Jump to content

pyszczak żółty - rdzawo-czerwone plamki


Recommended Posts

Proszę o poradę


Jeden z samców od ok. tygodnia ma w okolicach oczu rdzawoczerwone, okrągłe plamki o śr. ok 3mm , wnętrze warg też jest podobnego koloru. wydaje mi się , że ma uszkodzone/trochę zdeformowane "miniząbki" w pyszczku. Wczoraj zaobserwowałam także spuchnięte i galaretowate oczy (nie maksymalnie ale są spuchnięte i przejaśnione). Poza tym objawy są takie jak często wiele osób opisuje: Rybka przebywa w swoim stałym miejscu (pod kamieniem, w rogu akwarium), nie chce jeść,jest mniej ruchliwa, ciężko oddycha, szeroko otwierając pyszczek i częściej rusza skrzelami . Nie puchnie. Jeśli chodzi o pokarm to nigdy nie wyrywała się do jedzenia i zawsze czekała aż inne zjedzą.

często widziałam jak goniła się w obwodzie koła z innym samcem, wgryzała się w jego pyszczek...-ogólnie chyba walczyły ze sobą. Rybka była jednak zdrowa. Czy opisane objawy to skutki pobicia? infekcji ?czy może jednego i drugiego?


Wczoraj przeniosłam ją do 20l pojemnika z woda z akwarium zakropliłam odpowiednia ilość preparatu bactoforte i wpusciłam po paru minutach z powrotem. Opuchlizna z oczu jakby troszkę się zmniejszyła. Czy ten preparat t pomoże? co to są za objawy? czy rybkę trzeba eksmitować na czas leczenia?

akwarium jest ok. 100l, czteromiesięczne z 6 żółtymi pyszczakami i jednym glonojadem.

pyszczaki to:

- 3 samce (2 o długości ciała ok. 7cm ( 1 chory) i jeden ok. 5cm.)

-3 samice mniejszsze także ok. 5cm


w pierwszym tygodniu posiadania akwarium jedna z rybek zachorowała-objawem były napuchnięte galaretowate oczy. Sól akwarystyczna troche złagodziła jej stan potem, zalecono mi preparat "bactoforte" do całego zbiornika i rybka wyzdrowiała.

Akwarium mam w spadku, nie znam za bardzo ich histori poza tym,że było ich kiedyś 12 szt. mnożyły się i zdychały aż zostało ich tyle ile teraz mam.


pH wody -ok. 7,5 ; temp. 25*C, wodę wymieniam co ok. 7-12 dni, karmię raz dziennie spiruliną czasami Ichtio-vitem, filtr jest wewnetrzny (gąbka), Aqua clear 30 i jest także głównym napowietrzaczem, jest jeszcze mały napowietrzający bąbelek. Ostatnio miałam problem z glonami w kolorze indygo -zalecono mi ograniczyć karmienie do 1 raz dziennie. wyczyściłam też wlot filtra. Poza tym ścieram glony z szyby przed wymianą wody. Czyszczę żwirek końcówką która wyciągam wodę.

z tego co przeczytałam pewnie muszę zakupić jeszcze inne testy.


Pozdrawiam


Monika

Link to comment
Share on other sites

tak dokładnie Labidochromis caeruleus :)

--

nie mam wszystkich danych. w poniedziałek mam zamiar kupić brakujące testy do oznaczenia jonów amonowych, azotanów i azotynów. tymczasem w skrócie:

wielkość akwarium- 100l

- obsada: 6 pyszczaków Labidochromis caeruleus i mam nadzieje ze do poniedzialku bedzie ich tyle:) 1 glonojad (nie znam dokł. gatunku jest szary ok. 10cm długości)

- filtracja- filtr biologiczny aquaclear 30

- parametry wody pH 7,5 , co to jest TwO i TwW?

- sposób karmienia wczesniej 2 razy teraz 1 raz dziennie spirulina oraz czasem Ichtio-vit

- częstotliwość i ilość podmian wody- raz na 7- 10 dni, 30%, uzdatniam wodę wodociągową prepartatem biotopol.

raz na miesiąc dodaje do wody preparat z kulturami bakterii Bactoactive (firmy Tropical) Może chociaż objawy coś wam powiedzą?

Link to comment
Share on other sites

Dopóki nie podasz parametrów nic nie można stwierdzić.

Na tę chwilę najbardziej potrzebne są testy na NH3/NH4, NO2 i NO3

TwO - Twardość ogólna

TwW - Twardość węglanowa

Tymi testami się na razie nie przejmuj, też są ważne ale najważniejsze są te podane wyżej.

Link to comment
Share on other sites

dziękuję za dotychczasowe wyjaśnienia. Z tym jedzeniem ....w sklepie zoologicznym w takim razie chyba ktos sie nie znał bo polecił mi własnie spirulinę....aczkolwiek preparat ma w składzie 36% glonów oraz ryby i "produkty rybne"...tak więc jest tam tez w składzie białko zwierzęce...hmmm no ale skoro to nie ten pokarm to czym je należałoby karmić? wydaje mi się, ze dobrze ustaliłam gatunek ryby wyglądają tak jak na tym zdjęciu http://www.aqua-fish.net/show.php?h=electricyellowcichlid

Link to comment
Share on other sites

kupiłam test paskowy "6 w 1" firmy JBL. Odczytałam mniej więcej (trudno mi jeszcze te kolory jednoznacznie określić dlatego podaje niektóre wartości w przedziałach:

NO3 wynosi ok. 25-50 mg/l...bardziej w stronę 25 mg/l

NO2- 0 mg/l

twardość ogólna - w granicach 4-7 *d , twardość węglanowa 10*d

pH- 7,6

Cl2- 0

ps. mała poprawka...akwarium ma ok. 200l tj. 40 cmx 80cm x 60cm...a takie nieduże się mi wydawało:) pps. znajoma osoba dzisiaj obejrzała wodę z akwarium pod mikroskopem....mam tam dużo wrotek, jakiś glon wskazujący na dobre natlenienie wody, okrzemki oraz niestety sinice.....ładnie wyglądają w powiększeniu ale niestety obsiadają mi gąbkę filtra oraz tworzą taki indygo-zielony nalot na kamyczkach/żwirku...tj. j woda jest już wiem, że woda jest "zeutrofizowana"...za dużo jedzenia im kiedyś sypałam i chyba to jest efekt. chorą rybkę przeniosłam w niedzielę do dosyć przejrzystego pojemnika ok. 10 litrowego z napowietrzaczem..zakropliłam preparat bactoforte, pożyteczne bakterie a dzisiaj witaminy...nie wygląda lepiej ale też nie gorzej. woda ma w nim troche mniejsze pH tj ok. 7,2 a twardośc ogólną 7*d, reszta parametrów taka sama.

--

no i w niedzielę zauważyłam,że pyszczak ma oprócz plamek i wyłupiastych oczu jakby wielkiego czerwonawego sińca własnie w okolicach oczu... właściwie to plama na cała głowę po jednej stronie....dzisiaj chyba ciut wyblakła...mniej widoczna.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 • Recently Browsing   0 members

  • No registered users viewing this page.


 • Posty

  • Bardzo Wam dziękuję za odpowiedzi
  • I tak trzymaj. Nie ma najmniejszego sensu. Nie są.  Redy mają taką budowę a maingano wygląd super.
  • Po piątkowym tarle BB jednak nie odpuścił Ciapatej, cały czas była i jest przez niego nękana. Uczestniczy w tym także samiec Alfa Perlmutta (zaleca się do niej i ją pogania) oraz jej największa konkurentka samica O (Pomarańczka). Czasami obserwuje jak w trójkę ją gonią. Sytuacja trochę mnie niepokoi bo do oprawców dołączyła jeszcze kolejna samica Metriaclimy (mniejsza OB). W 4 dniu inkubacji podobnie jak poprzednio Ciapata nie ma już ikry, ewidentny skutek nękania. Już miałem ją odławiać i przekładać do kotnika aby uniknąć zamęczenia. Teraz przynajmniej może się pozostawić i walczyć z samicą O co właśnie ma miejsce.   Mam następujące przemyślenia: - Metriaclimy E. Minos Reef to niezłe wariaty, zarówno samce jak i samice, w przypadku tego gatunku więcej samic na danego samca może nie dać większego „spokoju”, może być wręcz odwrotnie - największy błąd świeżo inkubującej samicy? Ponowne wpłynięcie do groty samca, nakręca go jeszcze bardziej i bardziej   - dobrze mieć samce, które wzajemnie się temperują, w moim przypadku prawy samiec Hary, który jak mu się chce to pogoni BB ze swojej części zbiornika - agresja napędza agresję - im dłużej obserwuje moje szkiełko na tym przymusowym wolnym, tym więcej mam w sobie emocji (mocne epitety i określenia typu „pogoń dziada”, „walcz”, „dobrze”, masakra… 😅 - przydałby się większy baniak, obecny wydaje się za mały Z pozytywnych rzeczy, wielkie zaskoczenie - wczoraj zauważyłem dwa nowe maluchy w szczelinach skalnych, w miejscu gdzie przypuszczałem, że matka Hara wypuszcza „trupki” po tak długiej inkubacji. Próbowały wypływać po jakieś jedzonko w czasie karmienia. Bije się w pierś i zastanawiam: - na ile może wystarczyć woreczek żółciowy dla takiego malucha skoro przeżył  39 dni? - czy będąc w pysku narybek jest w stanie pochłaniać drobinki pokarmu z zawiesiny która dostaje się do jamy gębowej matki?
  • 20 ppi 15 x15 cm i przez całą dl. akwa. Coś tam zajmuje, ale tak to już jest z hamburgami. Nie mam piachu, wszystkie moduły puste i otwarte z tyłu, więc w sumie na jakąś stratę sobie mogę pozwolić. Ale za to żadnych już mechaników, cyrkulatorow itp.  No i jeżeli sprawdzi się tak jak ten, z którego brałem wzór to temat kompletnie bezobsługowy i co dla mnie szczególnie ważne dość bezpieczny. Bardzo często mam kilkudniowe wyjazdy, a tutaj awaria jednej pompy nie stanowi wielkiego problemu. Nadal działają dwie i filtracja pracuje.
  • Ile gęstości ppi ma ta gąbka? Zapchania bym się nie obawiał, przy takich rozmiarach z 5 lat wytrzyma  No chyba że jest gęstość jest ppi 40 np. to wtedy szybciej się zapcha. 
  • Witam. Posiadam filtr eheim 4+ 2273 jako biolog i zastanawiam się czy jest możliwość wymiany pojemnika/komory filtra na wiekszy użyć tylko głowice 
  • Ile ten wałek ma wysokości i szerokości? Masz może zdjęcie z góry jak to wygląda? To leci na całej długości bezpośrednio przy tle?    Ja mam obawy co do ilości miejsca ile to zajmuje, ale może niepotrzebnie?
  • W sumie, to przecwiczylem temat w 400. Przy 2 litrach gąbki na 100 litrow, nawet w przerybionym baniaku nie dotykam hamburgow. Jedyny raz, kiedy faktycznie spadł mi poziom wody był, jak przez złe światło zarosła mi gąbka glonami z zewnątrz. Jakis półtora roku nie ruszałem wcale i działa. A nawet jakby, to wbrew pozorom nie będzie to wielki problem. Deko z modułów. Rozebrać znacznie.latwiej niż naturalne gruzowisko. A gąbka 4 cm, ale z dwóch po 2 cm. I podzielona tak, że dość łatwo się demontuje, więc zakładając, że jednak taka konieczność będzie, wierzchnia warstwę mogę wypłukać. Ale nie wydaje mi się, żeby była taka potrzeba. 
  • Ok, dopiero teraz, po bliższym przyjrzeniu się, zauważyłem trzeci wylot. Mam podobne odczucia jak Agnieszka @suricade przecież gąbka kiedyś musi się zapchać, co wtedy? Będziesz rozbierał cała aranżację? 
  • Pompy są trzy. Jeszcze jedna po środku. Więc będzie ok. W sumie to prawie kopia z baniaka, który oglądałem, tylko tam było 2,5 metra długości a u mnie jest 2.
 • Topics

 • Images

×
×
 • Create New...

Important Information

By using this site, you agree to our Terms of Use.