Jump to content

Baniak wystartował. Parametry wody.


gregory_11

Recommended Posts

Baniaczek wystartował 06.09.2012. Jeśli można to podawałbym wyniki pomiarów. Robię je codziennie. Testy kropelkowe JBL. Start z Microbe-Lift w niewielkiej ilości do filtra kubełkowego Eheim 2228 i FBF ale nie podobał mi się za bardzo. Dodałem jeszcze do wody BIOPlus. Filtr kubełkowy j/w i narurowy mechaniczny + FBF. Woda prosto z kranu.

Pomiary 06.09

NH4 - <0,05

NO2 - 0,025-0,05

NO3 - 0,5-1(błędny pomiar)

gh - zaginął test

kh - 6 dodałem sody ok. 6 łyżeczek

ph - ok.7,4


07.09

NH4 - <0,05

NO2 - 0,6

NO3 - 1(błędny pomiar)

gh - 12

kh - 13

ph - 7,6


08.09

NH4 - <0,05

NO2 - 1

NO3 - 1(błędny pomiar)

gh - 13

kh - 15

ph - 7,6


Czy to ph nie jest trochę za niskie? Nie chcę już dodawać sody, żeby nie podwyższać twardości.

Link to comment
Share on other sites

Czy w wyniku pomiaru NH4 z dnia 7 września nie ma przypakdiem błędu (tzn. nie brakuje jednego zera) ?


IMHO nie ma sensu codziennie mierzyć parametrów, a już na pewno nie NO3, ani PH, KH, GH. Jeśli chodzi o NO3 to stężenie azotanów w wodzie dopiero za jakiś czas powinno się podnosić (w ostatnim etapie cyklu azotowego wówczas, gdy wartość NO2 będzie się obniżać), a jeśli chodzi o PH, KH i GH to normalne jest, że te parametry na tym etapie "skaczą".

Jakie masz PH w wodzie kranowej ?

Link to comment
Share on other sites

Czy w wyniku pomiaru NH4 z dnia 7 września nie ma przypakdiem błędu (tzn. nie brakuje jednego zera) ?

Tak. Już poprawione.


Ph wody z kranu deklarowane 7,6 zmierzone poniżej 7,4.


Pomiary po tygodniu od zalania.

14.09.2012

NH4 -<0,05

NO2 - 1,2

NO3 - 10

Ph - 7,6

kh- 10

Gh - 9

Link to comment
Share on other sites

16.09.2012

NH4 - 0,05

NO2 - 1,2

NO3 - 10

ph - 7,6-7,7


1. Wzrosło mi NO2 do wartości 1,2. Czekamy aż będzie niewykrywalne. Ale przed wzrostem NO2 nie zauważyłem skoku NH4. Dlatego, że nie mierzyłem NH3. Czy dlatego, że były bakterie które dałem na start? Czy wartość NO2 nie jest trochę za mała, nie powinno być trochę wyżej?

2. W akwarum ph 7,6. Tydzień temu 6 łyżeczek sody. W czwartek Kh - 10. W piątek opakowanie sody. Dzisiaj niedziela ph 7,6. Strasznie oporne u mnie to ph. Albo soda, to już jest sodą tylko z nazwy. Czy soda może się utleniać lub rozkładać w temp. "pokojowej"?

Link to comment
Share on other sites

 • 2 weeks later...

24.09.2012

NH4 <0.05

NO2 - 1,6

NO3 - 10

ph - 7,9

1. Czy ja mam cały czas dodawać bakterie? Tak pisze na opakowaniu Denitrolu - żeby dodawać przez 10 kolejnych dni.

2. Czy dawać "jedzonko" bakteriom? Mam amoniak spożywczy. Od soboty w akwarium 8 świderków.


01.10.2012

NH4 < 0,05

NO3 - 40

NO2 - 7

ph - 8,2

Kh - 15

Gh - 6

Link to comment
Share on other sites

Hej Gregory, dobrze wiedziec że ktoś jeszcze wybrał fluoidyzatora.

Bakterie można przestać dokarmiać. FBF-y mają tą właściwość,że dojrzewają obłędnie długo, np. 4-6 tygodni. Ale za to kiedy już zaczną pracę to jedna gigantyczna fabryka azotanów,którą trudno popsuć. Tak więc cierpliwości i powodzenia w dojrzewaniu.

 • Dziękuję 1
Link to comment
Share on other sites

Przymierzałem się do środy ale piątek lub sobota nie będzie problemem. Dzięki. Na poczatek będzie 10 lub 12 małych Salousi. Jeżeli trzeba, mogę podzielić na połowę. Zarybiać planuję ok. 2 miesięcy. 3 lub 4 gatunki, zobaczymy. Coraz bardziej skłaniam się ku 3.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 • Recently Browsing   0 members

  • No registered users viewing this page.


 • Posty

  • Tak. Prawidłowa nazwa to Cyrtocara moorii. Na zdjęciach nie ma żadnej maylandii (obecnie metriaclima), wszystko poza Acei (dwa samce) to non mbuna. Według mnie wszystkie oprócz Fire fisha to różne odmiany A. stuartgranti sam zobacz ile tego jest https://www.malawi.si/Malawi/Haplochromises/Aulonocara/Aulonocara stuartgranti/index.html https://www.malawi.si/Malawi/Haplochromises/Aulonocara/Aulonocara sp. 'stuartgranti maleri'/index.html Równie dobrze mogą to być krzyżówki, bo Aulonocary bardzo chętnie się krzyżują, a wtedy nie dojdziesz z tym do ładu.
  • Na jednym ze zdjęć dwa samce acei. Samice mają mniej zaostrzone płetwy grzbietowe. Na zdjęciu z Fire Fisch to nie jest Red Red, ma za bardzo szpiczastą łepetynę  Reszta poza acei non mbuna  czyli nie moja bajka i nie podpowiem
  • Witam wszystkich chętnych do pomocy. Zakładam, że dla większości moje zagadki będą oczywiste ale, że wątpliwości są to zapytam tu ekspertów.    Przejąłem akwarium z dojrzałymi pyszczkami a mimo to mam trudności z identyfikacją gatunku. No. Czy żółto płetwę to Acei i to samiec i samica? Granatowe to Stuartgranti i to też samiec i samica czy jeden to Stuartgranti a drugi to hansbaenschi i oba samce? Ten z plamkami to młody delfini? Ostatnie to parka firefish czy zebra red? Wszystkie nie wybarwione to maylandia czy to różnice rybki i jak podrosną to się wybarwia? 
  • No racja Sławek 🫣 Zapomniałem już 🙂 W dodatku pseudotropheus chialosi jest bardzo ładną rybą. Zarówno samice, jak i samce są urokliwe. Ten gatunek też polecam wziąć pod rozwagę koledze @123frytki do swojej wymarzonej obsady.
  • Nigdy nie mów nigdy.😄 Braliśmy kiedyś chailosi. 
  • Brak czasu. Akwarium żyje własnym życiem. Uzupełniam tylko karmnik i ścieram kurze.... Jeden zgon - chyba samiec saulosi - zakładam, że agresja, bo bez zapowiedzi... 20240518_144029.mp4   20240518_144120.mp4   20240518_143922.mp4        
  • Ok. Rozumiem. Ja z kolei od Darka nigdy nie kupiłem ryb. Bo gdy chciałem, to był problem z wysyłką. Teraz wiem, że już się to zmieniło. Bo też wysyła ryby kurierem UPS... Każdy na swoich ulubionych sprzedawców ryb. Ja brałem już ryby od kilku i moim faworytem jest Jacek 
  • Nie wiem czy to temat w tym miejscu, ale trzy przykłady: - miałem rdzawe od Jacka i od Darka, jakość bez porównania i tempo wzrostu, ale to może być oczywiście przypadek - sauolsi te od Jacka to jakieś gizmo, a Darek wolał 10 lat nie sprzedawać zanim znowu nie trafił na jakościowo 'dobre' stado - powiedzmy, że udało się mi poznać układy Darek, Jacek, Adrian z Chełmka. Mam wrażenie, że Jacek byleby nie polecić kogoś innego i nie dać kontaktu do kogoś innego weźmie rybę od kogokolwiek innego byle klient miał wszystko. Dwóch innych panów podejście jest zupełnie inne Darek to też specyficzna osoba. Jego podejście do niektórych gatunków, których oficjalnie nie ma w ofercie, a sprzedaje je na rynki zagraniczne. Jednak co IMO najważniejsze nigdy nie odmówił mi rozmowy czy porady. Można na niego liczyć jeśli chodzi o pomoc, nie ważne czy kupiłeś u niego ryby. To o czymś świadczy, nawet jeśli to jest jego forma marketingu. Oczywiście to jest tylko moje zdanie i moje doświadczenia. Nie mam na celu nikogo oczernić, nie czerpię z tego żadnych korzyści, a jako wolny człowiek uważam, że mam prawo do swojej opinii. 
  • @ziemniak rozwiń proszę dlaczego innych ryb od Pana Jacka już byś nie wziął? Ja teraz 100% obsady mam od Jacka i jestem zadowolony. W dodatku powiem, że p. Jacek to prawdziwy fachowiec i też nie jest " wciskaczem" aby tylko sprzedać. Kupiłem od niego wczoraj stado pewnych ryb. Ustalimy cenę na 400zł, po pół godzinie Jacek zadzwonił - przepraszam pomyliłem się 330zł. I to są hodowcy - mający pasję.
  • Ja mam crabro od Jacka z Żor. Jestem zadowolony, ale chyba innych ryb od niego bym nie wziął. Resztę ryb mam od Darka z Żor. Darek ma więcej gatunków w ofercie niż na stronie. Warto też z nim skonsultować obsadę już na miejscu. Absolutnie nie jest to człowiek, który będzie wciskał. Podejdzie indywidualnie i będzie studził zapędy. W ofercie ma świetne kropki typu: Maylandia estherae OB Minos Reef lub kulfony. 
 • Topics

 • Images

×
×
 • Create New...

Important Information

By using this site, you agree to our Terms of Use.