gustaff Opublikowano 6 Maja 2020 #1 Opublikowano 6 Maja 2020 Mój pierwszy post, zatem witam Wszystkich serdecznie. Przymierzam się do akwarium Malawi o wymiarach 120x35x45. Chcę wyposażyć je w filtr narurowy. Przyjrzałem dość szczegółowo forum w tych tematach, ale mam kilka wątpliwości. Mimo, że akwarium będzie stosunkowo małe, nie chcę wewnętrznego mechanika. Również grzałkę wolę zamontować w układzie filtra. Zacznę od pompy. Najbardziej popularna to Grundfos Alpha2 32-40/180, jest całkiem energooszczędna (moc 3..18W). Znalazłem taką: IBO NOVA 25-60/130 - tańsza, ale moc 5..45W, co przełoży się na koszt eksploatacji. Lepiej dołożyć do Grundfos'a? Całość instalacji na klejonych rurkach 32mm. Po kolei: filtracja mechaniczna - dwa filtry 10'' równolegle że sznurkami, pompa, zawór spustowy, filtr biologiczny - 2 filtry 10'' równolegle lub 2x 1+1 równolegle. Warto dorobić filtrację chemiczną? Zastanawiam się gdzie najlepiej umieścić grzałkę z termostatem. Aby ograniczyć częstotliwość wymiany wkładów w mechaniku zastanawiam się nad dołożeniem jednego filtra z gąbką przed mechanikami. Co powiecie na takie rozwiązanie? W takim przypadku pompa w tym samym miejscu, czy między mechanikami a stopniem z gąbką?
JAndrzej Opublikowano 17 Maja 2020 #2 Opublikowano 17 Maja 2020 Cześć. Po pierwsze nikt Ci nie napisze bo jesteś nowy,a tematów o narurowcach jest bardzo dużo. Ja na twoim miejscu nie robiłbym narurowca,ale kupił bym dwa ciche filtry zewnetrzne (1 jako mechanik i chemie,a 2 jako biolog z prefiltrem 100 mic). Pozdrawiam
Bartek_De Opublikowano 17 Maja 2020 #3 Opublikowano 17 Maja 2020 To nie jest tak, że nikt nie odpowie z tego powodu, że jest to nowa osoba. Fakt, tematów o narurowcu jest wiele, wystarczy poszukać. Otóż do takiego akwarium nie robiłbym instalacji z rur 32mm tylko z 25mm (3/4") Powód jest prosty, masz zbyt mało miejsca w szafce aby zmieścić to wszystko o czym napisałeś, a instalacja z rur 25mm pozwoli na, co prawda nieznaczne, ale jednak zmniejszenie całej instalacji (cieńsze rurki, mniejsze kształtki). Druga sprawa to pompa. 25-60 będzie za mocna do takiego akwarium. Polecam Ibo Beta2 25-40 jej zużycie na poszczególnych biegach to 8, 17 i 22W na luzie poradzi sobie z tym akwarium i instalacją 25mm.Wysłane z mojego SM-G950F przy użyciu Tapatalka 2
gustaff Opublikowano 18 Listopada 2021 Autor #4 Opublikowano 18 Listopada 2021 Ponad rok minął i przez ten czas nie było czasu... Teraz jest i zabrałem się do roboty. Pytanie mam o korpusy. Z tego co wyczytałem to dla rur 25mm mogą być spokojnie korpusy na gwint 1/2". Będę robił filtrację z rur zgrzewanych PP25 PN10 (ścianka 2,3 - światło 20,4mm). W filtrze 1/2" jest otwór średnicy gwintu, tj. 18,7mm. W przypadku 3/4", według tabeli, jest otwór 23,7 do 24.1 Na moje - wystarczą 1/2". Czy mylę się może?
Bartek_De Opublikowano 18 Listopada 2021 #5 Opublikowano 18 Listopada 2021 Ja bym od razu dał 3/4, po co kombinować i zastanawiać się czy wystarczy czy nie. Może wystarczy, a może nie. A jak okaże się, że jednak nie wystarczyło to co wtedy? Będziesz ciął wszystko i wymieniał korpusy? 1
gustaff Opublikowano 18 Listopada 2021 Autor #6 Opublikowano 18 Listopada 2021 Faktycznie. Na pewno nie zaszkodzi. Przekonał, dzięki 1
gustaff Opublikowano 23 Listopada 2021 Autor #7 Opublikowano 23 Listopada 2021 (edytowane) Czytałem trochę o filtracji biologicznej. Decyduję się na Matrix. Przy 240 litrach (akwarium delikatnie większe, niż planowałem pierwotnie - 120x40x50) powinien spokojnie wystarczyć jeden korpus z matrixem. Producent na angielskiej stronie ma 250ml na 200l wody, na polskiej jest 500ml matrixa na 200l. Czytałem, że poprawna wartość to ta mniejsza, więc będzie spory zapas. Co do chemii, jeden korpus z Purolite to dużo. Z tego co wyczytałem to wystarczyło by mi z 300ml. Z drugiej strony, im więcej Purolite tym mniejsza częstotliwość wymian, tak? Edytowane 23 Listopada 2021 przez gustaff
Andrzej Głuszyca Opublikowano 23 Listopada 2021 #8 Opublikowano 23 Listopada 2021 1 godzinę temu, gustaff napisał: Czytałem, że poprawna wartość to ta mniejsza. Pewnie optymalnie. Natomiast skuteczność jest w jednym i drugim przypadku.
Rekomendowane odpowiedzi
Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto
Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.
Zarejestruj nowe konto
Załóż nowe konto. To bardzo proste!
Zarejestruj sięZaloguj się
Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.
Zaloguj się