Jump to content

Zezwolenie administracji budynku

Sib
 Share

Recommended Posts

Czy administracja budynku (kamienica poniemiecka) powinna wydać zgodę na postawienie zbiornika o pojemności 450 litrów? Mieszkam na drugim piętrze i mam lekkie obawy czy "życzliwi" sąsiedzi nie zaczną biegać do administracji budynku i zacznie się polka.

Czy ktoś przerabiał podobny problem?

Na donosicielów nie ma rady.Taki zbiornik waży 600kg i niema obawy o katastrofę.Należy pamiętać aby szafka pod akwa miała tył z płyty 18mm.

Myślałem o zbrojonej szafce. U mnie sama dekoracja zbiornika będzie ważyć z jakieś 150kg.

Co robić, zgłaszać do administracji, czy nie jest to konieczne. Jak zgłoszę to będzie już po ptokach. Znając asekurację pracujących tam budowlańców spodziewam się odmownej odpowiedzi. Ale z drugiej strony jak strop będzie przeciążony i zaczną się tworzyć np. rysy na murze to odechce mi się ryb na całe życie, a akwarium będę mógł oglądać z za krat ;)

slawek gorol

hmm... jezeli masz wanne w domu to nalej wody na maxa i wejdz do niej - polez z godzine :mrgreen: jezeli nic sie nie stanie to stawiaj akwa :wink:

600 kg to ok. 7 ludzi na powierzchni akwa, wiec sam pomysl.

btw widziales kiedys niemieckie cegly ? nie ma na nie mocnych, a kucie w niemieckim betonie - utopia.

Ludzie jak widzą 300l to wpadają w panike jakby zaraz całe mieszkanie miało się zawalić... Czym różni się akwarium od zapakowanej po brzegi bibloiteczki, imrezy na 25 osób na 4m2 etc.

Jak wynajmujesz to spytaj właściciela a jak twoje to stawiaj przy nośnej i niczym się nie przejmuj. Na głupich sąsiadów rady nie ma ale na pewno tłumaczyć z akwa się nie musisz.

Jak sie ew boisz to ubezpiecz bo psie pieniądze to kosztuje i tyle.

Dla zwykłych ludzi 120l to zawsze będzie ogromne akwarium nie do postawienia w domu i nie ma na to rady;)

btw. Chyba Daniel mi opowiadał ze przez okno akwarium wkładali do mieszkania bo inaczej nie wchodziła jakaś 700setka:) dopiero larmo musialo być:)

Twoje akwarium razem z wodą waży 496kg (przy szkle 10mm)

100l serpentynitu waży ok 265kg

czyli razem nie przekroczysz 700kg +szafka. Załóżmy 800kg. Przy powierzchni kontaktu szafki ze stropem 150x50 Strop musi wytrzymać około 1100kg na m2. Z dużym marginesem :wink:

edit: Moje akwarium waży ze stelażem 600kg stoi na drewnianej podłodze na płycie osb. Na razie podłoga się nie wypaczyła a są tam tylko 3 legary.

Ja mam na 3 piętrze ponad tonę.Trochę się na początku bałem ale :lol: żona jest budowlańcem i stwierdziła że po drugiej stronie pokoju stawiamy non-mbunę

Moje akwarium waży ze stelażem 600kg stoi na drewnianej podłodze na płycie osb. Na razie podłoga się nie wypaczyła a są tam tylko 3 legary.

No właśnie. U mnie podłoga to parkiet. Czy szafka może stanąć bezpośrednio na podłodze, czy lepiej np. płycie osb?

Domyślam się, że akwarium tego typu może stanąć jedynie przy ścianie nośnej. Jeżeli nie, to proszę poprawcie mnie ;)

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Share

• Recently Browsing   0 members

• No registered users viewing this page.

• Andrzej Głuszyca
      Skoro producent dedykuje pod akwa to spokojnie da radę.
    • Piotr775
      U mnie tak jak u kolegi. Miałem przez 2 lata 375 l na szafce z 2 takimi nogami  po bokach i  było oki.
    • teller
      Bardzo Wam dziękuję za wszystkie uwagi! Kupiłem Aquael ultramax 1500. Będę go instalował od razu jak przyjdzie. Jak się do tego przygotować, żeby odbyło się to bezpiecznie dla domowników? Przenieść ryby na jeden dzień do innego zbiornika i dać filtrowi przefiltrować wodę? Muszę też doczyścić szybę i wyparzyć kamienie. Zapewne podmianka 40 litrów.  
    • Tomasz78
      U mnie takie same plastikowe nogi utrzymują ciężar 375l od ponad roku.
    • Bezprym
      Kolego @Ludwik nie pisz posta pod postem, wykorzystaj opcje Edycji. 
    • Kondikus
      Witam,   chciałbym zapytać czy szafka Diversa  comfort 80x35 jest wystarczająco stabilna do utrzymania zbiornika 100L?   Kupiłem używaną ale teraz jakoś martwię się czy ta plastikowa noga z lewej strony będzie w stanie utrzymać taki ciężar.   Chce zamienić moje mniejsze akwa na to 98 litrowe.    
    • Ludwik
      Jak pisałem na początku tematu żadnego spadku nie było tylko stan utrzymuje się od początku bakterie bez pożywki BioDigest.Po prostu oba testy nh4 i nh3 mimo dodania większej ilości WA niż w poradniku pokazywały najmniejszy stan  na skali. Właśnie dodałem kolejne 0,3ml WA i teraz już test nh3 salifert pokazuje 1,5 wiec chyba Ok. Dodałem również kolejna ampułkę biodigest.    Na dzisiejszy dzień łącznie było wlane  jakieś 1,3ml WA i to 1,5mg/L nh3 jest aktualne mierzone przed chwila. Kolega pisze o dodaniu 8ml WA na taki zbiornik to nic z tego nie ogarniam.
    • triamond
      Przy 200l wody netto 1,2 ml wody amoniakalnej powinno dać 1,5 ppm NH3. Spadek do 0,5 ppm trochę za szybki  dla rozwoju bakterii. Możliwe wytłumaczenie to dodana "ampułka bakterii". Jeśli zawiera cukier, albo inną pożywkę to zaczynają się mnożyć bakterie heterotroficzne (ważne, ale nie mają związku z nitryfikacją) i konsumują amoniak. Możesz podać więcej - np. 8ml wody amoniakalnej, co powinno dać 10 ppm NH3 i finalnie ok. 40 ppm azotanów (po kilku tygodniach). Jak azotyny spadną do zera - duża podmiana i gotowe.
    • Ludwik
      Wiec przyszedł test nh3 salifert pokazał 0.5 Po 4 dniach od startu parametry wyglądają tak: nh4 <0,05 nh3 0,5 no2 <0,01 woda amoniakalna świeża i dodana w ilości jak pisałem niskie te wartości nh4 i nh3 co dalej?
    • triamond
      Może zamiast kubełka wymienić jeden koszyk na gąbkę 10x10x20  lub lepiej 12x12x20 30 ppi a po kilku tygodniach drugi jeśli będzie taka potrzeba? Z 2 gąbkami 10x10x20  powierzchnia filtracyjna będzie większa od tej we wspomnianym kubełku na standardowych mediach. Myślę że jedna da radę. Przepływ powinien wystarczyć. No i szacując obsadę i azotany... karmił bym 2 razy mniej.
  • Topics

• Images

• Create New...

Important Information

By using this site, you agree to our Terms of Use.