Skocz do zawartości

Rekomendowane odpowiedzi

Opublikowano

Proszę o poradę


Jeden z samców od ok. tygodnia ma w okolicach oczu rdzawoczerwone, okrągłe plamki o śr. ok 3mm , wnętrze warg też jest podobnego koloru. wydaje mi się , że ma uszkodzone/trochę zdeformowane "miniząbki" w pyszczku. Wczoraj zaobserwowałam także spuchnięte i galaretowate oczy (nie maksymalnie ale są spuchnięte i przejaśnione). Poza tym objawy są takie jak często wiele osób opisuje: Rybka przebywa w swoim stałym miejscu (pod kamieniem, w rogu akwarium), nie chce jeść,jest mniej ruchliwa, ciężko oddycha, szeroko otwierając pyszczek i częściej rusza skrzelami . Nie puchnie. Jeśli chodzi o pokarm to nigdy nie wyrywała się do jedzenia i zawsze czekała aż inne zjedzą.

często widziałam jak goniła się w obwodzie koła z innym samcem, wgryzała się w jego pyszczek...-ogólnie chyba walczyły ze sobą. Rybka była jednak zdrowa. Czy opisane objawy to skutki pobicia? infekcji ?czy może jednego i drugiego?


Wczoraj przeniosłam ją do 20l pojemnika z woda z akwarium zakropliłam odpowiednia ilość preparatu bactoforte i wpusciłam po paru minutach z powrotem. Opuchlizna z oczu jakby troszkę się zmniejszyła. Czy ten preparat t pomoże? co to są za objawy? czy rybkę trzeba eksmitować na czas leczenia?

akwarium jest ok. 100l, czteromiesięczne z 6 żółtymi pyszczakami i jednym glonojadem.

pyszczaki to:

- 3 samce (2 o długości ciała ok. 7cm ( 1 chory) i jeden ok. 5cm.)

-3 samice mniejszsze także ok. 5cm


w pierwszym tygodniu posiadania akwarium jedna z rybek zachorowała-objawem były napuchnięte galaretowate oczy. Sól akwarystyczna troche złagodziła jej stan potem, zalecono mi preparat "bactoforte" do całego zbiornika i rybka wyzdrowiała.

Akwarium mam w spadku, nie znam za bardzo ich histori poza tym,że było ich kiedyś 12 szt. mnożyły się i zdychały aż zostało ich tyle ile teraz mam.


pH wody -ok. 7,5 ; temp. 25*C, wodę wymieniam co ok. 7-12 dni, karmię raz dziennie spiruliną czasami Ichtio-vitem, filtr jest wewnetrzny (gąbka), Aqua clear 30 i jest także głównym napowietrzaczem, jest jeszcze mały napowietrzający bąbelek. Ostatnio miałam problem z glonami w kolorze indygo -zalecono mi ograniczyć karmienie do 1 raz dziennie. wyczyściłam też wlot filtra. Poza tym ścieram glony z szyby przed wymianą wody. Czyszczę żwirek końcówką która wyciągam wodę.

z tego co przeczytałam pewnie muszę zakupić jeszcze inne testy.


Pozdrawiam


Monika

Opublikowano

tak dokładnie Labidochromis caeruleus :)

--

nie mam wszystkich danych. w poniedziałek mam zamiar kupić brakujące testy do oznaczenia jonów amonowych, azotanów i azotynów. tymczasem w skrócie:

wielkość akwarium- 100l

- obsada: 6 pyszczaków Labidochromis caeruleus i mam nadzieje ze do poniedzialku bedzie ich tyle:) 1 glonojad (nie znam dokł. gatunku jest szary ok. 10cm długości)

- filtracja- filtr biologiczny aquaclear 30

- parametry wody pH 7,5 , co to jest TwO i TwW?

- sposób karmienia wczesniej 2 razy teraz 1 raz dziennie spirulina oraz czasem Ichtio-vit

- częstotliwość i ilość podmian wody- raz na 7- 10 dni, 30%, uzdatniam wodę wodociągową prepartatem biotopol.

raz na miesiąc dodaje do wody preparat z kulturami bakterii Bactoactive (firmy Tropical) Może chociaż objawy coś wam powiedzą?

Opublikowano

Dopóki nie podasz parametrów nic nie można stwierdzić.

Na tę chwilę najbardziej potrzebne są testy na NH3/NH4, NO2 i NO3

TwO - Twardość ogólna

TwW - Twardość węglanowa

Tymi testami się na razie nie przejmuj, też są ważne ale najważniejsze są te podane wyżej.

Opublikowano

dziękuję za dotychczasowe wyjaśnienia. Z tym jedzeniem ....w sklepie zoologicznym w takim razie chyba ktos sie nie znał bo polecił mi własnie spirulinę....aczkolwiek preparat ma w składzie 36% glonów oraz ryby i "produkty rybne"...tak więc jest tam tez w składzie białko zwierzęce...hmmm no ale skoro to nie ten pokarm to czym je należałoby karmić? wydaje mi się, ze dobrze ustaliłam gatunek ryby wyglądają tak jak na tym zdjęciu http://www.aqua-fish.net/show.php?h=electricyellowcichlid

Opublikowano

Żadna nowość że się w sklepach nie znają, niestety :-(

Gatunek ustaliłaś dobrze :-)

Co do pokarmu to Hikari ma dużą paletę dobrych pokarmów - kup raczej tonące bo nie trzeba namaczać.

Opublikowano

kupiłam test paskowy "6 w 1" firmy JBL. Odczytałam mniej więcej (trudno mi jeszcze te kolory jednoznacznie określić dlatego podaje niektóre wartości w przedziałach:

NO3 wynosi ok. 25-50 mg/l...bardziej w stronę 25 mg/l

NO2- 0 mg/l

twardość ogólna - w granicach 4-7 *d , twardość węglanowa 10*d

pH- 7,6

Cl2- 0

ps. mała poprawka...akwarium ma ok. 200l tj. 40 cmx 80cm x 60cm...a takie nieduże się mi wydawało:) pps. znajoma osoba dzisiaj obejrzała wodę z akwarium pod mikroskopem....mam tam dużo wrotek, jakiś glon wskazujący na dobre natlenienie wody, okrzemki oraz niestety sinice.....ładnie wyglądają w powiększeniu ale niestety obsiadają mi gąbkę filtra oraz tworzą taki indygo-zielony nalot na kamyczkach/żwirku...tj. j woda jest już wiem, że woda jest "zeutrofizowana"...za dużo jedzenia im kiedyś sypałam i chyba to jest efekt. chorą rybkę przeniosłam w niedzielę do dosyć przejrzystego pojemnika ok. 10 litrowego z napowietrzaczem..zakropliłam preparat bactoforte, pożyteczne bakterie a dzisiaj witaminy...nie wygląda lepiej ale też nie gorzej. woda ma w nim troche mniejsze pH tj ok. 7,2 a twardośc ogólną 7*d, reszta parametrów taka sama.

--

no i w niedzielę zauważyłam,że pyszczak ma oprócz plamek i wyłupiastych oczu jakby wielkiego czerwonawego sińca własnie w okolicach oczu... właściwie to plama na cała głowę po jednej stronie....dzisiaj chyba ciut wyblakła...mniej widoczna.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.


  • Posty

    • Ooo... mam blisko do kolegi, 1,5h drogi i oglądanie na żywo 😉
    • Tło jest kosmiczne! Jak byś chciał to mogę Ci przywieźć do Częstochowy kilkanaście sztuk Tramitichromis intermedius kambiri (jestem w każdy poniedziałek) . Mają około 1-1,5 cm. Oczywiście za darmo  
    • Rewelacyjnie wygląda nowa odsłona👍 wszystko się ze sobą ładnie zgrywa. Tło chyba wyszło z pod ręki AquaDan? Sądząc po aranżacji celujesz raczej w non mbune🙂
    • @ziemniak Świetnie to wygląda, ta duża ilość roślin na górze też. 👍 Doniczki nie przeszkadzają w obsłudze akwarium, stojąc na szybach nakrywkowych? Jeśli jest nieco miejsca z tyłu nad akwarium, to pomyślałbym o dorobieniu 1-2 niewielkich modułów do przyklejenia na ścianę, jakby przedłużenia skał ponad powierzchnię wody - moim zdaniem wyglądałoby obłędnie. I hydroponikę zrobiłbym na całej długości, tak jak masz teraz te rośliny. 😀 Takie korytko, coś jak u mnie, no ale trzeba by robić pokrywę. P.S. Zdjęcia znad jeziora, w stopce - też świetne. 💪
    • Tło zarośnie glonami i będzie wyrywać z butów. Super. Kto robił Ci tło, czy to dzieło Twoich rąk? 
    • Wody mniej ponieważ tło swoje zajmuje ale powiem tylko jedno słowo - Pięknie 🤩
    • Żółte cały wieczór siedzą w ławicy w jednym rogu. Ciekawe, czy boją się jakiegoś tarłowca, czy coś im innego przeszkadza.
    • Nowa odsłona akwarium 260x55x70h (~1001 litrów) Wody weszło około 670 litrów, czyli około 100 litrów mniej niż w poprzedniej wersji. Tym razem za filtrację odpowiada komin o wymiarach 15x40 cm wypełniony gąbkami 10-30 PPI oraz kształtkami K1. W środku pompa Jebao DCP-2500. Oświetlenie bez zmian, dwie belki LED po 260 cm z modułami RGB i 11.000 k.  Więcej osprzętu nie ma. Całość w szczycie doby to pobór około 30 W. Grzałki nie mam, bo zimą temperatura rzadko spada poniżej 22 stopni. Zrezygnowałem z pokrywy. Akwarium jest przykryte sekcjami szyb nakrywowych, na których w tylnej części położyłem doniczki z roślinami. W przyszłości planuję w rogu hydroponikę. Płótno nad akwarium kupiłem w tym roku nad brzegiem jeziora. Mam szczerą nadzieję, że wykonał go lokalny artysta. Nałożyłem go na ramkę z listewek. Obsada to dalej niewiadoma.
    • Dlatego zastanów się czy faktyczne musisz  zmieniać. Teoretycznie im filtr ma większą wydajność , większy pobór mocy itp. tym będzie bardziej głośny. Ale to tylko teoria  bo może się zdarzyć , że ten o mniejszej mocy itp. może okazać się głośniejszy bo np. wirnik jest źle dopasowany i bije na ośce. Spójrz na to jeszcze z innej strony a mianowicie czy planujesz zmieniać akwa na większe?  Jeżeli tak to bym śmiało brał ten który będzie dedykowany do ewentualnego nowego litrażu.  Nikt Ci nie da 100% gwarancji , że konkretny filtr będzie cichy.  Zasugeruj się opiniami na ich temat ale ryzyko zawsze będzie. Ostatecznie zawsze można wyciszyć szafkę i znajdziesz tutaj kilka tematów o tym jak to zrobić.
    • Witam. W moim akwarium 214 litrów mam JBL-a e901 i ten filtr pracuje już 10 lat. Filtr jest sprawny i nigdy z nim nic złego się nie działo. Chcę go zmienić i pytanie czy przejść na nowszy model JBL e902 czy może zastosować większy JBL e1502 zleży mi też na poziomie głośności aby był cichy bo akwarium stoi w sypialni. 
  • Tematy

  • Grafiki

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

By using this site, you agree to our Warunki użytkowania.