Skocz do zawartości

Rekomendowane odpowiedzi

Opublikowano

Witam. Mam zamiar zmienić w swoim Malawi 450L podłoże. Aktualnie mam biały piach kwarcowy. Myślałem by go zmienić na żwirek naturalny o granulacji 3-4mm. Piach ma swój urok i pysie ładnie się nim bawią, wykopują dołki i przenoszą w inne miejsce. Pytanie mam czy wielką krzywdę bym moim rybką zrobił zmieniając i podłoże na żwirek.

Opublikowano

Hmm, kupki będą wlatywać pomiędzy kamyczki i wtedy już nie będzie tak ciekawie. Piasek jest w miarę płaski, kupki nigdzie nie wlecą, mechanik zbierze, odmulaczem też elegancko. A dwa, to po prostu niebiotopowe i nie będzie części zachowania ryb.

Opublikowano
Żwirek jest chyba łatwiej utrzymać w czystości, chodzi o odchody ryb.


Chyba nie, pomiedzy ziarnami piasku nie ma takich przerw jak pomiedzy zwirem.

Jest wiec latwiej utrzymac piasek w czystosci niz zwir.

Opublikowano

Jeżeli nie zadbasz o żwir to przytrafi Ci się coś takiego jak u mojego znajomego. Przez prawie półtora roku ryby miały się świetnie, wręcz rewelacyjnie. Ani razu się nie obtarły o podłoże, zero chorób, zero przebarwień na łuskach. Lecz po tym czasie zrobiła się kicha. Niby żwir odmulał, z wierzchu, ani jednej kupy nie było widać... Aż pewnego dnia z dnia na dzień wszystkie ryby osowiały, przestały jeść, chowały się po kątach i przejawiały inne zachowania które świadczą o tym, że jest nieciekawie. Dwa zgony jednego dnia: piękny samiec saulosi i samica maingano. Potem kolejne zgony wśród wyżej wymienionych gatunków plus kilka sztuk rdzawych. Po 8, bądź 9 dniach z obsady nie zostało nic. Null. Z ponad 30 sztuk nie zostało ani pół ryby... Długo myślał dlaczego tak się stało. Kilku akwarystów było zaskoczonych, lecz trafił się jeden, który włożył rękę do zbiornika prawie 600 litrowego, gdzie żwiru było około 8 - 10 cm i zamieszał tym podłożem. Z krystalicznie czystej wody w ciągu minuty zrobiła się woda koloru rozpuszczonej "sraczki" w wodzie - dokładnie taki kolor jak woda w wiaderku po dokładnym wypłukaniu gąbki od filtra po miesięcznym nieczyszczeniu. Zielono - brązowo - zółto w całym zbiorniku i gęsto, że łyżką można wybierać "wydaliny".


Może nie badał wody, może testy wykazałyby, że robi się tragedia z wodą. Nie napisałem tego aby go oceniać.


Chcę tylko pokazać, że posiadanie podłoża żwirowego wymaga 10 razy więcej pracy niż przy podłożu piaszczystym.


Na początku miałem problem z czystością na piasku, lecz wystarczyło napisać tutaj, że mam problem, trochę poczytać i problem się rozwiązał. Kupiłem filtr polecony przez kolegę Meszka, pokombinowałem z cyrkulacją i co? Ano od ponad miesiąca nie użyłem wężyka do podmian aby ściągać kupska. Ani razu :) Wszystko jest na gąbce :)


Zanim kupiłem, to co mi polecono miałem obawy, czy to zda egzamin. A jednak. Od tamtej chwili nikt mi nie wmówi, że nie może u siebie zadbać o porządek w zbiorniku, pod warunkiem, że posłucha rad zawartych tutaj na forum. :)


Trochę popisałem, lecz wydaje mi się, że ten post może pomóc niektórym osobom :)


Pozdrawiam :)

Opublikowano

waszek mądrze mówisz z tym żwirkiem i dlatego ja niedawno zmieniłem na piasek lecz mam pewien problem z odpowiednią cyrkulacją gdyż widać dużo kup na piasku. mianowicie mam akwa 500 L, filtr zew służy za filtr biologiczny a wewnątrz akwa mam ATMAN AT-203 ktory jest skierowany wzdłuż tylnej ściany i w konsekwencji przed przednią szybą zalega syf. Czy zainwestowac jeszcze w cyrkulator? A i jeszcze jedno mam problem także z zielonymi glonami na piachu, wiem że to nie temat na to ale może coś poradzicie?

Opublikowano
mam akwa 500 L, filtr zew służy za filtr biologiczny a wewnątrz akwa mam ATMAN AT-203 ktory jest skierowany wzdłuż tylnej ściany i w konsekwencji przed przednią szybą zalega syf. Czy zainwestowac jeszcze w cyrkulator?


Standardowe 500l, czyli 2 metry dlugosci? W takim wypadku musisz miec cos aby dmuchalo na przednia szybe, takze bez cyrkulatora chyba nie dasz rady.



A i jeszcze jedno mam problem także z zielonymi glonami na piachu, wiem że to nie temat na to ale może coś poradzicie?



Czy to aby napewno glony na piasku? Moze to sinice?

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.


×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

By using this site, you agree to our Warunki użytkowania.