Skocz do zawartości

Filtracja w akwarium 1050 litrów (240x70x60)


Rekomendowane odpowiedzi

Opublikowano

Nie to zrobię zdjęcia, nawet obszerny artykulik, bo nie jest to jedyne rozwiązanie na ''panelach'', które robiłam- postaram sie opisać kilka wariacji.

Nie ma konieczności robienia dłuższego zbiornika- generalnie w tym akurat przypadku umiejscowienie sumpa zdeterminował niewielki zbiornik o relatywnie wąskiej podstawie. Przy dużym mozna spokojnie taki panel kleic na tył i zamaskować tłem.

Plusy;

- duzą powierzchnia filtracyjna

- niskie koszty przy relatywnie uzytym, dobrym sprzęcie.


Warto np. zauwazyć, ze w porównaniu z klasycznym sumpem można użyc relatywnie mniejszej pompy bo jej moc nie jest obciązona koniecznością podnoszenia słupa wody na te plus minus 150 cm. Śmiem podjerzewać, że jest to mniejwięcej stosunek np. OR 2500 do OR 1500. Oszczędzamy kasę na dzień dobry i dodatkowo prąd w dłuższym okresie eksploatacji.


Oczywiście- tracimy cos tam powierzchni. No nie ma róży bez ości. Ale za to układ jest obarczony małym ryzykiem zalania mieszkania.

Opublikowano

Czekam na artykulik w takim razie i na fotki. Rozumiem działanie tego "panela", ale chciałbym to zobaczyć... bo niestety jeszcze nie widziałem. A macie coś takiego, Mjunszajn, w Sosnowcu :?:

Opublikowano

Ciekawa propozycja Jack... ten artykuł opracowany jest chyba na sporym akwarium, skoro podmieniają 400l, a np przy leczeniu 600l. To chyba koło 1500l zbiornik a nawet więcej. Generalnie nie skreślam żadnej z Waszych propozycji. Chcę ich poznać w miarę dużo. Dzięki za dotychczasowe :D


Prosiłbym jeszcze o opisanie filtracji wewnętrznej przy takich zbiornikach. Mars pisał o pompie o przepływie 3600l/h. A jakieś inne rozwiązania? najlepiej byłoby montować w samym zbiorniku jak najmniej sprzętu, ale jeśli rozwiązanie z dwoma filtrami wew po przeciwnych stronach akwa jest lepsze, to takie bym wybrał.


Aha. A jaka pompa musiałaby chodzić w sumpie przy takim zbiorniku :?: faktycznie musiałyby być dwie pompy :?:


Mjunszajn, będę musiał znów podjechać do Was i zobaczyć takie rozwiązanie. :D przy okazji jakieś zakupki :twisted:

Opublikowano
Prosiłbym jeszcze o opisanie filtracji wewnętrznej przy takich zbiornikach. Mars pisał o pompie o przepływie 3600l/h. A jakieś inne rozwiązania? najlepiej byłoby montować w samym zbiorniku jak najmniej sprzętu, ale jeśli rozwiązanie z dwoma filtrami wew po przeciwnych stronach akwa jest lepsze, to takie bym wybrał.

Aha. A jaka pompa musiałaby chodzić w sumpie przy takim zbiorniku :?: faktycznie musiałyby być dwie pompy :?:



ihmo bez wewnetzrnych przy takim baniaku i tak sie nie obejdziesz, ta pompa 3600l/h o której pisałem to właśnie chodzi na lini sump-akwa

Jako że sump robi głównie za biologie + obsługa techniczna innych urządzeń to myśle że do większego baniaka jaki planujesz to 3600 l/h czyli jedna pompa też by starczyło + dwa wewnetrzne o dużej mocy do czyszczenia mechanicznego/cyrkulacja w samym akwa

Opublikowano

I wtedy montaż dwóch wewnątrz akwa po jednej stronie, czy lepiej na przeciw siebie?chyba wtedy łatwiej będzie całą tą wodę w akwa ruszyć, żeby była pewna cyrkulacja... (przy montażu po przeciwnych stronach). Kurde, aż się boję zakładania takiego akwa... toż to kawał szkła, kupe wody....

Opublikowano

Ja mam tak [akwa mniejsze - 196/58/64 ok 720 l poj]

Woda z sumpa [ te 3600 l/h ] jest wprowadzana do akwa po prawej stronie, za pomoca dwóch rur zamocowanych pionowo jedna bliżej tyłu jedna blizej przodu akwa rury są na samym dole zaślepione ale sa ponawiercane małymi otworkami co kawałek w ten sposób że dmuchaja na lewo [coś w rodzaju pionowej deszzcowni] pomiedzy tymi rurami jest wstawiony Weipro TC 1500 [1400 l/h] i jest on zamocowany dość wysoko tak że dmucha "górą" tez na lewą stronę. Po lewej mam komin przelewowy i również na lewaj scianie mam Hagenowskiego PH 802 [1600 l/h] który dmucha w prawo ale pardziej "dołem"

Opublikowano

Prosiłbym jeszcze o opisanie filtracji wewnętrznej przy takich zbiornikach.


Do panela filtracyjnego można dorobić zintegrowane komory filtracji wewnętrznej.

Obsługuje zbiornik u klienta o litrazu około 800 litrów, gdzie własnie wykonałam taką komorę i jest ona obsługiwana przez pompę AM PF 1000. Dzięki temu, że głowica zaciąga wodę w sposób niebciązony, z wolnej wody w komorze za dużym filtrem gąbkowym- jej wydajność moge porównać do TC 3500, którego nota bene uzywam w zbiorniku 540 litrów. Z perspektywy czasu- zrobiłabym kilka innowacji ale sam pomysł sprawdza się nieporównywalnie lepiej niz klasyczne głowice lub/i filtry wewnętrzne. Znów- oszczędzamy na kosztach zakupu i energii, a zapewniam, ze w przypadku tanków powyżej 1000 litrów jest to kwestia niebagetelna.


Mjunszajn, będę musiał znów podjechać do Was i zobaczyć takie rozwiązanie. Very Happy przy okazji jakieś zakupki

...a to zapraszam. W szczególności pod koniec wakacji. W tej chwili jeszcze funkcjonujemy na dwóch lokalach, ale generalnie mamy już 200 metrów w centrum Sosnowca- wtedy zapraszam nie tylko na zakupy- bedzie miejsca i na grila:P [ tak swoją droga ciekawe jak smakuje rostratus?].

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.


  • Posty

    • Witam. W moim akwarium 214 litrów mam JBL-a e901 i ten filtr pracuje już 10 lat. Filtr jest sprawny i nigdy z nim nic złego się nie działo. Chcę go zmienić i pytanie czy przejść na nowszy model JBL e902 czy może zastosować większy JBL e1502 zleży mi też na poziomie głośności aby był cichy bo akwarium stoi w sypialni. 
    • Dla mnie non-mbuna to jest zagadka. Niby parametry wody w kranie idealne, w akwarium również, ale może jednak coś jest w wodzie co testy nie wykrywają? U mnie każde podejście do non-mbuny kończyło się fiaskiem.
    • Ja mam najtańsze kształtki z polecenia @triamond. Używam ich statycznie i teraz przy restarcie akwarium fajnie zaszły brudem. Na samym K1 i różnej gradacji gąbkach, bez waty woda kryształ na długości 260 cm.
    • Przerabiałem te media. Ten produkt był skuteczny, dość mocno podbijał PH - u mnie o ok. 0,5. Pomyśl o Seachem Malawi/Victoria Buffer - podnosi silnie pH oraz KH nie podnosząc GH.
    • Przy tej wielkości szkła najdroższy jest transport. Ja bym popytał po miejscowych lepszych sklepach - może któryś współpracuje z myciokiem, erybką lub podobnymi. Brałbym z 10. Kiedyś była akcja, że 240 pękały przy wzmocnieniach. Były właśnie robione z 8
    • Te ryby są nieprzewidywalne, ale u mnie nigdy jeden samiec się nie sprawdzał. Nie ważne w jakim litrażu. Dla przykładu teraz mam auratusa 4+4 (dwa potężne samce plus dwa to tacy chłopcy do bicia), samice spokojnie noszą młode do tego stopnia, że mam inwazję młodych. Na pewno agresję u nich rozkładają inne samce i temperatura, bo nie używam grzałki (w akwarium zimą mam ok 22 'C, a latem 26 'C).
    • Zabawa z żywicą a502ps: https://forum.klub-malawi.pl/topic/21578-jak-używać-purolite-a520e/page/13/#elControls_394430_menu Zwiększyłem podmianę wody do 7,7l/h (140% tygodniowo). Fosforany po tygodniu spadły do 0,8ppm. Przez tydzień pracował dodatkowo filtr 1 mikron na drugiej pompie. Woda czysta, ale przy ciemnym pokoju - widoczna mgiełka w skupionych stożkach światła z ledów wzdłuż akwarium. Wystarczy zapalić światło w pokoju by  znikła. Najwyraźniej to granica związana z samą wodą kranową (nadal idzie przez filtr ceramiczny, który powinien wyciąć wszystko powyżej 0,3 mikrometra) i filtracją biologiczną/karmą. W planach pozostawienie większej podmiany niż 1,2 l/h (20% tygodniowo przez ostatni rok).
    • Nasz klubowy kolega Timi klei dobre akwaria -Akwaria.pro Przy tym wymiarze, co Ty zamierzasz kupić, to od kogo byś nie kupił, to będzie dobrze. Oczywiście o ile ktoś ma doświadczenie w klejeniu akwari
    • Cześć. Od jakiegoś czasu myślę nad nowym akwarium - 120x40x50, z tym że tutaj (dla mnie) już zaczynają się schody - ciężko jest mi znaleźć jakąś zaufaną firmę, do tej pory patrzyłem i najbardziej zaufany wydaje mi się Myciok, z tym że szukając po internecie byłem w stanie znaleźć różne opinie - na tym forum głównie pozytywne i wystawione nie aż tak dawno temu, więc możliwe że jest u tej firmy lepiej niż było, ale byłem w stanie też znaleźć opinie nie aż tak przychylne więc na dwoje babka wróżyła (jak dla mnie). Dodatkowym pytaniem dla mnie jest tutaj czy szyba 8mm będzie wystarczająca, ale to nie jest tutaj aż tak ważne. Do tej pory byłem w miarę przychylny akwaplastowi (ze względu na cenę), ale przemyślałem i w razie nieszczelności mógłbym mieć małą powódź w pokoju, czego wolałbym oczywiście uniknąć. Z góry dzięki za jakieś nakierowanie, bo rzeczywiście ciężko mi jest spośród firm na naszym rynku wybrać, a co do Mycioka już kiedyś słyszałem pozytywne opinie więc może rzeczywiście zamówienie akwarium u niego wyszłoby najlepiej.
    • Moja a502ps coś nie działa. A502e usuwała żółtawą barwę wody. Ta nie. Może sprzedawca się pomylił ?  Jak u Was ? EDIT: Sprzedawca wyklucza pomyłkę ze względu na kolor żywicy. Być może słaby przepływ przez żywicę, jak pływa w ruchomym złożu. Wrzuciłem do solanki. Zobaczymy co z tego wyjdzie... EDIT2: Po kilku godzinach w solance przesypałem połowę do drugiej skarpety (luźniejsze upakowanie żywicy) i po wypłukaniu, obie skarpety do filtra. Już działa. Subtelne żółtawe zabarwienie widoczne po długości zbiornika zniknęło po 12 h. Zakładam, że przepływ przez żywicę był za słaby. Stężona solanka po regeneracji - prawie czysta. Przy wydajnej filtracji (fluidyzator K1 40l z gąbką 30ppi na pompie) - ta różnica w zabarwieniu to jedyny benefit stosowania tej żywicy. Woda nie jest bardziej klarowna niż bez.
  • Tematy

  • Grafiki

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

By using this site, you agree to our Warunki użytkowania.