Jump to content

Filtracja w akwarium 1050 litrów (240x70x60)


sision

Recommended Posts

Witam!!


Mam bardzo poważne pytanie do Was. Pewien znajomy namawia mnie na zakup w/w zbiornika. On kupuje i chce, żebym i ja taki wziął, żeby równolegle je zakładać. Ponieważ ja nigdy nie miałem do czynienia z takim zbiornikiem, proszę Was o pomoc przy wyborze filtracji.


Mojemu koledze ktoś proponował 2 kubełki. Ale mi się wydaje, że lepiej sumpa. A on z kolei mówi, że ktoś mu tam powiedział, że przy takim akwa to sump musi mieć dwie duże pompy :roll: nie wiem,nie mam sumpa, wieć proszę Was o poruszenie i tej kwestii.


Nie chcę wydawać bajońskiej sumy na sprzęt, ale chcę, żeby było dobrze. Co Wy na moim miejscu wsadzilibyście do takiego zbiornika jako filtrację :?:


Dodam jeszcze, że w akwa zamieszka mbuna. Nie będzie przerybienia. Będzie swoboda i ma być super dla rybek. Oczywiście wiem, że natury im nie zastąpię, a szkoda, ale ma być naprawdę dobrze.

Link to comment
Share on other sites

hehe sluchaj dam Ci moje 120l na sumpa za twoje stare akwarium:)

A tak poważnie to chyba lepiej zrobić pożądnego sumpa. Lepiej sobie da rade niżeli kubełki i npewno łącznie z wycinaniem dziur i innymi pierdołkami wyjdzie cię taniej. Choć niektórzy w swoich 800tkach czy większych mają kubły i dają radę.

Link to comment
Share on other sites

A widzisz :!: stare akwa też u mnie zostaje :D kurde, właśnie wiem, że przy dużych akwariach ludzie dają radę na kubłach (a właściwie ryby) tylko ja chcę mieć tak naprawdę dobrze.Wolę zrezygnować,jeśli kasy mi nie starczy i postawić zbiornik w przyszłym roku. Dlatego muszę wiedzieć, co bym musiał kupić, ile kasy na to pójdzie już na samym starcie...

Link to comment
Share on other sites

Będę oryginalny :wink: ..... sump, sump i jeszcze raz sump

odkąd zacząłem stosowac to nikt mnie nie przekona że w dużych baniakach kubeł jest lepszy.

Najważniejsze to funkcjonalność w sumpie możesz wsadzić grzałke, UV, denitryfikator jak ktoś stosuje, ja np mam w sumpie jeszcze zamontowaną węzownice od chłodzenia akwa i co tylko Ci wpadnie do głowy - ja np mam w sumpie 40 kg grysu koralowego bo miałem Ph w dolnej granicy a tak Ph i twardość wzorcowa rzy okazji spore złoże bio - a do kubełka ile wsadzisz czegokolwiek poza ceramiką, wszelkie prace "konserwacyjne" to pikuś - łatwy dostęp i w dodatku można je robić na chodzącym układzie a np kubełek jak coś w nim robisz trzeba wyłączyć, jak np chcesz dodać jakięś wkłądy na specjalne okazje typu węgiel lub żywice pochłaniające to po prostu wkładasz zajmuje ci to parebaście sekund a jak chcesz wyjąć to ta sama robota parosekundowa - z kubłem to już trzeba si ę grzebać [wyłączyć otworzyć itd]

Co do kosztów to sump też dobrze wychodzi bo dwa duże kubły to już spory koszt, a tak akwa 120-160 l z przegrodami [ja mam 120 l], możesz to zasypać czymś tańszym [ ja mam pięć przegród 1. gąbki 2 i 3 grys koralowy [a jak masz wode oki to można keramzyt i 4 ceramika 5 to techniczna czyli oprzyrządowanie] co do pąp i przepływu to sump tak jak kubły głównie robi za biologie i w obu rodzajach filtracji musisz dać do akwa jakieś filtry mechaniczne i to one będą głównie mieszać wodę zresztą dwa np fluvale 405 maja po 1300 l/h czyli łącznie dwa by miały 2600 l/h a Fluval X5 ma 3500 l/h [niby jest do 1500 l baniaka więcjak już to pewnie byłby jeden a nie dwa zwłaszzca że kosztuje majatek] w dodatku te wartości to są dane producenta i jak sam wiesz rzeczywiste przepływy są mniejsze a ja u siebie mam zamatowana pąpe Grundfosa do centralnego ogrzewania z przepływem 3600 l/h i w dodatu bioręc pod uwage jaj moc/wysokość podnoszenia to jest to wartość rzeczywista a koszt nowej takiej pąpy to około 240,- zł

Link to comment
Share on other sites

czyli 1:0 dla sumpów :D dzięki mars :!: czekam na dalsze posty, chciałbym jak najwięcej się dowiedzieć, zanim założę akwa,więc jeśli ktoś ma jakieś przemyslenia, uwagi, cokolwiek, walcie śmiało :D

Link to comment
Share on other sites

A ja coby Ci nie było za prosto proponuję panel filtracyjny :D

Mam w planach podobny zbiornik(no może trochę dłuższy i szerszy), a z racji , że strasznie boję się wszelkiego dziurawienia szkła , zwłaszcza , że w Jaworznie ziemia nie jest zbyt stabilna,to chcę właśnie zastosować ten typ filtra.

Własciwie nic się od sumpa nie różni , poza tym , że stoi w baniaku , i poziom wody dąży do wyrównania. Można wtedy zastosować słabszą pompę bo odpadają nam straty na wysokości , nie trzeba się schylać pod szafką , co przy moim śrubkowanym kręgosłupie ma znaczenie niebanalne

:D .

Jedyna wada to taka , że akwa musi być o te 30cm dłuższe , a i szerokość musi mieć odpowiednią(ja myślę o 85cm).


Obecnie mam w 800l JBL500 oraz chińczyka , jako mechaniczny i mimo , że filtracja jest wystarczająca , to jednak otwarty filtr jest o wiele lepszy:)))

Link to comment
Share on other sites

A możesz coś więcej napisać o tym rozwiązaniu?rozumiem, że wszystko mieści się w akwa, czyli zabieram z niego trochę miejsca. Ale ile to by musiało być przy takim akwa jak to , które podałem? a może masz jakąś stronkę ze zdjęciami takiego rozwiązania? A ma ktoś z Was taki system w akwa?

Link to comment
Share on other sites

Qrde nie mam zdjęć , ale może Mjunszajn niedługo takowe zamieści:)))Przynajmniej mam taką nadzieję , bo słyszałem jak mówiła , że obfoci toto ustrojstwo

Przed chwilą w sklepie Malawi oglądałem akwa z takim właśnie panelem i przy akwa o dł. na oko 160cm , panel miał 25cm szerokości.

Poza tym wszystkie przegrody tak jak w normalnym sumpie :D :D

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.


×
×
  • Create New...

Important Information

By using this site, you agree to our Terms of Use.