Jump to content

Problem z głowicą Atman


mirsto
 Share

Recommended Posts

Mam akwarium 375l z filtrami: Eheim 2228 i głowicą Atman 203. Czy to możliwe aby gąbka tej głowicy nie zbierała brudu? Obecnie gąbka znajduje się w lewym tylnim rogu i wylot dmucha na przednią szybę. Wlot z kubełka w prawym tylnim rogu, wylot w prawym tylnim rogu dmucha po tylniej szybie w stronę gąbki Atmana. Problem jest taki, że gąbka nie zbiera nawet śmieci lecących prosto na nią! Syfek otrze się o gąbkę, odbije a nie zostanie złapany. Czy to jest normalne? Głowica robi duży ruch wody, rozdmuchuje wszystkie śmieci natomiast nie zbiera ich. W wodze cały czas unosi się brud, poza tym woda jest ciągle mętno-biała. Już nie mam siły do tego! Macie jakieś pomysły jak poprawić cyrkulację tak by gąbka zbierała syf? Poniżej zdjęcie mojego akwarium dla wyobrażenia sobie sprawy:

http://galeria.klub-malawi.pl/details.php?image_id=10558

Link to comment
Share on other sites

W oryginalnej rurce która była z gąbka nr 5 nie dorabiałem dziur ale każdą z nich rozwierciłem tak, że jest 2-3 razy większa. Ale rurkę mam tylko do tej dużej gąbki z Atmana, która w ogóle się nie sprawdza. To co ewentualnie wciągnie to wypuści. Chyba, że złapie jakieś bardzo duże syfki (takie "białe gluty" które robią się po czyszczeniu np. przylepców i cały czas są w akwarium). Na gęstej gąbce która wg mnie jest lepsza mam ten oryginalny mały koszyczek który był z głowicą.


A co z mętnością wody - dlaczego jest taka...biała mgiełka której nie mogę się pozbyć?

Link to comment
Share on other sites

nie znam Twojego zbiornika, przyczyn może byc kilka:


- zbyt drobny piach w podłozu - duża cyrkulacja powoduje ciągłe unoszenie pyłu.

- źle ustawiona cyrkulacja. W swoim akwarium usunąłem jeden cyrkulator o wydajności 1000 l/h. I jak ręką odjął. Okazało się, że zakłócała mi przepływ laminarny. Strumienie się wzajemnie znosiły, mijały, wirowały - zamiast sobie pomagać. Odłaczenie tej jednej pompy znacząco poprawiło jakość optyczną wody.

- za gruba gąbka (niewłaściwa poprawnie brzmi)- nie zbiera. U mnie kolejnym krokiem była zamiana gąbki ze zbyt drobnej na większą... A u Ciebie może być sytuacja odwrotna.

Link to comment
Share on other sites

Granulację piasku mam 0,8-1,2mm ale faktycznie wydaje mi się, że mętność wody może być spowodowana pyłem z piasku. Kiedy zamieszam lekko piaskiem woda robi się od razu bardziej biała i bardzo powoli i długo wraca do normy. Pytanie tylko czy czekać aż się wypłucze w końcu piasek czy kupić inny - szkoda mi go, zrobiłem błąd kupując niby piasek Malawi na Allegro i zapłaciłem 100zł za całość! Co do cyrkulacji to powinna być ok bo woda przynajmniej na oko krąży dookoła akwarium a jednak jest problem ze zbieraniem przez gąbkę...

Link to comment
Share on other sites

Granulację piasku mam 0,8-1,2mm ale faktycznie wydaje mi się, że mętność wody może być spowodowana pyłem z piasku. Kiedy zamieszam lekko piaskiem woda robi się od razu bardziej biała i bardzo powoli i długo wraca do normy. Pytanie tylko czy czekać aż się wypłucze w końcu piasek czy kupić inny - szkoda mi go, zrobiłem błąd kupując niby piasek Malawi na Allegro i zapłaciłem 100zł za całość! Co do cyrkulacji to powinna być ok bo woda przynajmniej na oko krąży dookoła akwarium a jednak jest problem ze zbieraniem przez gąbkę...


Ja piasek zakupiłem z allgro - z żywca w 2kg workach, sprzedawca zapewniał ,że jest wypłukany itd.

Jednakże przed usadzeniem go w akwarium , każdą partię płukałem w misce, i w woda z takiego płukania była bardzo mętna i nawet z pianką .... dodałem go do akwarium, po bardzo dokładnym wypłukaniu, kiedy to nie robił już mgiełki podczas wymieszania.

Link to comment
Share on other sites

Trochę mnie to przeraża! Jak to możliwe, że piasek który świetnie się sprzedaje na Allegro jest do bani i daje tyle pyłu? Po miesiącu użytkowania na górze piasku faktycznie granulacja jest zadowalająca. Ale dalej wydaje mi się pyli. Jakie podłoże doradzacie aby nie było już takiego problemu? Może najdrobniejszy biały żwirek kwarcowy będzie dobrym rozwiązaniem?

Link to comment
Share on other sites

ja jestem właśnie na etapie wymiany podłoża, tylko heeee ? nie nie wiem jeszcze na co ... piasek mi strasznie porysował akwarium, pomimo że przednią szybę starałem się czyścić z precyzją jubilerską. Szukam czegoś o większym granulacie, co nie będzie się tak łatwo unosić, albo jakiegoś innego rozwiazania.

Link to comment
Share on other sites

Ja piasek zakupiłem z allgro - z żywca w 2kg workach, sprzedawca zapewniał ,że jest wypłukany itd.

No to wydaje się, że kupiliśmy ten sam piasek. Podobno oryginał MALAWI! Bzdura totalna, zrobił mnie w balona jak małe dziecko! Ja tez bardzo długo płukałem! Po 2 tygodniach dojrzewania woda była w miarę ładna. Ale wystarcza lekkie zmiany kamieni i potrzeba kolejnych 2-3 tygodni aby woda się wyklarowała.

Na szczęście do allegrowicza tego została wysłana kontrola i od tego czasu nie sprzedaje już tego piasku.


Szukam czegoś o większym granulacie, co nie będzie się tak łatwo unosić, albo jakiegoś innego rozwiazania.

Ja zastanawiam się czy nie lepiej byłoby użyć jakiegoś bardzo drobnego żwirku. Nawet kosztem pyśków które lubią kopać w piasku, jednak za to byłaby krystalicznie czysta woda. Także odchodów nie byłoby w nim widać!

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Share

 • Recently Browsing   0 members

  • No registered users viewing this page.


 • Posty

  • triamond
   Może zamiast kubełka wymienić jeden koszyk na gąbkę 10x10x20  lub lepiej 12x12x20 30 ppi a po kilku tygodniach drugi jeśli będzie taka potrzeba? Z 2 gąbkami 10x10x20  powierzchnia filtracyjna będzie większa od tej we wspomnianym kubełku na standardowych mediach. Myślę że jedna da radę. Przepływ powinien wystarczyć. No i szacując obsadę i azotany... karmił bym 2 razy mniej.
  • Bartek_De
   Na Twoim miejscu bralbym 1500, bo roznica w cenie niewielka, albo dołóż 2 stówki i weź 2000. Nadfiltracja nie zaszkodzi, a jak zechcesz w przyszłości zmienić akwa na większe to zaoszczedzisz na kupnie nowego filtra.
  • Andrzej Głuszyca
   Pewnie chodzi Tobie o test paskowy. Jest sposób. Albo cierpliwie czekać tak jak powiedział @Bartek_De , albo przeczytaj poniższy temat:   Jeżeli możesz to odłącz tę rurkę ( nie wiem czy można , bo w AT1500 czy  2000 można)  a zyskasz na wydmuchu. Napowietrzanie zrób w ten sposób aby wylot z filtra albo   cyrkulatora łamał lustr wody. W tej chwili te bąbelki wg mnie uroku nie dodają.
  • marcin73m
   Okrzemki po kilku tygodniach znikną, ale w to miejsce pojawią się glony. I najlepiej się z tym pogodzić, bo to cecha charakterystyczna tego biotopu i rzecz jak najbardziej korzystna z punktu widzenia naszych podopiecznych.
  • teller
   Dziękuję za odpowiedź. Ten parametr pewnie jest winą filtra paskowego, która ma taką skalę. Zaopatrzę się w lepszej jakości testy. Jak długo jeszcze może potrwać wysyp okrzemek? Czy nie mam wyjścia i co tydzień muszę wymywać wszystkie kamienie i czyścić szybę? Czy jest jakiś sposób, żeby temu zaradzić? Filtr przestaje funkcjonować, miałem na myśli, że zapycha się i przestaje wdmuchiwać powietrze do akwarium.  Podjąłem decyzję, żeby zaopatrzyć się w Aquael ultramax 1000. Zastanawiałem się też nad Aquael Turbo 1500, ale obawiam się, że to może nie wystarczyć do utrzymania czystości wody na dłuższy czas.  
  • Bartek_De
   Nic nie musisz robić, wysyp okrzemek to normalne w świeżych akwariach. Martwi mnie natomiast wynik No2. Jesteś pewien, że 5? Może 0,5, a może 0,05? Osobiście nie widziałem testów ze skalą do 5 z tym parametrem. Doprecyzuj to i zaopatrz się w testy kropelkowe, paskowe są mało dokładne.  Co do filtracji to faktycznie jest mizerna i dlugo na tym nie pociągniesz. Dołożenie kubełka to konieczność w Twoim przypadku. Filtr moze stać na podłodze obok, jeśli Tobie to nie będzie przeszkadzać. Co masz na myśli pisząc, że filtr przestaję funkcjonować po kilku dniach?
  • teller
   Cześć wszystkim, założyłem miesiąc temu nowe akwarium z Malawi. Miałem do dyspozycji stary zbiornik 120 l. Około 10 dni od wpuszczenia domowników pojawił się rdzawy nalot na kamieniach, na szybie, w niektórych miejscach pod powierzchnią piasku. Wymiana 30% zbiornika co tydzień nie pomaga. Wciąż po kilku dniach pojawia się nalot, a filtr przestaje funkcjonować. Co może wyeliminować ten nalot i zachować czystą wodę na dłużej?   Parametry wody w momencie największego wysypu: NO3 - 50 NO2 - 5 GH - 8d KH - 20d pH - 8.0 Cl2 - 0.8 Chcę kupić nowy, bardziej wydajny filtr. Czy zewnętrzny może stać na ziemi obok akwarium? Niestety komoda ma zbyt niskie szuflady, żeby zmieścić go do środka. Bardzo proszę o pomoc.
  • KapitanCzysty
   Dzięki @pulpet za tak wartościowy opis Twoich obserwacji i spostrzeżeń. Teraz już chyba nie ma wątpliwości co do płci danego osobnika. Poobserwowałem go dokładniej i jak się okazało pojawiła się u niego na płetwie odbytowej jedna, dość duża, chociaż jeszcze nie tak mocno wyraźna atrapa jajowa (myślę, że proces jeszcze trwa).  Mamy więc samca 😁👍. Wariat jest bardzo ruchliwy i ciężko mu zrobić wyraźne zdjęcie. Coś tam jednak na nim widać, patrząc przez szkło nie ma wątpliwości. Żaden z pozostałych 13 Saulosi nie ma jeszcze atrapy.    
  • marcin73m
   Jak ja kleiłem swojego narurowca, to zgrzewane rury miały mniejszą średnicę wewnętrzną. To też był jeden z argumentów na "nie".
  • marcin73m
   o masz, faktycznie umknęło mi to 🙈 dzięki za poprawkę 👍
 • Topics

 • Images

×
×
 • Create New...

Important Information

By using this site, you agree to our Terms of Use.