Skocz do zawartości

Całkiem zielona : )


dorota-sz

Rekomendowane odpowiedzi

Witam wszystkich serdecznie :D


Akwarystyka to moje amatorskie hobby od bardzo dawna :)

Niestety nie wychodzi mi wcale.


Do tej pory miałam kilka podejść z posiadaniem akwarium, obecnie mam 60 L działające i 112 L kupione z zamiarem hodowli Pseudotropheus saulosi.

Przeczytałam już wszystko co było na ten temat, ale i tak kilku rzeczy nie wiem.

Nie miałam nigdy zewnętrznego filtra-czy poradzę sobie z jego podłączeniem?

Czy filtr UNIMAX 250 będzie dobry- czy może lepiej zapolować na używany EHEIM 2026, cena porównywalna 300 zł.

Czy muszę mieć tło-chciałam postawić akwarium tak aby stało bokiem i było widoczne z dwóch stron.

Chcę mieć w akwarium jasny piach+3 bryły wapień filipiński i jedną roślinkę-czy to dobry pomysł?

Czy poradzę sobie z parametrami wody?

Możecie podać mi link do przykładowych testów?


Przepraszam za dużą ilość pytań, ale chcę aby tym razem moje akwarium było ok.

Dziękuję :P

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witaj,


Z podłączeniem filtra zewnętrznego raczej problemów nie będziesz miała bo to dziecinnie proste.

Filtr zewnętrzny - może warto by pomyśleć nad chińczykiem - nigdy go nie miałem ale opinie ma bardzo pozytywne http://allegro.pl/listing.php/search?string=filtr+zewn%C4%99trzny+302&category=0&sg=1

Tło nie jest konieczne - to już tylko gust właściciela o tym decyduje

Wapień filipiński jest IMO pomysłem bardzo chybionym - pamiętaj że w akwa z biotopem Malawi glonów się nie ustrzeżesz - wyobraź sobie jak taki wapień wygląda ogloniony

Parametry - dasz radę

Link do testów:http://allegro.pl/listing.php/search?string=test&category=1528&sg=1

Pamiętaj że testy muszą być kropelkowe, a jakie dokładnie i do czego służą przeczytasz w FAQ.


Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witaj dorota-sz :)


Tak jak kolega @kunta napisał te filtry zbierają bardzo dobre opinie, a stosunek ceny do jakości w ich przypadku jest bardzo korzystny.

Jeśli chodzi o filtr Aquael UNIMAX 250, o którym napisałaś w pierwszym poście to ja akurat posiadam ten filtr i bardzo sobie go chwalę - bardzo cichy i bezawaryjny sprzęt, a jego bardzo dużą zaletą jest to, że ma pojemne kosze na wkłady.


Jeśli zaś chodzi o testy, to te Zooleka służące do oznaczania zawartości NO3 nie są dokładne (dużo ludzi zgłasza zastrzeżenia właśnie do tych konkretnych testów). Jeśli jesteś w stanie przeznaczyć trochę więcej pieniędzy na testy, to rozważ zakup testów kropelkowych firmy JBL - IMHO są dokładne, łatwiej się odczytuje na skali parametry wody, są bardziej wydajne, a poza tym ich zaletą jest to, że gdy Ci się skończą odczynniki możesz taniej zakupić same "uzupełniacze" bez konieczności ponownego płacenia za fiolki i skalę.


pozdrawiam

--

Dopiero teraz doczytałem, że docelowo planujesz założyć akwarium 112-litrowe, a jeśli tak to IMHO nie ma sensu nabywać filtra, który przy rozsądnej ilości ryb w akwarium jest w stanie z powodzeniem obsłużyć zbiornik o pojemności 450 litrów.

Jeśli zatem nie planujesz przejścia na większy zbiornik w najbliższym czasie (do czego każdy będzie Cię tu namawiał, bo wielu z forumowiczów uważa, że 112-tka nie nadaje się dla pysiów ;-) ), to żeby nie generować niepotrzebnych dodatkowych kosztów najrozsądniejszy wydaje się zakup używanego Eheima z serii Classic (np. model 2211) - np. na Allegro można znaleźć te filtry w bardzo przystępnych cenach.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wbrew pozorom Kolego @marcinkplock to te "chinole" są solidnie wykonane i znam osobiście kilka osób, które kupowały te filtry bo w danym momencie mieli ograniczone możliwości finansowe. Po zakupie oczy przecierali ze zdumienia, że za takie pieniądze można nabyć coś co sprawiało wrażenie tak solidnego i dopracowanego.

Żeby jednak nie było tak kolorowo największym problemem wydaje się natomiast ograniczona dostępność do części zamiennych w przypadku ewentualnych usterek. Ale z tego co się orientuję to kupując ten sprzęt u określonych handlowców sprzedających na Allegro, istnieje również możliwość nabywania u tych handlowców podzespołów do tych filtrów.

Nie ulega wątpliwości, że Eheim to marka utożsamiana z tzw. wyższą półką, ale z drugiej strony nie ma sensu przepłacać bo filtr ma działać i nieprzeciekać, a za zaoszczędzone pieniądze IMHO lepiej kupić ładne i "czyste" ryby z dobrego źródła :-)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie mam nic do HW , sam pewnie bym go kupił ponieważ paru moich znajomych ma filtry tej marki. Są tanie i raczej solidne , ale Eheim to Eheim. U mojego znajomego służy już przeszło 5 lat bez awaryjnie , więc gdyby mnie było stać na taki filtr to nie rozglądał bym się nawet za innym.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.


×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

By using this site, you agree to our Warunki użytkowania.