Skocz do zawartości

czester_

Użytkownik
  • Postów

    3 663
  • Dołączył

  • Ostatnia wizyta

Treść opublikowana przez czester_

  1. Witam, mam bardzo poważny problem. 3 miesiące temu miałem atak sinic. Wyciemniłem akwarim na tydzien, ograniczałem jedzenie rybką, podmieniałem wode i po tygodni sinic nie było ani śladu. Stopniowo coraz dłuzej swieciłem swiatło i wykaraskalem sie. I teraz dramat... dwa tygodnie temu znowu sie pojawiły. Tym razem zrobiłem to samo lecz ponadto wyczysciłem delikatnie kamienie gdzie tylko widziałem ślady tej paskudy a takze szyby i dokładnie co dzień odmlałem dno i przegrzebywałem piasek. Tylko że tym razem nic nie pomaga.... to jest masakra, po 1,5 tyg oświeciłem pierwszy raz światło i po 5h świecenia na piasku miałem juz zielone skorpy o średnicy od 3 do nawet 5 cm... To jest porażka... nie wiem co ma m tym razem robić. PArametry wydaje mi sie w normie. Przez cały czas podmieniałem co drgi dzień 10% wody odstanej i natlenianej. Poziom NO2 - 0, NO3 - 15, Ph 8,1 Temperatura 27. Nie mam pomysłu co robić?! Swiatła tez nie mam za mocnego bo 2x18 z tego z tyłu niebieska świetlówka. Czy są na to jakieś preparaty? A może inny sposób wypieprzenia tego dziadostwa? Oczywiście przeczytałem wszystkie inne tematy na ten temat ale takiego przypadku chyba nikt nie miał... jestem tym szczęściarzem :/
  2. Jak sama nazwa wskazuje silikon akwarystyczny! Po co urzywać innego szczególnie że za dużą tube zapłacisz 15zł?! a zwykły silikon który ma szkodliwy wpływ na wode kosztuje niewiele mniej bo 11zł za tą samą pojemność...
  3. To znaczy jak bez koszyków? Pies ci zjadł, czy w tej najmniejszej wersji wogóle nie ma :shock: milc Tak dokładnie fluval 1+ nie ma nic poza samym pełnym pojemnikiem i gąbką która zajmuje jakieś 2/3 tego pojemnika a reszta to "woda" :roll:. Dość kiczowata zrobiona orginalna najmniejsza wersja która bagatela w sklepie widziałem kosztuje 70zł.
  4. Mam fluvala 1+. Niestety bez koszyków jak wyżej ale pomysł z rurką świetny. Jutro sie za to biore. Podobnie jak u was bród zbierał mi sie tylko u samej góry... Genialny pomysł!
  5. Jak dla mnie to za nisko jest to wszystko. Włóż tam jakieś "kamole" wielkie żeby wypełniły przestrzeń akwaeium troszke. Z tym kontrastem zgodzę się połowicznie bo jak dobrze wszystko pójdzie to za 8-9 miesięcy z żółtego piaskowca zrobi sie ciemnozielony i w miare ładnie wtedy będzie to wyglądało. Ale jak na wstępie, nie podoba mi sie, za nisko wszystko ułożłeś. W takim akwarium jakie masz pole do popisu jest ogromne naprawde. Pooglądaj galerie, napewno będą akwaria które przypadną ci do gustu:)
  6. mars źle mnie odebrałeś... Ten tekst to ironia była... nie choidziło mi w najmniejszym stopniu o nawet wpuszczanie zarówno do kuli jak i na wózek jakiejkolwiek rybki;)
  7. To raczej nie jest miejsce na pytania.... Po co masz malować jak możesz zrobić pożądne tło z łupka. Co do farby jeżeli sie uparłeś to post czy dwa niżej jest podobny temat o tle z ceresitu.
  8. Uwaga film dla prawdziwych fanatyków malawi:) Co sie nie robi dla rybek:) http://www.akwarium.info.pl/index.php?o ... Itemid=149
  9. czester_

    jaki filtr?

    Spokojnie one też się muszą przyzwyczaić w jaki sposób będą dostawać pokarm. Ten co spadł na dno prawdopodobnie zostanie zjedzony. Małe przynajmniej z moich obserwacji na początku niechętnie żerowały po kotniku a raczej go poznawały i nie w głowie było jedzenie. Ale jak zrobiło sie naprawde spokojnie i bezpiecznie zaczęły podskubywać dno z pokarmu który osiadł. Myśle że do tygodnia powinny się przyzwyczaić
  10. czester_

    Stare akwa 300 L

    Ja bym wziął, pomalował i spróbował choćby sprzedać jako terrarium... pare groszy dostaniesz i pyśką jedzonko kupisz;)
  11. Znajomy raz włożył do saulosi i rdzawych... biedna krewetka nie zdążyła 10cm nawet przepłynąć w nowym domku:D To sie mija z celem, po drugie krewecie potrzebują kompletnie innych warunków.
  12. czester_

    Stare akwa 300 L

    Ja bym brał.. Jak za darmo to co ci zależy? Jeżeli tylko szyba nie jest porysowana bardzo to sie opłaca:) No i musiął byś go zalać i potestować z tydzień czy "za stary" nie jest. Jest szansa, że ładnie go odpicujesz i będzie super baniak. Rame można pomalować na czarno bądź czymś obić i wszystko zakryje. A najwyżej sprzedasz na allegro i pokarm sobie kupisz:D
  13. Samice są podobne do saulosi coral, przynajmniej te kolory z aparatu tak wyglądają a co do samców to ten żółty coś za mocny jak przy wybarwianiu sie. Może to być jakiś mieszaniec albo wogóle inna rybka. Co do obsady to możesz pokusić się o 3 samce jeżeli masz dostatecznie dużo kryjówek. Ja mam 3 i jest lepiej jak były 2. PRzedtem prały się non stop, a tera siła się już na 3 rozkłada i w miare spokój choć tyle samców w 112 nie jest zalecane, chyba że chcesz kiedyś wyminić akarium;)
  14. Chyba przy takim piasku to jest normalne... jeszcze nigdy mi sie nie udało tak do końca go oczyścić a zmętnienie tak jak mówie nie tylko tym jest wywołane. Zalałeś akwarium świerzą wodą z kranu i to też drugi powód. Najlepiej wlewaj teraz jeszcze pożywke dla bakterii nitrifikacyjnych żeby Ci szybciej akwarium dojżewało. Jedna z lepszych to Nivitrec firmy sera.
  15. Spokojnie to może utrzymywać Ci się nawet do tygodnia... choćbyś nie wiem jak piasek wyczyścił zawsze coś zostaje, a zmętnienie i taka biała woda wywołana jest także pierwotniakami. POprostu wyłącz na ten czas oświetlenie i natleniaj wodę mocno, możesz nawet dołożyć napowietrzacz dodatkowo a stosunkowo szybko woda powinna zrobić się jak kryształ
  16. czester_

    "Sterylizator" UV

    Chyba rozumeim o co ci chodzi... z tego co czytalem wynika, że swietlówki uv-c mają długość fali odpowiednią żeby zniszczyć jądra bakrerii jednak potrzebowałem uzasadnienia tego stwierdzenia jak także chciałem poprostu sprawdzić czy wogóle UV-A coś daje, skoro montują je do tych nowych atamanów i do tego o takiej ubogiej mocy promieniowania... No więc zakupiłem sobie świetlówke ultrafioletową UV-A i zalałem na czas testu dwa akwaria. Jak pokazały wyniki pierwotniaki i mleczna woda w akwarium naświetlanym znikły przez "noc" zaś nienaświetlanym trochę dłużej to trwało. Oczywiście oba akwaria w tym czasie były napowietrzane tą samą pompką.
  17. Ja kotnik mam pod półką na duże akwarium, także z przymocowaniem nie miałem problemu. Poprostu na listewke przylkeiłem dwie oprawki T5 nawet nie bryzgoszczelne i następnie po bokach obkleiłem świetlówke odbłyśnikiem z - uwaga - tych starych żaluzji:) Całość już poprostu przykręciłem do spodu półki i problem z głowy, żadnych obudów ani nic z tych rzeczy, a że jest to 15 cm od ziemi to trzebabyłoby sie schylić żeby dostrzec skąd sie światło wydobywa...
  18. To jest kwestia 10 zł oczyywiście zakładając że masz w domu troche cyny i lutownice żeby kabelki dolutować. 1. Kupujesz najtańszą żarówke energooszczędną (castorama 6zł - 10W) i wyjmujesz z niej całą elektronike, jest to nic innego jak statecznik elektroniczny. Żarówke kupujesz o 2W większą od mocy świetlówki której chcesz urzyć. 2. Dokupujesz świetlówke np osrama 8W najmniejszą na t5. Osram ma to do siebie że ma strasznie dużo rodzaji świetlówke w tym zakresie przy cenie nie przekraczającej 5zł, sam urzywam tekiej z floura w nazwie i daje czerwony odcień swiatła:) Chyba nawet gdzieś taki artykuł miałem... o jest:P http://holenderskie.pl/art.php?go=53
  19. Ja myśle, że jednak mapowietrzanie w wewnętrznym dużo daje... raz że ryby przynajmniej u mnie po wyłączeniu "bąbelków" tak jakoś dziwnie niemrawo pływają, po drugie mam dwa filtry kubła i wewnętrzny i przy dość dużym prądzie wody gdy tylkko wyłączałem "bąbelki" lub ustawiałem na minimalną ilość tafla wody dziwnie stawała choć akwarium mam zakryte w obudowie. Kaskade też miałem i raz że akwarium było strasznie niestabilne, a dwa jakość samej wody i warunki po włożeniu kubła bardzo znacznie się poprawiły.
  20. czester_

    "Sterylizator" UV

    Z tym tajwanem to już niejeden wątek przeczytałem:) szczególnie wielkie halo jest o filtrach zew. z tzw sterylizatorami czyli jedną diodką UV-C A co do podwieszania nad akwarium zastanawiałem się czy na ryby działa ona tak samo nieszkodliwie jak dla nas. No ale chyba bardzo głupio się zastanawiałem :oops: Wnioskuje jednak, że lepiej zainwestować w lepszy filtr i inne gadżety do oczyszczania wody niż wydawać pieniądze na taką rzecz. Jak sie myle to popraw ale chyba w małych akwariach do 300-350 l nie jest to koniecznością
  21. czester_

    wapienie

    Nie wiem czy nie odpisywałem na identyczny post wczoraj:) To brązowe to chyba napewno okrzemki i to jak najbardziej normalne zjawisko... potem na miejsce tego wejdą glony które piękie pokryją Ci kamienie... W malawi to chyba jak najbardziej normalne, no i raczej musisz liczyć się z tym że kiedyś z białego wapienia nie zostanie Ci nic:) Akwarium powoli dojrzewa, a to jest tylko tego dowodem. Oczywiście możesz spowalniać proces np urzymując niskie no3 aby glony nie miały warunków do szybkiego rośnięcia ale myślę, że z czasem je polubisz gdyż jest to bardzo dużą częścią malawi, a także rybki uwielbiają spędzać czas zajadając sie glonami pokrywającymi kamienie:) Ja miałem u siebie żółty piaskowiec, a aktualnie z tego koloru to przebijają sie może trzy punkciki ale akwarium przybrało wspaniałego klimatu.
  22. czester_

    "Sterylizator" UV

    Gdzie znalazłeś takie świetlówki, drogo wychodzą? Z tego co piszesz to naprawde masz ich dość sporą ilość. Jak budowałeś taki sterylizator... własnoręcznie jakieś obudowy w których przepływa przeźroczysta rurka od pompy czy jeszze inaczej? Interesuje mnie też co z glonami? Zabija je czy raczej w stosunku do nich jest neutralna? Spotkałem się także z tekstem, że wyjaławia wodę, czy na testach zauwarzyłeś jakąś różnicę? Dzieki za odpowiedź!
  23. Proszę bardzo: Maylandia estherae red red
  24. czester_

    KOSZTY!!!!

    Ja może zwróce uwage na to, że z założeniem malawi wiąże się także to, że z dnia na dzień maleją nam nasze akwaria i cmarzymy o coraz to większych:) Ale też jak patrze na półke z pokarmami to do malawi są znacznie droższe niż do rybek ozdobnych.
  25. Wg. mnie troche je męczysz. Powinny mieć jakiś ustalony czas żeby wiedziały o której mogą sie już "kłąść spać (oczywiście z przymrurzeniem oka choć tak właśnie jest) Teoretyczne wszyscy albo większość z nas naświetla akwarium koło 12h. Sam śwece im od 9 do 21.. Jak już gaśnie im światło chowają się po koamieniach i raczej nic je nie drażni nawet jak po pokoju chodzie tylko co poniektóre jak dostają po oczach z lampki idą sie przewietrzyć Wydaje mi sie także że samo światło dzienne nie wystarcza.. mało tych promieni dostają w dodatku w zimie ,no i co wtedy my akwaryści mielibyśmy z oglądania podopiecznych w pełnym pieknym ubarwieniu przy naszych ulubionych świetlówkach jeżeli byłyby cały czas zgaszone...
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

By using this site, you agree to our Warunki użytkowania.