Skocz do zawartości

Maylandia estherae OB morph i co jeszcze?


kubris

Rekomendowane odpowiedzi

Witam. Zakładam akwarium 240 litrowe. Miałem juz wcześniej pyszczaki hongi.

Planuje mieć Maylandia estherae OB morph i do tego chciałbym dołożyć drugi gatunek. Co polecacie pod wzgledem żywieniowym i stopniem agresji wobec siebie?

Czy można byłoby dołożyć demasoni?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie do końca zgadzam się z przedmówcami, że esterka jest za duża do tego zbiornika. Mały harem składający się z samca i 4 samic z powodzeniem by tam się zmieścił ( oczywiście, że lepiej by było pielęgnować je w zbiorniku o 30 cm dłuższym ale na minimalny ten twój się nadaje ). Uważam, że spokojnie do małej grupy tej wielkości ryb o umiarkowanym terytorializmie, można dołożyć małego terytorialiste a tym bardziej małego nieterytorialistę. Esterka jest oderwana od substratu więc powierzchnia dna będzie do zagospodarowania. Tak więc polecam Pseudotropheus saulosi, Pseudotropheus sp. elongatus neos spot czy Pseudotropheus livingstoni. Osobiście preferowałbym to drugie rozwiązanie. Kontrast między jasnymi krówkami a smoliście czarnymi "neonkami" byłby bajeczny. Nie wydaje mi się abyś mógł łączyć ten gatunek z demasoni i to nie ze względu na dietę ( esterka jest bardzo elastyczna i w zależności od możliwości żywi się bardziej mięsną lub bardziej roślinną karmą ). Jestem zwolennikiem pielegnacji dużej ilosci demasoni a tutaj zacznie robić się ciasno. Układ z 1 samcem na 4 samice u esterek oraz 1-3 samcami i odpowiednie 3-6 samicami np spotów byłby bardzo ciekawy. Układ z tym 5 esterkami i 15 demasoni już trochę przerybiałby zbiornik.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dziękuję za pomocne odpowiedzi.

Mam jeszcze pytanie dotyczące demasoni + Msobo, to byłoby ciekawe kolorystycznie zestawienie, ale zależy mi na tym żeby przynajmniej część ryb pływała w toni wodnej a nie tylko między kamieniami. Czy Msobo zachowuje się podobnie jak Demasoni? Hongi pływa po całym akwarium, więc zestawienie Hongi i Demasoni byłoby dobre- tylko te samice Hongi są takie szare.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Metriaclima msobo magunga to typowy terytorialista. Samiec na pewno trzyma się rewiru podobnie do saulosi. Samice są oderwane od dna, zdominowane samce zależy jaki jest dominant czasem po prostu nie wychodzą ze szczelin poza okresem karmienia.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie do końca zgadzam się z przedmówcami, że esterka jest za duża do tego zbiornika. Mały harem składający się z samca i 4 samic z powodzeniem by tam się zmieścił ( oczywiście, że lepiej by było pielęgnować je w zbiorniku o 30 cm dłuższym ale na minimalny ten twój się nadaje ). Uważam, że spokojnie do małej grupy tej wielkości ryb o umiarkowanym terytorializmie, można dołożyć małego terytorialiste a tym bardziej małego nieterytorialistę. Esterka jest oderwana od substratu więc powierzchnia dna będzie do zagospodarowania.


Niemniej jednak gdybyśmy postrzegali umieszczenie M. estherae w akwarium o długości 120 cm w aspekcie estetycznym (chodzi mi o dość specyficzną budowę morfologiczną tej ryby), to tutaj moim skromnym zdaniem można byłoby polemizować, czy ta ryba będzie się ładnie prezentowała w takim zbiorniku ;-)


pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ciekawe jest Twoje spojrzenie na pobyt esterek w 120 cm skoro sam masz Metriaclima callainos a nie wiem czy wiesz, że to do niedawna esterka ice-blue czy "ice", dopiero niedawno jednoznacznie zakwalifikowana inaczej :). Jednak OK z tym mogę się zgodzić. Nie wszystkim krówka może podobać się w mniejszym baniaku ale na pewno to jest kwestią gustu a nie możności pielęgnacji.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.


×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

By using this site, you agree to our Warunki użytkowania.