-
Postów
481 -
Dołączył
-
Ostatnia wizyta
Treść opublikowana przez rekawiczka
-
Narurowiec - moje pytania.
rekawiczka odpowiedział(a) na diablobal temat w DIY - 'Zaczarowany ołówek' :D
Tak, dokładnie o to mi chodziło, ale chyba nie napisałem tego w czytelny sposób. Tak, Grundfos ma taka możliwość. -
Narurowiec - moje pytania.
rekawiczka odpowiedział(a) na diablobal temat w DIY - 'Zaczarowany ołówek' :D
już skleiłeś czy dopiero będziesz? Bo jeżeli skleiłeś i wyglada jak na zdjęciu w poscie #11 to masz pomieszane przepływy w korpusach w poszczególnych sekcjach. Kolejna sprawa to sposób zamocowania pompy - powinieś ja obrócić bo w chwili obecnej jest zamontowana jakby miała pchać wodę w pionie a nie w poziomie. -
Update: Cieszy fakt, że dwunastodniowa urlopowa głodówka nie spowodowała żadnych strat, a nawet uważam że znacząco przysłużyła się niektórym mieszkańcom. Najbardziej skorzystały moje Cynotilapie sp. Hara gdyż są to największe żarłoki w całym zbiorniku. Do pewnego stopnia próbuję minimalizować ten problem sypiąc pokarm w różne miejsca podczas karmienia, jednakże bestie idą jak odkurzacz łapiąc po kilka granulek na raz . Wygląda również na to, że w przypadku Har najszybciej zapadnie decyzja o redukcji i oddanie nadmiarowych samców, gdyż oprócz alfy mam chyba jeszcze 3 bety które czasami próbują coś zawojować bez większych sukcesów. Z inkubujących samic została jedna Maingano (były dwie) oraz dwie samice Elongatusów, narybek najprawdopodobniej posłużył za żywy pokarm. Na koniec kilka poglądowych fotek.
-
Wpływ glonów na NO3! (efekt uboczny sinice)
rekawiczka odpowiedział(a) na iquitos68 temat w Eksperymenty akwarystyczne
Sinica to cyjanobaktria i nie wiem czy zaciemnianie jest na dłuższa mete skuteczne. U mnie w kostkach nie było i zastosowałem ten środek - https://sklep.roslinyakwariowe.pl/glony-sinice/sinice-cyjanobakterie/cyanobacteria-killer-kapsulka-preparat-sinice-p-29389.html. Po sinicach nie ma śladu. -
Tak, Hikari trzeba namaczać. Choć w przypadku tego drugiego była informacja na forum, że nie jest to konieczne. Tutaj masz ten wątek - (od komentarza #4)
-
https://www.clarias.pl/tropical-soft-line-africa-carnivore-100ml52g-miekki-pokarm-dla-ryb-afrykanskich-p-18983.html https://www.clarias.pl/tropical-pro-defence-size-m-granules-100ml44g-pokarm-z-probiotykiem-p-42162.html https://www.clarias.pl/hikari-cichlid-staple-mini-57g-pokarm-dla-malych-pielegnic-i-innych-ryb-tropikalnych-p-289.html https://www.clarias.pl/hikari-vibra-bites-35g-dla-ryb-drapieznych-i-wszystkozernych-p-42580.html
-
-
Akwarium 508L brutto (185/55/50) Podłoże: ok. 20kg mieszanki piasków Aquael o różnej gradacji (od 2 do 5mm) ok. 200kg serpentynitu Filtracja: narurowiec pompa Grundfos Alpha 2 25-40 3 korpusy sznurkowe PP50 3 korpusy z Seachem Matrix 2 korpusy z Purolite A520ETło: czarna mata foliowa naklejona na tylną szybę Oświetlenie: Led Dimmer Pro V3 10 modułów LED GOQ Samsung 3 SMD 5050 RGB 9 modułów LED Samsung 3 SMD 5730 zimny 11000k Obsada (do redukcji): 12 Metriaclima sp. 'msobo' Magunga (Tanganika Malawi) 11 Pseudotropheus Cyaneorhabdos Maingano (Tanganika Malawi) 10 Cynotilapia sp. 'hara' Gallireya Reef (FishMagic) 9 Metriaclima Elongatus Goldbar Chizumulu (FishMagic) 2 Filopaludina sp. Military Helmet Ogrzewanie: grzałka łazienkowa 300W sterowanie - Arduino
- 8 komentarzy
-
- 18
-
-
To już wiem. Pytanie techniczne - jaki powinien być zatem odstęp pomiędzy wymianami wkładów? Czy 3-4 dni będą wystarczające?
-
Wygląda, że dzięki waszej pomocy udało się opanować i ustabilizować sytuację. Na chwilę obecną parametry wyglądają następująco: NO3 - 5 NH4 - 0.05 PO4 - 0.05 PH - 7.6 KH - 10 GH - 14 NO2 - 0.025 Czy macie może jakiś sprawdzonych sprzedawców owatoliny na allegro? Tą którą posiadam raczej nie włożę po raz kolejny do mechaników.
-
Tak, klarowność wróciła do normy. Jeszcze jedna kwestia - bo za kilka dni wyjeżdżam na dłuższy urlop i akwa zostanie bez opieki na jakieś 10 dni. Czy w związku z tym dolewać specyfiku do zbijania NO2/NO3?
-
NO3 - 10 NH4 - 0.05 PO4 - 0.1 PH - 7.6 KH - 8 GH - 14 NO2 - 0.1 Testy JBL, wszystkie próbki poza NO3 pochodzą z tej samej serii. Wszystkie ważne. Rano było już widać poprawę. W chwili obecnej woda ma standardową przejrzystość. Od momentu kiedy temperatura bardzo się podniosła cyrkulator idzie na pełnych obrotach, pompa na 3 biegu. Dodatkowo podniosłem wylot z filtra w taki sposób, aby nie był na równi z powierzchnią wody w akwarium tylko odrobine powyżej. Powoduje to powstawanie dodatkowych bąbli - ale nie wiem na ile to pomaga.
-
Jedyną rzeczą którą zmieniłem było dołożenie niewielkiej ilości serpentynitu. Żadnych podmian wody ani niczego innego nie robiłem. Sposób karmienia ani lista pokarmów nie była też zmieniana.
-
No więc tak - zbiornik ma pojemność 508L brutto (185/55/50) i został uruchomiony w połowie marca bieżącego roku, zatem działa od 3 miesięcy. Filtr narurowy - 3 korpusy mechaniczne - wkłady sznurkowe PP50, 3 korpusy biologiczne wypełnione Matrixem (w puszkach zasypowych), 2 korpusy z Purolite. W samym zbiorniku jest ok. 20kg piachu, ok. 200kg serpentyniutu. Do tej pory wkłady w mechanikach były wymieniane tylko raz również na wkłady sznurkowe. Dwa dni temu po raz pierwszy zastosowałem owatoline. Jeżeli chodzi o obsadę - to w chwili obecnej pływa ok. 40 podrośniętych ryb (4 gatunki). Największe mają po ok. 7-8cm. Docelowo redukcja obsady jak już będę mógł rozpoznać co samiec a co samica. W załączniku jeszcze historia pomiarów. Jak do tej pory wszystko funkcjonowało stabilnie, na dnie nie widać zalegających odchodów.
-
Ok. Dziękuję. Watolina wyrzucona założone sznurki. Jutro dam znać jak się sprawy mają.
-
Ok. Zatem jade po wkłady sznurkowe. Dam znać jutro i spróbuje skołować jakiś preparat do neutralizacji.
-
A czy zrobić podmianę wody w między czasie?
-
Mam problem - zmętniała mi woda w akwarium. Jedyne zmiany które zaszły to w dniu wczorajszym wymieniłem wkłady sznurkowe i zastąpiłem je owatoliną. Parametry wody: NO3 - 10, brak zmian w stosunku do odczytu z 23.06 oraz wcześniejszych NH4 - 0.05, brak zmian w stosunku do odczytu z 23.06 oraz wcześniejszych PO4 - 0.1, brak zmian w stosunku do odczytu z 23.06 oraz wcześniejszych PH - 7.6, brak zmian w stosunku do odczytu z 23.06 oraz wcześniejszych KH - 8, brak zmian w stosunku do odczytu z 23.06 oraz wcześniejszych GH - 14, brak zmian w stosunku do odczytu z 23.06 oraz wcześniejszych NO2 - 0.1, poprzedni odczyt wskazywał wartość 0.01 Ryby nie wykazują na razie żadnych zmian, zachowanie normalne. Pływają po zbiorniku, popołudniową dawkę pokarmu przyjęły bez problemu. I teraz pytania: Czy jechać i kupić wkłady sznurkowe i wywalić włożoną wczoraj owatoline? Zrobić podmianę wody? Inne pomysły? Dzięki!
-
Wygląda na to, że po juniorze śladu już nie ma - niestety ciekawość to pierwszy stopień do paszczy większego pyszczaka Mam wrażenie, że za chwilę może być powtórka gdyż dwie samice - tym razem Maingano inkubują. Powoli zaczynają się wybarwiać Msobo. U dwóch największych osobników górna płetwa oraz część pyska zaczynają nabierać niebieskawego zabarwienia. Nadal jestem ciekaw ile z zakupionych okaże się samcami a ile będzie samic. W końcu udało mi się zrobić ładne zdjęcie samca Metriaclima Elongatus Goldbar Chizumulu
-
Tak mi się właśnie wydawało, że ostatnio jedna z Metriaclima Elongatus Goldbar Chizumulu jakoś nie podpływa do karmienia i podgardle jakby takie większe. I proszę. Namierzyłem jednego, ale patrząc po zachowaniu maingano one też go/ją namierzyły.
-
Ja mam Grundfos Alpha 2 25-40 i nie narzekam. 1bieg - 7W, 2bieg - 16W, 3bieg - 22W
-
-
Narurowiec - moje pytania.
rekawiczka odpowiedział(a) na diablobal temat w DIY - 'Zaczarowany ołówek' :D
Precyzując - jeżeli chcesz w korpusach z biologią zastosować puszki zasypowe to kierunek podłączenia nie ma znaczenia. Natomiast, jeżeli chcesz zastosować rozwiązanie zaprezentowane przez @marcin73m w poprzednim poscie to wtedy należy zamontować dokładnie tak jak pisze. -
Piękne zbiorniki . Nurtuje mnie natomiast inna kwestia. Jak rozwiązałeś problem wilgoci - widzę, że obydwa zabudowane są płytą. Masz jakąś wentylację odciągającą wilgoć, że płyta nie pęcznieje?
-
Dziś wróciłem z kilku dniowej nieobecności i niestety okazało się, że jest jedno msobo mniej. Przed wyjazdem nic nie wskazywało, że coś złego miało się stać. Sprawdziłem parametry - wszystko w jak najlepszym porządku. Na pocieszenie udało mi się sfilmować walkę Maingano.
