-
Postów
481 -
Dołączył
-
Ostatnia wizyta
Treść opublikowana przez rekawiczka
-
Powolne uruchamianie nowego zbiornika
rekawiczka odpowiedział(a) na rekawiczka temat w DIY - 'Zaczarowany ołówek' :D
@kszyszek- kosztorys wysłałem na pw. -
Powolne uruchamianie nowego zbiornika
rekawiczka odpowiedział(a) na rekawiczka temat w DIY - 'Zaczarowany ołówek' :D
Update - oklejenie tyłu i boku akwarium. Wybrałem czarną matową folię poleconą przez kolegę @halabala- https://www.clarias.pl/czarne-tlo-samoprzylepne-50cm10cm-na-wymiar-p-6191.html. Jako, że dotychczas nie miałem doświadczeń z klejeniem folii zamówiłem z lekką górką aniżeli planowana długość oklejania aby przed przystąpieniem do właściwego zadania nabyć trochę wprawy. Z tych moich doświadczeń wynika, że najlepiej jest kleić na samą wodę spryskując zarówno szybę oraz klejoną folię. Przed przystąpieniem do klejenia powierzchnia szyby powinna zostać oczyszczona z wszelkich brudów które mogą następnie ujawnić się po zaschnięciu kleju psując całość efektu. Wracając do samej techniki klejenia - jako że nie miałem żadnych dodatkowych rąk które mogłby pomóc nałożyć całość foli za jednym razem zdecydowałem się na oklejanie kawałek po kawałku folii zwiniętej w rulon. Kleiłem w ten sposób odcinki po mniej więcej 10cm wyciskając nadmiar wody spod foli przy pomocy karty płatniczej owiniętej w ręcznik papierowy. Należy nadmienić, że mimo iż folia wydaje się być twarda jest jednak dość delikatna i łatwo można ją uszkodzić podczas zbyt mocnego dociskania. Zastosowana technika ma jeden dość poważny minus - trzeba cały czas pilnować poziomu podczas rozwijania. Nadmiar folii sciąłem ostrym nożykiem uniwersalnym nabytym na promocji w obi (https://www.obi.pl/noze-i-nozyce/ellix-noz-uniwersalny-18-mm/p/5050588). Muszę przyznać, że zaraz po samym naklejeniu efekt nie porywał, widoczne były zacieki (pomimo tego, iż poświęciłem sporo czasu na precyzyjne pozbycie się wody), ale zostawiłem je z myślą, że jakoś to będzie i pojechałem na urlop. Po powrocie okazało się, że wszystkie zacieki zniknęły a efekt końcowy jest bardziej niż zadowalający. Pojawił się co prawda jeden bąbel, ale nie będzie on problemem gdyż będzie przysłonięty przez podłoże. Poniżej zdjęcie oklejonego już zbiornika. -
Powolne uruchamianie nowego zbiornika
rekawiczka odpowiedział(a) na rekawiczka temat w DIY - 'Zaczarowany ołówek' :D
Jeżeli chodzi o plecy to będzie zamontowana płyta OSB o grubości 18mm, która na chwilę obecną jest zdemontowana. Muszę wywiercić otwory na rury, a następnie wkleić resztę narurowca. Całość będzie dodatkowo obudowana płytą OSB lub fornirowaną tak aby pasowała do reszty mebli. Cena poszła na pw. -
Powolne uruchamianie nowego zbiornika
rekawiczka odpowiedział(a) na rekawiczka temat w DIY - 'Zaczarowany ołówek' :D
@led4growto profil alu 32x32 mm, skręcany. analogiczny do tego tutaj - http://aluteckk.pl/oferta/system-profili-aluminiowych -
Powolne uruchamianie nowego zbiornika
rekawiczka opublikował(a) temat w DIY - 'Zaczarowany ołówek' :D
Cześć, Wczoraj nadeszła wielkopomna chwila a mianowicie przyjechał wyczekiwany zbiornik (185/55/50). Ale po koleji, najpierw godziny studiowania forum, układania sobie w głowie planu potem jego zmian itp itd. W chwili obecnej myślę, że mogę powoli zacząć opisywać postęp prac podczas konstrukcji zbiornika. 1. Stelaż W pierwotnych planach zbiornik miał stać na drewnianej szafce, pod spodem miały być książki. Życie napisało jednak inny scenariusz, bo okazało się, że nie uda mi się zbudować aż tak kompaktowego narurowca. Zdecydowałęm się zatem na aluminiowy stelaż zamówiony w plantica. Na stelaż czekałem ok. 5 tygodni, przyjechał wygląda na solidny. Tutaj pierwszy wniosek po oglądnięciu stelaża - moża go było zamiast zamiawiać zrobić samodzielnie, gdyż nie jest to żadna wyższa filozofia. Ale cóż - człowiek uczy się na błędach. 2. Filtracja Zdecydowałem się na filtrację narurową na pompie Grudfos Alfa2 25/40, rurach 32mm. W skład filtracji wchodzą 3 korpusy równoległe do filtracji mechanicznej, 3 korpusy do filtracji biologicznej a dwa pozostałe na Purolite. Dodatkowo, aby zminimalizować ilość szpeja wśrodku zdecydowałęm się na zastosowanie grzałki zamontowanej na wylocie wody w samym filtrze narurowym. Wszelkie uszczelnienia gwintów wykonałem za pomocą nici Loctite 55 (nić do uszczelniania gwintów). Aby zmaksymalizować szerokość dna zbiornika zdecydowałem się, że rury zasysowa oraz wprowadzająca wodę z powrotem do zbiornika będą schowane w ścianie. W związku z tym wziąłem do ręki młotek majzel do kucia i jazda Sąsiedzi zapewne byli niebowzięci W efekcie powstała konstrukcja jak na zdjęciu poniżej. Miejsca wykucia zostały następnie zgrutntowane oraz wyrównane przy pomocy gładzi gipsowej. W planach pełne malowanie. Dodatkowo zdecydowałem się na wprowadzenie kilku zmian. Pierwsza to sposób podwieszania narurowca, zauważyłem, że plastikowe uchwyty dostarczone wraz z korpusami niebezpiecznie się wyginają i wskazują chęć do pękania - w związku z tym zostały zastąpione płytkami z blachy o grubości 3mm z odpowiednio wyciętymi otworami. Płytki zamawiane na wymiar. Druga rzecz, to zamontowałem ustrojstwo do nalewania wody pod akwarium aby zminimalizować ilość sprzętu wyciąganego do podmiany. W opracowanym rozwiązaniu wyciągam jedynie wężyk, którego jeden koniec wkręcam do baterii a drugi do ustrojstwa. Ze względu na parametry wody ustrojstwo mam w wersji drugiej. Również aby wyregulować przepływ oraz zlać wodę pozostającą w ustrojstwie na wyjściu z korpusu z Purolite dałem rozdzielacz tak aby można było pierwszą cześć wody zlać np. do wiaderka. Ostatnią wprowadzoną zmianą była decyzja o zerwaniu maty naklejonej na górne krawędzie ramy. Nie do końca jestem przekonany, że dno akwarium wytrzyma planowane gruzowisko. W związku z tym, zdecydowałem się, że docięcie płyty z wodoodpornej sklejki, tak aby wymiar odpowiadał wymiarowi stelaża. Na sklejkę poszła mata, a na nią zbiornik. Całość na chwilę obecną wygląda mniej więcej tak jak na zdjęciu poniżej. CDN -
Panowie - dziękuję za cenne informacje, ale odbiegamy chyba od tematu Celowo zamówiłem dwie spinki i są już one przyklejone. Jeżeli chodzi o wystrój, to po godzinach przeglądania galerii zdecydowałem się wzorem innych kolegów na oklejenie tylnej i bocznej szyby czarną folią. Na razie nie planuję kombinowania z tłem wewnątrz akwarium, sądzę, że gruzowisko uda się ogarnąć mając 2 spinki
-
Dodałem jeszcze 4 zdjęcia spoin, niestety jakość słaba Zdjęcia z telefonu nie rzucają na kolana. Co do Opti - w sumie nie dopytywałem o szczegóły. Podczas kontaktu zawsze wspominane było o OptiWhite. Generalnie patrzac na pusty zbiornik nie widzę różnicy, i gdyby nie naklejka na szybie to niewiedziałbym które to OW a które nie. Może jak jak naleję wodę będzie lepiej
-
Do mnie właśnie przyjechał zbiornik zamówiony w firmie Myciok. Podsumowując, bardzo sprawna komunikacja zarówno mail jak i telefon. Wycenę miałem następnego dnia, szczegóły dograliśmy podczas rozmowy telefonicznej. Transport pod same drzwi. Akwarium 185/55/50 + wzmocnienia podłużne + dwie spinki, front i boki optiwhite, reszta standardowe szkło, szyba 10mm. Wszystko elegancko poklejnone, nic nie jest pobrudzone silikonem, spoiny równe i bez pęcherzy, silikon nie wypływa. Całość dobrze zabezpieczona. Jestem zadowolony z zamówionego produktu. Poniżej kilka poglądowych zdjęć.
-
Od projektu do realizacji filtracji narurowej
rekawiczka odpowiedział(a) na Junior8 temat w Osprzęt do akwarium
ksztaltki mozesz kupić np.tutaj - https://sklep.tanienawadnianie.pl/systemy-pvc-u-c-197_349.html, lub jezeli masz mozliwosc na dzialalnosc to tutaj - https://www.pvcu.pl/ -
Ustrojstwo do nalewania kranówy - dwa zestawy
rekawiczka odpowiedział(a) na deccorativo temat w Woda
Azotany - 28.3mg/l pH - 7.5 Żelazo - 20µg/l Siarczany - 21mg/l Rozumiem, że wersja 2, i przy takiej zawartości siarczanów purolite będzie działał?- 299 odpowiedzi
-
- ustrojstwo
- start akwarium
-
(i 1 więcej)
Oznaczone tagami:
-
Akwarium grzechu warte made by Akwarium Szczecin
rekawiczka odpowiedział(a) na przemek wieczorek temat w Sklepy - zakupy
Tak z ciekawości popatrzyłem na skrypt obliczający cenę. Niestety informatyk się nie popisał. Poniżej skrypt liczący cenę i zaokrąglający ją do dwóch miejsc po przecinku. Aby działał na stronie wystarczy zastąpić nim istniejący skrypt. var float_glass_price_list = [112, 146, 213, 314, 437, 583, 896] var opti_glass_price_list = [250, 330, 440, 550, 750, 1150, 1250] var glass_thickness = [4, 6, 8, 10, 12, 15, 19] function wycena() { var length = parseInt(document.kalkulator.dlugosc.value) * 0.01; var height = parseInt(document.kalkulator.wysokosc.value) * 0.01; var width = parseInt(document.kalkulator.szerokosc.value) * 0.01; var glass_type = document.kalkulator.rodzaj.value == "b" ? "opti" : "float" var total_price; var area; if (document.kalkulator.rodzaj.value == "a" || document.kalkulator.rodzaj.value == "b") { area = calculate_area(length, height, width, glass_thickness[map_thickness_to_position()]) total_price = area * get_glass_price_by_type(glass_type) } else { area = calculate_area(length, height, width, glass_thickness[map_thickness_to_position()]) var opti_area = calculate_opti_area(length, height, width, glass_thickness[map_thickness_to_position()]) var remaining_area = area - opti_area; total_price = remaining_area * get_glass_price_by_type("float") + opti_area * get_glass_price_by_type("opti") } document.kalkulator.cena.value = Math.round(total_price * 100) / 100 } function get_glass_price_by_type(typ) { var index = map_thickness_to_position() return typ == "float" ? float_glass_price_list[index] : opti_glass_price_list[index] } function map_thickness_to_position() { var thickness = [] thickness["a"] = 0; thickness["b"] = 1; thickness["c"] = 2; thickness["d"] = 3; thickness["e"] = 4; thickness["f"] = 5; thickness["g"] = 6; return thickness[document.kalkulator.grubosc.value] } function calculate_opti_area(length, height, width, glass_thickness) { glass_thickness = glass_thickness * 0.001 if (document.kalkulator.rodzaj.value == "c") return length * height var front_and_rear_area = length * height var side_area = (height - glass_thickness) * (width - 2 * glass_thickness) return front_and_rear_area + 2 * side_area } function calculate_area(length, height, width, glass_thickness) { glass_thickness = glass_thickness * 0.001 var bottom_area = length * (width - 2 * glass_thickness) var side_area = (height - glass_thickness) * (width - 2 * glass_thickness) var front_and_rear_area = length * height return bottom_area + 2 * front_and_rear_area + 2 * side_area } -
Spróbuj przedzwnonić do najbliższej stacji sanepidu z pytaniem czy zbadają Ci taką wodę. Lata temu zlecałem badanie studziennej wody w sanepidzie. Generalnie wyszło, że nie nadaje się do celów spożywczych ze względu na znaczną ilość nawozów, jednakże jak pisze @czaro998 do podlewania trawnika była idealna.
-
Niedopełnianie wodą korpusu narurowego - problem ?
rekawiczka odpowiedział(a) na luck83 temat w Osprzęt do akwarium
A czy korpus jest napewno dobrze dokręcony? Patrząc na zdjęcie wygląda jakby brakowało ok. 2mm. Czy tak samo jest w przypadku gdy masz założoną gąbkę? -
Narurowiec - przymiarka
rekawiczka odpowiedział(a) na rekawiczka temat w DIY - 'Zaczarowany ołówek' :D
-
Narurowiec - przymiarka
rekawiczka odpowiedział(a) na rekawiczka temat w DIY - 'Zaczarowany ołówek' :D
Ok, spróbuje pomyśleć jeszcze nad rozwiązaniem gdzie pozbyłbym się bypassu, a potem na wylocie zainstalował grzałkę. Zależy mi na tym, aby była poza zbiornikiem. -
Narurowiec - przymiarka
rekawiczka odpowiedział(a) na rekawiczka temat w DIY - 'Zaczarowany ołówek' :D
Ok, rozumiem. Czy zatem wersja 3 będąca połączeniem 1 i 2, oraz dodatkowo dodaną grzałką będzie lepsza? Założenie, jest takie, że w rurce poniżej grzałki wkleiłbym rurkę o mniejszej średnicy, aby wymusić obieg przez grzałkę. Czy może wogole wywalić zawory na bypass i przed biologią jak widzę na Waszych układach? -
Narurowiec - przymiarka
rekawiczka odpowiedział(a) na rekawiczka temat w DIY - 'Zaczarowany ołówek' :D
@kwiq, ale czy to nie jest tak, że przez biologię woda powinna nie lecieć z pełną prędkością? Miałem wrażenie, że w wersji 1 dając zawór przez biologią będę mógł wyregulować ile wody faktycznie idzie przez biologię, a reszta poleci z powrotem do zbiornika przez bypass. Miałem wrażenie, ze w wersji 2 ten zawór na bypass jest trochę zbędny... -
Narurowiec - przymiarka
rekawiczka odpowiedział(a) na rekawiczka temat w DIY - 'Zaczarowany ołówek' :D
Ale uważasz, że któraś z wersji jest zdecydowanie lepsza? Mnie się wydaje, że wersja 1 jest lepsza bo woda do biologii będzie szła na wprost (przepływ ograniczę zaworem), natomiast w przypadku wersji 2 będzie musiała skręcić w lewo Niby też jest zawór, ale ten zakręt mnie zastanawia -
Cześć! Zrobiłem pierwszą przymiarkę do narurowca, dziękuję wszystkim z którymi rozmawiałem na PW za cenne rady i wskazówki. Na chwilę obecną sklejona jest tylko sekcja mechaniczna. Natomiast mam dwie koncepcje rozwiązania sekcji biologicznej i nie wiem która z nich będzie lepsza - dlatego też proszę o sugestie. Na obydwu zdjęciach brak jest kraników spustowych, które planuję wkleić przed i za pompą. Zasys będzie po prawej stronie, całość na rurach 32mm. W stosunku do pierwotnych planów udało mi się zmieścić zbiornik o rozmiarach 185x55x50 :). Wersja 1. Wersja 2.
-
Fajnie. Będę u nich zamawiał moje
-
Przygotowania oraz funkcjonowanie 180x60x60 + sump
rekawiczka odpowiedział(a) na czaro998 temat w Podstawy
A próbowałeś złożyć zamówienie i zapłacić? Ja zamierzam taką strategię przyjąć. -
Przygotowania oraz funkcjonowanie 180x60x60 + sump
rekawiczka odpowiedział(a) na czaro998 temat w Podstawy
Jedyna różnica jest taka, że w castorama/leroy/obi nie znajdziesz nic innego tylko wielokrotność cala. W przypadku pvcu.pl o którym wspomina @aurban6masz pełny asortyment jezeli chodzi o przekrój rurek. -
Który waszym zdaniem system zasysu jest lepszy - ten przez koronę akwarium czy opcja z rozwierceniem dna akwarium? Rozważajac obydwie opcje doszedlem do wniosku, że w drugim przypadku uruchomienie narurowca bedzie prostrze - wystarczy odkrecic zawor i woda grawitacyjnie zejdzie do rur. W przypadku pierwszej opcji potrzeba bedzie go zalac woda. Jakie sa Waszym zdaniem zalety jednej i drugiej opcji? Wady?
-
Pytałem dokładnie o to samo, i tutaj jest to wyjaśnione.
-
Środek do usuwania silikonu możesz nabyć w obi lub castoramie. Stosowałem preparat firmy Soudal i dawał radę.
