Jump to content

Filtr narurowy po raz kolejny - 120x35x45


Recommended Posts

Mój pierwszy post, zatem witam Wszystkich serdecznie.

Przymierzam się do akwarium Malawi o wymiarach 120x35x45.

Chcę wyposażyć je w filtr narurowy. Przyjrzałem dość szczegółowo forum w tych tematach, ale mam kilka wątpliwości. Mimo, że akwarium będzie stosunkowo małe, nie chcę wewnętrznego mechanika. Również grzałkę wolę zamontować w układzie filtra.

Zacznę od pompy. Najbardziej popularna to Grundfos Alpha2 32-40/180, jest całkiem energooszczędna (moc 3..18W). Znalazłem taką: IBO NOVA 25-60/130 - tańsza, ale moc 5..45W, co przełoży się na koszt eksploatacji. Lepiej dołożyć do Grundfos'a?

Całość instalacji na klejonych rurkach 32mm. Po kolei: filtracja mechaniczna - dwa filtry 10'' równolegle że sznurkami, pompa, zawór spustowy, filtr biologiczny - 2 filtry 10'' równolegle lub 2x 1+1 równolegle.

Warto dorobić filtrację chemiczną?

Zastanawiam się gdzie najlepiej umieścić grzałkę z termostatem.

Aby ograniczyć częstotliwość wymiany wkładów w mechaniku zastanawiam się nad dołożeniem jednego filtra z gąbką przed mechanikami. Co powiecie na takie rozwiązanie? W takim przypadku pompa w tym samym miejscu, czy między mechanikami a stopniem z gąbką? 

Link to comment
Share on other sites

 • 2 weeks later...

Cześć.

Po pierwsze nikt Ci nie napisze bo jesteś nowy,a tematów o narurowcach jest bardzo dużo.

Ja na twoim miejscu nie robiłbym narurowca,ale kupił bym dwa ciche  filtry zewnetrzne (1 jako mechanik i chemie,a 2 jako biolog z prefiltrem 100 mic).

Pozdrawiam

Link to comment
Share on other sites

To nie jest tak, że nikt nie odpowie z tego powodu, że jest to nowa osoba. Fakt, tematów o narurowcu jest wiele, wystarczy poszukać. Otóż do takiego akwarium nie robiłbym instalacji z rur 32mm tylko z 25mm (3/4") Powód jest prosty, masz zbyt mało miejsca w szafce aby zmieścić to wszystko o czym napisałeś, a instalacja z rur 25mm pozwoli na, co prawda nieznaczne, ale jednak zmniejszenie całej instalacji (cieńsze rurki, mniejsze kształtki). Druga sprawa to pompa. 25-60 będzie za mocna do takiego akwarium. Polecam Ibo Beta2 25-40 jej zużycie na poszczególnych biegach to 8, 17 i 22W na luzie poradzi sobie z tym akwarium i instalacją 25mm.

Wysłane z mojego SM-G950F przy użyciu Tapatalka

 • Like 2
Link to comment
Share on other sites

 • 1 year later...

Ponad rok minął i przez ten czas nie było czasu...  ;)

Teraz jest i zabrałem się do roboty. Pytanie mam o korpusy. Z tego co wyczytałem to dla rur 25mm mogą być spokojnie korpusy na gwint 1/2". Będę robił filtrację z rur zgrzewanych PP25 PN10 (ścianka 2,3 - światło 20,4mm). W filtrze 1/2" jest otwór średnicy gwintu, tj. 18,7mm. W przypadku 3/4", według tabeli, jest otwór 23,7 do 24.1

Na moje - wystarczą 1/2". Czy mylę się może?

Link to comment
Share on other sites

Czytałem trochę o filtracji biologicznej. Decyduję się na Matrix. 

Przy 240 litrach (akwarium delikatnie większe, niż planowałem pierwotnie - 120x40x50) powinien spokojnie wystarczyć jeden korpus z matrixem. Producent na angielskiej stronie ma 250ml na 200l wody, na polskiej jest 500ml matrixa na 200l. Czytałem, że poprawna wartość to ta mniejsza, więc będzie spory zapas.

Co do chemii, jeden korpus z Purolite to dużo. Z tego co wyczytałem to wystarczyło by mi z 300ml. Z drugiej strony, im więcej Purolite tym mniejsza częstotliwość wymian, tak?

Edited by gustaff
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 • Recently Browsing   0 members

  • No registered users viewing this page.


 • Posty

  • Do sumpa zaglądamy co dwa dni, żeby skarpetę filtracyjną wymienić na czystą. Jak uzbiera się kilka wrzucam do pralki na jakiś krótki program z płukaniem. Poza tym nic więcej w sumpie nie dotykam. Troszkę słychać k1 i przelew wody przez przegrodę w filtrze. Sump jest przykryty szybami w 3/4 . Odparowaną wodę dolewam ze e zbiornika przy sumpie.
  • Ja mam narurowca w 500l więc się wypowiem 3xmechanik, 2xchemia, 3xbiologia. Obecnie na pompie 20/40 na II biegu Zużycie 18W i totalna cisza to największe zalety tej maszynerii. Dodatkowo wbudowana grzałka łazienkowa sprawdza się bez problemów. W mechanikach stosuję owatę i sprawdza się nawet do 3 tygodni przy dość dużej obsadzie mbuny. Mam wbudowany kranik którym spuszczam i dopuszczam wodę. U mnie sprawdza się to wszystko bardzo dobrze Przy nowym akwarium zrobiłbym sumpa. Dlatego, że po pierwsze łatwiej go obsłużyć jak pisał Bartek a i można upchnąć w niego więcej wkładów. Minusem chyba jest głośność i prądożerność pomp. Jednak w tym aspekcie muszą wypowiedzieć się użytkownicy.  
  • Dzięki za opinie! Właśnie chyba czytałem Twój wpis na forum, w którym napisałeś, że miałeś narurowca i po 12 latach byś drugi raz się nie zdecydował. Ale nie było tam żadnych argumentów co nie pasowało.   Wkłady mechaniczne do narurowca zrobił bym sobie z owaty, na rurkach po wkładach sznurkowych co obniżyło by koszty i pomogło szybciej zmieniać wkład (pomysł kolegi z tego forum). Jednakże mam świadomość powierzchni filtracyjnej sumpa. Najbardziej obawiam się właśnie wilgoci w szafce oraz ewentualnej awarii co przy otwartym układzie skończy się powodzią...    A co do powierzchni filtracyjnej. Przy takiej "siedemsetce" planowałem 4 korpusy mechaniczne i 8 korpusów biologii (w układzie 4 rzędy po 2 korpusy). Jakiej objętości sump byłby odpowiedni do takiego szkła? 
  • Jako użytkownik obu tych filtracji wtrącę swoje trzy grosze. Opiszę po krótce wady i zalety. Zalety narurowca: Jak wspomniałeś kompletna cisza. Wysoka wydajność oraz sprawność. Z tego co się orientuję, mamy do wyboru 3 wydajności pomp: ~2800l/h, ~3400l/h, ~4200l/h Wartości w przybliżeniu, ponieważ producenci i sprzedawcy różnie podają. To akurat można by uznać za wadę, biorąc pod uwagę całą gamę pomp stricte akwarystycznych i bogaty przekrój ich wydajności. Dostępność gotowych wkładów o różnym stopniu filtracji. Łatwość obsługi (wymiany wkładów) Wady narurowca: Wysoki koszt wykonania takiej instalacji. Ogromny nakład pracy przy budowie instalacji. Do wyboru tylko 3 wydajności pomp c. o. Częstotliwość wymiany wkładów mechanicznych (sznurkowych) co generuje koszty. Zalety sumpa: Dodam, że są to moje spostrzeżenia ze stosunkowo krótkiego czasu użytkowania. Bezobsługowość. Raz na 2 tygodnie wymieniam o-watę, która leży na gąbkach w komorze zrzutu, co zajmuje mi jakieś 30 sekund. Bardzo duża powierzchnia biologiczna. Brak ograniczeń jeśli chodzi o zastosowanie złoża biologicznego. Duży wybór pomp akwarystycznych i ich wydajności. Cisza. Tak, sump też może być cichy. Wszystko zależy jak sobie go zaprojektujesz. Łatwy dostęp do złóż filtracyjnych. W każdej chwili można coś dodać lub zabrać. Stały poziom wody w akwarium. Woda odparowuje tylko z sumpa. To skrót myślowy, oczywiście z akwarium również paruje, ale pompa cały czas utrzymuje równy poziom wody w akwarium dlatego woda znika tylko z sumpa. Wady sumpa: Jak do tej pory, nie zauważyłem. No może poza zajętym miejscem w szafce. Ale pewnie jako wadę trzeba uznać parującą wodę i wilgoć w szafce. Można to ograniczyć przykryciem sumpa. Na pewno trzeba zadbać o dobrą wentylację szafki. Ja nie mam tylnej zabudowy stelaża więc nie mam z tym problemu.
  • Dziękuję za informacje. Wkłady narazie płukać bez wymiany czy częściowo podmieniać? Czy wodę do podmiany mam uzdatniać Esklarin Tropicala + łyżeczka sody oczyszczonej?  
  • Super! Dzięki za pomoc z tematem. Tam napisałem gdyż temat był najbliższy temu co początkowo chciałem zrobić.    Mam nadzieję, że ktoś się odezwie. Czasu jeszcze duuuuużooo
  • @Marcin P. Twój post wydzieliłem jako nowy temat. Tamten rzeczywiście dotyczył tylko filtracji narurowej. W ten sposób będzie można swobodnie wypowiadać się na temat obu filtracji. Mam nadzieję, że nie masz mi za złe tytułu? Jeśli masz własną propozycję to oczywiście go zmienię, tymczasem uznajmy go za roboczy.
  • Uważam, iż temat skał został wyczerpany. W związku z tym i aby ograniczyć kolejne, emocjonalne komentarze, zamykam.
  • Cześć! Powoli planuje elementy swojego nowego akwarium, które będzie startowane w nowym domu. Będzie to szkło 240x60x50h cm. O ile stelaż, obicie szafki, pokrywa czy oświetlenie nie stanowi dla mnie problemu o tyle kwestia filtracji już tak. Do tej pory miałem akwaria roślinne, towarzyskie, krótka przygoda z malawi, a od dłuższego czasu pielegnice amerykańskie. Od samego początku w głównym zbiorniku używany był kubełek Aquael Ultramax 2000 i w 100% wystarczał. W środku standardowe gąbki i jedno piętro ceramiki pozwalały utrzymać klarowną wodę i zdrowe ryby. Planując dużo większy i dość długi zbiornik nie będę już chciał korzystać z kubełka. Filtr kasetowy również mnie nie interesuje, gdyż nie będę zajmował miejsca w akwarium filtrem "wewnętrznym". Pod uwagę biorę jedynie sump i filtrację narurową. I tu pojawia się dylemat... Byłem zdecydowany na filtr narurowy, ze względu na ciszę, mniej zajętego miejsca, znacznie mniejszą ilość wody w obiegu (filtr+akwarium) i brak wilgoci ze względu na zamkniecie układu. Jednakże przeglądając grupy, fora i rozmawiając z akwarystami okazuje się, że zdecydowana większość z nich mając duże akwaria korzysta z sumpa. W argumentacji słyszę, że jest to zwyczajnie tańsze, bardziej efektywne, łatwiejsze w obsłudze i montażu rozwiązanie. Powierzchnia filtracyjna owszem, jest znacznie większa ale co ma więcej plusów? Czy hałas i wilgoć da się jakoś weliminować? Prośba do osób mających doświadczenie z jednym i drugim rodzajem filtracji. Dajcie znać jakie są wasze realne odczucia. Z czego przesiedliście się na co? Wiem, że piszę w temacie narurowców i wypowiedzi większości będą nieobiektywne, dlatego bardzo zależy mi na jak największej ilości informacji od użytkowników sumpów! Liczę ma Waszą pomoc.
  • Chłopak nie wiedział, że Bartek jest moderatorem. Zaczyna i nie do końca widzi różnicę między Tanganiką i Malawi. Ja też wiem tylko, ze Tanganika to muszle:D Zaraz Mikołaj, święta....piękna pogoda za oknem, bądźmy w dobrych humorach 😘 
 • Topics

 • Images

×
×
 • Create New...

Important Information

By using this site, you agree to our Terms of Use.