Skocz do zawartości

rysib

Klubowicz
  • Postów

    264
  • Dołączył

  • Ostatnia wizyta

Odpowiedzi opublikowane przez rysib

  1. @asiek097 jako osobnik z gruntu leniwy, mogę polecić Ci filtr za tłem/modułem. System w 100% bezobsługowy. Ba, tutaj w dobrym tonie jest zostawienie filtracji przez pierwszy rok bez ruszania.

    Baza wiedzy:

    1 2 3

    Trójka to temat o HMF niezrównanej @suricade  Filtracja bardzo podobna w głównych założeniach. 

    Ja mam filtrację wsadzoną za tłem, gąbka na całej długości akwarium.

    Pzdr Rysiek.

    • Lubię to 1
  2. Cześć @BlackAdder_Pl
    Moje 900 l filtruję za pomocą gąbek schowanych za tłem. Napędzam jedną pompą obiegową i od roku nie wyczyściłem ani razu filtra, jedynie podmieniam wodę. A dlaczego tak? Miałem filtr kasetowy i właśnie czyszczenie kasety 1-2/tydzień było dla mnie uciążliwe. W ramach eksperymentu schowałem pocięte gąbki za tłem (miałem w poprzednim baniaku i teraz tło na całą długość akwarium. Wynik był więcej niż zadowalający. Teraz za tłem mam 55-60 l. pociętych gąbek o różnej gradacji (głównie ppi 10). Woda o dużym stopniu krystaliczności (nie jest to może poziom jak po użyciu żywic, ale całość wygląda naprawdę dobrze). Chemia również bez zastrzeżeń.
    Pzdr. Rysiek.

    • Lubię to 8
  3. @Lemon
    Świetnie sprawdza się ziele świetlika. Możesz kupić w postaci kropelek, bądź herbatek do zaparzenia. U mnie zadziałało (ryba nie straciła oka, choć też jej bardzo napuchło. Niestety jest ślepa na to oko z powodu bardzo dużej opuchlizny, która musiała zniszczyć jej strukturę oka/siatkówki). O świetliku przeczytałem swego czasu na paru forach akwarystycznych. Jego użycie w akwarium ogólnym nie zachwiało zbytnio biologią akwarium. Użyłem opakowania kropelek na 900 l akwarium i po tygodniu powtórzyłem zabieg. Szkoda tylko, że zbyt długo zwlekałem (też się naczytałem, że ryby mają dużą umiejętność regeneracji oka). Po tygodniu od drugiej aplikacji lekarstwa, podmieniłem ok 30% wody.
    Pzdr. Rysiek

    • Lubię to 1
    • Dziękuję 1
  4. @lukasz.host jednym z wielkich plusów filtracji za tłem/w module jest bezobsługowość. W poprzednim akwarium taki filtr miałem przez ponad rok (do nowego przeniosłem dojrzały wkład filtracyjny i bez problemowo odpaliłem to samo w nowym baniaku). I nic, dosłownie nic nie robiłem z nim. To jest nie tylko wygoda, to jest niezbędny warunek sprawnego działania i dojrzałości tych filtrów. Rzuć okiem na TEN wpis. Gąbek nie wyciągasz, nie myjesz, nie płuczesz. Taki filtr jest jak dobre wino, dojrzewa, zapełnia się "życiodajnym szlamem" (patrz załączone zdjęcie). To samo zresztą występuje w filtrach typu hamburg (HMF). Na forum mamy świetną specjalistkę od hamburgów @suricade, i dosyć wyczerpujący wątek i następny.
    Same kaseciaki to ciekawa opcja, miałem długi czas taką filtrację. Minusem był dla mnie przymus ich czyszczenia. Raz na tydzień, lub 10 dni trzeba było wyciągać gąbkę i płukać ją. Fakt, rośliny domowe rosły na takim "kompocie" jak szalone. 😉 Ale z gruntu jestem leniwy i wolę bezobsługowe filtry o większej powierzchni filtracyjnej.
    W razie pytań, pozostaje do usług. 🙂
    Pzdr. Rysiek

    20221105_121548.jpg

    • Lubię to 2
  5. 10 minut temu, matejk napisał(a):

    ...myślę że przy takiej szerokości zbiornika szkoda by marnować miejsce na filtrację za tłem bo zmniejszy jeszcze dodatkowo miejsce do pływania dla pysków . Pozdrawiam.

    Tło można ustawić pod takim skosem/kątem że zajmować więcej miejsca może tylko przy pompie. Np. jeśli wlot wody dasz w dolnym prawym rogu tła, pompę kładziesz na gąbki w lewej części na wysokości 1/3 akwarium. I tło odstaje od tylnej szyby przy dnie ok 3-5 cm a tylko w lewej górnej części odstaje na grubość pompy + 1 cm na gąbkę między pompą a szkłem/tłem. U mnie taki układ spisywał się bardzo dobrze.
    Pzdr. Rysiek.

    PS gąbki w linku który podałem wychodzą taniej niż zmywaki (o których też myślałem), a są z tego co pamiętam wydajniejsze. 🙂

    • Lubię to 3
  6. Cześć.
     

    2 godziny temu, lukasz.host napisał(a):

    ...a na mechanika zainwestować w wydajny filtr wewnętrzny z ogromną gąbką? Na obecną chwilę nie mam zbyt ogromnego budżetu (ok 1500zl), który mogę przeznaczyć tylko na akcesoria. Reszta później. Najpierw filtracja.

    Nie chcę mieszać Ci w głowie, ale wydajny filtr oparty na gąbkach można upchać za efektowne tło strukturalne i załatwić całą filtrację (o czym sam już wiesz). Sam przeszedłem przez filtrację opartą na filtrze gąbkowym napędzanym brzęczykiem, szklanej fajce na watę z tym samym napędem, filtr kaskadowy, kubełki, kaseciak... i zatrzymałem się na filtrze za tłem. W poprzednim baniaku (podobnym do Twojego 150x50x50) rok przed założeniem nowego zainstalowałem eksperymentalnie filtrację za tłem. Rok obserwacji sprawił, że przeniosłem to do nowego baniaka. I jak na razie, jestem zachwycony bezobsługiwalnością, bezpieczeństwem (kto przeżył pękniętą uszczelkę w kuble, wie o czy piszę) "niewychodzenia" wody poza akwarium, wielką powierzchnią filtracyjną i ceną takiego zestawu.
    Miałem i mam takiego rodzaju tło, gąbkę kupioną za grosze i pompę obiegową atmana w poprzednim baniaku.
    Pzdr. Rysiek.
    PS mam nadzieję, że niepotrzebnie nie namieszałem w planach. 😉

    • Lubię to 2
  7. 9 godzin temu, piotriola napisał:

    Witaj, coś tam bym znalazł. Pradawna wiedza,ciekawe stwierdzenie. Tamte artykuły to wiedza osób zajmujących się rybami wiele lat, jest pewna różnica jak czyta się tamte opisy. Były to początki tego biotopu, mimo błędów jest tam sporo ciekawostek.
    Powodzenia z nowym projektem.

    Zaczynem swoją przygodę z akwarystyką w tamtych czasach. 🙂 Artykuły miały taki pół naukowy sznyt. To trochę jak ze starymi zdjęciami z przełomu XIX i XX w. Mało kto był na nich uśmiechnięty. 😉

    Pzdr Rysiek.

    • Lubię to 1
  8. Szkło zamowione u lokalnego szklarza. Czasu coraz mniej do terminu odbioru. Zabrałem się za postawienie komody. Model popularny w Bydgoszczy, czyli model Jackowo-Marcinowy .

    Po zrobionym doktoracie z powyższych wpisów i konsultacjach z Marcinem, sięgnąłem jeszcze po pradawną wiedzę... 😁

    20220717_125216.jpg

    (... ktoś to jeszcze trzyma w domu?)

    Króciutka fotorelacja z montowania komody:
    20220717_132437.jpg

    20220717_151339.jpg

    20220717_151345.jpg

    20220717_205505.jpg

    CDN...
    Pzdr. Rysiek.

    • Lubię to 7
  9. 4 godziny temu, mirsli napisał:

    A czy lampa uv wybije mi wszystkie glony na kamieniach?

    Do Twojego kubełka można dokupić lampę uv (tu masz już w zestawie). To ma za zadanie pozbyć się zarodników, i nie świeci bezpośrednio w baniaku, lecz w kubełku.
    Pzdr. Rysiek.

    • Lubię to 2
  10. Nie używam żywic, mam filtrację opartą na gąbkach za tłem. Wodą bliska kryształowej (choć do ideału trochę brakuje). Po jednej podmianie, woda zmetniała. Kolejna podmiana nie pomogła. Trwało to ok 2 tygodni. Przez ten czas ograniczyłem ilość karmy, uzbroiłem się w cierpliwość i... jestem bardzo zadowolony z efektu. Woda jeszcze bardziej krystaliczna, ryby wysmuklały. Same plusy. 😉

    Pzdr Rysiek.

    PS a glony masz rewelacyjne, jak i resztę akwarium. 👍

  11. 3 godziny temu, Pikczer napisał:

    ...Jakoś tak dziwnie, że jak używam krowi, kurzy czy koński obornik to nie widzę problemu. Natomiast woda z kupkami ryb nie przemawia do mnie jakoś....

    Fakt, dziwne. 😉
    W sumie wolę podlać marchewkę wodą z baniaka, niż obsypywać krowim łajnem.
    A kwiaty rosną po tej wodzie jak szalone.👍
    Pzdr. Rysiek

    • Lubię to 2
    • Dziękuję 1
  12. A jaka to obsada (liczba, wielkość i gatunki)?
    Bakterie w filtrze potrzebują pożywienia, które w skrócie dostarczają ryby. Bez pożywienia, bakterie zmniejszą swoją liczebność. Mogę napisać o swoim doświadczeniu. Już parokrotnie przekładałem pielęgnice do akwarium po restarcie, bazując na aktywnych koloniach bakterii w funkcjonujących filtrach (kubłach i kaseciakach). Także ostatnio przełożyłem gąbkę z kaseciaka do świeżo zbudowanego filtra za tłem (wymieniłem także podłoże). Dodałem 2 ampułki Prodibio i po paru godzinach wpuściłem obsadę (filtr bardzo szybko oczyścił wodę z pływających osadów z piasku). Ryby w wyniku tych operacji nigdy bezpośrednio nie ucierpiały w stopniu śmiertelnym i nie chorowały w sposób dla mnie widoczny. Faktem jest, że dodatkowe gąbki do filtracji za tłem wcześniej preparowały się w akwarium ok 2 tyg. przed zmianą filtracji i podłoża. Więc de facto zbiornik wystartował na działającym filtrze (zmieniła się jego forma, a złoża bakterii zostały stare).
    Pzdr. Rysiek

    • Lubię to 1
  13. W dniu 27.04.2022 o 11:49, jaras napisał:

    Jak dasz z tyłu dodatkową płytę, to wytrzyma bez problemu, oczywiście jeszcze trzeba dodatkowy blat i to najlepiej OSB lub MFP

    18MM płyta meblowa też się nada ale jak zostanie się gdzieś woda to może spuchnąć.

    Sam jestem przed budową komody (wg. wzoru Jacka M i Marcina). I zastanawiałem się nad blatem kuchennym. Jest gruby, sztywny (przez cały czas piszę o blacie 😉) i od przodu często pokryty fabrycznie okleina. Boki i tył można u sprzedawcy pokryć grubą okleiną. Jak myślisz Jarek @jaras, to też się sprawdzi ( i w przypadku @klinsman87 i moim)?
    Pzdr. Rysiek

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

By using this site, you agree to our Warunki użytkowania.