zzbiornikiem nie wklejaj tylko daj na wcisk - będziesz mógł go zdjąć i wyczyścić końcówki wylotowe w łazience
Reapermax Opublikowano 26 Listopada 2012 Autor #5 Opublikowano 26 Listopada 2012 Coś takiego jak na prowizorycznym rysunku ? niebieskim kolorem opcja dodatkowa. dlaczego w mechaniku przelot górny? zawsze wydawało się że dolny powinien być. ps Szybko wstawiałem bo w domu coś mi zblokowało forum więc dlatego tak wygląda rysunek z góry przepraszam
makok Opublikowano 26 Listopada 2012 #6 Opublikowano 26 Listopada 2012 przelew górny spowoduje utrzymanie wysokiego poziomu wody w komorze mech, a co za tym idzie wpuszczone w nie rury będą pod wodą... przelew dolny spowoduje że poziom wody zależał będzie od kolejnej przegrody zobacz tu, niestety nie ma dźwięku - mam nadal tą awarię z nagrywajką u mnie komora mech jest podzielona na dwie, jedna w którą wchodzą rury, przelew dolny (niestety za niskie u góry) i potem wata i przelew górny do komory bio... ale ja mam szeroki sump i moge tak (szer 55cm) u Ciebie jak napisałem wyżej - watę rzucisz u góry i będzie git.. zupełnia jak miałem wcześniej: tu to doskonale wyjaśniam około 4:00min... -- opcjonalną szybę możesz dołożyć, jeśli w przyszłości rozważasz zwiększenie złoża bio... jak nie to się nie przyda - w razie czego niech ma 4cm szerokości
Reapermax Opublikowano 27 Listopada 2012 Autor #7 Opublikowano 27 Listopada 2012 Szkoda że nie ma dźwięku na filmiku . Rury ze spustu i rewizji masz na wcisk ? tak coś pamiętam z filmu twojego. Co do przelewu górnego w mechaniku jedna rzecz mnie martwi . Mało prawdopodobne ale jak się mechanik wtedy zapcha to woda by wylała się górną krawędzią akwarium bo np gąbki by się zapchały. A jak rury będą u góry i mechanik się zapcha to przeleje się przez ścianę komory górą. Myślałem tak to zrobić : Tylko teraz już nie wiem co z tym mechanikiem . Jako biologiczny wkład myślałem 20 l keramzytu jedna komora a w 2 komorze takie pływające złoża . takie złoże biologiczne dodatkowo napowietrzać ? Link do zdjęcia http://www.fotosik.pl/pokaz_obrazek/6497f71a4a30d3ee.html
makok Opublikowano 27 Listopada 2012 #8 Opublikowano 27 Listopada 2012 ten mechanik za duży, 10cm starczy, zamiast tego zrób bio 2*15cm... przegroda mechanika może być dołem do biologa, ale definitywnie nie może tam być górą tylko 1cm - zrób ze dwa i pół od krawędzi sumpa, właśnie po to że jak się zapchają gąbki... przy takim projekcie jak ten wyżej poziom wody w komorze mechanika na pustym sumpie będzie = 41cm (woda uniesie się w mechaniku na wysokość przelewu górnego między biologami + ~1cm na spiętrzenie) - oczywiście zanieczyszczenie gąbki spowoduje wyższe podniesienie - kojarzysz zależność z tego co widzę jeśli przegrodę mech bio obniżysz o 1,5-2cm to obniż o tyle samo pozostałe w tym projekcie i będzie ok - masz to przemyślane dobrze... oczywiście rury powinny się kończyć 2,5cm poniżej obliczonego poziomu wody - nie niżej bo zmniejszysz powierzchnię gąbek i nie wyżej bo mogą wystawać i chlupotać złoża nie trzeba napowietrzać - można ale nie trzeba (pompy powietrza są niewdzięcznie głośne) reszta super widać że zadałeś sobie trudu żeby to zrozumieć - powodzenia
Reapermax Opublikowano 29 Listopada 2012 Autor #9 Opublikowano 29 Listopada 2012 Szyby wklejone do sumpa to dodam kilka zdjęć dla chętnych sam lubię oglądać wszelkie projekty . Może nie wygląda to za bardzo estetycznie ale myślałem że będzie gorzej . Myślę że technicznie jest poprawnie i będzie działało poprawnie . Jak długo muszę czekać żebym mógł to przetestować jak długo będzie to schnąć ? na opakowaniu silikonu pisało 7 dni po sklejeniu akwarium , kiedyś czytałem że taki silikon schnie 2mm na 24h .może mogę zalewać po 3-4 dniach ?
makok Opublikowano 29 Listopada 2012 #10 Opublikowano 29 Listopada 2012 kleiłeś tylko przegrody czy cały sump? jak cały to 5 dni a jak przegrody tylko to 24h, z tym że zalewaj wszystkie komory równo...
Rekomendowane odpowiedzi
Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto
Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.
Zarejestruj nowe konto
Załóż nowe konto. To bardzo proste!
Zarejestruj sięZaloguj się
Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.
Zaloguj się