Sign in to follow this  
Limak86

Non-mbuna w 650L by Limak86 (180x60x60)...

Recommended Posts

Limak86

Witam ponownie,

Akwarium dobrze i bez szczególnych problemów wystartowało (start opisany w innym wątku), prawie 2 tygodnie temu trafiła do niego obsada, czyli:
- Lethrinops albus - 2+2
- Placidochromis phenochilus Mdoka white lips - 10 sztuk
- Labidochromis caeruleus yellow - 7 sztuk
- Otopharynx tetrastigma - 8 sztuk (w tym na pewno 3 sztuki wykazują cechy samców)

W procesie planowania obsady powstało wiele wariantów i opcji, co ciekawsze były konsultowane tu na forum lub prywatne wiadomości. Ostatecznie byłem niemal zdecydowany na nieco inną, dość oryginalną obsadę (lethrinops+protomelas johnstoni solo+C.cyaneus+yellowek), ale kwestia dostępności i ceny (w tym nagła okazja nabycia O.tetrastigma która od początku mi się marzyła po zdjęciach wiadomo kogo ;) ... i to w atrakcyjnej cenie) spowodowała że stanęło na bardziej oklepanej obsadzie z Mdokami... ale teraz jak widzę je już na żywo to nie żałuję :)

Dla przypomnienia "parametry" akwarium tak, żeby były w tym wątku nie tylko tym dot. startu.

Akwarium:

• Float z bezbarwnym silikonem - 180x60x60 (648L) ze wzmocnieniami po obwodzie,
  • Pokrywa DIY z czarnego PCV,
  • Światło to na tę chwilę 2 belki DIY LED (nie znam szczegółów, dostałem z akwarium) ,
  • Stelaż aluminiowy na 8 regulowanych nogach, w przyszłości zabudowany płytą meblową.

Sprzęt:

• Mechanik/biolog: Fluval FX6 (hamburg stanowi prefiltr)
  • Mechanik: filtr hamburski z głowicą Aquael cyrkulator 2000
  • Cyrkulator: na razie brak, może niebawem
  • Grzałka: na razie brak, zobaczymy czy konieczna

Wystrój:

• Piasek kwarcowy ok 50 kg + żwir 4mm
  • Kamienie - serpentynit
  • Tło 3D DIY + granatowa folia jako reszta tła.

Ostatnio odkopałem swój stary aparat żeby zacząć robić jakieś lepsze fotki, co nie jest łatwe ze względu na słabe oświetlenie jakie w akwarium funkcjonuje.
Kombinuję z ustawieniami więc poniższe zdjęcia nie są jeszcze najlepszej jakości, proszę o wyrozumiałość, ale mimo to bardzo chciałem się pochwalić nowymi mieszkańcami mojego wymarzonego akwarium.

Ryby są jeszcze młode, daleko im do docelowego wybarwienia, ale chciałbym w tym wątku regularnie zamieszczać zmiany jakim te gatunki z wiekiem ulegają.

Poniżej wczorajsza sesja:
- Rzut na całe akwarium oraz jego fragmenty (mam nadzieję, że kolega @pozner doceni zastosowanie nie czarnego a ciemnogranatowego tła o czym kilka tygodni temu pisał w jednym z wątków ;) )
1
IMG_0014-formatowanie.thumb.JPG.33e4558c0d33d6952d372c68700843c9.JPG
2
IMG_0077.thumb.JPG.1f6a0a1e1b1a3bf86dca8404e64c28e8.JPG
3
IMG_0081-formatowanie.thumb.jpg.14261b2baec477423c377556a07dc3d4.jpg

- Samiec (na tę chwilę dominujący) Lethrinops albus - wyraźne początki wybarwienia (u drugiego samca też wyraźne lecz słabsze), wielkość ok 7cm oraz samica podobnej wielkości.
IMG_0029.thumb.JPG.71aca73991d021db877f76e3b42b3670.JPG
IMG_0071.thumb.JPG.2a54f8a7d847f066573b1bcb68efeb42.JPG

- Placidochromis - jedna z mocniej wybarwionych sztuk, więc być może samiec  - generalnie Mdoki mam wielkości od 5 do 7cm.
IMG_0035.thumb.JPG.ee348258e52a3402b5ac9fbbcf2f8ecd.JPG

- Popularny "yellowek" - obecnie 4cm.
IMG_0057-formatowanie.thumb.jpg.63372173f1d242ffebf49ecbc7db147c.jpg

- Otopharynx tetrastigma - na razie maluchy 4-5cm. U 3 sztuk widoczne cechy ubarwienia samca, ale przy tej wielkości to równie dobrze pozostałe "samice" mogą być samcami :P
(na pierwszym zdjęciu widać, jak Mdoka czeka na podjedzenie tego co tetrastigma wykopie z piasku)
IMG_0062.thumb.JPG.7f996188cfb9abd43f6a3a937ee5d2d4.JPG
IMG_0069-formatowanie.thumb.jpg.e70e3380c8b0f05fd521259ad4349561.jpg

• Like 8

troad

Gratulacje Kamil!
Bardzo ładne akwarium i obsada.
Fajnie że Albus jest większy, bo myślę że z czasem będzie zdetronizowany przez Tetrastigmy lub Mdoki.
Swoją droga śliczny jest już, więc co dopiero będzie jak podrośnie ;).
Fajnie rozwiązałeś filtrację bo nic nie widać i wszystko schowane. Piasek również super, bardzo naturalnie wygląda.
Jeszcze raz gratulacje i powodzenia dalej:).

Limak86

Bardzo dziękuję Adamie za docenienie :) 

Wiele pomocy, informacji oraz inspiracji czerpałem z kilku ulubionych zbiorników na forum (w tym z Twojego :) ) więc to troszkę "sukces zbiorowy" ;)
Z kilku źródeł widziałem, że albus też nie jest ciapą i potrafi o siebie zadbać. Ale faktycznie też jestem zadowolony, że właśnie ten gatunek jest teraz największy więc powinien solidnie zmężnieć i nabrać pewności siebie zanim inni go przegonią rozmiarem.
Filtracja jest taka po trosze dlatego, że poprzedni właściciel tak to robił i miałem mniej roboty z przygotowaniem, a po trosze dlatego że mocno mnie boli oglądanie sprzętów i rzadko mogłem coś z tym zrobić (np w mojej tanganice), zatem tutaj bardzo chciałem uzyskać pożądany kamuflaż tego co się da.

• Like 1

Limak86

Ryby są u mnie prawie 1,5 miesiąca. Co mnie cieszy najbardziej to zero strat, ale to pewnie zasługa bardzo dobrego sprawdzonego źródła z którego pochodzą (a właściwie dwóch źródeł - Tan Mal oraz Tanganika Konin).
Ryby dobrze i dużo jedzą, są ciągle głodne - mocno uważam na przekarmienie. Ryby ładnie rosną, chociaż ta kwestia wygląda odmiennie w zależności od gatunku.

Poniżej fotki z wczorajszej sesyjki. Chciałem Wam pokazać jak ryby się zmieniają powoli lecz wyraźnie... zapraszam serdecznie :)

1) Labidochromis caeruleus yellow - dość wyraźnie rosną, wzory na płetwach (czarno-białe pasy) robią się coraz ostrzejsze. Gatunek lubiący kamień i to widać, często widzę jak pływają pionowo przy tle strukturalnym i 2 kolumnach po prawej stronie zbiornika. Zachowanie terytorialne na razie prawie niezauważalne.
1329545372_IMG_0140forum.thumb.JPG.87ee233fed534f77e31d9efdfddf7651.JPG

2) Otopharynx tetrastigma - gatunek który mnie totalnie zadziwia i fascynuje, 3 dominujące samce rosną w zastraszającym tempie - na oko 1,5cm w 6 tygodni - a przy długości mocno przybiera na "masie". Co ważniejsze z dnia na dzień ich barwy przybierają na sile (warto porównać do fotki z wcześniejszych postów), za pokrywą skrzelową zaczyna majaczyć delikatnie czerwono-pomarańczowy placek. ta czerwień powinna się rozlać z czasem na cały korpus i wtedy będzie miodzio :D
731889731_IMG_0144forum.thumb.JPG.6e4f52ee9132177cbf441eea006dcb3b.JPG

3) Placidochromis Mdoka white lips - co tu dużo pisać, rosną (chociaż bardzo nierówno), wybarwiają się i stają się prawdziwą ozdobą akwarium (a to dopiero połowa ich drogi do pełni piękna ;) ) - poniżej jedna z lepiej wybarwionych większych sztuk.
1469399745_IMG_0153forum.thumb.JPG.523d83a9afda99da016334e9c201f759.JPG

4) Lethrinops albus - dominujący z dwóch samców ma piękne pastelowe kolory, wybarwił się mocniej niż przy poprzedniej mojej sesji. Poniżej zdjęcia obu samców dla porównania - dominant i zdominowany.
996620529_IMG_0175forum.thumb.JPG.b9d92b5efa01d2510499e94c88564747.JPG

1363980600_IMG_0166forum.thumb.JPG.697ffb8a49af3c9d8e8946fa1a905162.JPG

Poznałem przyczynę jego wybarwienia - tarło z mniejszą z samic :D Nie widziałem oczywiście samego aktu, ale samica nosi w pysku ikrę co widać po uwydatnionym podgardlu. Inkubacja powinna trwać ok 21 dni, więc za 2 tygodnie powinno być widać maluszki :)
241272789_IMG_0156forum.thumb.JPG.f1323dc80abdbc402cbdf1d7d718714f.JPG

W najbliższym czasie chciałbym pofocić specyficzne karmienie jakie ostatnio testowałem (podpatrzone u kolegi @troad ). Polega na zakopywaniu głęboko w piasku zamrożonych kostek lodu z pokarmem. Jak lód stopnieje zapach jedzenia się roznosi i... zaczyna się totalne szaleństwo! :)

Edited by Limak86
  • Like 7

darianus

Bardzo fajna obsada .W myślach montuje obsadę do mojego przyszłego 200x60x60 i póki co będzie podobnie, tylko zamiast Mdoki będzie Blue Otter albo Tanzania a zamiast Albusa chyba raczej Lethrinops lethrinus. 

Edited by darianus

pozner
1 godzinę temu, Limak86 napisał:

Co ważniejsze z dnia na dzień ich barwy przybierają na sile (warto porównać do fotki z wcześniejszych postów), za pokrywą skrzelową zaczyna majaczyć delikatnie czerwono-pomarańczowy placek. ta czerwień powinna się rozlać z czasem na cały korpus i wtedy będzie miodzio :D

Ta ryba to kameleon. Czerwień dominuje u dominującego samca i pokazuje się u pretendentów w czasie walk. Normalnie słabsze samce są turkusowe. Korpus tetrastigmy pokryty jest swoistą siatką (tak łuski wyglądają). W zależności od nastroju czy pozycji, przeważa czerwień, albo turkus. U mnie dominujący samiec miał też często zaczernione podbrzusze i dolną krawędź płetwy odbytowej i ogona. Bardzo atrakcyjna ryba. 

• Like 1

pozner

Tu jeszcze moje doświadczenia z wybarwianiem się tego gatunku. 

Limak86
4 minuty temu, pozner napisał:

Tu jeszcze moje doświadczenia z wybarwianiem się tego gatunku. 

Znam ten temat, czytałem go chyba z 10 razy wybierając obsadę :)

Właściwie to obecność tetrastigmy w moim akwarium to szczerze jakieś 90% zasługi w Twoich zdjęciach, filmach i opisach tego gatunku. Tak mnie uwiodło to co umieszczałeś na forum, że nie mogłem się powstrzymać żeby nie kupić tych ryb :)

• Like 1

pozner
3 godziny temu, darianus napisał:

zamiast Albusa chyba raczej Lethrinops lethrinus. 

Lethrinops lethrinus to dużo większa ryba od albusa (do 20cm.) i masywniejsza. Z wyglądu bardziej podobna jest do tetrastigmy. 

1 godzinę temu, Limak86 napisał:

Właściwie to obecność tetrastigmy w moim akwarium to szczerze jakieś 90% zasługi w Twoich zdjęciach, filmach i opisach tego gatunku. Tak mnie uwiodło to co umieszczałeś na forum, że nie mogłem się powstrzymać żeby nie kupić tych ryb :)

Cieszę się, że udało mi się tak skutecznie zareklamować tą rybę. Warta jest tego. 

Edited by pozner
  • Like 1

darianus
54 minuty temu, pozner napisał:

Lethrinops lethrinus to dużo większa ryba od albusa (do 20cm.) i masywniejsza. Z wyglądu bardziej podobna jest do tetrastigmy. 

Przyznam że nie sprawdziłem tego. Zawsze Lethinopsy kojarzyły mi się raczej ze średnimi rozmiarami. Trzeba zrewidować plany :)