Jump to content

Baniak wystartował. Parametry wody.


gregory_11

Recommended Posts

Baniaczek wystartował 06.09.2012. Jeśli można to podawałbym wyniki pomiarów. Robię je codziennie. Testy kropelkowe JBL. Start z Microbe-Lift w niewielkiej ilości do filtra kubełkowego Eheim 2228 i FBF ale nie podobał mi się za bardzo. Dodałem jeszcze do wody BIOPlus. Filtr kubełkowy j/w i narurowy mechaniczny + FBF. Woda prosto z kranu.

Pomiary 06.09

NH4 - <0,05

NO2 - 0,025-0,05

NO3 - 0,5-1(błędny pomiar)

gh - zaginął test

kh - 6 dodałem sody ok. 6 łyżeczek

ph - ok.7,4


07.09

NH4 - <0,05

NO2 - 0,6

NO3 - 1(błędny pomiar)

gh - 12

kh - 13

ph - 7,6


08.09

NH4 - <0,05

NO2 - 1

NO3 - 1(błędny pomiar)

gh - 13

kh - 15

ph - 7,6


Czy to ph nie jest trochę za niskie? Nie chcę już dodawać sody, żeby nie podwyższać twardości.

Link to comment
Share on other sites

Czy w wyniku pomiaru NH4 z dnia 7 września nie ma przypakdiem błędu (tzn. nie brakuje jednego zera) ?


IMHO nie ma sensu codziennie mierzyć parametrów, a już na pewno nie NO3, ani PH, KH, GH. Jeśli chodzi o NO3 to stężenie azotanów w wodzie dopiero za jakiś czas powinno się podnosić (w ostatnim etapie cyklu azotowego wówczas, gdy wartość NO2 będzie się obniżać), a jeśli chodzi o PH, KH i GH to normalne jest, że te parametry na tym etapie "skaczą".

Jakie masz PH w wodzie kranowej ?

Link to comment
Share on other sites

Czy w wyniku pomiaru NH4 z dnia 7 września nie ma przypakdiem błędu (tzn. nie brakuje jednego zera) ?

Tak. Już poprawione.


Ph wody z kranu deklarowane 7,6 zmierzone poniżej 7,4.


Pomiary po tygodniu od zalania.

14.09.2012

NH4 -<0,05

NO2 - 1,2

NO3 - 10

Ph - 7,6

kh- 10

Gh - 9

Link to comment
Share on other sites

16.09.2012

NH4 - 0,05

NO2 - 1,2

NO3 - 10

ph - 7,6-7,7


1. Wzrosło mi NO2 do wartości 1,2. Czekamy aż będzie niewykrywalne. Ale przed wzrostem NO2 nie zauważyłem skoku NH4. Dlatego, że nie mierzyłem NH3. Czy dlatego, że były bakterie które dałem na start? Czy wartość NO2 nie jest trochę za mała, nie powinno być trochę wyżej?

2. W akwarum ph 7,6. Tydzień temu 6 łyżeczek sody. W czwartek Kh - 10. W piątek opakowanie sody. Dzisiaj niedziela ph 7,6. Strasznie oporne u mnie to ph. Albo soda, to już jest sodą tylko z nazwy. Czy soda może się utleniać lub rozkładać w temp. "pokojowej"?

Link to comment
Share on other sites

 • 2 weeks later...

24.09.2012

NH4 <0.05

NO2 - 1,6

NO3 - 10

ph - 7,9

1. Czy ja mam cały czas dodawać bakterie? Tak pisze na opakowaniu Denitrolu - żeby dodawać przez 10 kolejnych dni.

2. Czy dawać "jedzonko" bakteriom? Mam amoniak spożywczy. Od soboty w akwarium 8 świderków.


01.10.2012

NH4 < 0,05

NO3 - 40

NO2 - 7

ph - 8,2

Kh - 15

Gh - 6

Link to comment
Share on other sites

Hej Gregory, dobrze wiedziec że ktoś jeszcze wybrał fluoidyzatora.

Bakterie można przestać dokarmiać. FBF-y mają tą właściwość,że dojrzewają obłędnie długo, np. 4-6 tygodni. Ale za to kiedy już zaczną pracę to jedna gigantyczna fabryka azotanów,którą trudno popsuć. Tak więc cierpliwości i powodzenia w dojrzewaniu.

 • Dziękuję 1
Link to comment
Share on other sites

Przymierzałem się do środy ale piątek lub sobota nie będzie problemem. Dzięki. Na poczatek będzie 10 lub 12 małych Salousi. Jeżeli trzeba, mogę podzielić na połowę. Zarybiać planuję ok. 2 miesięcy. 3 lub 4 gatunki, zobaczymy. Coraz bardziej skłaniam się ku 3.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 • Recently Browsing   0 members

  • No registered users viewing this page.


 • Posty

  • Super dziękuję i przepraszam za zaśmiecanie , ale tak chciałam wyjaśnić Andrzejowi . Pozdrawiam
  • Dokładnie jak kolega wyżej napisał, a często cyrkulator jest przydatny jak są paskudne upały latem. Możesz wtedy dużo lepiej natlenic wodę, trochę lepiej będzie się chłodzić akwarium. Mam u siebie jbl e1502 i nie jest to jakiś demon przepływu. E1902 jest mocniejszy ale to może być tylko wystarczające przy małych rybkach.  Cyrkulator nie musi pchać wody na wprost aby zrobić tornado w akwarium. Mój jest tuż pod powierzchnią i celuje w górę, wzburza wodę i wszystko lepiej oddycha.  Mam dla przykładu np Copadichromis Borleyi Kadango " Kaziu" jakieś 20cm i jemu nie robi różnicy to że cyrkulator mocno wzburza wodę. Jest jak wielka łódź podwodna. Coś tam odczuwa i prawie od niechcenia rusza płetwami raz kiedyś. A tuż obok pływa mała Aulonocara jakieś 4,5cm i dla takiej ryby te same warunki to jak tajfun ale daje radę. Musi ostro zasuwać płetwami.  Odłóż sobie kasę na dobry cyrkulator, schowaj do koperty i w razie kłopotów szybko coś zamówisz Ide spać
  • Te dwa kubełki spokojnie powinny Ci wystarczyć do 375. W Aquaela bym się nie bawił, szkoda miejsca w baniaku i szpeciłby cały wystrój. Jeżeli uda Ci się odpowiednio ustawić wyloty z tych kubełków (zamiatanie odchodów z dna i ruch tafli wody) to falownika nie będziesz musiał mieć, ale to już wyjdzie w praniu, szybko, albo po pewnym czasie, jak pyski urosną i będą więcej trawić. 🙂 Falownik możesz dokupić w każdym momencie.
  • To może ja jeszcze wtrącę swoje trzy grosze chociaż doświadczenie z osób wypowiadających się chyba mam najmniejsze… 😉 W mojej opinii bycie świadkiem procesu dorastania młodych, wybarwiania i tworzenia się hierarchii jest bardzo ekscytujące i fajnie coś takiego przeżyć. Obserwacja jak w ciągu kilku miesięcy z 3/4 cm rybki wyrasta dumny 8/9 cm samiec dominujący  o rozłożystych płetwach, pięknych kolorach i wzorach dostarcza dużo radości.    Skoro zdecydowałeś się na Labeotropheusa to z tego co kojarzę u niektórych gatunków od narybku  wiadomo co jest samcem, a co samicą, wiec tutaj kwestia układu byłaby wyjaśniona.  To samo dotyczy też Metriaclimy, która odrzuciłeś chyba poprzez brak dostępności w TanMal, jeśli by się pojawiła to masz drugi gatunek z już gotowym układem.  W jednym i drugim przypadku szedłbym w układ 2/6 czyli 8 sztuk.    Przy „Maingano” to loteria, więc 8-10 sztuk. Chindongo Saulosi to specyficzny gatunek i tak jak już koledzy wspominali chyba nie ma przypadku żeby ktoś miał więcej lub tyle samo samic jak i samców, zawsze jest to na korzyść samców i to ze znaczną przewagą. Dlatego sugerowałbym zakup minimum 12 sztuk z czego masz szanse uzyskać 4-5 samic. Kolejna kwestią jest fakt, że Saulosi byłby najsłabszym pyskiem w Twoim baniaku i przy wzięciu 4 gatunków proces wybarwiania samców mógłby być opóźniony (mam to u siebie i kilka osób ma podobnie). Podsumowując,  ja zdecydowałbym się na młode ryby, a później zrobił redukcje, która wydaje mi się jest łatwiejsza (sprzedaż czy choćby oddanie za darmo) niż szukanie dorosłych samic i ich wprowadzanie do dorosłej obsady o ukształtowanej hierarchii i bardziej atrakcyjne od zakupu dorosłych ryb zwłaszcza, że to Twoje początki w Malawii. Mówię to jako młody adept malawistyki i jest duże prawdopodobieństwo, że za pare lat zrobiłbym inaczej. 😁  
  • Zbędne jak pisałem wcześniej.
  • @Dominikaa21 rozumiem, że chciałaś wyjaśnić Andrzejowi jakie akwarium zakladasz i wystarczy. Tu rozmawiamy o podmianie i uzdatniaczu. Nie chcę żeby wywiązała się dyskusja na temat Twojej filtracji, obsady itd... i od razu ją ucinam w tym momencie. Na te tematy możesz dyskutować w innych, odpowiednich działach. 
  • Pomijając preferencje żywnościowe ( Yellow wszystko ze wskazaniem na mięso a Saulosi roślinożerne) będziesz miała bardzo żółto.  Bawet 1 czy dwa samce  Saulosi tego nie zmienią.  
  • Akwa przed założeniem jeszcze gdyż najpierw porządnie się przygotowuje w planach pyszczaki yellow oraz saulosi . Najpierw po 10szt potem redukcja. Biotop piach kamienie . Filtry aquaela 2000 mechanik i 2000aquael biologiczny z przefiltrem plus ceramika ale zastanawiam się nad grysem koralowym do tego grzałka 300 aquaela Platinum tak się zbiegło ze ta marka 🙈😅 z odmulaczy do piasku mam problem bo ponoć zawsze zasysają ten piach i potem są braki w akwa . Mam nadzieję że na początek taka filtracja starczy, nie planuje przerybienia i docelowo 12szt rybek na 300l chyba nie będzie za dużo?  oraz falownik pewnie jakiś też dam albo napowietrzacze . 
  • Tam korpus jest na 1/4 cala . Czyli lipa. Pewnie można dokupić jakieś redukcje ale szkoda fatygi. 
  • Wiem, wiem ale w tym miejscu niema miejsca na większe ,myślę że w przyszłości po prostu będzie drugi projekt non mbuna i będę miał dwa 😉
 • Topics

 • Images

×
×
 • Create New...

Important Information

By using this site, you agree to our Terms of Use.