Skocz do zawartości

Oswietlenie led


krzysiekkk

Rekomendowane odpowiedzi

Kurna. Jakiś #$%&^* usunął moją odpowiedz o tych zasilaczach.

Przeczytałes go? Bo mi sie drugi raz srednio chce szukac jesli tak. wypisałem 3 zasilacze ktore powinienes wziąć pod uwage.



A taki radiator absolutnie nie da rady. A "oko" jest on aluminiowy i ciutelek wiekszy niz dioda. po paru minutach bedziesz mogl na nim zagotowac wode.


radiator musisz dac porzadny i duzy:

http://www.piekarz.pl/?page=offer&group=347


ew jesli masz to mozesz dac kawał żelaznej "szyny" grubosci ~5-7mm (płaskownik). to tez powinno dac rade. Generalnie to musi byc w stanie odprowadzic duze ilosci ciepła.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

czyli nie przeczytałes mojego postu.

cholera...


ja bym wziął 5szt. znacznie łatwiej i wygodniej zrezygnowac z jednego leda niz dodac nowy (którego zwykle nie masz).


zasilacz do niebieskich:

http://www.maritex.com.pl/pl/shop/productInfo/ggid/16221/pid/19529/page/1/backurl/shop%2Fproducts%3Fggid%3D16221%26page%3D1


zasilacz do białych:

http://www.maritex.com.pl/pl/shop/productInfo/ggid/16221/pid/20468/page/1/backurl/shop%2Fproducts%3Fggid%3D16221%26page%3D1

MINIMUM 3 SZTUKI!! dwie mogą się sfajczyć. 9V na 2 diody to zwykle sporo za dużo.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dobra, czyli jak będzie za dużo to będę mógł go "wypiąć" w każdej chwili - mówię o białych. Nie będzie miało to wpływu na prace całego układu.

Niebieskie montuję 3 szt. Orientujesz się może mniej więcej jaki maja kont świecenia te diody? Czy to jest kąt ostry czy rozwarty?


Czy pod ten http://www.maritex.com.pl/pl/shop/productInfo/ggid/16221/pid/20468/page/1/backurl/shop%2Fproducts%3Fggid%3D16221%26page%3D1 zasilacz mogę podpiąć 7 światełek ( 5 białych i 2 niebieskie) a kolejne 3 niebieskie na drugim zasilaczu?


No i czy jest sens dawać soczewki?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Orientujesz się może mniej więcej jaki maja kont świecenia te diody?

A od kiedy diody mają konta (bankowe?) i do tego te konta świecą? :D


tu masz info

http://www.maritex.com.pl/pl/shop/products/ggid/17091


Pod żadnym pozorem nie mieszaj tych diód dopóki dokładnie nie wiesz co robisz. Niebieskie które wybrałeś chodzą maksymalnie na 1A (wybrałem ci zasilacz 0.7A). Natomiast białe mogą się krecić do 3A (wybrałem zasilacz 1.7A).

Jesli podłaczysz do drugiego zasilacza niebieskie to jedyne co zobaczysz to krótki błysk, a potem niebieskie idą do śmieci.

Podłączyc możesz co najwyżej odwrotnie (wszystkie diody do zasilacza 0.7A) ale białe wg mnie będą świecić poniżej swoich możliwosci (co nie znaczy, że bedzie to słabo).


Aby okreslic ile diód będzie świecić na danym zasilaczu to po wybraniu odpowiedniego prądu patrzysz na zasilanie. Np:

Uwyj = 9-34V DC

dioda zwykle potrzebuje koło 3.5V - ale aby nie przekombinować licz 4V.

minimalne napięcie 9V / 4V = 2.25 szt - zaokrąglasz ZAWSZE w GÓRĘ - czyli minimum 3 diody.

maksymalne napięcie 34V / 4V = 8.5 szt - zaokrąglasz ZAWSZE w DÓŁ - czyli maksimum 8 diód.



soczewki do akwarium wg mnie sa mało przydatne. Wiekszosc znanych mi osób z nich zrezygnowała. Tworza w akwa skupione snopy swiatła. Zwykle to sie nie podoba ludziom. Za to mają 1 ważną role - chronią częściowo diodę przed wilgocią i bryzgami wody.

Ten aspekt musisz wziąć pod uwagę. Duza ilość wody (chlapniecie/skroplenie) może uszkodzić zasilacz i diody - choc to mało prawdopodobne. Ale za to osiagajacy na diodzie kamień jest koszmarny. Po paru miechach jest go tyle, że dioda świeci wyraźnie słabiej, a kamień udało sie usunąć tylko w połowie przypadków. W paru przypadkach uszkodziłem diodę.

Teraz diody mam na radiatorze za szkłem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Te diody to będzie test/zabawa. Chce zobaczyć jak to działa i czy faktycznie spełni oczekiwania.

Czyli z wyliczeń zasilacz do niebieskich pociągnie od 2 do 6 diod.


Także zamawiam 5 x royalki i 6 x zimnych białych i dwa zasilacze.

Dzięki za pomoc. Nie wiem czy dojdą przed świętami (mam nadzieje), ale pewnie w styczniu będę "sklejał". Co jeszcze powinienem wiedzieć :P?

--

Nie mają tych niebieskich, w zamiana proponują http://www.maritex.com.pl/pl/shop/productInfo/pid/22486 - brać czy czekać?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

bierz. raczej nigdy nie miałem wiekszych zastrzezen co do rad pracownikow mariteksu.


Co jeszcze powinienem wiedzieć ?

powinienes wiedziec aby NIGDY, PRZENIGDY nie podłączać diód do zasilacza wpietego do prądu. ZAWSZE najpierw łaczysz diody, potem podłączasz do zasilacza (nie pomyl biegunów!!) i dopiero na koniec włączasz zasilacz do pradu.


Inna kolejnosc to prawie 100% pewne uszkodzenie wszystkich diód. Brak wiedzy jak działaja te zasilacze pradowe spowodował ze za pierwszym razem spaliłem diody za przynajmniej sto-pare złotych...



p.s.

Jak ci sie nie spieszy z tymi ledami i jestes całkiem zdecydowany to za 2-3 tygodnie ja bede składał duże zamówienie w mariteksie (cały dom i drugie akwarium oswietle ledami) i myśle, że dostane na nie spory rabat. Wiec mozesz sie dorzuc do zamówienia. Choc z drugiej strony na paru diodach jakies fortuny nie zaoszczedzisz...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Teraz i tak swieta wiec juz zamawiac nie bede. obecnie wlozylem swoje stare "oswietlenie nocne" zrobione z ledow z zapalniczek. takze pomysle jeszcze ile czego i moze faktycznie sie podczepie od razu z zakupem pod dluzszy zbiornik. takze na razie wesolych swiat i dzieki za pomoc

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Podepnę sie do dyskusji, żeby ktoś takich samych błędów jak ja nie popełniał :) Przeszedłem przez taśmy led i inne tego typu cuda i szczerze je odradzam, bo ze względu na wysoką temp. pracy bardzo szybko sie palą, a taśmy w silikonie, gumie itp. po miesiącu są matowe i dają niewiele światła. Jak ktoś już napisał wydajność energetyczna też jest nie najlepsza. Inaczej ma się sprawa z power led. Oświetlam power ledami akwa roślinne i nie wrócę już do świetlówek. Nie są to jakieś firmowe drogie ledy tylko jakieś chińskie coś. Zanim kupiłem komplet do baniaka przetestowałem jedną, przez kilka miesięcy pracowała sobie bez przerwy, w temp około 40 stopni i ku mojemu zdziwieniu test przeszła pomyślnie. Teraz w akwa mam belkę led chłodzoną wodą dzięki czemu cała energia zużywana przez oświetlenie zostaje mi w baniaku (grzałka rzadziej się włącza) a ledy mają świetne warunki pracy (niska temperatura). Belka zajmuje też bardzo mało miejsca w porównaniu do świetlówek. Rośliny rosną bardzo dobrze, ale was to raczej nie interesuje :) Polecam power ledy, ale szczerze odradzam taśmy i żarówki led z castoramy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Hmm... tylko stosunek jakość / cena jest dalej IMHO na + dla HQI. Nie wnikam w kwestie DIY które zawsze są zaniżane (chyba że ktoś nie ceni własnej pracy ;)) Moim zdaniem kombinowanie z diodami na tym etapie ich ceny to sztuka dla sztuki i na sensowne rozwiązania w tym temacie trzeba jeszcze poczekać.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.


×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

By using this site, you agree to our Warunki użytkowania.