Skocz do zawartości

rekawiczka

Użytkownik
  • Postów

    481
  • Dołączył

  • Ostatnia wizyta

Treść opublikowana przez rekawiczka

  1. Jedyne co mnie zastanawia to czemu nie chcesz całości skleić na rurach 32mm. Druga sprawa, przy takiej konstrukcji dałbym jeszcze jeden zawór za odejściem na sekcje chemiczna. Mam u siebie analogicznie zaprojektowany wylot i gdyby nie zawór to woda w ogóle by nie poszła przez chemie. Po prostu nie napotyka na opory i wraca do zbiornika. Można rozważyć przesunięcie korpusu chemicznego przed biologię, wtedy problem powinien rozwiazać się sam.
  2. Jedynie co przychodzi mi do głowy to na ile jest większy opór w takim 20'' korpusie aniżeli 10''. Zasugerowałbym 3 mechaniki i być może purolite równolegle.
  3. Ja bym rozważył Żory i hodowle Tanganika i Malawi
  4. Dokładnie tego wątku szukałem
  5. A co mówi wujek G? http://www.pawiookie.pl/forum/26-linki/3190-duze-akwaria-budowa - oprócz rozważań rodzimym języku jest sporo odnośników do stron angielsko języcznych. Co do samej konstrukcji - pewnie można by pokminić jak budowane są oczka wodne.
  6. Wiesz, zawsze możesz zapytać na pw kolegi @cravco i jak robił.
  7. poszukaj czy w okolicy masz sklad kamienia. zazwyczaj na takich składach ceny sa normalne
  8. Jedyne czego bym się obawiał to te plasikowe uchwyty na których są przymocowane korpusy narurowe. Dla mnie są one wyjątkowo delikatne.
  9. https://myciok.pl/ - oni wykonują stelaże oraz akwaria (są z Mikołowa oraz regularnie na giełdzie akwarystycznej na Balickiej) tutaj masz wątek. Jeżeli chcesz rozważyć stelaż alu możesz zaglądnąć tutaj - https://www.plantica.pl/produkty/akwaria-zestawy/stelaze-do-szafek/stelaz-do-szafki-pod-akwarium-na-wymiar-wycena-10663
  10. Tak, u mnie omija bo tak jak było na którymś z filmów kolegi @stanwoda przez biologię powinna przepływać powoli - więc plan mam odpowiednio przy pomocy zaworów wysterować przepływem przez biologię. Co do 3 korpusów - jak już wolisz, ale moim zdaniem będziesz miał lepszy przepływ przez 3 aniżeli przez 2.
  11. Wszystkie wymagane elementy są omówione w moim artykule - jeżeli coś jest niezrozumiałe - daj znać chętnie zaktualizuję opis. Zdjęcie poniżej pokazuje pierwsze przymiarki do mojego narurowca, po prawej stronie masz sekcje mechaniczną. @Morganelojeżeli chodzi o biologię to jeżeli @darkdivinityplanuje dać puszki zasypowe to może wtedy takie korpusy zamonotować zgodnie z kierunkiem wody zaprezentowanym przez producenta korpusu.
  12. Widzę, że masz dwie nitki więc z automatu myślę o 2 grzałkach. Masz moim zdaniem 2 opcje Zrobić bypass na biologii i tam wkleić grzałkę Wkleic ją za biologią Wydaje mi się, że osobiście zdecydowałbym się na rozwiązanie nr 1. Patrząc na twój projekt dałbym po 3 mechaniki
  13. Wiesz co, wszystko przyjeżdza docięte - oczywiście o ile wcześniej prawidłowo przygotujesz projekt Niestety mam chyba za mało dokumentacji fotograficznej z budowy mojej pokrywy bo może pokusiłbym się o kolejny artykuł.
  14. Robiąc pokrywę samemu z PCV i oklejając ją tubondem/dibondem możesz ją zaprojektować w sposób który będzie spełniał wszystkie oczekiwania włącznie z możliwością przesuwania/wyciągania belki z oświetleniem. Jeżeli chodzi o koszty - moim zdaniem wychodzi mniej niż za gotową pokrywę. Ze sztywnością też nie ma problemu, bo mimo, że PCV jest dość elastyczne to po nałożeniu tubondu/dibondu sztywność jest na bardzo przyzwoitym poziomie.
  15. Grzałkę możesz zamontować na bypassie obejścia biologi.
  16. Zabudową stelaża zajmie się stolarz aby było pod kolor mebli. Taki stelaż można zamówić wraz z obudową.
  17. Uzupełnione. Dodatkowo dodane opcjonalne elementy do montarzu grzałki w narurowcu.
  18. Do zbudowania filtra potrzebujesz (zakładam, że wykonasz to na rurach 32mm i będziesz kleił): Korpusy narurowe - Np. taki - https://allegro.pl/zestaw-filtr-obudowa-korpus-do-wody-narurowy-3-4-i6906355199.html (gwint 3/4) - ilość w zależności od projektu Pompa IBO/Grundfos wraz ze śrubunkiem. Istotne jest aby gwint zewnętrzny śrubunku miał 1'' Do połączenia pompy z rurami potrzeba takich złączek - https://sklep.wodbud.com.pl/pl/p/Zlaczka-PVC-U-32-x-40-x-1-GZ-KIFV/524. Z jednej strony wkrecasz w śrubunek (pod warunkiem, że ma gwint 1'') a z drugiej strony wklejasz do wewnątrz rurę 32mm Do korpusów narurowych potrzebujesz wkręcić złączki https://sklep.wodbud.com.pl/pl/p/Zlaczka-PVC-U-25-x-32-x-34-GZ-KIFV/521 dzięki czemu będziesz mógł na nie nasunąć rure PVC 32mm Trójniki - https://sklep.wodbud.com.pl/pl/p/Trojnik-kielichowy-PVC-U-32-TIV/461 - ilość w zależności od projektu Kolanka - https://sklep.wodbud.com.pl/pl/p/Kolano-dwukielichowe-PVC-U-32-90-GIV/434 - ilość w zależności od projektu Rury - https://sklep.wodbud.com.pl/pl/p/Rura-cisnieniowa-PVC-U-32-x-1%2C6-PN10/926 - ilość w zależności od projektu Zawory - https://sklep.wodbud.com.pl/pl/p/Zawor-kulowy-PVC-U-32-VEEIV/494 - ilość w zależności od projektu Klej - https://www.leroymerlin.pl/hydraulika/narzedzia-hydrauliczne/uszczelnienia-do-wody-i-gazu/klej-montazowy-pvc-cpvc-ustm,p12344,l694.html Środek czyszczący - https://www.leroymerlin.pl/hydraulika/kanalizacja-wewnetrzna/akcesoria-montazowe/srodek-czyszczacy-do-pcv-0-120-l-ustm,p12323,l680.html którym będziesz potrzebował przeczyścić końcówki rur, które będziesz kleił Nić locktite do uszczelniania gwintów - https://allegro.pl/loctite-55-nic-uszczelniajaca-do-gwintow-160m-i7021643439.html Obcinak do rur PVC - https://www.castorama.pl/produkty/narzedzia-i-artykuly/narzedzia-reczne/narzedzia-hydrauliczne/narzedzia-do-ciecia-i-obrobki-rur/obcinak-do-rur-top-tools-3-42-mm.html jeżeli nie chcesz się bawić piłką i papierem ściernym Zawór osmozy do części chemicznej - https://filtry.co/pl/p/SEWBV3814-Zawor-38-cala-na-wezyk-14-cala/301 Redukcja 3/4 na 1/2 https://www.castorama.pl/produkty/instalacja/instalacje-wodne/akcesoria-zasilajace/przylacza-do-rur/redukcje/redukcja-3-4-x-1-2-mosiezna.html oraz redukcja 1/2 na 3/8 https://www.castorama.pl/produkty/instalacja/instalacje-wodne/akcesoria-zasilajace/przylacza-do-rur/redukcje/redukcja-1-2-x-3-8-mosiezna.html. Redukcje wkręcasz jedna w drugą a następnie tak zbudowaną wkrecasz w korpus a z drugiej strony wkręcasz zawór osmozy. Opcją jest kupno bezpośredniej redukcji 3/4 na 3/8 - niestety mnie się nie udało takiej znaleźć Wężyk 1/4 do odprowadzenia wody z części chemicznej do zbiornika - https://filtry.co/pl/p/KTPE14Y-Zolty-wezyk-6%2C4-mm-14-cala-do-filtrow-wody/331 Opcja, jężeli chcesz mieć grzałkę wbudowaną w narurowca (popularne rozwiązanie na forum) - potrzeba dodatkowo Grzałka łazienkowa - https://www.e-grzalki.pl/product-pol-6590-GRZALKA-LAZIENKOWA-300W-BIALA-Z-ELEKTRONICZNYM-TERMOREGULATOREM.html Rura (tym razem o przekroju 25mm) https://sklep.wodbud.com.pl/pl/p/Rura-cisnieniowa-PVC-U-25-x-1%2C5-PN10/925 Redukcja https://sklep.wodbud.com.pl/pl/p/Redukcja-krotka-PVC-U-32-x-25-DIV/503
  19. zawsze mozesz rozwazyc dibond/tubond i opakowac nim pcv. jest w kolorze czarnym i troche osob na forum ma tak zrobiona pokrywe
  20. Przekombinujesz . Użycie silikonu niczego nie zapewnia. W momencie jak np.zdecydujesz się na wyjęcie pleki uszczelnionej to już zaczynają się problemy. Ne dokonasz wymiany ( nigdy nie wiadomo co zaczniemy kombinować) w ciągu pięciu minut. To już inna logistyka. Możesz dać pleki na styropian..tylko po co? Wiem co powiesz..aby pleksi nie naciskała na piasek a piasek na szkło pod ciężkimi kamieniami. Jeżeli masz już takie materiały to użyj.....jeżeli nie masz to porównaj koszty i dostępność w danym momencie. Jeżeli jest to subiektywne stwierdzenie to masz rację.....ale my takiego rozwiązania używamy od lat i dlatego je polecamy będąc jego pewnym . Opinie znasz...wybór należy do Ciebie. Spoko, już zdecydowałem że będzie spienione pcv bo kamienia jest sporo
  21. Słuszna uwaga. Myśląc o plexi rozważałem dwa warianty - pierwszy to taki gdzie przy położeniu na dnie można zabezpieczyć boki silikonem, a drugie rozwiązanie dać plexi na cienką warstwe styropianiu. Ale chyba spienione PCV wydaje się też akceptowalnym rozwiązaniem.
  22. Faktycznie - jest błąd na polskiej stronie - takie otrzymałem potwierdzenie od https://www.facebook.com/SeachemPL/. Napisali, że poprawią ;). Właściwe dawkowanie jest takie jak podałeś za stroną amerykańską. Przy takim dawkowaniu, 3 korpusy na biologię są ok.
  23. Ja podkuwałem scianę aby uzyskać większą szerkość dna zbiornika. Mam rury 32mm i wykułem dziury na głębokość 4cm w ścianie z cegły. Wydaje mi się, że masz dwa wyjścia - pierwsze podkuć ścianę co może nie być takie proste bo wygląda na ścianę nośną. Drugie to wypuścić rury tam gdzie masz wolną przestrzeń i ew. zabudować je karton gipsem. Co do filtracji narurowej wydaje mi się, że jest trochę mało tych korpusów, chyba że chcesz zrobić dwie nitki. Plusem dwóch nitek jest to że masz duplikację filtracji i każdą z pomp możesz puścić na pierwszym biegu przy poborze energii na poziomie 7W. Dalej kombinując możesz mieć każdą pompę podpiętą do innej fazy. Jeżeli natomiast chcesz pozostać przy jednej nitce, to uważam, że jest za mało korpusów na biologię. Zgodnie z info od producenta 500ml matrixa wystarcza na 200L wody, więc brakuje jeszcze 500ml przy Twoim litrażu. Tak jak pisałem w którymś z wcześniejszych wątków gdzie się wypowiadałem po moich doświadczeniach z konstrukcją mojego narurowca, to w przypadku sekcji mechanicznej zamiast rozejścia na 3 korpusy równoległe dałbym, rozejście na 2 nitki po 2 korpusy równolegle. Przed i po każdej nitki dajesz zawory, całość schodzi się przed pompą. Patrząc jeszcze na Twój rysunek, zastanowiłbym się czy nie zrobić odbicia lustrzanego, aby woda po wyjściu ze zbiornika nie płynęła pod całym zbiornikiem do mechaniki, tylko wracała taką drogą.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

By using this site, you agree to our Warunki użytkowania.