To też czytałem, wybaczcie coś mi się poplątało. Trochę więcej o badaniach ale niestety nie "nasze" ryby. http://www.cichlidae.com/article.php?id=100
Wniosek - płeć u ryb nie jest determinowana przez chromosomy X i Y tylko w dużym stopniu przez warunki środowiskowe.
Jeszcze o czynnikach decydujących o płci u ryb: http://www.devbio.biology.gatech.edu/?page_id=2849
http://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC3176681/ i ciekawe wnioski, niektóre badane gatunki miały mocno zaburzoną proporcję wylęgu samic i samców.