bojack
Użytkownik-
Postów
884 -
Dołączył
-
Ostatnia wizyta
Treść opublikowana przez bojack
-
Siema, podpowiedzcie proszę, czy jest sens robić mechanika z korpusów w ten sposób, aby równolegle w jednym korpusie był sznurek, a w drugim gąbka? Chciałbym żeby sznurek klarował wodę, a mam wrażenie, że gąbka nie zrobi tego tak dobrze. Bo rozumiem, że szeregowe połączenie korpusów najpierw gąbka później sznurek/watolina nie jest dobrym pomysłem? Dzięki za podpowiedzi
-
Zapadnięte brzuchy, pasożyty?
bojack odpowiedział(a) na Pawel1586 temat w Choroby, leczenie, profilaktyka.
Wrzuć może jakieś zdjęcie, albo nawet kilka. Pokaż ile podajesz pokarmu karmiąc raz dziennie, a ile pokarmu gdy karmisz dwa razy dziennie. "Zapadniete brzuchy" to pojęcie względne -
Hej, chciałem odświeżyć temat, bo przygotowuję się do zakupu. Wynalazłem ostatnio jeszcze coś takiego: https://allegro.pl/oferta/jebao-mdc-10000-pompa-obiegowa-wifi-10000l-h-9306669711 ktoś wie jaka jest to fizycznie pompa? Odpowiednik DCP ze sterownikiem wifi? Pytanie drugie. Pompa ma pracować obecnie w zbiorniku 120x50x50 z dwoma korpusami, jako filtr mechaniczny. Potem chcę przenieść pompę do 250x80x70/80, ale docelowo chciałbym użyć jej w zbiorniku 400x100x100. Pytanie, czy jest sens teraz kupować coś mocnego mierząc w docelowy zbiornik, czy może jednak rozdzielić tą inwestycję i w przyszłości kupować wszystko od nowa, a teraz skupić się na czymś co nie zrobi pralki w 120cm, a poradzi sobie w 250cm ?
-
wielkie wakacyjne wymieranie
bojack odpowiedział(a) na Bakakaj temat w Choroby, leczenie, profilaktyka.
A ja myślę, że to jest suma kilku niefortunnych zdarzeń. Wcześniej leczyles ryby więc naruszyles biologię, później umyles jeden z filtrów, a w mechaniku tez są bakterie, tym bardziej że masz to na jednej pompie(?) więc najpierw mechanik potem biolog i być może w biologu się jeszcze nie odbudowały bakterie. Potem mama karmiła większą niż zawsze porcją i część pokarmu się rozkładalo. Przez te kilka zdarzeń wzrosło no2 i padła najsłabsza ryba, ktora znów wzmocniła cały efekt i poszło lawinowo. -
wielkie wakacyjne wymieranie
bojack odpowiedział(a) na Bakakaj temat w Choroby, leczenie, profilaktyka.
Kilkugodzinna awaria prądu? A może przed wyjazdem wyczyscileś zbyt starannie filtry? -
Faktycznie u mnie jest mega podobna sytuacja. Mam niby 2 samce wybarwiajace się i co do jednego mam już pewność, że to samica (największy osobnik), drugi nie jestem pewien, ale może być samiec, a jedna samica najmniejsza wygląda mi na samca Trzeba czekać, aż towarzystwo podrośnie Mali oszuści z Malawi
-
Zgadza się. Zdjęcie nr 1 to największy osobnik z gatunku, od początku podejrzewałem, że to samica. Pojawiające się systematycznie pokladełko, brak atrap (chociaż podobno u chipokae nie jest to wyznacznikiem) i łagodnie zakończone płetwy odbytowa i grzbietowa. Ostatnio zauważyłem tez jakieś poruszenie w jednej z kryjowek, wszystkie ryby się tam nagle pojawiły i po tym zniknęło pokladełko u pseudo samca. Zakładam że wypuscila wtedy ikrę. Patrząc po płetwach i atrapach to mam chyba 2 samce i 4 samice. @jarekfmoże jednak postanowisz zamianę na chipokae (według mnie ładniejsza ryba niż auratus) - chętnie oddam samca w dobre ręce @Tomasz78dzięki za pomoc.
-
Takie dwa udało mi się złapać smartfonem. Ten pierwszy to chyba też samica, ostatnio miał coś wyglądającego jak pokładełko.
-
Tak, to widziałem. Miałem też kiedyś auratusy, miałem też chipokae, ale kupowałem dorosłe osobniki. Wybarwiajacy się chipokae powinien wyglądać jak auratus? Zaczął się wybarwiać już dawno, ale nadal bardziej przypomina samca auratusa niż chipokae. "Samice" faktycznie wyglądają jak chipokae, ale nie wiem jak wyglądają samice M.auratus 'chipoka' Haha, zdarza się
-
Jaki węgiel aktywny i czy to ma znaczenie?
bojack odpowiedział(a) na gienq temat w Osprzęt do akwarium
Dlatego najtańszego najlepiej nie kupować Kiedyś miałem potrzebę używania sar3 do filtracji powietrza i zawsze był sporo droższy od sar1,2 i mega pylił. Ale zakładam, że dobrze wyplukany mógłby być bardziej wydajny w wodzie niż sar1. W końcu ma większą powierzchnię. -
Znajduje możliwość zakupu tego gatunku z odłowu, ale informacji na jego temat w necie nigdzie nie ma, przynajmniej ja nie mogę znaleźć. Nazewnictwo pewnie takie jak opisujesz w pkt.2. A zastanowiło mnie to dlatego, że kupiłem 5szt. M.Chipokae i jeden wybarwia mi się identycznie jak auratus więc pewnie kupilem auratusa z chipoka.
-
Sorry za OT, ale stwierdziłem że zakładanie nowego tematu nie ma sensu. Melanochromis auratus chipokae? Co to za gatunek? Krzyżówka chipokae i auratusa? Czy naturalny gatunek?
-
Jaki węgiel aktywny i czy to ma znaczenie?
bojack odpowiedział(a) na gienq temat w Osprzęt do akwarium
To jest podstawowy parametr tego produktu. Inny węgiel służy do filtrowania powierza inny do wody. Na to przede wszystkim trzeba zwrócić uwagę, aby spełniał swoje zadania. To parametr o nazwie SAR. Nie pamiętam dokładnie, ale chyba świadczy o stopniu porowatosci. Do powietrza używa się sar-3. Do wody chyba sar-1. Jeszcze jedno, te do powietrza są raczej droższe -
Spoko, dzięki Panowie za te informacje. Wydaje mi się, że rybcie ocierały się przez zbyt dużą gradację pokarmu. Kupiłem młynek do pieprzu, odrobinę rozdrobniłem i nie zauważam już efektu ocierania podopiecznych
-
Najlepiej gdyby w trakcie leczenia działała w jakimś oddzielnym obiegu w którym regularnie podmieniałbyś wodę, żeby wypłukać pozostałości środka. Poza tym, możesz doprowadzić do podgnicia korzeni i narobić sobie jeszcze więcej problemów.
-
To jest normą, chodzi o to, żebyś pozostałości po oprysku nie wylał do pobliskiej rzeki, albo do gruntu przez który trafi z deszczem do rzeki. Masz to na każdym preparacie tego typu. Skoro masz karancję 14 dni, to po 14 spryskaj rośliny porządnie wodą!, skoro hydroponika dalej działa w zamkniętym obiegu (bez akwa), to "wypłucz dobrze!" i po 20 dniach wstawiaj z powrotem w obieg. Najlepiej gdybyś skontaktował się z producentem, ale powyższy zabieg na 95,5% jest bezpieczny
-
A nie masz na produkcie, którym pryskaleś opisanej karencji?
-
Ja tam używam automatu jak mnie nie ma dłużej niż 3 dni. Jbl sprawdza się idealnie i nie kosztuje dużo. Zasypuję go niepuchnacym granulatatem i płatkami spiruliny, ustawiam raz na dzień z sensowną dawką i jest git. Póki co sprawdził się przez 1,5 tyg. nieobecności. Nie próbowałem, ale wydaje mi się, że u mnie tydzień bez pokarmu zakończył by się kanibalizmem
-
Spoko sklep. Polecam z czystym sumieniem
-
Dzisiaj wykonałem test pH i zgłupiałem już do reszty pH wróciło na 7,8. W akwa nic się od poprzedniego testu nie zmieniło. Nie bardzo wiem o co chodzi. Zmierzyłem tez kH=6.
-
Otóż to, ten aragonit to był skrót myślowy Kupowałem dokładnie ten z podanego źródła gradacja 0,5-1,2mm i w moim odczuciu jest ok. Płukanie chwilę trwa, ale nie pyli, nie jest go łatwo poderwać strumieniem wody, nie jest jednobarwny, aczkolwiek jest dość jasny więc nie każdemu musi się podobać.
-
Ja Ci polecę aragonit. Sprawdza się bardzo dobrze, wygląda moim zdaniem bardziej atrakcyjnie niż piasek kwarcowy, dodatkowo utrzymuje parametry wody.
-
@AndrzejGłuszycato natlenienie, to chyba strzał w 10. Dzisiaj wykonałem test pH i jak dzień po czyszczeniu było 7,8 tak dzisiaj jest 7,5. Nie mam w akwa nic co mogłoby tak zbić ten parameter, a kH mam ok. 8 więc powinno być stabilnie. Niby dyfuzor powietrza i filtr wewnętrzny porusza lustrem, ale to widocznie zbyt mało. Filtr biologiczny, którego wylot zgarnia mi bałagan do rogu zostawię jak jest, ale w sobotę mam zaplanowane czyszczenie wewnętrznego. Podniosę go kilka cm do góry, aby ruch wody był większy, zobaczymy czy przyniesie to efekt. Jak nie, to pokuszę się o zakup skimmera, albo jakiegoś taniego cyrkulatora.
-
Tomek to się zgadza, woda u Ciebie git, potwierdzam Mi chodziło o przypadek autora tematu. Nabite w wodę milion bąbelkow już zmieni cały pogląd na sytuację, dodatkowo ilość światła dziennego, itd. tez może zmienić odczucia wizualne co do klarowności. Na pewno więcej tlenu pojawi się w wodzie przez ruch tafli niż przez mikro bąbelki powietrza w wodzie.
