Skocz do zawartości

Całkiem zielona : )


dorota-sz

Rekomendowane odpowiedzi

Wsyp na początek 3-4 łyżeczki sody oczyszczonej i za około godzinę zmierz parametry. IMHO powinno wystarczyć, ale gdyby jednak się okazało, że ph w dalszym ciągu jest niskie to oczywiście można jeszcze trochę dosypać.


Przy takim niskim ph w kranie powinnaś co jakiś czas przy podmiankach wody dodawać sody (ja co drugą podmiankę wody dodaję 2 łyżeczki sody, ale mam trochę większy baniak od Twojego).


Na początku nie ma sensu mierzyć parametrów (a na pewno nie codziennie, choć zapewne i tak będziesz mierzyła, bo wiele osób tak robi na początku ;-) Oczywiście zaczynamy od mierzenia NH4 i NO2 (patrz: wykres z "krzywą cyklu azotowego" w FAQ), a gdy NO2 zacznie opadać to wówczas sprawdzasz NO3.

Sprawdź jeszcze tylko jakie masz NO3 w wodzie kranowej bo ta wartość też jest istotna dla zobrazowania całości procesu.


pozdrawiam i życzę cierpliwości :-)



EDIT: oczywiście sodę wsypujemy w ten sposób, że najpierw rozpuszczamy ją w małym naczyniu a potem chlup do akwarium.

  • Dziękuję 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Proponuję jutro powtórzyć pomiar i jak się będzie utrzymywała ta wartość na poziomie 7,7 to sypnij jeszcze jedną łyżeczkę.

Musisz mieć świadomość, że soda nie utrzyma Ci tego parametru i z czasem ph zacznie spadać, ale tak jak pisałem sukcesywnie podczas podmianek wody możesz korygować tę wartość.

  • Dziękuję 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zmierzyłam dziś pH wynosi prawie 7,8 więc mało jeszcze-dodam łyżeczkę sody a jutro zmierzę ponownie :D

--

To moje akwarium takie jakie będzie ostatecznie. Pewnie roślinki i muszelki się Wam nie spodobają, ale pamiętajcie że ja jestem kobieta :P

4ecac72eecd6cc66gen.jpg

Wpuściłam dwie rybki startowe(danio)i trzy krewetki-jako rybki startowe mogą być?

Zamontowałam nowy filtr wewnętrzny Agua szut turbo 750.

Nie będę się spieszyć z wpuszczeniem pysi, mam już zamówione od forumowicza z mojej okolicy.

Obawiam się tylko, że nie bardzo będę wiedzieć kiedy moje akwarium dojrzało.

Czy jeśli mam rybki startowe to proces dojrzewania jest taki sam?

Nie zaszkodzi Danio?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mając ryby startowe dostarczasz pożyczki w postaci amoniaku bakteriom które muszą się u Ciebie namnożyć. Na pewno startówki nie są zachwycone, lecz wiele osób w ten sam sposób robi. Co do dojrzewania to musisz badać parametry wody. Najpierw zaobserwujesz wysokie NH3/4, potem stopniowy spadek tego amoniaku i skok (nawet poza skalę) NO2. Skoro mamy skok NO2 to oznacza, że bakterie które przetwarzają amoniak w azotyny już są. Teraz czekamy, aż bakterie do przetwarzania azotynów w azotany się pojawią. A więc czekasz aż NO2 spadnie do zera i siup. Potem tylko sprawdź jak wygląda NO3 i Gotowe. Nic trudnego i bolesnego :)

  • Dziękuję 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dziękuję-będę obserwować parametry :D

Na chwilę obecną nic się nie dzieje:

pH-prawie 8.

NO 2-pomiędzy 0,025 a 0,05

NH 4-mniejsze niż 0,05

NO 3-pomiędzy 5 a 10

GH-5

KH-12

Wczoraj wlałam bio nitrivec (polecono mi w sklepie).

Może wypłukać znów gąbkę od filtra wewnętrznego z dojrzałego akwarium ?

A może zostawić wszystko w spokoju i ponownie zbadać wodę za tydzień?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak wiesz, dojrzewanie zbiornika trwa średnio od 4 do 6 tygodni. Zdarza się dłużej, nieraz może cykl się zamknąć wcześniej. Musisz czekać. :) Zbadaj parametry w poniedziałek :) wszystko sobie notuj i sama zaobserwujesz czy coś drgnęło czy nie :) Masz rybki startowe, dodałaś Nitrivec -> IMO nic więcej nie trzeba robić, tylko czekać. Tak jak napisałem, sprawdź parametry w poniedziałek, albo we wtorek. Potem w niedzielę, potem w następną niedzielę i wtedy coś więcej będzie już wiadomo :)


pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wczoraj wlałam bio nitrivec (polecono mi w sklepie).

Może wypłukać znów gąbkę od filtra wewnętrznego z dojrzałego akwarium ?

A może zostawić wszystko w spokoju i ponownie zbadać wodę za tydzień?



Z tym Bio Nitrivec tak nie szalej bo ten preparat oprócz bakterii zawiera również pożywkę (a tej dostarczają Ci rybki startowe). Jak już coś chcesz koniecznie dodawać to same bakterie - dobry i sprawdzony produkt to Prodibio Biodigest

Ale najlepiej nic już nie kombinuj - usiądź sobie przed akwarium i delektuj się pięknem zalanego i dojrzewającego zbiornika.

Pamiętaj, że cierpliwość jest cnotą akwarysty :-)


pozdrawiam

  • Dziękuję 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Każdy zbiornik musi przejść cykl azotowy, a akwarysta przetrwać ten "ciężki" okres ;-)


Z drugiej strony pocieszające jest to, że stosując się do elementarnych zasad prawidłowego zastartowania zbiornika unikniesz wielu kłopotów, co niestety nie udało się wielu akwarystom.... Wbrew pozorom ten czas szybko zleci i niebawem będziesz się cieszyła widokiem pięknych i dobrze czujących się saulosi w swoim szkiełku :-)


pozdrawiam

  • Dziękuję 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.


×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

By using this site, you agree to our Warunki użytkowania.