Reapermax Opublikowano 29 Listopada 2012 Autor #11 Opublikowano 29 Listopada 2012 kleiłem tylko komory . Komora mech 14cm , 2 x bio 13 cm , kom techn 35cm , kom pompy 35 cm zmieniłem trochę niż na wcześniejszym rysunku . Komora mechaniczna jest dość duża ale chciałem mieć dobry dostęp ręką bo tam najczęściej będą grzebał
Reapermax Opublikowano 5 Grudnia 2012 Autor #12 Opublikowano 5 Grudnia 2012 Sump już uruchomiony był drobny przeciek ale dodane kilka cm taśmy teflonowej pomogło . w pierwszej komorze na dnie 100g waty sery + gąbki ,zmywaki do garów luzem wrzucone . w komorze bio keramzyt z starego filtra . Kupiłem nowy worek keramzytu ogrodowego tego samego producenta co kiedyś i nowy nie chce tonąć jest lżejszy. nowy keramzyt zatonie po jakimś czasie czy ? bo budowlany podobno nie tonie . Kilka zdjęć
gandalf15 Opublikowano 7 Sierpnia 2016 #13 Opublikowano 7 Sierpnia 2016 Witam Odgrzebie temat bo nie wiem czy moje pytanie jest warte aż jednego wątku :> Mam Akwarium 500 L i w nim sumpa z 5 komorami o wymiarach 100 x 40 szer x 45 wys, cm (ok 160 L). Ile powinno w takim sumpie wylądować ceramiki do takiego zbiornika ?
deccorativo Opublikowano 8 Sierpnia 2016 #14 Opublikowano 8 Sierpnia 2016 Seachem podaje ( a zna się na akwarystyce) że w zupełności wystarcza 0,5l Matrixa na każde 200l pojemności akwarium więc tak na baniak 500l z nadmiarem - to 2 litry ale możesz zamiast drogiego Matrixa czy Siporexa dać w tej ilości zwykłą lawę wulkaniczną 2-3cm - bakteriom to bez różnicy. Moim zdaniem wszystko co dasz więcej to nadmetraż dla bakterii bo jak dasz dużo więcej ceramiki to się g.. tam zbiera i NO2 rośnie zamiast wejść w wartości ujemne ??
gandalf15 Opublikowano 9 Sierpnia 2016 #15 Opublikowano 9 Sierpnia 2016 Może i racja :> to mnie uradowałeś bo ten mój sump taki pusty z ta ilością ceramiki która mam :> a tak wygląda u mnie sump z 10 L zwykłej ceramiki , 1 l matrixa i 5 L BioCeraMAX UltraPro 1600 To przy okazji może ktoś będzie wiedział co to mi się pojawiło na ceramice
deccorativo Opublikowano 9 Sierpnia 2016 #16 Opublikowano 9 Sierpnia 2016 36 minut temu, gandalf15 napisał: Może i racja :> to mnie uradowałeś bo ten mój sump taki pusty z ta ilością ceramiki która mam :> a tak wygląda u mnie sump z 10 L zwykłej ceramiki , 1 l matrixa i 5 L BioCeraMAX UltraPro 1600 Aluzję zrozumiałem i odpłacam identycznie Cytuj To przy okazji może ktoś będzie wiedział co to mi się pojawiło na ceramice Moim zdaniem to sinice wynik złych parametrów wody w baniaku z sumpem trzeba zapełnić sump by nie był taki pusty jak na fotce
gandalf15 Opublikowano 9 Sierpnia 2016 #17 Opublikowano 9 Sierpnia 2016 Parametry mam bardzo ładne a przynajmniej w testach chociaż sam zbiornik tez nie wygląda na ostatni, No3 10-15 ppm, Po4 ok 1,2 i w samym zbiorniku mam zaledwie garstkę małych rybek bo czekam na wpuszczenie większej ilości nim zbiornik dojrzeje. Co do sinic to myślałem że one mają forme porastania jak dywan a tu takie hmm nie wiadomo co :> Co do ceramiki to jak zrobić ? Dokupić bo za dużo wolnego miejsca ? A aluzji żadnej nie było :> pytam bo świeżak jestem
deccorativo Opublikowano 9 Sierpnia 2016 #18 Opublikowano 9 Sierpnia 2016 No jak piszesz po ludzku to i ja odpowiem co wiem. Z tymi sinicami to tak strzeliłem bo nie wiem co to jest. Specem od takich spraw to jest Andrzej i mam nadzieję że ci odpisze. Sump masz w szafce i raczej jest tam stale ciemno więc chyba nie glony bo te potrzebują światła choć sinice też. Ale przy okazji wyszły dwa kwiatki że : 1/ parametry wody jak pisałem strzelając -masz do dupy co jednak wskazuje na sinice. Jeśli te NO3 - 15ppm a PO4- 1,2ppm robiłeś kropelkami JBLa to masz na prawdę taki wynik NO3-15ppm PO4- 3,6ppm a tego nawet Redfield z Buddym nie przewidzieli że można mieć tak złą wodę. Ich tabela kończy się na P całkowitym 2ppm. Podobny problem z sumpem i sinicami oraz wysokim PO4 przechodził na tym forum kolega wojtekr 2/ piszesz że to start biologii i czekasz by wpuścić prawdziwe ryby - to dopiero będzie masakra. Kontrolujesz poziom NO2 ale JBLem??? czy te 20 000 m2 powierzchni w złożach dla bakterii było ze starego baniaka czy prosto ze sklepu?
gandalf15 Opublikowano 9 Sierpnia 2016 #19 Opublikowano 9 Sierpnia 2016 Mam rośliny więc parametry NO3 i PO4 to niemal że standard (sam podnosze te parametry do tego poziomu), NO2 - 0 od miesiąca życia zbiornika i tu po starcie już od drugiego dnia miałem 0 przy okazji wlewając całe 250 ml Microbe-lift Special Blend , i ceramike mam tak z 4 litry ze starego kubełka (to co na zdjęciu jest koloru brązowego)
wojtekr Opublikowano 10 Sierpnia 2016 #20 Opublikowano 10 Sierpnia 2016 Dnia 8/9/2016 o 10:43, deccorativo napisał: Podobny problem z sumpem i sinicami oraz wysokim PO4 przechodził na tym forum kolega wojtekr Tak, ale u mnie to były sinice standardowo na piasku w akwarium, a nie w sumpie. W sumpie miałem dość dużo "mułu", (który dostałem od znanych sprzedawców ryb tanganickich, jako przyspieszenie startu zbiornika) razem ze stadem ryb. Wlałem tę zawartość starego filtra do mojego sumpa i od tego czasu walczyłem z wysokim PO4. Do tego jeszcze TMBT które nie redukuje za bardzo PO4 i sinice gotowe. Ostatnio wyczyściłem sumpa - wszystkie media wypłukałem - i wyjechałem na wakacje. Po 2 tygodniach zauwazyłem, ze akwarium "samo się oczyszcza" - sinice praktycznie poginęły. gandalf15 - niestety, albo rybki, albo roślinki. Oczywiście można mieć i to i to, ale i to i to nie będzie w dobrej kondycji. Podnoszenie NO3 i PO4 dla dobra roślin w akwarium z Tanganiką to moim zdaniem jakiś paradoks.
Rekomendowane odpowiedzi
Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto
Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.
Zarejestruj nowe konto
Załóż nowe konto. To bardzo proste!
Zarejestruj sięZaloguj się
Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.
Zaloguj się