Jump to content

Początkujący


blady

Recommended Posts

Witam Państwa serdecznie.Jak się pewnie domyślacie jestem początkujący w dziedzinie biotopu Malawi,dlatego też prosiłbym o pomoc i wyrozumiałość.A więc szybko wyjaśnię o co chodzi.Posiadam akwarium 100x50x50,filtry jakie w nim pracują to JBL 1501e + mechanik Atman 1(SIF-700)500l-h i tu moje 1 pytanie czy to wystarczy i jakie powinno być prawidłowe ustawienie tych filtrów?Oświetlenie jakie posiadam to 3x39w w barwach 6500,8500,10000K i tu moje 2 pytanie czy ta barwa i moc nadają się czy zmieniać?Jako obsadę w tym zbiorniku widział bym saulosi +?Oczywiście mam świadomość,że podobnych tematów było wiele ale jak sami piszecie każdy zbiornik jest inny więc prosiłbym o pomoc.Dodam,że akwarium w tej chwili stoi jako roślinne ale w niedalekiej przyszłości jego mieszkańcy zmienią lokum a ja pierwszy raz w swojej przygodzie z akwarystyką chciałbym spróbować z Malawi.Pozdrawiam.

Link to comment
Share on other sites

Wystarczy, sprzętowo też masz wszystko co trzeba,akwarium wg. mnie akwa jednogatunkowe to dobry ruch.W zasadzie zmiana wystroju - więcej kamieni jako kryjówki, zadbać o wysokie pH wody i mozna zarybiać z miejsca.

Link to comment
Share on other sites

Z ph raczej nie powinno być problemu bo nawet teraz kiedy w akwarium są korzenie to poziom oscyluje w granicach 8,0.Co do kamienia to myślałem o czerwonym piaskowcu czy ktoś go stosował?A co byście doradzili w kwesti ustawienia filtracji?W jakich proporcjach mogła by dobrze funkcjonować obsada?

Link to comment
Share on other sites

mechanik Atman 1(SIF-700)500l-h - Mechanik ten moim zdaniem jest za słaby. W moim zbiorniku 100x45x50 czyli ciut mniejszym nie dawał rady 700l/h , kupska zalegały na dnie na potęgę. Wszystko uległo zdecydowanej poprawie gdy zakupiłem na alegro chińczyka JP 025F 1600l/h. W zestawie ma grubo ziarnistą gąbkę więc była ostra pralka , ale gdy w jedną z dwóch komór włożyłem zamiast niej watę mocno opchana , ustawiłem filtr po przekątnej po przeciwnej str. do wlotu kubła wszystko zaczęło funkcjonować jak należy. Reasumując uważam że 500 l/h przy tym zbiorniku to mało i nie da rady.

Link to comment
Share on other sites

Docelowo np. haremik 10 ryb dorosłych, startować oczywiście możesz z większą ilością maluchów dobierając później proporcje płci. Słaby filtr mechaniczny lub to co spełni jego rolę - np. mocny kubeł - nie zwalnia z odmulania. W jaki sposób osiągniesz czyste dno to już twoja rzecz, w każdym razie polecamy wymienić podłoże na piasek zamiast źwirku :)

Link to comment
Share on other sites

Czekajcie Panowie bo się pogubiłem :D .Co do filtra to miałem nadzieje,że braki w mechaniku nadgoni kubeł bo gdy chodzi na pełnych obrotach to naprawdę robi pralkę a ten altman ma dodatkowo dolny wyrzut czyli teoretycznie powinien dno zamiatać(oczywiście to tylko moja teoria).Co do podłoża to oczywiście planuje piach.Co do obsady,czy przez haremik rozumiesz 1+9 czy jakieś inne zestawienie?

Link to comment
Share on other sites

No ok ale nie oszukujmy się bez odmulania to raczej się nie obejdzie nawet przy najlepszej filtracji i tu chodzi chyba tylko o to żeby nie robić tego co dzień.Chyba,że się mylę i większy przepływ spowoduje cud czystości.Myślę,że to raczej kwestia ustawienia wlotów i wylotów w optymalny sposób i tu prosił bym o poradę.W tej chwili mój zestaw filtrów pracuje w ustawieniu wlot kubła w prawym tylnym dolnym rogu wylot w lewym górnym w kierunku na przednią szybę a mechanik z lewej strony wylot w kierunku wlotu mechanika górą i dołem.To ustawienie nie jest najlepsze na podłożu większych zanieczyszczeń niema ale w słupie wody widać drobne zanieczyszczenia.Oczywiście na wlocie kubła założony jest prefiltr w postaci gazy.I tu moje pytanie jak to ustawić optymalnie dla Malawi żeby dobrze współgrało?

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 • Recently Browsing   0 members

  • No registered users viewing this page.


 • Posty

  • Mialem podobną sytuację jak byłem u Darka z Żor, wtedy Maison rzucił na mnie urok 🙂. Z tym, że tam były dwa WF w pełni wyrośnięte tak po ok 15 cm. Nie jestem zwolennikiem kupowania ryb WF do domowych akwariów, myślę, że takiemu F1 nic nie będzie brakować. Układ 3/6 wydaje się bardziej bezpieczny bo nawet „profesor” może się pomylić, a bufor samic będziesz miał większy. Minus z takimi 4 cm maluchami jest taki, że będziesz musiał poczekać kilka miesięcy, aż zaczną cieszyć oko.
  • Sam pisałeś, że nie wpływa na parametry, bo są cały czas w normie. Więc ja bym to moczył, choć mokre chyba dość 😜. A poważnie, w kubłach, które ostatnio eliminuję i w sumie to mi jeden został, zalegało tego po kokardę. Każda praca przy filtrze siłą rzeczy wywoływała uwalnianie się tego, wymieszanego z wszystkim innym, co w fitrze zalega do akwarium. Nigdy nie zaobserwowałem jakichś negatywnym skutków. Ot chwilowe zmętnienie wody. Bez wielkich wachań testów które kiedyś robiłem maniakalnie i w zakresie dużo szerszym niż w malawkach.
  • Haha, myślałem o tym, ale na spokojnie wyprodukuję tego więcej przed startem basenu 🤣 Przepływu to nie zmniejsza w żaden sposób, co to są puste korpusy w swojej standardowej budowie, woda przez to nie przepływa, działają właśnie bardziej jak odstojniki, opada co cięższe. Mnie bardziej martwi, czy nie zachodzi tam jakiś proces, który oddaje do wody jakieś niepożądane substancje.
  • Raczej prąd wody ubija to i tworzy jakiś tam konglomerat poza linią przepływu. Co się zatrzyma "przyklei", to zostaje, a światło przepływu pozostaje czyste. W miarę ubijania tej materii może dochodzić do zarastania przekroju przepływu. Dlatego napisałem, o ile nie zmniejsza przepływu. A odstojnik zatrzyma cos tam i na powierzchni tego cosia jest miejsce dla bakteri filtracyjnych. Tak na logikę. Chociaż jak mówiłem, znaczenie raczej marginalne, a niechęć do usuwania wywołana raczej wrodzonym lenistwem niż jakąś wyższa potrzebą 😉. Mamy tu kolegę specjalistę od wzorów, przeliczeń i wiedzy popartej badaniami, więc  @triamonddziałaj proszę😉. 
  • Zostaw sobie na start basenu😉
  • Te korpusy to pozostałość po pierwszym projekcie systemu filtracji i są jako pierwsze więc ten bałagan nie trafi nigdy do wody. Mimo wszystko wydaje mi się, że bezpieczniej będzie to usunąć. Nie sądzę, aby pełniło to jakąś kluczową funkcję w filtracji. Zdziwiła mnie natomiast ilość tej 'masy'. Jutro dzień porządków w akwa, jak zmobilizuje się do usunięcia tego, to zrobię Wam fotkę, jak dużo uzbierałem. Wystartowałby z tego z 1000 nowych zbiorników 🤣
  • Raczej puste korpusy pełnią tu rolę odstojników. Ja bym to usunął z obiegu. Z czasem im będzie tego więcej (wyżej w korpusie) prąd wody zacznie to porywać i będziesz miał syf w akwarium, jeśli oczywiście za tymi korpusami nic już nie masz.
  • Obstawiam, że usunięcie nic nie zmieni. Żyje toto swoim życiem, jakąś rolę filtracyjną pełni, ale nie w jakiejś skali ogromnej Jest to jest. Jak korpusy zbędne, a przepływu nie tłumi to bym zostawił.
  • Siema, dzisiaj dokonałem odkrycia, które mnie mocno zaskoczyło 😁 Mianowicie mam w systemie filtracji 4 puste korpusy, do których nie zaglądałem pewnie z rok czasu. Dzisiaj zajrzałem i zobaczyłem, że do połowy są zapełnione zapewne detrytusem - brązowym czymś, co zawsze zalega w filtrze. Parametry wody są cały czas w normie, stałe podmiany utrzymują no3 w granicach 15. Usunąć to, czy zostawić? Czy pozostawienie lub usunięcie będzie miało jakiś wpływ na cały mikro-ekosystem?
  • Maison w sumie na początku nie brałem pod uwagę. Foty i filmy to nie to samo co dominujący samiec za szkłem na żywo. Ale teraz ma u mnie wysokie notowania. Wygląda na wariata, ale piękny jest bezdyskusyjnie. Wczoraj widziałem WF, takie po 10 cm. Niestety  mam obawy przed rybami z odłowu, bo to jednak troszkę inne wymagania, nigdy nie miałam, a i cena 42 euro za sztukę lekko studzi zapał. F1 są w rozsądnych pieniądzach, ale małe 4 cm., Chodowiec  miszcz, dobiera układy przez lupę i serio mam od niego kupę ryb i pomylił się raz., a maluchy kupowałem. Ale nie sprzeda inaczej jak 1/2. Tak mu z matematyki zbiornika wychodzi. Chyba że się rzucę na 3/6 i albo ja albo życie zredukuje.
 • Topics

 • Images

×
×
 • Create New...

Important Information

By using this site, you agree to our Terms of Use.